Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 7 votes

.aNiMe//GR's next top writer contest!


  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#346 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 27 November 2012 - 23:47

Ωραία λοιπόν κουτσά-στραβά αποφάσισα να τελειώσω το δικό μου τώρα, έστω και ανολοκλήρωτο, οπότε please δώστε μου μισή ώρα το πολύ,

O6rrvsU.jpg


#347 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 27 November 2012 - 23:55

In b4 the deadline!!!

Μια παραλλαγή της Κοκκινοσκουφίτσας...

Attachment και ένα δυο σχόλια θα γράψω σε λίγο.

Edit for the σχόλια.

Πρώτον, δεν πρόλαβα να το διορθώσω. Οπότε είναι αφρόντιστο, κακογραμμένο και απρόσεκτο.
Δεύτερον, δεν πρόλαβα να δουλέψω καλά την πλοκή που είναι πιο τρύπα κι από το black hole. Οπότε μην το ψάχνετε.
Όχι πως η προσεκτική δουλειά θα έσωζε την κακή αρχική ιδέα, αλλά ντάξει.

Απλά ήθελα να γράψω κάτι τέτοιο (λίγο καλύτερα αλλά ντάξει).
Βάζω σοβαρή υποψηφιότητα για το χρυσό βατόμουρο πάντως.

Επίσης, Ριτς και Ντικ είναι υποκοριστικά του Ρίτσαρντ.

Attached Files


Edited by OdyMonaxos, 29 November 2012 - 23:19.


#348 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 28 November 2012 - 00:01

"Finished".
To link:
http://www.scribd.com/doc/114670996/R3-Kamui

Σόρυ για την καθυστέρηση και ευχαριστώ τον OdyMonaxos για την υπομονή και τη βοήθεια.

Ήταν πάρα πολύ απλό αλλά εκεί με τα scribd κτλ μπερδεύτηκα.
Οsama είσαι ψυχοπαθής. :P

Λοιπόν, επειδή η ιστορία μου βγήκε πολύ μεγάλη και δυσνόητη, παραθέτω κάποια βοηθητικά links που απαντούν στους αστερίσκους που έχω τοποθετήσει στο κείμενο. Οι αναγνώστες ΔΕΝ είναι σε καμία περίπτωση υποχρεωμένοι να διαβάσουν τα links και να ψαχτούν για να με βαθμολογήσουν. Αν δείτε οτι κουράζεστε υπερβολικά και δεν βρίσκετε το λόγο να προσπαθήσετε να το καταλάβετε όλο, you don't have to vote for me, απλώς τα παραθέτω για καλύτερη κατανόηση σε όσους ενδιαφέρονται.
Πρόκειται πάντως για περιγραφή μιας συνάντησης των δύο κύριων πρωταγωνιστών του romance of the three kingdoms, βασισμένο σε σκηνή του βιβλίου, το οποίο παρουσίασα με εντελώς δικό μου τρόπο.

*:Το όνομα "Cao" στα Κινέζικα σημαίνει "σέλα αλόγου". Ομολογώ πως έχω κλέψει το λογοπαίγνιο απο το Ravages of time. :P
*2:Πρόκειται για τον Xu Chu.
*3:Πρόκειται για τον Dong Zhuo.
*3:Πρόκειται για τον Lu Bu. (λόγω βιασύνης επανέλαβα τον αριθμό 3 στους αστερίσκους και στο κείμενο)
*4:Aναφορά στο Yellow turban rebellion.
*5:Όλη η παραγραφος αναφέρεται στο εξής περιστατικό.

Attached Files


Edited by Kamui, 28 November 2012 - 01:05.

O6rrvsU.jpg


#349 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 28 November 2012 - 00:43

Κυρίες και κύριοι, μετά από 5 μήνες, οι συμμετοχές του τρίτου γύρου του .aNiMe//GR's next top writer contest! τελείωσαν. 7 κείμενα έχουν κατατεθεί και τώρα είναι η ώρα που θα τα κρίνετε. Η ψηφοφορία θα διαρκέσει μια βδομάδα, μέχρι την επόμενη Τρίτη, 4 Δεκεμβρίου, 23.59 ώρα aNiMe//gr. Τα κείμενα βρίσκονται όλα εδώ και στο πρώτο post, σε attachments (με αρχικά R3).

Στα της ψηφοφορίας. Πρώτα τα αυτονόητα. Μην ψηφίζετε χάριν φιλιών, γνωριμιών, λαμογιών κτλ κτλ κτλ. Μην ψηφίσετε χωρίς να έχετε διαβάσει τα κείμενα προσεκτικά, με άνεση, και αρκετές φορές, κυρίως τα πιο πρόσφατα. Έχετε μια ολόκληρη βδομάδα για ν' αποφασίσετε. Μην βιαστείτε.
Επίσης δεν μπορείτε να ψηφίσετε τον εαυτό σας!!

Η ψηφοφορία είναι ανοιχτή για όλα τα μέλη του φόρουμ, και αυτά που δεν συμμετείχαν.

Μπορείτε να ψηφίσετε μέχρι 3 κείμενα, μοιράζοντας πόντους ως εξής:

Αν ψηφίσετε ένα, του δίνετε 5 πόντους.
Αν ψηφίσετε δύο, στο ένα δίνετε 5, στο άλλο 3.
Αν ψηφίσετε τρία, στο ένα δίνετε 5, στο δεύτερο 3 και στο τρίτο 2.
Δεν μπορείτε να δώσετε σε ένα κείμενο 7, 8 ή 10 πόντους, η 5 σε δύο κείμενα.
Να γράφετε πόσους πόντους δίνετε σε ποιο κείμενο για να μην μπερδευόμαστε.
Να γράφετε τις ψήφους σας σε σειρά 5 - 3 - 2 και τίποτ' άλλο. Το 2-3-5 μπορεί να μείνει στο FIFA 2004.

Παρακαλούμε να μην κάνετε edit και αλλάξετε την ψήφο σας!!
Παρακαλούμε να γράφετε την ψήφο σας με κόκκινο χρώμα!!

Θα θέλαμε να γράψετε μερικά σχόλια για τα κείμενα που ψηφίσατε, ενδεχομένως και για όσα δεν ψηφίσατε. Τίποτα από τα δύο δεν είναι υποχρεωτικό.
Επίσης μην γεμίσετε το νήμα με μη-ψηφοφορικά ποστς. Ευπρόσδεκτα μεν, αλλά με μέτρο.
Επίσης παρακαλούμε τα σχόλια για τις ιστορίες που δεν δώσατε πόντους σε ένα spoiler tag, για να είναι πιο άνετο το thread.

Ο νικητής δίνει το θέμα του 4ου γύρου!!

Ακολουθούν τα attachments.

Είχαμε μια μικρή καθυστέρηση (ακόμα) με το κείμενο του Kamui.

Πριν ψηφίσετε διαβάστε ΟΛΑ τα κείμενα προσεκτικά, κάποια είναι εδώ επί μήνες και άλλα ανέβηκαν μόλις σήμερα.

Attached Files


Edited by OdyMonaxos, 30 November 2012 - 00:51.


#350 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 30 November 2012 - 00:37

Μην ψηφίζετε τόσοι πολλοί ρε παιδιά. Ένας-ένας.

Πρώτα από όλα αγαπητοί διοργανωτές, ενώ και εγώ ήμουν υπέρ του να μην δοθεί παράταση έπειτα από τόσες παρατάσεις και να συμμετέχουν αυτά τα λίγα κείμενα που γράφτηκαν, τώρα είμαι της άποψης πως ο χρόνος μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας είναι κομματάκι λίγος.
Στην ουσία τώρα, διάβασα όλα τα κείμενα και όπως και τις προηγούμενες φορές βαθμολόγησα κυρίως με βάση απλά το ποιο μου ήταν πιο ευχάριστο στην ανάγνωση. Πάμε:

Spoiler:


Για τους υπόλοιπους:

Spoiler:


Μπράβο πάντως σε όλους όσους συμμετείχαν και στους διοργανωτές που ανέστησαν τον διαγωνισμό. Νομίζω πως είναι εύκολο για τον νικητή να βρει ένα καινούριο και ωραίο θέμα αν κάτσει να σκεφτεί ποια γιορτή έρχεται σε έναν περίπου μήνα. Όχι δεν θέλω να επηρεάσω. Καθόλου. Μα ναι! Αλήθεια. :)

#351 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 30 November 2012 - 00:56

Δεν τα έχω διαβάσει όλα για να ψηφίσω, ελπίζω να τα προφτάσω (και να το θυμηθώ) πριν τελειώσει η προθεσμία.

Μέχρι στιγμής ο Nikos1451 είναι ο νικητής της καρδιάς μου και κάπου στο βάθος ο Babba.

Συγχαρητήρια παιδιά για τη δουλειά, όταν με το καλό ψηφίσω θα προσπαθήσω να τα πω πιο αναλυτικά.

Posted Image


#352 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 30 November 2012 - 01:21

5 Babba

#353 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 30 November 2012 - 01:48

5 Νikos1451

#354 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 30 November 2012 - 01:54

Thanks, guys. Από τον επόμενο γύρο τα σχόλια για τις ψηφισμένες ιστορίες μάλλον πρέπει να γίνουν υποχρεωτικά...

Είστε ευπρόσδεκτοι να γράψετε τη γνώμη σας. You got to have an opinion!!!
Κάποια παιδάκια κάθισαν κι έγραψαν, σας άρεσαν και τα επιβραβεύσατε και μπορείτε να πείτε και 2 λογάκια γιατί σας άρεσε.

Edited by OdyMonaxos, 30 November 2012 - 02:01.


#355 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 01 December 2012 - 00:03

5 - F.A.I.
Ότι πιο συμπαθητικό και αξιαγάπητο διάβασα, μπράβο για την παρουσίαση των χαρακτήρων και τον απολαυστικό, ανθρώπινο διάλογο. Αχ, αυτή η Περσεφόνη, διαβολοπαίδι από τα λίγα :3

3 - Babba
Μου θύμισες τον παππούλη μου, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που μου άρεσε τόσο. Aυτό που ήθελε να περάσει στον αναγνώστη η ιστορία ήταν αρκετά σοβαρό, η παρουσίαση/αναφορές όμως κωμικές, με αποτέλεσμα να βγει ένα εξαιρετικά ευχάριστο αποτέλεσμα. Επίσης πληθώρα διαφορετικών λέξεων και πράξεων/διαδικασιών, me likes.

2 - Osama
Μόνο για την υπέροχη γραφή και τα ποιηματάκια. Είμαι σίγουρη ότι ήδη ξέρεις πόσο στο χάλασε ο παππούς-exposition και το infodump που πέταξε, οι λόγοι που οι χαρακτήρες έκαναν αυτά που έκαναν, καθώς και η ούγκα-μπούγκα συμπεριφορά της πρωταγωνίστριας στο τέλος που δεν κολλούσε με τις προηγούμενες πράξεις της.

Υπόλοιποι

Spoiler:


Εdit: ο ody ήθελε 100% κορεσμένο κόκκινο :<

Edited by Vagelio, 01 December 2012 - 12:37.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#356 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 01 December 2012 - 01:50

5 Fallen
Όταν ξεκίνησα να διαβάζω και είδα το κρυφό μυστικό του Άδη, ξενέρωσα.
Σκέφτηκα "τρολλιά", αφύσικη τρολλιά.
Όμως, πραγματικά, η Περσεφόνη σου είναι θεά. Κι ο Άδης, εξίσου υπέροχος, στον μεταξύ τους διάλογο, κοινώς στο μεγαλύτερο κομμάτι της ιστορίας.
Όταν τελείωσα, μου άφησε αυτό το αίσθημα της "ένοχης απόλαυσης" που σου αφήνει κάτι ελαφρύ, αλλά άκρως διασκεδαστικό.
Η δημιουργία τόσο έντονων χαρακτήρων μέσα από ένα μικρό κείμενο είναι πραγματικά άθλος.
Δε νομίζω ότι θα μπορέσω ποτέ να χειριστώ τόσο ωραία τέτοιους χαρακτήρες.
Νομίζω πως αυτό το ύφος σου πάει γάντι.
Δοκίμασε και στα επόμενα κείμενα να δώσεις έμφαση στους χαρακτήρες. Ειδικά με τους κωμικούς, ο χειρισμός σου είναι εξαιρετικός.

3 Kaizer
Το ότι το διάβασα ολόκληρο, αν και κουράζομαι εύκολα όταν διαβάζω κείμενα, δείχνει ότι μου άρεσε.
Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, αλλά όχι για αυτό που κάνουμε.
Βέβαια, δε με πειράζει καθόλου να υπάρχουν 1-2 τέτοια κείμενα κάθε φορά. Ίσα ίσα, έχεις ξανά ενδιαφέρουσα πλοκή στο κείμενό σου και μια ωραία δομημένη ιστορία.
Αλλά αν έγραφαν έτσι άλλοι 2-3, δύσκολα θα κατάφερνα να σας διαβάσω.
Μη σε νοιάζει αν δεν μαζέψεις πόντους.
Η ιστορία είναι πολύ καλή, αλλά οι περισσότεροι δε θα τη διαβάσουν λόγω μεγέθους.

2 osama
Στο είπαν και οι άλλοι.
Το σκότωσες.
Σε κάποια σημεία το πήγαινες καλά, σε κάποια σε έχανα, αλλά ενώ η γενική ιστορία δε μου άρεσε, είναι δοσμένη πολύ όμορφα.
Έχεις ατμόσφαιρα, έχεις χαρακτήρες, σου έλειψε η πειστική πλοκή.
Το τελευταίο κομμάτι με έκανε να χαμογελάσω.
Spoiler:

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#357 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 01 December 2012 - 09:21

5 - FAI
Λίγο η αγάπη μου για την ελληνική μυθολογία, λίγο η φρεσκάδα που είχε η οπτική γωνία που είχες για τον μύθο και οι έντονοι διάλογοι το έβαλαν κατευθείαν μέσα στην τριάδα. Πήρε την πρώτη θέση γιατί είχε σαφώς καλύτερα αναπτυγμένους χαρακτήρες από ό,τι άλλα κείμενα και οι διάλογοι ήταν διασκεδαστικοί. Μου άρεσε πολύ η εικόνα του Άδη και οι αντιδράσεις του, ωστόσο την Περσεφόνη μάλλον δεν πρόκειται να τη συμπαθήσω ποτέ ως χαρακτήρα.

3 - Black Kaiser
Ναι, θα μπορούσα να σου δώσω και 5 βαθμούς αυτή τη φορά. Ομολογώ πως στην αρχή βαρέθηκα αλλά όσο προχωρούσε η ιστορία τόσο περισσότερο με κρατούσε. Στο τέλος μου άφησε την αίσθηση ότι είχα διαβάσει ένα μικρό βιβλίο. Έχεις έξοχες περιγραφές και πάρα πολύ καλή χρήση της γλώσσας, προσεγμένο κείμενο, καλή ανάπτυξη και μου άρεσε ο τρόπος που έκλεισε η ιστορία. Το μόνο που δε μου άρεσε όπως και στις προηγούμενες συμμετοχές σου, είναι ότι βρίσκω τον λόγο σου πολύ τυποποιημένο. Είναι σαν να διαβάζω κείμενα που θα μπορούσε να τα γράψει οποιοσδήποτε έχει μια εξίσου καλή χρήση της γλώσσας του και μόνο γι' αυτό έχασες από την FAI που μέσα από το κείμενο της πιστεύω πως άφηνε καλύτερα το προσωπικό της στίγμα. Συγχαρητήρια παρόλα αυτά, σίγουρα θα τα θυμάμαι και τα δύο για καιρό.

2 - Babba
Ήταν σχεδόν τόσο διασκεδαστικό όσο και της FAI, μου άρεσε πολύ ο τρόπος που εκμεταλλευτικές το παραμύθι όπως και τα παιχνίδια με τις λέξεις στα ονόματα των χαρακτήρων. Πιστεύω πως θα το ξαναδιάβαζα κάποια στιγμή στο μέλλον.

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#358 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 01 December 2012 - 10:47

5 βαθμοί - Black Kaiser

Μου άρεσε πάρα πολύ! Δεν το περίμενα το τέλος και με ξάφνιασε το "ηθικό δίδαγμα". Οι δοκιμασίες όλες ενδιαφέρουσες, το σκηνικό περισσότερο steam punk στην αρχή γοτθικό στο τέλος.Αν αι πρισσότερο στην αρχή είχα κι εγώ το πρόβλημα του κάπως...άκαμπτου λόγου σου, όσο κι αν είναι αναμφισβήτητα καλός.

3 βαθμοί - Osama

Λάτρεψα την πρωταγωνίστριά σου ειλικρινά. Είχε ωραία δομή, ήταν διασκεδαστικό. Στην αρχή σκιάζεσαι αλλά μετά γελάς ίσως κιόλας. Μου άρεσε αρκετά και ο παππούς αλλά και ο μαυροφορεμένος.

2 Βabba

O κυρ λύκος συμπαθητικότατος και μ'άρεσε αυτή η εκδοχή των καπιταλιστικών γουρουνιών. Το κείμενο απλό, λιτό με τους συμβολισμούς του και τα πάντα! Εύγε!

Spoiler:

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#359 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 02 December 2012 - 17:25

Έχω ήδη βάλει στο excel τις ψήφους μέχρι τώρα. Επίσης χαίρομαι με την αφοσίωση που δείχνετε στο spoiler tag και τις κόκκινες ψήφους. Το μαντρόσκυλο είναι πολύ ευχαριστημένο. Βέβαια, δεν χρειάζεται να γράφετε και τα ονόματα χωρίς ψήφους με κόκκινο, αλλά όσο δε βλέπω άσπρες, λιλά ή κεραμυδί ψήφους είμαι πολύ χαρούμενος.

Μένουν 2 μέρες μέχρι την λήξη της ψηφοφορίας, τελειώνει την Τρίτη 24:00

#360 sicada

sicada

    Organized Chaos

  • Members
  • 121 posts
  • LocationBeyond the Wall

Posted 02 December 2012 - 21:19

Λοιπόν έχουμε και λέμε

5 - FAI

Πρωτότυπο, διασκεδαστικότατο και πολύ καλογραμμένο, θα το θυμάμαι για καιρό!

3- Kaiser

Πολύ ωραία η γραφή και η ανατροπή στο τέλος, είναι πολύ καλή αυτοτελής ιστορία φαντασίας!

2- Ody

Μου άρεσε πολύ η ιδέα της νουάρ μεταφοράς του παραμυθιού και οι διάφορες προοπτικές στην αφήγηση .Τα όποια λάθη μοιάζουν ασήμαντα!
Sleep with the devil and then you must pay
Sleep with the devil, the devil will take you away