Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 4 votes

Sword Art Online


  • Please log in to reply
358 replies to this topic

#301 freak27

freak27

    Sparking

  • Members
  • 622 posts

Posted 28 July 2014 - 21:25

1) Στο 1ο SAO οι θάνατοι ήταν coded μέσα στο παιχνίδι από τον δημιουργό του. Στο GGO ο Desu Gun ισχυρίζεται ότι μπορεί να σκοτώσει παίχτες με hacks. Ο Kirito αρνείται να πιστέψει ότι κάποιος έχει καλύτερα hacks από αυτόν. :P

 

2) Ο Kirito έκανε migrate τον χαρακτήρα του από το ALO στο GGO, όπως έκανε παλιότερα από το SAO στο ALO. Υποτίθεται ότι με αυτή τη διαδικασία κρατάς τα stats του χαρακτήρα σου αλλά δεν σου δίνεται η ελευθερία του physical customization. Πιπεριές δλδ του συγγραφέα για να δικαιολογήσει το reverse trap.

 

 

Τι σημαινει Coded θανατοι? Πεθαιναν ή δεν πεθαιναν στην κανονικη ζωη πως τρως burger και πινεις μπυρες?????


Edited by freak27, 28 July 2014 - 21:25.

Posted Image

#302 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 28 July 2014 - 21:58

Τι σημαινει Coded θανατοι? Πεθαιναν ή δεν πεθαιναν στην κανονικη ζωη πως τρως burger και πινεις μπυρες?????

 

 

Coded σημαίνει ότι το παιχνίδι ήταν προγραμματισμένο όταν τελειώνει η ζωή ενός χαραχτήρα να εκπέμπει συχνότητα σε αυτή τη συσκευή που είχαν στο κεφάλι τους (δεν μου έρχεται τώρα το πως λέγεται :P ), τέτοια ώστε να τους καίει τον εγκέφαλο και να πεθαίνουν.

 

Γενικά Coded στον προγραμματισμό εννοούμε τον κώδικα που δίνει ζωή στο hardware ας το πούμε απλά. Τα windows από πίσω τρέχουν έναν κώδικα. Πίσω από αυτή τη σελίδα υπάρχει ένας πηγαίος κώδικας. Πίσω από κάθε mmorpg υπάρχει ένας κώδικας που καθορίζει το εξής DEATH=>REVIVE AT A RESSURECTED AREA. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως ο κώδικας συσχετιζόταν ως εξής: DEATH IN THE GAME=>DEATH IN REAL LIFE (except if someone complete the game).  

 

Ελπίζω να σε κάλυψα πάνω στο ερώτημα σου. Για παραπάνω ανάλυση λόγο του ότι ξεφεύγει πολύ από το περιεχόμενο του thread αν θες στείλε μου pm. 



#303 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 28 July 2014 - 22:12

Απο την άλη, στην τελική όμως κανείς δεν πέθανε έτσι? xD Αφού μεταφέρανε όλους τους "εγκεφάλους" στο ALO μετά για brainwash απ'ότι θυμάμαι, αν και δεν ξέρω αν υπόθηκε αν ήταν και οι πεθαμένοι η όσοι είχαν απομείνει όταν έκανε clear after life o godmode Kirito XD

Όπως και να χει, διαφορετικό αυτό όντος, μιας και ήταν Game feature σε αντίθεση με τώρα που μιλάμε για παράβαση.

 

Btw, Nerv Gear λεγότανε.


フカフカ

#304 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 28 July 2014 - 22:31

Απο την άλη, στην τελική όμως κανείς δεν πέθανε έτσι? 

 

Νομίζω το λέει ξεκάθαρα ότι πέθαναν κάμποσοι. Αν θυμάμαι καλά και στην αρχή της 2ης season λέει ότι πάνω από ένα Χ αριθμό πέθαναν και για αυτό πλέον τα Serv Gear άλλαξαν και αντί να λαμβάνουν σήματα από τον εγκέφαλο λαμβάνουν από κάποιο άλλο όργανο του σώματος (καρδιά η νεύρα? δεν θυμάμαι), ώστε να αποφευχθεί ή επανάληψη του SAO. 



#305 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 28 July 2014 - 22:37

Πέθαναν κανονικότατα κάτι χιλιάρικα κόσμος επι SAO.



#306 TheWalkingTeddy

TheWalkingTeddy

    Starting...

  • Members
  • 5 posts

Posted 03 August 2014 - 04:26

Έχοντας διαβάσει τα novel έως ένα σημείο σίγουρα θα κοιτάξω και το anime.Είμαι 100% σίγουρη ότι το anime είναι μόλις 12 επεισόδια και θα καλύψει μόνο το arc του SAO και δεν θα δείξει σίγουρα κάποιες πικάντικες σκηνές.Ισως καλυτερα ετσι γιατι ειναι το καλύτερο arc και γιατί δεν περιέχει harem στοιχεία(αν το κρατήσουν όπως τα novel πάντα) και σίγουρα πολύ καλύτερο από το άλλο novel του ίδιου δημιουργού, το Accel World που βγαίνει τον Απρίλιο σε anime και είναι μέσα στα κλισέ.

btw ο Kirito δεν είναι ούτε προγραμματιστής και σίγουρα όχι ιδιοφυΐα απλά ένας πολύ καλός παίχτης MMO

Spoiler: novel spoiler


Τι ερωτικές σκηνές μπορεί να είχε :P

Edited by TheWalkingTeddy, 03 August 2014 - 04:36.


#307 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 03 August 2014 - 06:55

Δε φαντάζεσαι.


O6rrvsU.jpg


#308 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 03 August 2014 - 10:53

Λοιπόν, η τροπή του μου αρέσει αρκετά. Τώρα βέβαια, φοβάμαι για την εξήγηση που θα δώσουν στο γιατί. Επίσης, μπορεί να κυλίσει και σαν mystery με τα στοιχεία που έδωσαν σε αυτό το επεισόδιο.

 

Spoiler:



#309 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 03 August 2014 - 11:21

Spoiler:


Spoiler:

Edited by GhostPrince, 03 August 2014 - 11:23.

フカフカ

#310 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 03 August 2014 - 12:16

Spoiler:

 

Spoiler:



#311 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 03 August 2014 - 12:23

Spoiler:

Spoiler:

フカフカ

#312 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 03 August 2014 - 13:07

Spoiler:

 

Ελπίζω να μην είναι τόσο φρικτή η εξήγηση όσο φανταζόμαστε. 



#313 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 03 August 2014 - 14:59

Spoiler: light novel


Το επεισόδιο οκ ασχολίαστο, αυτό που μου έμεινε πάντως είναι
Spoiler:


Edited by Jorg, 03 August 2014 - 14:59.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#314 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 posts
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Posted 03 August 2014 - 17:50

Το επεισόδιο οκ ασχολίαστο, αυτό που μου έμεινε πάντως είναι

Spoiler:

 

Αυτό μου έκανε και μένα εντύπωση.. Πιστεύω ότι άνετα θα μπορούσε να τον εμποδίσει, για να μην τον σκοτώσει τελείως. Εκτός και αν έπαθε τέτοιο σοκ, που δεν μπορούσε να κουνηθεί.


30w46c0.jpg


#315 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 03 August 2014 - 18:39

Is it just me ή τα ρούχα του Kirito μοιάζουν υπερβολικά με της Tifa από το FFVII: Advent Children? :P

 

Spoiler: 5

 

inb4 Lucas Films Disney sues over lightsaber sound effects.


Posted Image
Posted Image