Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Η αξία της φιλίας γενικα


  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#31 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 03 March 2012 - 23:23

Πως φαίνονται τα αρχαιοελλήνικά γονίδια... :hahaha:

stasou%2520mygdala.jpg


#32 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 03 March 2012 - 23:36

Master Socrates would surely be proud...

O6rrvsU.jpg


#33 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 04 March 2012 - 00:37

Πήγε να κάνει το παιδί ένα σοβαρό(?) νήμα και του το φάγατε βρε!

Αλλά σοβαρά τώρα Luffy, αυτά που λες πώς είναι δυνατόν να θες να τα πεις? Γιατί σίγουρα δε σου ξεφεύγουν, εκτός κι αν γράφεις 100 λέξεις το λεπτό.

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#34 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 04 March 2012 - 00:48

Spoiler:

Fixed :kakaka:
Posted Image

#35 thanos1547

thanos1547

    Anime Amateur

  • Members
  • 94 posts

Posted 04 March 2012 - 01:49

ελα βρε itachi μη σκάς δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με την κάθε π@π@ρια που θε πει ο καθένας απλώς ηθελα να δω τι σημαινει η φιλία για σας πάντως εγώ δινω ΠΟΛΥ μεγαλη σημασια ...

#36 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 posts

Posted 04 March 2012 - 03:05

Ο νεανίας του παραδείγματος ονομάζεται Κώστας. Οικείο όνομα για δημιουργία ή έστω ψευδαίσθηση οικείων καταστάσεων. Ας πούμε δηλαδή ότι ο Κώστας είναι ένα άτομο, που ζει φυσιολογικά και φύσει πορεύεται στο ρευστό μονοπάτι των ανθρωπίνων σχέσεων. Ο Κώστας γαλουχήθηκε ήδη από τα μικράτα του με το ευδιάθετο πρόσωπο της φιλίας. Υπό τη συνεπικουρία(που σαφέστατα λειτουργεί αμισθί) των Γιάννη, Δημήτρη, και Σταμάτη περνά ευχάριστες ώρες με κέφι και χαρά. Στα σπάργανα της εφηβείας βιώνει ωστόσο το καινό σκίρτημα της καρδιάς, το αυθόρμητο τερτίπι του έρωτα. Συν τοις άλλοις η Άννα ήταν καλό παιδί...
Πρώτη λυκείου και αρχίζει ο Κώστας να πονηρεύεται: τα κορίτσια είναι σκάρτα. Σαν κάτι να μην πήγε καλά την περίοδο της Αννούλας, σαν να άρχισε να μουσκεύεται από τα ύδατα φαλλοκρατισμού, που έρχονται φρέσκα και κουλ στα λόγια να πρωταγωνιστήσουν στις περί γυνής συζητήσεις με τους Γιάννη, Δημήτρη, και Σταμάτη. Τι σε απασχολεί εσένα εκνευριστικό κοράσιο; Δεν ακούς τι ψελλίζουν ο Κώστας κι οι φίλοι του..; Αυτά είναι <<αντρικές κουβέντες>>.
Οι βοερές κουβέντες δίναν κι έπαιρναν, τα τέσσερα αμούστακα έκαναν όρκους κι υποσχέσεις ποτέ κοπέλα να τους πληγώσει! Οι αγκαλιές, τα φιλιά συμπαράστασης, ο χρόνος πανδαμάτωρ που ενώνει θήλυ κι άρρεν με δεσμά έρωτα, αθάνατα δεσμά να μην δεσμεύουν, να μην δένουν και περιορίζουν παρά ωθούν με λάκτισμα μωρού το θεάρεστο ζευγάρι σε ανιδιοτελείς εκφράσεις υπερβατικής αγάπης! Όχι... αυτά είναι για τους άλλους, εκείνους που κοιμούνται. Για τους ''εν τοις μνήμασι'', που κλείσανε τα μάτια και δεν βλέπουν την αλήθεια. Μα το ανήσυχο κουαρτέτο μας ξύπνησε! Και ιδού! Ομοβρόντως, ευθέως, αληθώς λέγουν: ''ουαί υμίν, νεαραί υποκριταί! Όχι πια καψούρα, μόνον σεξ! Χωρίς λαχτάρα μα με παιχνιδιάρικη διάθεση θα σας μιλάμε... φιλικά! Δίχως γλυκόλογα μα με άνευρες και ανερυθρίαστες λέξεις θα σας κεντρίζουμε τα σώψυχά... φιλικά! Άνευ σκέψεων και φραγμών μπροστά στο αύριο, υπαινιγμών-βασάνων για το πού πάτε και ποιον βλέπετε, ματιών σε πρόσωπα αυλακωμένα από το δάκρυ/χνώτων ασίγαστων μπροστά στο βλέμμα και την μελιστάλακτον φωνή! Έτσι θα σας κρεβατώσουμε: ήρεμα, ατάραχα, αγέρωχα, φιλικά.''
Έτσι πορεύτηκαν στο κυρτό μονοπάτι της ζωής. Το κάνουνε -λένε- και στην αλλοδαπή. Στον εικοστό πρώτο αιώνα απενοχοποιούμε τη γυμνή σάρκα και τα τεχνάσματα της. Δεν δίνουμε εξηγήσεις, δεν απαντάμε σε κοινωνιολογικές σταθερές και σε πολιτικές ορθότητες. Ας απενδυθούμε αισθήματα, όρια, και φραγμούς και ας το απολαύσουμε άπαντες στην χαλαρότητα του, στον μοντερνισμό του... φιλικά.

Να, λοιπόν, που και εγώ μπορώ να διαφθείρω τους νέους... :P

Κατά βάση πιστεύω στη φιλία. Απλά χωλαίνω μπροστά στο ενδεχόμενο να υπάρξει γνήσια ανάμεσα σε άντρα και γυναίκα. Μα της δίνω αξία και την οραματίζομαι στην συνέχεια του (άστατου... λαίμαι τώρα) βίου μου. Μονομερώς εκτιμώ κάθε φίλο μου από όλους αυτούς, που με ανέχονται με το πολλές φορές σύνθετο του λόγου, τους παραδόξως χαμηλούς μου τόνους, και την ζεστή, παρασκηνιακή, κεκαλυμμένη... ανωμαλία μου. :P
Το απρόσωπο ίντερνετ δημιουργεί παρεξηγήσεις και εγώ με τη σειρά μου απηύδισμα στους συμφορουμίτες ξεφεύγοντας από ένα πολλά υποσχόμενο θέμα, διαταράσσοντας ένα εγκάρδιο thread. Συγνώμη. Απλά έχω αδικαιολόγητα ελεύθερο χρόνο...
Posted Image

#37 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 04 March 2012 - 10:56

^ Duuuuuude really?

Anyhow, για να είμαι και στο θέμα. Δεν ξέρω τι είναι φιλία, ή μάλλον να το εξηγήσω. Ευτυχώς το βιώνω με διαφορετικούς τρόπους και από λίγα μεν, αξιόλογα δε άτομα, οπότε θα μπορούσε κανείς να πει ότι φιλία για μένα είναι το να εμπιστεύεσαι και να ξέρεις τον άλλον τόσο καλά που μπορείς να του πεις τα πάντα και φυσικά το αντίστροφο.

Σίγουρα, αν το πάμε σε πιο φιλοσοφικό-ψυχαναλυτικό επίπεδο, δεν υπάρχει ανιδιοτελής ανθρώπινη σχέση άρα και φιλία αλλά νομίζω ότι εφόσον είναι αμφιμονοσήμαντο δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα και το όλο ζήτημα εφάπτεται στο πόσο διατεθημένος είναι κι ο άλλος να σου παρέχει αυτά που χρειάζεσαι, στο μέτρο που είσαι διατεθημένος κι εσύ. Σε άλλους είναι η έννοια της θυσίας, σε άλλους της αγάπης κλπ κλπ.

Σίγουρα δεν υπάρχει ένας τύπος φιλίας αλλά το πιο σημαντικό πράγμα είναι αυτή η ελευθερία να πεις και να κάνεις πράγματα και να ξέρεις ότι ο άλλος δε θα παρεξηγηθεί.

Βέβαια κι αυτό που έχουν πει -και συγχωρήστε με δε θυμάμαι ποιος- για την φιλία και μ'άρεσε "Φιλία είναι να λες στον φίλο σου μόνο τα κακά του και στους άλλους μόνο τα καλά του".

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#38 IAMNOONE

IAMNOONE

    DEAD APOSTLE

  • Members
  • 96 posts
  • LocationReality Marble

Posted 04 March 2012 - 11:09

Η αξία της αληθινής φιλίας είναι ανεκτίμητη και ανυπολόγιστη. Είναι είδος υπό εξαφάνιση, δεν κρατάει για πάντα, δεν συνάπτεται μαζικά και στις μέρες μας, ανήκει περισσότερο στη σφαίρα της ουτοπίας και του φανταστικού, παρά του εφικτού και του πραγματικού... Ο χρόνος συνήθως δείχνει ποιοι ήταν φίλοι μόνο στο όνομα και ποιοι πραγματικοί.
Choose your immortality wisely, whether it be the treasure you amass, or the family who succeed you.

#39 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 04 March 2012 - 12:44

Pirate Luffy, δίχως καμία διάθεση να είμαι προσβλητικός απέναντι σε σένα τον ίδιο, είχα να διαβάσω τέτοιες αρλούμπες με τέτοια ωραία λογάκια από την τελευταία φορά που άνοιξα Καθημερινή και διάβασα τη στήλη του Χρίστου Γιανναρά. Συγχαρητήρια, τον έφτασες.

Δεν μπορώ να φανταστώ άτομο που δεν θα μπορούσε να διαχωρίσει μεταξύ φιλίας και σεξ, εκτός ίσως από κάποιον τραγικά στερημένο στον τομέα του σεξ. Και πάλι, παίζεται.

Θέλετε σοβαρή απάντηση στο θέμα; Η αξία της φιλίας είναι κάτι που οφείλει να καταλάβει ο καθένας από μόνος του σε τούτο τον κόσμο τον ψεύτη. Αν χρειαστεί να στο εξηγήσουν, το έχεις χάσει το παιχνίδι από τα αποδυτήρια - δεν θα αποκτήσεις ποτέ δυνατές και ουσιαστικές φιλίες, παρά μόνο αυτό το ρηχό και νερόβραστο πράγμα που αποκαλούμε "γνωριμίες". Έτσι είναι δυστυχώς και δεν επιδέχεται διορθώσεων. Κάποιοι άνθρωποι είναι φτιαγμένοι για να κάνουν καλές φιλίες, κάποιοι άλλοι όχι.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#40 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 04 March 2012 - 12:47

Φιλια σημαινει καφριλα σε ολο της το μεγαλειο!

ezgif.com-resize.gif


#41 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 posts
  • LocationKefalonia, Lixouri

Posted 04 March 2012 - 15:47

Διασκέδαση πάνω απ'όλα, είναι το καλύτερο που μπορεί να σου προσφέρει μια φιλία.
Posted Image

#42 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 04 March 2012 - 16:13

Κάποιοι άνθρωποι είναι φτιαγμένοι για να κάνουν καλές φιλίες, κάποιοι άλλοι όχι.


Αν και συμφωνώ με τα περισσότερα της τρίτης παραγράφου (όσο αφορά το θέμα φιλίας αντρών-γυναικών, συμφωνώ με τον Pirate Luffy και ας το εξέφρασε με ένα κάπως κουλό τρόπο, αλλά αυτό το θέμα πιστεύω αξίζει ένα thread από μόνο του :hihi2:), αυτή η φράση θεωρώ ότι είναι λάθος (ή ότι δεν είναι πολύ σωστά δοσμένη). Μου θυμίζει εκφράσεις του στυλ "δεν είναι η μοίρα σου..." ή " είναι γεννημένος (για) [insert random hobby/επάγγελμα/whatever]", δηλαδή χωρίζει τους ανθρώπους σε "καλούς στις φιλίες" και "κακούς στις φιλίες" χωρίς να παίρνει υπόψιν του αρκετές παραμέτρους που επηρεάζουν το πόσο εύκολα μπορεί να έχει κάποιος μια καλή φιλία με κάποιον άλλο ή οχι. Καταρχάς, τι θα πει δεν είναι φτιαγμένοι για να κάνουν καλές φιλίες; Ποιος καθορίζει αν κάποιος είναι "φτιαγμένος" για να κάνει καλές φιλίες ή όχι; Το κοινωνικό σύνολο; O κοινωνικός περίγυρος του εκάστοτε; Τα ερεθίσματα που δέχεται; Συχνά ο κοινωνικός περίγυρος, πιστεύω, ότι είναι πιο σημαντικός παράγοντας για να ανοιχτεί κάποιος (αλλα επίσης και υποκειμενικός), παρά το αν εμπιστεύετε ή θέλει να προσεγγίσει κάποιον. Για παράδειγμα, ένας μαύρος που ζει σε μία πόλη που ζουν μόνο λευκοί, σίγουρα θα δυσκολευτεί πολύ περισσότερο να αποκτήσει κάποια καλή φιλία με κάποιον άλλο ντόπιο, παρά αν έμενε σε μια πόλη που ζουν αρκετοί ή κυρίως μαύροι. Στην πόλη των λεύκών πιθανώς να νιώθει (σωστά ή λάθος) παρείσακτος και να φοβάται να ανοιχτεί, όπως και με την σειρά του το κοινωνικό σύνολο με την υποκειμενική (υποκειμενική με εννοώντας ότι οι λόγοι που δεν ανοίγονται είναι πιθανόν σωστοί από την δικιά τους την μεριά και πιθανόν λάθος για τρίτους) του λογική δεν του ανοίγεται. Το ίδιο, πιστεύω, ισχύει και για τα ερεθίσματα του καθενός. Εάν κάποιος έχει συνηθίσει να συναναστρέφεται με κάποια/ες κοινωνική/ές ομάδα/ες, από τις οποίες δέχεται κάποια ερεθίσματα που του είναι πλέον οικεία, σίγουρα θα του είναι δύσκολο να συναναστραφεί με κάποια άλλη άγνωστη.

Πιστεύω δηλαδή ότι εάν κάποιος είναι καλός (το φτιαγμένος θεωρώ ότι είναι λάθος ρήμα) στο να κάνει φιλίες, εξαρτάται κυρίως από το με ποιον συναναστρέφεται και κάτω από ποιες συνθήκες, παρά με το αν είναι κοινωνικός/ ανοιχτός σε νέα ερεθίσματα ή οχι και σίγουρα όχι το αν είναι, γενικά και αόριστα, "φτιαγμένος" να κάνει καλές φιλίες.

#43 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 04 March 2012 - 16:40

Pirate Luffy, ντύσε όποιο κείμενο θες με υπερβολές, επίθετα και λέξεις που δεν χρησιμοποιούμε στον καθημερινό λόγο δεν ανεβάζεις την αξία της γνώμης που παραθέτεις και δεν της δίνεις ούτε φαινομενικά βάθος. Θα μπορούσες όμως να κάνεις εξαίσια καριέρα ως αστρολόγος, ψάξτο ακούγεται πως η Λίτσα Πατέρα ψάχνει για νέα ταλέντα.

Όχι-όχι, δεν είμαι off-topic
Πραγματική φιλία δεν υπάρχει όταν υπάρχουν απόψεις σαν κι αυτές

"Φιλία είναι να λες στον φίλο σου μόνο τα κακά του και στους άλλους μόνο τα καλά του".


Αν δεν μπορείς να παραδεχτείς μπροστά σε άλλους τα ελαττώματα του φίλου αμφιβάλω ότι θα μπορείς να τα πεις και στον ίδιο. Ότι εξιδανικεύεις την εικόνα κάποιου δεν σε κάνει καλό φίλο, ούτε τον ωφελεί απαραίτητα.

Σαν αυτή....

Είναι είδος υπό εξαφάνιση, δεν κρατάει για πάντα, δεν συνάπτεται μαζικά και στις μέρες μας, ανήκει περισσότερο στη σφαίρα της ουτοπίας και του φανταστικού,


Σαν αυτή, που εξιδανικεύουν την έννοια της φιλίας και το ανάγουν σε κάτι σπάνιο και ακατόρθωτο

ή σαν αυτή...

Κάποιοι άνθρωποι είναι φτιαγμένοι για να κάνουν καλές φιλίες, κάποιοι άλλοι όχι.


Όταν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες ο καθένας μπορεί να γίνει καλός φίλος. Δεν γίνεσαι μόνος σου καλός φίλος, σε φτιάχουν ταυτόχρονα και οι φίλοι σου οπότε η αποτυχία είναι μοιρασμένη.

Και πολλές άλλες παρόμοιες ιδέες.

Δυστυχώς η φιλία που περιέγραψε ο Kamui μου φαίνεται το πιο υγιές μοντέλο που περιγράφτηκε ως τώρα. Ενδιαφέροντα, εμπιστοσύνη και λοιπά μελιστάλαχτα πράγματα σίγουρα παίζουν μεγάλο ρόλο, κρατάνε το ενδιαφέρον και σε κάνουν να γλιτώνεις τον ψυχολόγο, αν δεν υπάρχει ειλικρίνεια με όλη τη έννοια της λέξης έχουμε κατευθείαν μια υπέροχη φιλία για βιτρίνα. Θα την βρείτε στο σχολείο της γειτονιά σας, στο ίντερνετ, σε τυχαίες συναντήσεις σε εξουσιοδοτημένα μέρη και σε διάφορα πορτοφόλια, πάντα σε φιλικές τιμές.

ySss0UF.jpg


#44 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 04 March 2012 - 17:11

Τα λέτε αυτά γιατί δεν σας έχει τύχει να γνωρίσετε ανθρώπους με παντελή ανικανότητα για σύναψη ειλικρινούς φιλίας με άλλα άτομα.

Εγώ έχω γνωρίσει.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#45 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 04 March 2012 - 17:15

Η απάντησή θα ίσχυε μόνο αν ήξερες όλα τα άτομα που έχει συναντήσει κάποιος και την σχέση που είχε με αυτά. Είναι τελείως άτοπο να λες ότι κάποιος μπορεί να έχει μια τέτοια γνώμη μόνο επειδή δεν έχει συναντήσει τέτοια άτομα. Δικαίωμά σου βέβαια να έχεις τη γνώμη σου, αλλά ποτέ δεν φταίει μόνο η μία πλευρά.

ySss0UF.jpg