Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

The Hobbit: An Unexpected Journey


  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#46 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 30 July 2012 - 23:15

Υψιστη ηλιθιοτης.Μονο αυτο εχω να πω...

sc5bab.jpg


#47 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 09 August 2012 - 21:10

3ωρες και χορταστικές να τις κάνουν κι ας είναι και 5. Ακόμη καλύτερα. Μην δω μόνο τίποτα 2ωρα.

#48 ThePirateHunter

ThePirateHunter

    Anime Fan

  • Members
  • 273 posts

Posted 09 August 2012 - 21:58

Σε τι υλικο θα βασιζονται αυτες οι ταινιες;Διοτι το Χομπιτ ειναι 300 σελιδες, ισα ισα βγαζει μια ταινια.

#49 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 09 August 2012 - 22:36

Well, no. Αν ο σκηνοθέτης αποφασίσει να κάνει άψογη δουλειά, τότε είναι καλές οι τρεις ταινίες. Με άψογη δουλειά, εννοώ την τέλεια μεταφορά του βιβλίου. Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει την τέλεια μεταφορά, αλλά ευελπιστώ σε αυτήν, ειδικά για ένα βιβλίο όπως το Hobbit, που και μάχες έχει, ένα δράκο έχει με τις σκηνές του, και λεπτομέρειες έχει και τα πάντα.

Ελπίζω να ξέρει τι κάνει.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#50 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 09 August 2012 - 22:45

3ωρες και χορταστικές να τις κάνουν κι ας είναι και 5. Ακόμη καλύτερα. Μην δω μόνο τίποτα 2ωρα.


No.2 ταινιες ηταν τραβυγμενο αλλα κατανοητο λογο της πυκνοτητας των γεγονοτων του βιβλιου και του προσθετου υλικου.3 ταινιες φωναζει χρημα και αφου μιλαμε για peter jackson θα ειναι σιγουρα 3ωρες.Δεν ξερω αν νομιζει οτι μεταφερει το σιλμαριλιον αλλα ειναι το χομπιτ.Προσθεσε οτι θες,τραβα τις σκηνες οσο θες αλλα ειναι παντελως αδυνατον η περιπετεια του μπιλμπο μπαγκινς να κανει μια σωστη τριλογια.Απλως δεν το σηκωνει η ιστορια.

Απογοητευτηκα τρομερα απο αυτην την ανακοινωση.Δεν εχω καμια αμφιβολια οτι η τριτη ταινια θα ειναι επικη το λιγοτερο αλλα για τις πρωτες 2 εχω γιγαντιες αμφιβολιες.Α ρε jackson μην μας το γαμας τελευταια στιγμη...

Edited by Kalamaris, 09 August 2012 - 22:46.

sc5bab.jpg


#51 Wild Monkey

Wild Monkey

    Going Bananas

  • Members
  • 184 posts

Posted 10 August 2012 - 00:52

Βρε Καλαμαρη χαλαρωσε λιγο. Κατσε να βγει η πρωτη ταινια και μετα μπορεις να κριτικαρεις. Δεν εχει νοημα αυτο που κανεις. Να δουμε τη δουλεια του Jackson πρωτα, ο οποιος γενικα δεν εχει απογοητευσει στην καριερα του... Εγω τουλαχιστον τον θεωρω υψιστο στο ειδος του.

#52 ThePirateHunter

ThePirateHunter

    Anime Fan

  • Members
  • 273 posts

Posted 10 August 2012 - 01:05

Αν και το βιβλιο το θεωρω πολυ μετριο και ισως το πιο overrated που γνωριζω, τις ταινιες θα τις κοιταξω μετα απο αυτη την εξελιξη.Ισως προσθεσει πολλα "filler" και κανει την ιστορια περισσοτερο ενδιαφερουσα.Πριν δεν υπηρχε περιπτωση να χασω το χρονο μου μαζι τους.

#53 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 10 August 2012 - 04:24

looks good, sounds good, waiting for it...^^

Μου άρεσε επίσης αρκετά η επιλογή του Richard Armitage για τον Thorin. Για να δούμε....

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#54 Seppuku

Seppuku

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 posts

Posted 10 August 2012 - 10:32

Πάντως, αν δε κάνω λάθος, πρώτα πηγαίνανε για δύο ταινίες αλλά μετά καταλάβανε οτι τραβήχτηκε πολύ υλικό.... Επίσης δεν θα είναι μόνο το βιβλίο ο Peter τόνησε οτι έβαλε πολλά στοιχεία στις ταινίες κι από σημειώσεις του Tolkien. Και οι σημειώσεις του είναι μια βιβλιοθήκη από μόνες τους!!!!

Κι εγώ έχω επιφυλάξεις πάνω στην απόφαση να γίνει τελικά το χόμπιτ τριλογιά αλλά αποφάσησα να δείξω εμπιστοσύνη στον ανθρωπό που μου χάρησε τόσες συγκινήσεις... :blingeye2: :blingeye2:

Proud listener of Radio Rivendell

Posted Image


http://jewellersapprentice.wordpress.com/


#55 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 10 August 2012 - 11:52

Εχω αμφιβολιες πλεον. 3 ταινιες ειναι παρα πολλες. τι διαολο ?


2bbd14fc.jpg


#56 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 10 August 2012 - 11:57

Ίσως με αφορμή το ταξίδι του Μπίλμπο να δείξει και πολλά γεγονότα που στο βιβλίο είναι offscreen, όπως το πως οι μάγοι έδιωξαν τον νεκρομάντη από το Mirkwood ή το ταξίδι της επιστροφής, μεταξύ άλλων. Επίσης αν κοιτάξετε το cast θα δείτε και κάποιους movie only ρόλους.

Αλλά μόνο το μάγοι vs νεκρομάντης θα μπορούσε να γίνει μια ταινία από μόνο του, αν και πιστεύω ότι ο Jackson θα κάνει ότι έκανε και στον Άρχοντα, δηλαδή θα μας πηγαίνει από το ένα "μέτωπο" στο άλλο. Από τους Μπίλμπο/νάνους στους μάγους, μετά σε κρίσιμο σημείο πίσω στους νάνους κ.ο.κ. Έτσι θα καλυφθούν τρεις ταινίες.

Έχω πάντως εμπιστοσύνη στον Jackson. Τα κοψίματα που είχε κάνει στον Άρχοντα, ειδικά στο πρώτο ήταν απαράδεκτα (ο Τομ και όλο το Παλιό Δάσος εκτός, wtf;) αλλά από το καστ φαίνεται ότι δεν έχει κόψει σχεδόν τίποτα από εδώ. Η μεγαλομανία του και το γεγονός ότι και ο ίδιος είναι fanboy θα βοηθήσει τόσο στο να αποδοθεί σωστά η Μέση Γη όσο θα συμβάλει και στην σωστή απόδοση των offscreen-in-the-book σκηνών.

Edited by Osama Bin Laden, 10 August 2012 - 11:57.


#57 Seppuku

Seppuku

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 posts

Posted 10 August 2012 - 13:57

Εμενα βρε παιδιά με ανησυχεί και κάτι άλλο περισσότερο από τις τρείς ταινίες.

Το 3D!!

Κάποιοι που παρακολούθησαν σκηνές και τα σχετικά ( έχω την εντύπωση στην Comicon, για ένα είδος promotion της ταινίας) είπαν πως ήταν σα να βλέπαν βιντεάκι "Behind the scenes"..... Από αλλού το περιμένουμε κι από αλλού θα μας έρθει??? Εγώ περιμένω το 3D να είναι υπέρτατο, επικοτεράστιο και ανυπέρβλητο τουλάχιστον! Θα προσπαθήσω να το βρω την πηγή κιόλας και να την ποστάρω...

Proud listener of Radio Rivendell

Posted Image


http://jewellersapprentice.wordpress.com/


#58 Wild Monkey

Wild Monkey

    Going Bananas

  • Members
  • 184 posts

Posted 10 August 2012 - 15:42

Γιατι, ποτε ηταν καλο το 3D?

#59 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 posts

Posted 10 August 2012 - 17:15

Εμενα βρε παιδιά με ανησυχεί και κάτι άλλο περισσότερο από τις τρείς ταινίες.

Το 3D!!

Κάποιοι που παρακολούθησαν σκηνές και τα σχετικά ( έχω την εντύπωση στην Comicon, για ένα είδος promotion της ταινίας) είπαν πως ήταν σα να βλέπαν βιντεάκι "Behind the scenes"..... Από αλλού το περιμένουμε κι από αλλού θα μας έρθει??? Εγώ περιμένω το 3D να είναι υπέρτατο, επικοτεράστιο και ανυπέρβλητο τουλάχιστον! Θα προσπαθήσω να το βρω την πηγή κιόλας και να την ποστάρω...


Καλα αυτο δεν ειναι προβλημα.Απο οσο ξερω θα βγει και σε 2D.Αυτο το 48fps που λενε παντου τι ακριβως ειναι ομως ρε παιδια?

sc5bab.jpg


#60 Seppuku

Seppuku

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 posts

Posted 10 August 2012 - 17:50

Γιατι, ποτε ηταν καλο το 3D?


Στο Avatar που ήταν γυρησμένο με τεχνολογία 3D μια χαρά ήταν... Στις υπόλοιπες ταινίες ήταν μια αηδία και μισή..... Στην περίπτωση του Χομπιτ επιστρατεύεται η τελευταία λεξη της τεχνολογίας 3D σ' όλη την ταινία οπότε μιλάμε για επίπεδο (υποτίθεται) καλύτερο του Avatar.

Καλα αυτο δεν ειναι προβλημα.Απο οσο ξερω θα βγει και σε 2D.Αυτο το 48fps που λενε παντου τι ακριβως ειναι ομως ρε παιδια?


fps: frames per second

48fps επίσης είναι και η βελτιστη ταχύτητα με την οποία αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο μάτι και που φέρνει εξτρα ρεαλιστικά αποτελέσματα σ' ένα πλάνο (ή κάτι τέτοιο)... Και με το εξτρα ρεαλιστικά καλό θα ήταν να υπολογήσουμε και το "making of" feeling....

Proud listener of Radio Rivendell

Posted Image


http://jewellersapprentice.wordpress.com/