Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Hyouka


  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#16 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 posts

Posted 16 March 2012 - 12:33

interesting.... μονο που ειδα αυτο με την εξιχνιαση υποθεσεων σε πιο φυσιολογικα επιπεδα (επλιζω σε καλες αλληλεπιδρασεις των χαρακτηρων) μου κεντρισε το ενδιαφερον ... ο απριλιος ειναι κοντα ...

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#17 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 16 April 2012 - 21:36

No subing group until now.

Ελπίζω να το πιάσει κάποια ομάδα.

Θα τσεκάρω το πρώτο επεισόδιο σίγουρα, όταν βγει, αλλά μάλλον θα την δω ολοκληρωμένη τη σειρά. Τουλάχιστον θα την αρχίσω το καλοκαιράκι.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#18 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 April 2012 - 03:18

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το δούμε, NWS. Ή θα το έχει αναλάβει κάποιο Crunchyroll έτσι κι αλλιώς (βαριέμαι να ψάξω αν ισχύει ή όχι) οπότε HorribleSubs και ξερό κορδόνι, ή... και μόνο το γεγονός ότι είναι made by KyoAni αποτελεί εγγύηση για να τραβήξει το ενδιαφέρον τουλάχιστον 2 fansub groups (συντηρητική εκτίμηση).

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#19 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 23 April 2012 - 06:37

Ποιο Apollon και αηδίες... εδώ μιλάμε για godly artwork & animation!! :nod:
Πολύ ωραία χτισμένο σενάριο με πρωτότυπα twists, bonus points στην κλασική μουσική (Beethoven ftw).
Δαγκωτό για καλύτερο anime της season.
Posted Image
Posted Image

#20 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 23 April 2012 - 12:22

Spoiler: 1


#21 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 23 April 2012 - 12:48

Ο πρωταγωνιστής μου θύμισε τον τύπο από το Χαρούχι. Χαλαρός τύπος που δεν θέλει πολλές φασαρίες. Τώρα
Spoiler:

Απίστευτα προσεγμένη δουλειά με απίστευτα εξοργιστικούς χαρακτήρες. Δεν θα έλεγα ότι βαρέθηκα, βρήκα τις ιστορίες αρκετά καλά ειπωμένες.

#22 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 23 April 2012 - 13:42

Τόσο ωραίο animation και τόσο αδιάφορο cast. Ο satoshi ειδικά, δε μου έχει τύχει ξανά να νιώσω τέτοια απέχθεια για χαρακτήρα από το πρώτο κιόλας επισόδιο. Μάλιστα το έκλεισα νευριασμένος 5 λεπτά πριν το τέλος επειδή δεν άντεχα πλέον τη φωνή του, κάνα μισάωρο μετά τέλιωσα το επισόδιο.

Δε μου άρεσε ιδιαίτερα, δε ξέρω αν θα συνεχίσω.

qzMHWHd.png


#23 jimop24

jimop24

    Vigilant of The United Mankind

  • Members
  • 250 posts

Posted 23 April 2012 - 16:43

Πολύ όμορφο animation και σκηνοθεσία. Εύχομαι να μπορούσα να πω το ίδιο και για τον πρωταγωνιστή.
Spoiler:

8w32.jpg


#24 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 posts

Posted 23 April 2012 - 16:57

1
Spoiler:

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#25 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 23 April 2012 - 17:01

Κι εγώ πέραν του οπτικού τομέα επιπέδου ταινίας και του καλού κάστινγκ, δε ξέρω πως να νιώσω.

Με το mc οκ, συμπάσχω μέχρι ένα βαθμό αλλά δε μου έβγαλε κάτι, ούτε θετικό ούτε αρνητικό.
Ο φίλος του πολύ cheesy αλλά επίσης μου έβγαλε μια ουδετερότητα, στην προκειμένη μάλλον υποθέτω αυτό είναι το καλύτερο μιας και διαφορετικά θα τον αντιπαθούσα.
Η Τσιτάντα αψυχολόγητη χαρακτήρας την οποία ο mc ψυχολόγησε τόσο γρήγορα και σωστά ώστε να μπορεί να τη "χειραγωγήσει" με ευκολία off the bat. Neutral κι εδώ, βγάζει όμως κι ένα όμορφο και παράλληλα όχι υπερβολικό ugyuu μονάχα από τη φάτσα της το οποίο είναι ποταπό αλλά το εκτιμώ.


Μου θυμίζει την αίσθηση μετά το πρώτο επεισόδιο του Denpa Onna, χωρίς να τα συγκρίνω πάντα.
Λέω να εμπιστευθώ την KyoAni και ελπίζω για δυνατή συνέχεια.

HnH5aB0.jpg


#26 Moefag

Moefag

    萌え~!

  • Members
  • 59 posts

Posted 23 April 2012 - 17:25

Ίσως το μεγαλύτερο μυστήριο είναι πως να το αξιολογήσω αυτό το επεισόδιο. Κυριολεκτικά δεν ήταν μέτριο, αλλά δεν ούτε ήταν κακό, αλλά ούτε και καλό. Λίγο με εκνεύρισε με το character introduction που ήταν πολύ άχαρο, αλλά ήταν αρκετά γλυκούτσικο γενικά και εξισορρόπησε κάπως η κατάσταση. Εν αναμονή του δευτέρου επεισοδίου. Αν είναι μία από τα ίδια και το δεύτερο, μάλλον θα κάνω ένα απαλό drop.

#27 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 23 April 2012 - 17:43

Tο επεισοδιο ηταν πολυ καλο.

O Satoshi και ο Houtarou πειστικοι χαρακτηρες με τελειο Interaction οσο αταιριαστοι και αν φαινονται. Ενοιωθες οτι ειναι φιλοι και συζητανε. Οχι σαν τις φιλιες σε κατι...Natsume πχ (αγαπη για τη σειρα κατα τα αλλα) που μιλανε και συμπαθιουνται αλλα δεν λενε τιποτα ουσιαστικο μεταξυ τους.
Οποτε οκ δεν καταλαβαινω προς τι τα παραπονα για τους δυο συγκεκριμενους χαρακτηρες.Τους γνωρισαμε και μπηκαμε στο μυαλο τους.Δεν χρειαστηκε καν χρονος για να γινει αυτο. Για την Chitanda παλι σας επιτρεπω(!) να λετε οτι θελετε προς το παρον. Σιγουρα ηταν πιο αδυναμη συγκριτικα με το διδυμο, ισως επειδη δεν τους γνωριζει καλα ακομα και δεν εχει σπασει ο παγος. Ποιος ξερει, ελπιζω να εξελιχθει σε χαρακτηρα στην πορεια και οχι στο ποταπο ugyuu που αναφερει ο Putin.

Επισης ισχυει το οτι προσπαθωντας να ακολουθησεις την συντομη διαδρομη,προκαλεις μακρυπροθεσμα προβληματα μερικες φορες.Αυτα παθαινεις οταν αμελεις το grinding και προσπαθεις με τις ωρες να νικησεις bosses με φτηνα κολπα που δεν πιανουν παραδειγματος χαριν.
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#28 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 23 April 2012 - 17:46

Εμένα πάλι μου άρεσε αρκετά. Συμπαθώ αυτού του είδους τα anime, με το K-on! να έχει εξέχουσα θέση στην καρδιά μου. Η δομή του επεισοδίου ήταν πράγματι παράξενη. Από το inroduction των χαρακτήρων μέχρι και πολλά άλλα για πρώτο επεισόδιο. Αλλά δεν απογοητεύτηκα και θα το συνεχίσω σίγουρα.

Η σκηνή με τα μαλλιά ήταν όλα τα yen και η "ιστοριούλα" με το κορίτσι και την αίθουσα μουσικής ήταν απλά ΤΕΛΕΙΑ. Μου άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος παρουσίασης και το θεωρώ το highlight του επεισοδίου. Είχε και μπετόβεν σονάτα του σεληνόφωτος, ε εντάξει. Πολύ τέλεια δευτερόλεπτα για ιστοριούλα.

Από τους χαρακτήρες επίσης δεν έχω παράπονα. Αυτό, τέλος, που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι ο τρόπος με τον οποίο μιλούσαν οι συμμαθητές για θέματα περίεργα, όσον αφορά μαθητές λυκείου. Μου θυμίζει συζητήσεις με δικούς μου μαθητές και το feeling του δέσιμου τους ήταν ανεκτίμητο.

Έχει την αίσθηση σχολικής σειράς που μου αρέσει και γι'αυτό περιμένω πολλά.

Edit. Να το ποστ του Hanzo. Ακριβώς αυτό, με πρόλαβες xD

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#29 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 23 April 2012 - 20:42

Εξαιρετικό επεισόδιο.

Για το animation θα πω μόνο ότι με συγκίνησε. Με συγκίνησε επειδή υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τη θέληση να δουλέψουν τόσο σκληρά και να πάρουν το δύσκολο δρόμο. Έχουν το σεβασμό μου.

Όμορφες κινούμενες εικόνες χωρίς νόημα δε μου λένε κάτι, αλλά και στα σημαντικά πετυχαίνει το Hyouka.

Υπέροχοι χαρακτήρες οι Satoshi και Houtarou. Συμφωνώ με Hanzo και εξαιρώ την Chitanda εδώ, προς το παρόν το μόνο ενδιαφέρον που παρουσιάζει αυτή βρίσκεται στον τρόπο που επηρεάζει τον Houtarou.
Γενικά συμφωνώ με την πρώτη παράγραφο του Hanzo βασικά, τα ίδια ακριβώς θα έγραφα. Θα προσθέσω μόνο ότι ο τρόπος που παρουσιάστηκε ο ψυχισμός του Houtarou ήταν αξιοθαύμαστος. Κυρίως όταν συνέβαινε οπτικά.

Πολύ καλή δουλειά σε διαλόγους και σκηνοθεσία. Επίσης γέλασα σε 2-3 σημεία.

Είναι μπροστά και είμαι πεπεισμένος ότι θα γίνει ακόμα καλύτερο.

#30 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 23 April 2012 - 20:49

Ο πρωταγωνιστής μου θύμισε τον τύπο από το Χαρούχι. Χαλαρός τύπος που δεν θέλει πολλές φασαρίες.


Μακάρι ο Kyon να ήταν τόσο έξυπνος όσο ο Houtarou και να μπορούσε να κουμαντάρει την Haruhi, αντί να τον σέρνει από πίσω σαν σκυλάκι. ^_^
Houtarou + Haruhi = Ultimate combi??? :kill4u:
Posted Image
Posted Image