Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Hyouka


  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#1 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 11 December 2011 - 13:51

Hyouka / 氷菓

Posted Image


Hyouka ονομάζεται η καινούρια σειρά της Kyoto Animation που βασίζεται σε ομότιτλο βραβευμένο μυθιστόρημα του Honobu Yonezawa, το πρώτο της σειράς Kotenbu. Δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι, αλλά πρόκειται για πραγματικό μυθιστόρημα, όχι light novel.

Η σειρά θα κάνει πρεμιέρα στις 23 Απριλίου.

Η ιστορία ακολουθεί τον Oreki Houtarou, που μόλις εισάγεται στο λύκειo Kamiyama. Ακολουθεί μια παθητική στάση ζωής και προσπαθεί να μην ξοδεύει ενέργεια. Η πολύ διαφορετική αδερφή του την ίδια στιγμή γυρίζει τον κόσμο, και του στέλνει ένα γράμμα προτρέποντάς τον να γίνει μέλος του kotenbu (λέσχη κλασικής λογοτεχνίας), που κινδυνεύει να κλείσει και του οποίου η ίδια ήταν μέλος παλαιότερα. Ο ίδιος αποφασίζει ότι θα σπαταλήσει περισσότερη ενέργεια διαφωνώντας με την αδερφή του, οπότε την υπακούει.

Στο kotenbu γνωρίζει την Chitanda Eru, μια ήρεμη και παράξενη κοπέλα, τον πρόσχαρο Fukube Satoshi, που διαθέτει γερό μνημονικό αλλά δυσκολεύεται στην εξαγωγή συμπερασμάτων, και τη σχολαστική Ibara Mayaka που φαίνεται να συμπαθεί ιδιαίτερα τον Fukube.

Όλοι μαζί θα ψάξουν την αλήθεια για ένα περιστατικό που συνέβη πριν 33 χρόνια, νύξεις του οποίου βρίσκονται σε μια συλλογή έργων παλιών μελών της λέσχης, που ονομάζεται "Hyouka".

Διασκευασμένο από διάφορες πηγές.

Πρόκειται λοιπόν για μια σειρά μυστηρίου. Οι υποθέσεις δε θα αφορούν δολοφονίες ή άλλα σοβαρά εγκλήματα, αλλά θα είναι πιο καθημερινές.
Η σειρά βιβλίων γνωρίζει επιτυχία κυρίως λόγω της απεικόνισης της σχολικής ζωής των ηρώων.

Αν κάτι μπορούμε να περιμένουμε από την KyoAni, είναι πολύ υψηλά production values. Είμαι λάτρης του καταλόγου τους και η υπόθεση του Hyouka μου αρέσει αρκετά όπως την βλέπω.

Staff & Cast

Director:
Takemoto Yasuhiro

Series Composition:

Gatoh Shoji

Character Design:

Nishiya Futoshi

Music:

Tanaka Kohei


Yūichi Nakamura (Oreimo's Kyōsuke) as Hōtarō Oreki
Satomi Satou (K-ON's Ritsu) as Eru Chitanda
Daisuke Sakaguchi (Clannad's Yōhei) as Satoshi Fukube
Ai Kayano (AnoHana's Menma) as Mayaka Ibara

Edited by Warchief, 16 March 2012 - 10:20.
date added


#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 23 December 2011 - 16:30

Well ρίχνοντας μια ματιά στην περίληψη και το official page φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και γλυκούλι.

Κάποιες πληροφορίες επιπλέον

Staff
Director:

Takemoto Yasuhiro

Series Composition:

Gatoh Shoji

Character Design:

Nishiya Futoshi

Music:

Tanaka Kohei

Will watch :D

#3 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 23 December 2011 - 16:41

Οι υποθέσεις δεν θα αφορούν δολοφονίες ή άλλα σοβαρά εγκλήματα, αλλά θα είναι πιο καθημερινές.


Ευτυχώς, δεν θα άντεχα να βλέπω τον κάθε τυχαίο να λύνει υποθέσεις στις οποίες απέτυχαν εκπαιδευμένοι και πολύπειροι αστυνόμοι( κάτι που γίνεται σχεδόν σε όλες τις σειρές μυστηρίου των τελευταίων χρόνων δυστυχώς).

#4 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 23 December 2011 - 21:49

Ενδιαφέρον,θα του ρίξω ένα βλέφαρο...

Also, +1 για το Staff!

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#5 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 23 December 2011 - 23:23

Θα το τιμήσω σίγουρα και ελπίζω να μην απογοητεύσει. Ελπίζω οι χαρακτήρες να έχουν καλή χημεία μεταξύ τους.

ySss0UF.jpg


#6 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 24 December 2011 - 02:09

Το έχω ήδη δει από τα ονόματα από πίσω και μόνο.

#7 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 23 January 2012 - 16:58

Kyoani + slice of life = συνταγή επιτυχίας.

Έξτρα λόγοςπου θα το δω είναι ο ~βαριέμαι που ζω~ πρωταγωνιστής. Πόσο τον καταλαβαίνω ώρες ώρες :if:

xbJ3b2w.jpeg


#8 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 23 January 2012 - 18:02

Ίσως κάτι που θα παρακολουθήσω ongoing την περίοδο της άνοιξης και δεν το αφήσω για αργότερα. Αυτό που με τραβάει περισσότερο είναι το σενάριο. Είναι αρκετά συμπαθητικό και πιστεύω ότι θα γίνει καλή δουλειά.
Ωραίες επιλογές στις φωνές, είναι καλοί seiyuu. Είναι από τα άνιμε που ξες από την πρώτη στιγμή ότι θα σου αρέσει ό,τι και να γίνει, χωρίς να έχεις ανοίξει να δεις ούτε μια σκηνή. Μόνο από το σενάριο. Για εμένα φυσικά.

Ωραία παρουσίαση. Είχα προσέξει το thread παλιότερα, αλλά δεν θυμάμαι καν γιατί δεν το άνοιξα.

#9 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 16 March 2012 - 08:13

Παρτε εδω τριλεπτο pv και πειτε αποψεις

Youtube Video

Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#10 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 16 March 2012 - 10:43

Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο animation σε TV anime. Ούτε καν σε ταινίες. Σχεδόν απίστευτο. Θα είναι δύσκολο να παρακολουθούμε όλες τις μετριότητες μετά από αυτό.

Σε αντίθεση με το μικρό promo του Sakamichi no Apollon, που καθιέρωνε όμως τον τόνο της σειράς, από αυτό το PV, αν και τρίλεπτο, δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Για κάποια μη ασφαλή:

  • Οι πολλές τοποθεσίες με κάνουν να υποθέτω ότι η μορφή δε θα είναι (έστω όχι εντελώς) αυτοτελής.
  • Λιγότερο ελαφρύ από το K-On. Το ύφος περισσότερο θυμίζει Haruhi, το οποίο είχε και κάποιες σκοτεινές στιγμές στη δεύτερη σεζόν και στην ταινία.
  • Το ονομάζουν anime μυστηρίου και οι ίδιοι, αλλά φαίνεται να δίνεται σαφής προτεραιότητα στους χαρακτήρες.
Τα παραπάνω με πλήρη επιφύλαξη, ξαναλέω. Σε 38 μέρες θα ξέρουμε.

Edited by Warchief, 16 March 2012 - 10:49.


#11 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 16 March 2012 - 10:54

Αν κάτι περιμένουμε από την Kyoani αυτό είναι top notch animation και πιστεύω εδώ γίνεται φοβερή δουλειά. Μου άρεσε η άισθηση που άφηνε, κυρίως λόγω της μουσικής αλλά δεν μπορώ να βγάλω κανένα απολύτως συμπέρασμα. Τους χαρακτήρες έδειχνε συνέχεια και όχι κάποια σκηνή δράσης ας πούμε οπότε έχω και εγώ ένα προαίσθημα ότι θα επικεντρωθεί εκεί.

Σε γενικές γραμμές το περίμενα το συγκεκριμένο και το pv δεν με έκανε να αλλάξω γνώμη.

xbJ3b2w.jpeg


#12 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 16 March 2012 - 11:24

OK, αλοίμονο αν δεν βλέπαμε καλό animation από την KyoAni... με τα λεφτά που έχουν βγάλει, αναμενόμενο (έως και απαιτούμενο) είναι.

Το character design θυμίζει αρκετά K-ON (ειδικά τα μάτια είναι ολόιδια), αλλά σχεδόν δεν το παρατηρείς διότι α) εδώ οι χαρακτήρες δεν κάνουν χαριτωμένες χαζομαρίτσες, και β) υπάρχουν αγόρια σε μη διακοσμητικούς ρόλους.

Δεν νομίζω να δούμε κάποιο πραγματικά σκοτεινό μυστήριο, εκτός κι αν το PV ξέρει να κρύβει καλά τα χαρτιά του (χλωμό).

Bonus points for J.S. Bach. Ελπίζω να χρησιμοποιήσουν κλασική μουσική και στην ίδια τη σειρά.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#13 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 16 March 2012 - 11:41

Τώρα χάζεψα με το PV. Καλά, καταπληκτικό φαίνεται!

Να είμαι ειλικρινής, το Kyoto Animation δεν το είχα και σε καμιά φοβερή εκτίμηση (κυρίως λόγω Κ-ΟΝ), αλλά μετά απ' αυτό μάλλον θα αναθεωρήσω. Τα πάντα μέχρις στιγμής φαίνονται ωραιότατα: η υπόθεση, τα production values, το staff... Ανυπομονώ κι εγώ, λοιπόν!

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#14 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 16 March 2012 - 12:06

Το Nichijou είχε πατώσει πάντως, αλλά αυτό δε φαίνεται να τους επηρέασε. Δεν κάνουν φιλανθρωπία ασφαλώς, η ταινία του K-On πήγε καλά, και έχουν έτοιμα franchises με σίγουρη επιτυχία να περιμένουν (Full Metal Panic, Haruhi, Little Busters της Key) σε περίπτωση που και το Hyouka αποτυχεί σε πωλήσεις.
Το θέμα είναι ότι όχι μόνο συνεχίζουν σε υψηλή ποιότητα, αλλά ξεπερνάνε συνέχεια τον εαυτό τους και δε βολεύονται με το να είναι απλά καλοί.

Η πρώτη σεζόν του K-On είναι υπέροχη παρεμπιπτόντως :)

#15 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 16 March 2012 - 12:18

[...] Full Metal Panic [...]

Off-topic παρένθεση, αλλά κάπου πρέπει να γραφτεί κι αυτό. Τι περιμένει η KyoAni για να μας κάνει τη χάρη και να μας δώσει περισσότερο FMP; Να έχει τρεις οικονομικές αποτυχίες στη σειρά;

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||