Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Currently Playing Videogame.....


  • Please log in to reply
2763 replies to this topic

#2716 itachi_se

itachi_se

    Anime Freak

  • Members
  • 353 posts

Posted 31 October 2018 - 13:09

Έλιωσα στο Dragon Quest XI με Platinum στο Ps4 και τώρα πηγαίνω για Megaman 11 στο Nintendo Switch! Ιαπωνία όσο δεν πάει.

2008ipman01.jpg


#2717 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 04 November 2018 - 22:37

Εχθές έπαιξα το νέο Call of Cthulhu. Συμπαθητικό ήταν, αλλά far from perfect. Για την διάρκεια του, ίσως είναι ακριβό, (το τελείωσα σε 9-10 ώρες), οπότε αν δεν καίγεστε να το παίξετε μπορεί να περιμένει για αργότερα, όταν θα είναι σε κάποια προσφορά.


Edited by phm, 04 November 2018 - 22:45.

phmava.php

#2718 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 04 November 2018 - 22:43

Για όσους έχουν παίξει Undertale, ο Toby Fox έβγαλε demo για νέο παιχνίδι του.

https://www.deltarune.com

Το έπαιζα αυτές τις μέρες και μπορώ να πω με άνεση ότι είναι αντάξιο του original. Πραγματικά ωραία εμπειρία. Τέσσερις ωρες είναι, αλλά είναι πλούσιο σε στοιχεία που συναντήθηκαν στο Undertale. Θα το ξαναπαίξω σίγουρα σε περίπτωση που έχω χάσει κάποιο μυστικό/Easter egg etc.

Edited by Angel.tze, 04 November 2018 - 22:44.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#2719 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 27 March 2019 - 09:06

Αντί να πάρω το Goat Simulator, είπα να δω το Yohjo Simulator. Είχε επιτυχία στην Ιαπωνία βλέπω.  Από Dlsite, όχι τη λογοκριμένη έκδοση Steam, μιας και είχε αποσυρθεί για ένα διαστημα. 

 

Δεν έχω εντρυφήσει σε τέτοιου είδους παιχνίδια, αλλά από την άλλη είναι χαλαρωτικό να μην κάνεις τίποτα και να περιφέρεσαι εδώ και εκεί κουτουλώντας κόσμο. Σιγά τώρα μην πάρω GTA5 & RDR2 για αυτό.

Πάντως αν δεν βλέπεις ανιμε δεν πρόκειται να καταλάβεις το χιούμορ του παιχνιδιού.

 

Κατά τα άλλα τα SNK Heroines ειναι τελείως μάπα αλλά ας έχω και ένα kusoge fighting game.

Θα παίξω και το Cross Tag Battle, μιας και οι χαρακτήρες RWBY είναι γαμάτοι, περισσότερο και από τη σειρά. Περιμένω και την τελευταία της σαιζόν.

Το παιχνίδι φαίνεται ενδιαφέρον και πιο απλό από τα άλλα της Arcsys.



#2720 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 March 2019 - 10:36

Αν και ξεκίνησα το Bloodborne, βρήκα στα public την τριλογία του Bioshock και παίζω τώρα το Infinite.

Καλό παιχνιδάκι, η ατμόσφαιρά σε βάζει κατευθείαν στο κόσμο του παιχνιδιού. Είναι λίγο dated αλλά στέκεται καλά λόγο περιεχομένου, νταξ όχι τίποτα φοβερά, απλά την λέει που και που στο νεοφιλελευθερισμό για να νιώθεις λίγο καλύτερα ενώ καταναλώνεις καπιταλιστικά αγαθά!  :dazed:  


rsrGbGx.gif

#2721 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 27 March 2019 - 13:05

Αν και ξεκίνησα το Bloodborne, βρήκα στα public την τριλογία του Bioshock και παίζω τώρα το Infinite.

Καλό παιχνιδάκι, η ατμόσφαιρά σε βάζει κατευθείαν στο κόσμο του παιχνιδιού. Είναι λίγο dated αλλά στέκεται καλά λόγο περιεχομένου, νταξ όχι τίποτα φοβερά, απλά την λέει που και που στο νεοφιλελευθερισμό για να νιώθεις λίγο καλύτερα ενώ καταναλώνεις καπιταλιστικά αγαθά!  :dazed:  

 
τα bioshock ηταν παιχνιδια που δεν ειχα παιξει καθως ειχα μια σιχαμαρα στα FP παιχνιδια.αφου το ξεπερασα αυτο με τα χρονια τα ειδα bundle στο ps store..και μπορω να πω οτι τα απολαυσα...


                                                                       


#2722 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 March 2019 - 13:07

Ξέχασα να αναφέρω ότι πήρα το boxset 9€, 3€ το παιχνίδι, ούτε στο steam τέτοιο deal!  :riiight: Με εξαίρεση λίγο που έχει σπάσει το χαρτόνι, τα blu ray είναι σε κατάσταση καινούργιου, ούτε γρατζουνιά από κάτω.


rsrGbGx.gif

#2723 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 27 March 2019 - 17:26

To Goat simulator είναι αξία.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#2724 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 28 March 2019 - 23:52

Αν και ξεκίνησα το Bloodborne, βρήκα στα public την τριλογία του Bioshock και παίζω τώρα το Infinite.

Καλό παιχνιδάκι, η ατμόσφαιρά σε βάζει κατευθείαν στο κόσμο του παιχνιδιού. Είναι λίγο dated αλλά στέκεται καλά λόγο περιεχομένου, νταξ όχι τίποτα φοβερά, απλά την λέει που και που στο νεοφιλελευθερισμό για να νιώθεις λίγο καλύτερα ενώ καταναλώνεις καπιταλιστικά αγαθά!  :dazed:  

 

 

To πρώτο Bioshock είναι από τα αγαπημένα μου παιχνίδια όλων των εποχών ;)


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#2725 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 April 2019 - 19:37

Corpse Party: Sweet Sachiko's Hysteric Birthday

Μεχρι να βγει το Blood Drive & Dead Patient με hd γραφικα, αυτο καλουτσικο ειναι. Πιο πολυ μου αρεσει που δινεται χρονος στη Seiko που ειναι ισως ο καλυτερος χαρακτηρας του παιχνιδιου αλλα δυστηχως φευγει προωρα στο πρωτο παιχνιδι.

Ειμαι στο προτελευταιο κεφαλαιο οπου ξαφνικα φερνει η Sachiko ενα ζομπι καμεραμαν να γυρισει ταινια. Λεω απο μεσα μου " λες να ειναι αυτος; εχει γουστο". Και όντως. Ειναι λεει ο διασημος
Spoiler:
. Respect στους σεναριογραφους!

#2726 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 17 April 2019 - 11:14

Α ναι ξεχασα....

ξεκινησα sekiro shadows die twice....μεχρι τωρα εντυπωσεις αν και ειμαι στο 20% περιπου.αρκετα δυσκολο!ισως το ποιο δυσκολο που εχει βγαλει η from software,αλλα ολο αυτο το μπαραζ αρθρων το οτι ειναι γελεια δυσκολο και οτι πρεπει να του βαλουν easy mode γιατι ειναι unplayable και τα σχετικα τα θεωρω τουλαχιστων αστεια...και πρεπει να γραφτηκαν απο ανθρωπους που δεν πρεεπι να εχουν παιξει ποτε παιχνιδι αυτης της εταιριας..

οπως σε ολα της τα παιχνιδια η F.S. σε επιβραβευει αν κανει τα ποιο απλα πραγματα..να εισαι παρατηριτικος,να μαθεις το βασικο σου ατου που σου δινει το παιχνιδι,να το κανεις master και να προχωρησεις..αν οχι θα τα βρεις μπαστουνια..και εξηγω το βασικο ατου που λεω παραπανω..
στο bloodborne ηταν το parry με το οπλο στα dark souls ηταν roll και το parry με την ασπιδα.
στο Sekiro εχεισ το deflect με την κατανα και το Posture build..δλδ οσο περισοτερα deflect κανεις στον εχθρο του χτιζεις μια μπαρα που οταν την γεμισεις ασ πουμε οτι τον κουραζεις και του κανεις ενα(καμια φορα θελει 2-3)fatal blows...αν θες μπορεις να τον πας στο στυλ hit and run αλλα θα σου παρει πολυ ωρα και στα boss δεν παιζει το σεναριο αυτο...

γενικα κλασσικα πολυ ωραια περιβαλλοντα ολα ενωμενα μεταξυ τους σαν εναν ενιαιο κοσμο οπως μονο η F.S ξερει,καταπληκτικη μουσικη,καλο στορυ αλλα μετριο χτισημο χαρακτηρων(αυτο ειναι γενικο θεμα της εταιριας)...
γενικα δεν φερνει κατι νεο στο gameplay στην βιομηχανια αλλα σαν συνολο για μενα θα ειναι σιγουρα υποψηφιο γα goty.

ειδικη μνεια στο grapling hook...μιλησα ποιο πριν για τους ενιαιους κοσμους που ξερει να φτιαχνει η from software στα παιχνιδια της,μεχρι τωρα το εκανε ασ το πουμε με απλα λογια σε 2 διαστασεις,δεξια και αριστερα,πλεον το πηγε παντου με το hook ..πανω κατω δεξια αριστερα...ΠΑΝΤΟΥ,πραγματικα υπηρξε στιγμη που κολυμπαγα(επιτελους μπορυμε να το κανουμε και αυτο)και ξαφνικα βρεθηκα στην κορφη ενος βουνου σε δευτερολεπτα ...

ναι ειναι δυσκολο,ναι εχω περιπου 15 ωρες και εχω ακουσει πανω απο 5 φορες την γυναικα μου να μου φωναζει απο πισω ''μη τολη το χειριστηριο εχει 70 ευρω καινουργιο'' γιατι με εβλεπε να εχω στοχευσει τον απεναντι τοιχο για να το πεταξω αλλα το γαμιδι οταν ριξει ενα boss η ενα mini boss σου δινει μεγαλη χαρα και εχεις αυτο το αισθημα να θες να το πεις παντου λες και πιστευεις οτι κανενας αλλος δεν το εχει καταφερει ακομα...

εμενα εν ετη 2019 ενας single player τιτλος σαν το Sekiro μεσα σε ολον αυτον τον τυφωνα απο battle royals τιτλους και multyplayer παιχνιδια με loot boxes και microtransaction μου δινει ελπιδα....γιατι θελω τετοιες single player εμπειριες ακομα στην ζωη μου!!! 


                                                                       


#2727 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 April 2019 - 14:49

Τελείωσα χτες το Resident Evil 4, αν και από ιστορία μπάζει, μου άρεσε που δεν παίρνει και πολύ σοβαρά τον εαυτό του. Από την άλλη tank controls με 3rd person view ότι χειρότερο αλλά νταξ μετά από μερικές ώρες συνηθίζεις.

Πιθανόν να παίξω και τα περίφημα 5 και 6 που έχουν την ίδια προσέγγιση. Πάντως κανονικά θα έπρεπε να λέγεται κάπως αλλιώς, είναι τελείως spin off ιστορία δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το βάλανε στην main σειρά.

Νομίζω έτσι θα είχε πιο ξεκάθαρη προσέγγιση η εταιρεία και να μην κάνει μπαρούφες παιχνίδια.


rsrGbGx.gif

#2728 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 17 April 2019 - 20:43

Τελείωσα χτες το Resident Evil 4, αν και από ιστορία μπάζει, μου άρεσε που δεν παίρνει και πολύ σοβαρά τον εαυτό του. Από την άλλη tank controls με 3rd person view ότι χειρότερο αλλά νταξ μετά από μερικές ώρες συνηθίζεις.

Πιθανόν να παίξω και τα περίφημα 5 και 6 που έχουν την ίδια προσέγγιση. Πάντως κανονικά θα έπρεπε να λέγεται κάπως αλλιώς, είναι τελείως spin off ιστορία δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το βάλανε στην main σειρά.

Νομίζω έτσι θα είχε πιο ξεκάθαρη προσέγγιση η εταιρεία και να μην κάνει μπαρούφες παιχνίδια.

Main σειρά δε νομίζω ότι υφίσταται βασικά γιατί ειδικά από το 4 και μετά τα παιχνίδια ακολούθησαν μια όλο και πιο action προσέγγιση, ενώ τα zombies έχουν αντικατασταθεί από μολυσμένους. Απ' όσο έχω δει, το 4 μάλλον είναι το καλύτερο, κρατάει μια ισορροπία ανάμεσα στο action gameplay και μια κάπως horror αισθητική που τότε ήταν πρωτότυπη.

 

Κατά τ' άλλα τον τελευταίο μήνα παίζω ανελλιπώς Divinity: Original Sin. Δικαιολογείται η φήμη του, πραγματικά εξαιρετικό combat design, με πολύ έξυπνα κατασκευασμένη δυσκολία, ωραίους διαλόγους και γενικά σε κάνει να νιώθεις δημιουργικός. Το ύφος του ίσως είναι υπερβολικά χιουμοριστικό, αλλά δε με χαλάει γιατί το κάνει πιο εύκολα προσβάσιμο ανεξαρτήτου ψυχολογίας, είναι ανάλαφρο με τρόπο που σε κάνει να το παίζεις για να χαλαρώσεις και όχι να πιεστείς περισσότερο.


O6rrvsU.jpg


#2729 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 18 April 2019 - 09:10

Δεν μπορώ να φανταστώ το καλύτερο να είναι το re4. Είναι διασκεδαστικό αλλά μέχρι εκεί.

Τώρα έχω ξεκινήσει το re0 και ναι μεν ο χειρισμός είναι old school με κρυφές γωνίες αλλά έχει καλύτερη ατμόσφαιρα.

Έχει τα σπαστικά του επειδή πρέπει να αλλάζεις χαρακτήρες και να παρατάς items χύμα κάτω γιατί δεν υπάρχουν πλέον μπαούλα για να τα αποθηκεύσεις αλλά η ατμόσφαιρα είναι πολύ καλύτερη.

Νταξ και εδώ λίγο αστεία η υπόθεση, τύπος που ελέγχει τραγουδώντας biomutated leeches, αλλά έχει κάποια σχέση με την υπόθεση των πρώτων.

Τέσπα υπάρχει αυτό το video που εξηγεί πως δένονται όλα τα παιχνίδια εκτός βέβαια του 4 και των revelations που είναι stand alone με κάποια ψήγματα της main υπόθεσης.

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#2730 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 18 April 2019 - 13:12

[...] ''μη τολη το χειριστηριο εχει 70 ευρω καινουργιο'' [...]

Στα σκρουτζομάγαζα ξεκινάει από 45-50€, αλλά γενικά ναι, προσπάθησε να μην το σουτάρεις, κρίμα είναι :beaten: . Αν και με τον τίτλο που έμπλεξες είναι λίγο δύσκολο να μείνεις ψύχραιμος είναι η αλήθεια.


E5VV38U.jpg