Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Gunka no Baltzer

Seinen Historical Action Politics

  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 30 September 2011 - 10:55

Gunka no Baltzer
by Nakajima Michitsune

Gunka_no_Balzer.png

 

Ο Blazer, ένας στρατιώτης που ανέβηκε γρήγορα στην ιεραρχία λόγω των ικανοτήτων του, έχει διδαχτεί πως η ειρήνη είναι απλά μια προετοιμασία για τον επόμενο πόλεμο. Βλέποντας την καριέρα του να παίρνει μια απροσδόκητη τροπή, ξαφνικά βρίσκει τον εαυτό του να είναι στρατιωτικός σύμβουλος σε ένα γειτονικό, συμμαχικό έθνος. Ξένος σε μία χώρα που η στρατιωτική παιδεία δεν έχει ουσιαστικές βάσεις αναλαμβάνει το δύσκολο καθήκον να την αναμορφώσει χρησιμοποιώντας τη γνώση και την παράδοση της χώρας τους ως μέσω για να αναπτυχθούν οι σχέσεις των δύο χωρών.

 

Gunka_no_Balzer_v1_ch01_p027.png

 

Έχοντας μικρή στρατιωτική δύναμη, παλιά πυροβόλα και ανορθόδοξο τρόπο εκπαίδευσης, το στρατόπεδο στα μάτια του Blazer φαίνεται σαν να βρίσκεται σε μόνιμη αταξία. Εκτός των άλλων βρίσκεται εξαρχής αντιμέτωπος με ένα ξέσπασμα των πολιτών που υποκινείται από πολιτικά κινήματα και συμφέροντα αλλά και των γόνων της αυτοκρατορικής οικογένειας και των συγκρούσεων μεταξύ τους.

 

Gunka_no_Balzer_v1_ch01_p031.png

 

Θα μπορέσει ο Blazer να κερδίσει τις καρδιές των στρατιωτών που τον βλέπουν σαν ένα ξένο και να βάλει μία τάξη μέσα στο στρατόπεδο;

Ενδιαφέρον σαν concept, μου τράβηξε το ενδιαφέρον από το πρώτο κιόλας κεφάλαιο. Αν πρέπει να παινέψω κάτι πάντως είναι το εξαιρετικό artwork. Οι λεπτομέρειες τόσο στο προσκήνιο όσο και στο παρασκήνιο είναι εξαιρετικές. Μέχρι τώρα έχουν βγει τρία κεφάλαια από τον δραστήριους easygoingscans.




Μπορείτε να το βρείτε εδώ:
DDL||Online

Genres: Action, Historical, Seinen


ySss0UF.jpg


#2 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 30 September 2011 - 12:17

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται,θα διαβάσω τα κεφάλαια,και θα γράψω εντυπώσεις.

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#3 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 30 September 2011 - 13:05

Πολύ μου άρεσε το σχέδιο των χαρακτήρων. Αλήθεια ο κόσμος του manga είναι ρεαλιστική αναπαράσταση κάποιας εποχής ή ένα παρελθόν μιας εναλλακτικής διάστασης;

#4 The Truth

The Truth

    Storm King

  • Members
  • 195 posts

Posted 30 September 2011 - 13:13

Φαίνεται καλό, θα του ρίξω και εγώ μια ματιά. Πάντως εκ πρώτης όψεως μου θυμίζει περισσότερο comic παρά manga...

#5 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 30 September 2011 - 13:23

Το μόνο σίγουρο ότι είναι 19ος αιώνας, τα ονόματα είναι κυρίως Γερμανικά. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως ποια είναι η περιοχή... το όνομα της βασιλικής οικογένειας δεν υπήρχε στο google. H Βasel είναι στη Ελβετία πάντως. XD

ySss0UF.jpg


#6 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 30 September 2011 - 13:30

Nice find; θα το τσεκάρω.

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#7 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 30 September 2011 - 14:51

Τα διάβασα,μπορώ να πω,ότι λειτουργούν περισσότερο,ως εισαγωγικά κεφάλαια,στα οποία,μας συστήνει ο mangaka,τους χαρακτήρες του και την τεχνική του.
Πολύ καλό εν συνόλω και περιμένω να μπει στην κύρια πλοκή της ιστορίας,όπου είμαι σίγουρος πως θα δούμε κι άλλες badass καταστάσεις !
Spoiler:

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#8 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 08 October 2011 - 21:40

To διάβασα λοιπόν κι εγώ! Μου άρεσε αρκετά! Το τελευταίο chapter όπως πάντα μας αφήνει ξεκρέμαστους αλλά προμηνύεται κάτι καλό για τα επόμενα κεφάλαια.

Οι χαρακτηρες είναι αρκετά καλοί μέχρι τώρα -το λίγο που τους έχουμε δει- και το καλύτερο είναι ότι ο πρωταγωνιστής είναι όχι μόνο πολύ συμπαθητικός αλλά μπορείς και να καταλάβεις τα προβλήματά του κι ας μην έχεις καμιά σχέση με τον στρατό. Πολύ καλό το σχέδιο, μου αρέσουν και οι στολές τους, το σχέδιο τους και τα σκηνικά μέχρι τώρα δε σε αφήνουν να πεις βαρέθηκα, κάτι που εγώ το περίμενα εξαιτίας του θέματος αλλά είδα με ευχαρίστηση ότι κάτι τέτοιο τελικά δεν έγινε.

Ελπίζω να δούμε περισσότερους από τους μαθητές και τις ιστοριες τους, και αυτούς που έχουν εμφανιστεί και αυτούς που θα εμφανιστούνε και θα ομολογήσω πως ο χαρακτήρας που εμφανίστηκε τώρα στο τρία φαίνεται πολλά υποσχόμενος. Ελπίζω να μην τον κάνει ένα ψώνιο και μισό μόνο αλλά κάτι παραπάνω. Μου δίνει ελπίδες το γεγονός ότι είναι seinen.

Περιμένω να βγει το επόμενο κεφάλαιο με ανυπομονησία μεγάλη!

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#9 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 09 October 2011 - 01:22

Επιτέλους,το διάβασες !!!!
It's time to take over,this thread....:mafia:
Ανυπομονώ,να δω πως θα χειριστεί τους "αυθόρμητα" βαλμένους πολίτες,οι οποίοι από τον φόβο τους για τις ασκήσεις του πυροβολικού,προπηλακίζουν τους μαθητές τις Ακαδημίας.

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#10 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 09 October 2011 - 01:34

:hahaha: taking overs are fun!

Ρε συ, τα χα πάρει πολύ άσχημα όταν το είδα αυτό!
Spoiler:

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#11 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 22 November 2011 - 01:11

Εξαιρετικό το νέο κεφάλαιο
Spoiler: 4

ySss0UF.jpg


#12 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 22 November 2011 - 01:31

Τέλειο το νέο κεφάλαιο,παρόλο που καθυστέρησε,λιγάκι,για να βγει....

Βρήκα αρκετά πρωτότυπη την δοκιμασία του πρίγκιπα,ο οποίος έχει αρχίσει να μου γίνεται αρκετά συμπαθής.Ειδικότερα,όταν τον πιάνει το σαδιστικό του ! XD
Ακόμη,θεωρώ πως θα παίξει κάποιο ρόλο,ο νεαρός που "έσωσε" ο πρωταγωνιστής στην έκβαση της μάχης.

Κι όπως πάντα το σχέδιο καταπληκτικό, δεν το χορταίνω.

+1
Όντως,πολύ καλό σχέδιο.
Μήπως,γνωρίζετε άλλες δουλειές του mangaka ;

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#13 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 22 November 2011 - 01:37

Μπορώ να πω κι εγώ πως ο πρίγκιπας παρά τον χαρακτήρα του δεν μου είναι καθόλου αντιπαθής. Ο νεαρός δε θα μου κάνει εντύπωση αν πέσει χωρίς άδεια στην μάχη για να ξεπληρώσει την βοήθεια που του έδωσε όταν τον υπερασπίστηκε.

Έχει άλλες δύο δουλειές, αλλά καμιά τους δεν είναι μεταφρασμένη στα αγγλικά.
[1]||[2]

ySss0UF.jpg


#14 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 22 November 2011 - 10:51

Εγώ έχω να πω ότι εχθές δε μπήκα και τώρα που βλέπω ότι έχετε ήδη γράψει έχετε ήδη πει κι αυτά που θα ήθελα να πω εγώ! xD

Αρχικά όμως να βάλω κι εγώ τον οβολό μου για τον πρίγκηπα που ίσως επειδή είναι τόσο πειστικός σαν χαρακτήρας, ίσως επειδή έχει τόσο καιρό να βγει το νέο κεφάλαιο ή κι επειδή πραγματικά φαίνεται έξυπνος άνθρωπος έχει σταματήσει να με εκνευρίζει όσο θα νόμιζα. Όσο dick move και να ήταν αυτή που έκανε για να βάλει τον άλλον να αποδείξει την αξία του τη βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσα και προτότυπη. Πάντως ο Balzer είχε δίκιο: πραγματικό κολοσσαίο. Ευτυχώς όχι με λιοντάρια αλλά με άλλους μονομάχους.

Και θα σμφωνήσω στο ότι βλέπω τον μικρό να κάνει τίποτα του στυλ "Αέραααα!" και να πέφτει μέσα στην "αρένα" μαζί με τον άλλον.

Props to the screwed-up prince που αναγνώρισε το ταλέντο του παρόλες τις συνθήκες xD

Μακάρι το καινούργιο να βγει πολύ πιο γρήγορα τελικά...

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#15 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 22 November 2011 - 15:58

Κρίνοντας από τα εξώφυλλα κι εκεί το σχέδιο πρέπει να'ναι καταπληκτικό....

Όσο,για το καινούργιο κεφάλαιο,αν προσευχηθούμε όλοι μαζί ίσως να βγει μέσα στους επόμενους τρεις μήνες.

Posted Image

Avatar & signature by Kai




Also tagged with one or more of these keywords: Seinen, Historical, Action, Politics