Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Gyo (Anime)


  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#16 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 15 February 2012 - 23:33

To πώς αντιδρούν οι Ιάπωνες στις επιπτώσεις της Φουκουσίμα σε επίπεδο anime το είδαμε στην περίπτωση του Coppelion. xD Kickban και ξύλο δηλαδή.

Το Gyo (αν παραμείνουν πιστοί στο manga) είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό στα επίπεδα του sci fi horror. Δεν νομίζω ότι τους επηρεάζει ιδιαίτερα από άποψη ψυχολογίας.

#17 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 15 February 2012 - 23:38

To πώς αντιδρούν οι Ιάπωνες στις επιπτώσεις της Φουκουσίμα σε επίπεδο anime το είδαμε στην περίπτωση του Coppelion. xD Kickban και ξύλο δηλαδή.

Το Gyo (αν παραμείνουν πιστοί στο manga) είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό στα επίπεδα του sci fi horror. Δεν νομίζω ότι τους επηρεάζει ιδιαίτερα από άποψη ψυχολογίας.


Δεν έχεις άδικο, αλλά και πάλι, το timing δεν είναι λίγο περίεργο;

Είναι ή αυτό που λέω, ή αλλιώς έχουν αρχίσει να στερεύουν οι δεξαμενές άντλησης κακών light novels και δεν ξέρουν τι να κάνουν anime πια! (Ή ποντάρουν σε σίγουρα hits που θα πουλήσουν σε στάνταρ κοινό! Κι αυτό μας κάνει!)

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#18 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 16 February 2012 - 05:13

Μου φάνηκε adorable από το trailer και καιρό τώρα ήθελα να πιάσω το manga του, which means ότι δεν το χάνω με τίποτα.
Spoiler:

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#19 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 16 February 2012 - 11:29

Τέσσερα από τα πιο αγχωτικά λεπτά της ζωής μου. Παίζει και να μην πήρα ανάσα καθόλου. Και ναι σιγουρεύτηκα. Δεν είμαι εγώ για αυτά, θα πάθω καρδιακό πάνω στο δεκάλεπτο...

Κατά πάσα πιθανότητα θα το δω μέρα μεσημέρι σφίγγοντας δυνατά κάτι χνουδωτό και μην έχοντας φάει τίποτα για ένα 24ωρο.

xbJ3b2w.jpeg


#20 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 16 February 2012 - 11:59

Εντάξει πολύ τραγικό για να το πάρει κανείς στα σοβαρά!:P Καρχαρίες και ψάρια με πόδια που κόβουν βόλτες και τρώνε κόσμο? ναι...
Δεν ξέρω γιατί αλλά με το που είδα το trailer που ήρθε στο μυαλλό αυτό!
Spoiler:

Τέσσερα από τα πιο αγχωτικά λεπτά της ζωής μου. Παίζει και να μην πήρα ανάσα καθόλου. Και ναι σιγουρεύτηκα. Δεν είμαι εγώ για αυτά, θα πάθω καρδιακό πάνω στο δεκάλεπτο...

Κατά πάσα πιθανότητα θα το δω μέρα μεσημέρι σφίγγοντας δυνατά κάτι χνουδωτό και μην έχοντας φάει τίποτα για ένα 24ωρο.

Μην αγχώνεσαι! Πέρνα μια βόλτα από εδώ και θα βρεις το απαιτούμενο κουράγιο:P
Spoiler:


#21 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 193 posts

Posted 16 February 2012 - 12:32

Τώρα που είδα και το trailer, επαναλαμβάνω:

Posted Image



Με το καλό κάποτε να δούμε σε anime και το Uzumaki! :lovulovu:

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#22 WillOfTheD

WillOfTheD

    α ου α

  • Members
  • 731 posts

Posted 17 February 2012 - 16:07

I'm so pumped up ελπιζω να μην αργησει να βγει!!!:burningbe3:

#23 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 17 February 2012 - 18:46

WHA--??? GYO IN ANIME???? :terror2::terror2::terror2:

Το καλό που τους θέλω, να πάρουν ΣΟΒΑΡΑ την ατμόσφαιρα, μιας και αυτή ήταν που τελικά "έστησε" το όλο horror θέμα στο manga (μιας και, την αμαρτία μου να την πω, μερικές υποτιθέμενες σκηνές στο manga τις βρήκα unintentionally hilarious...)

Επίσης,
Spoiler:

Posted Image


#24 ice_hime

ice_hime

    and the livin's (not) easy

  • Moderators
  • 1,396 posts

Posted 22 February 2012 - 13:42

βγηκε απο του whynot.
Εγώ θα περιμένω να βγει σε καλύτερη ποιότητα και θα περιμένω να περάσεις και η εξεταστική μου να το δω ,είναι πολύτιμος ο ύπνος μου αυτές τις μέρες για να τον χάσω :frozen:(τρομάζω από τώρα βέβαια...)

#25 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 22 February 2012 - 15:59

Καλό ήταν. Πιο πολύ αστείο και σε μερικές στιγμές αηδιαστικό παρά τρομακτικό όμως.
Spoiler:


#26 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 23 February 2012 - 19:26

Αυτό το anime είναι προσβολή για το manga του Gyo. Υπάρχουν τόσα προβλήματα που δεν ξέρω από που να αρχίσω.
Spoiler:


#27 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 24 February 2012 - 03:52

Νομιζω ο Warchief στο post του τα λεει ολα.


Δεν ξερω αν φταιει το γεγονος οτι εχω διαβασει το Manga και περιμενα να ειναι σχετικα ιδιο ή είχα μεγαλυτερες προσδοκίες γενικά. Η αποψη μου ειναι η εξης παντως:

Posted Image



#28 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 posts

Posted 24 February 2012 - 13:24

Ότι είπαν Warchief και Tragic Prince. Κρίμα, πολύ κρίμα γιατί το manga είναι πολύ καλό. Δεν προτείνεται για κανέναν λόγο. Kαιρό είχα να βαρεθώ και να κουραστώ τόσο παρακολουθώντας anime.
Posted Image

#29 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 24 February 2012 - 15:23

Lol όταν είδα τα σχόλια στο thread ήμουν σε φάση '' 'ελα μωρέ υπερβολές" και αποφάσισα να το δω anw. Tελικά ναι η αλήθεια είναι ότι πήραν το manga και το πετσόκοψαν. Εκτός όμως από όλα όσα ειπώθηκαν πιο πάνω διέκρινα και μια ανησυχητική εμμονή με τους κώλους και το anal tentacle rape εκ μέρους των δημιουργών που οκ τρομακτική δεν ηταν αλλά κάπου με έκανε να στριφογυρνάω στην θέση μου. Η αλήθεια είναι ότι ούτε το manga του Gyo έχει κάποια περίπλοκη και τρομερά δομημένη υπόθεση. Παρόλαυτά στην απλότητά του θεωρώ ότι η εκτέλεσή του είναι πάρα πολύ καλή. Βλέπουμε τις προσωπικότητες των πρωταγωνιστών την μεταξύ τους σχέση - καθένα από τα οποία ξεφεύγει από το κλισέ "ζευγαρακι διαφημιστικού Lacta". Ο χαρακτήρας της Kaori στο manga αν και αντιπαθέστατος εν τούτοις ήταν πάρα πολύ καλά προσαρμοσμένος και ταιριαστός.

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική αλλάξανε μια πολύ επιτυχημένη και δεμένη συνταγή , και κάνανε όλες αυτές τις ομορφιές που είδαμε. Αλλα ναι δεν ήταν καθόλου προσεγμένες αυτές οι αλλαγές. Οι χαρακτήρες γνώριζαν πράγματα που δεν θα έπρεπε να ξέρουν,δεν είχαν καμία συνοχή - όπως άλλωστε και τα γεγονότα in general- το voice acting ήταν άθλιο και το ίδιο και το animation. To fapservice ήταν το λιγότερο στραβό στην όλη υπόθεση if you ask me. Στα σημεία εκείνα που προσπαθούσαν να μιμηθούν το σχέδιο του manga και της έκφραση τρόμου των χαρακτήρων (με τις γραμμούλες στα μάτια λέω) με έπιανε γέλιο. Ναι οκ δεν γίνεται απλά να έχεις ένα super γυαλιστερό anime και να δώσεις την σαπίλα επειδή έκανες γραμμούλες στα μάτια. Είχαν ξεχάσει κάθε είδος σκίασης ffs. :P

Παρόλαυτά όταν με έπιασε το denial και ξέχασα ότι είναι μεταφορά του manga του Junji Ito το καταδιασκέδασα. Είναι σαν εκείνα τα πάνχαζα horror flicks που βλέπει κανείς ένα βράδυ που δεν έχει τίποτα άλλο να κάνει (εγώ είχα αλλά ήταν ευχάριστο διάλειμμα) και που βαριέται τη ζωή του.

#30 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 24 February 2012 - 17:24

Ευτυχώς που κάποιοι θα το δούμε χωρίς να έχουμε ιδέα για το μάνγκα και έτσι μπορεί και να μας αρέσει. Βάλτε και κάνα spoiler παραπάνω όμως σε ότι γράφετε...

Anyway θα το δω αφού βγει bluray για το horror-animation όπως και να έχει, βλέπω άλλα μέχρι τότε... οπότε θα επανέλθω..

Edited by Radagast, 24 February 2012 - 17:46.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler: