Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Mawaru Penguin Drum


  • Please log in to reply
406 replies to this topic

#16 Ramona

Ramona

    Lost in Brighton

  • Members
  • 98 posts

Posted 08 July 2011 - 15:18

Ήταν αστείο, ήταν σοβαρό, ήταν απρόβλεπτο, ήταν διασκεδαστικό, ήταν οπτικά πανέμορφο, ήταν η απόλυτη ~screw you madoka~ έκπληξη της χρονιάς!



This.


Γενικά με καλυψατε, μονο να πω οτι μου αρεσε παρα πολυ οι εντονες αντιθέσεις χρωματων που χρησιμοποιούνται!


#17 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 08 July 2011 - 15:24

Έλα σταμάτα, δεν το εννοείς και το ξέρεις. Posted Image

Εντάξει, να αλλάξω το ατάλαντοι, αλλά ότι είναι απατεώνες είναι :P

Ωστόσο συνεχίζω να μη βλέπω ομοιότητες με SHAFT anime, και δεν το λέω λόγω του κόμπλεξ μου με αυτούς.

#18 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 08 July 2011 - 17:01

SHAFT; Κλαφτ' επρεπε να λεγεται μαλλον.....

Προσωρινα ειχα ξεχασει οτι ηταν απο το σκηνοθετη της Utena και οταν ειδα αυτα τα πραγματα θυμηθηκα πως μονο αυτος μπορει να τα κανει. Με τη νεοτερη φουρνια ανιματερ σε σχεση με αυτων των 90ς αυτη τη φορα.

Αντι για την Utena και την Aνθή, έχουμε τον Kanba και το Himari. Aν το πρωτο επεισοδιο ειναι ετσι προβλεπω αλλ'αντ'άλλων στη συνέχεια. Μακαρι να εχει και μαχες με οτι να'ναι μουσικη.

Ψηνομαι να το δω οταν τελειωσει τελος του ετους.

δεν μπορω να περιμενω με τετοιες σειρες, ας τη δω μονοκοπανιας να ησυχασω.

#19 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 08 July 2011 - 17:14

Seems a bit original and fresh. Good for you.

Won't watch it.
phmava.php

#20 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 08 July 2011 - 17:15

Λογική

HnH5aB0.jpg


#21 ellesmira

ellesmira

    Anime Fan

  • Members
  • 175 posts

Posted 09 July 2011 - 17:47

Seems a bit original and fresh. Good for you.

Won't watch it.

This.
Αλλά όχι, μπορεί να δω και το δεύτερο επεισόδιο για να καταλάβω τι ακριβώς ήταν αυτό που παρακολούθησα.

#22 ayame

ayame

    chance encounter

  • Members
  • 142 posts

Posted 09 July 2011 - 19:13

totally rocking our panties and fucking our minds! τέλεια τα op/ed με το op να θυμίζει έντονα tatami galaxy λόγω τραγουδίστριας και ρυθμού. κατά τα άλλα έχει γεύση Utena με κοπέλα με ροζ μαλλιά στο intro, αιμομιξιακό σενάριο, πράγματα τραβιούνται από στήθος και τρελή μουσική και μεταμόρφωση- τη στολή θα την κάνω cosplay κάποια στιγμή, είναι :nbleed::kawaii::blingeye2::lovulovu:. Τα χέρια των δυο αδελφών στο op μου θυμίζουν κι αυτά Utena σε σημείο που ανεπαίσθητα διαισθάνομαι shounen-ai στο μέλλον...

λατρεύω τα πινγκουίνια και τα χρώματα!
Spoiler:


"A bunny that gets eaten by the wolf every night, surely knows the wolf well..."

#23 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 11 July 2011 - 16:00

Καλό ήταν. Πάνω-κάτω αυτό που περίμενα από τους συγκεκριμένους δημιουργούς, μόνο με πιο έντονα χρώματα και καλύτερο σχέδιο.
Spoiler:


Ωραίο το καλοκαιράκι μας φέτος.

Posted Image


#24 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 July 2011 - 23:02

Mιας και ειπατε για Utena δεν ηξερα πως απεβιωσε η ηθοποιος Kawakami Tomoko που εδωσε τη φωνη της σε αυτη. 41 χρονων γυναικα....κριμα. Επισης ηταν η φωνη της Athena στη σειρα Αρια οπως και πολλες αλλες.

Για το πρωτο επεισοδειο πιστευω πως ο παρακατω blogger πετυχε διανα σε πολλα σημεια με τις αναλυσεις του.

Αν θελετε να καταλαβετε τι ακριβως ειδατε και τι προκειται να δειτε, διαβαστε το....

http://catchercatch.wordpress.com/2011/07/09/pengidrum1/

#25 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 12 July 2011 - 22:34

Spoiler:

εγώ περίμενα να φωνάξει "materialize"! /myHime-MyOtome punch line
Προς το παρόν μου αρέσει, κυρίως το σχέδιο και το voice acting. Το στόρι δεν ξέρω αν θα με ενθουσιάσει, επιφυλάσσομαι για τα μελλοντικά επεισόδια. Και αρνούμαι πεισματικά να διαβάσω το λινκ του petran!
Κιού!

#26 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 12 July 2011 - 22:38

H αλήθεια είναι στο link γίνεται υπερβολική ανάλυση του πρώτου επεισοδίου και δεν ξέρω αν είναι αναγκαία τουλάχιστον σε πρώτη φάση...

Πάντως συστήνω σε όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει το "a night on a milky way train" στο οποίο γίνεται αναφορά εκεί που συζητούν τα πιτσιρίκια έξω από το σπίτι... Είναι μόλις 9 κεφάλαια και η ιστορία είναι πάρα πολύ όμορφη...

xbJ3b2w.jpeg


#27 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 July 2011 - 23:24

oντως γινεται, αλλα απλα δειχνει τα γενικα χαρακτηριστικα του σκηνοθετη που υπαρχουν και στην Utena. Μερικα απο αυτα ας τα εχουν υπ'οψιν οι τηλεθεατριες.

Επισης στα end credits αυτο που βλεπω ειναι την αδερφη τους σε 3 εκδοσεις, 2 απο τις οποιες εχει τα μαλλια των αδελφων της. λετε να εχουμε transgendered μεταμορφώσεις;

#28 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 15 July 2011 - 06:12

Bγήκε το 2ο από [gg]. Όπως πιστεύαμε συνεχίζει στους ίδιους παρανοικούς ρυθμούς. XD

Spoiler: 2


Anw προβλέπεται σιγά σιγά να μπαίνουν ένα macho νέοι χαρακτήρες στο παιχνίδι. Τα οpening και ending πάντως είναι φανταστικά.

#29 demonicMC

demonicMC

    Anpan Spanking

  • Members
  • 611 posts

Posted 15 July 2011 - 10:22

Έχω μείνει άναυδος, ευχαριστώ τη mono που μου το πρότεινε, αλλιώς τέτοιο είδος mindf@ck δεν θα άρχιζα ποτέ.
Εξαιρετική δουλειά σε όλους τους τομείς, αγάπησα αυτά τα πιγκουινάκια and of course, you gotta love Himari.

#30 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 15 July 2011 - 13:23

Είναι πολύ νωρίς ακόμα, και το Hanasaku Iroha με δίδαξε με σκληρό τρόπο να μη βιάζομαι στα συμπεράσματα, αλλά καθώς έβλεπα το δεύτερο επεισόδιο δεν μπορούσα να μη σκεφτώ ότι ΓΙ'ΑΥΤΟ υπάρχουν τα anime. Το Mawaru Penguin Drum δε θα μπορούσε να λειτουργήσει σε κανένα άλλο μέσο όπως λειτουργεί ως anime.
To δεύτερο επεισόδιο ήταν εξίσου καλό. Πιο κωμικό αυτή τη φορά και τέλειο σε ό,τι προσπαθούσε να κάνει.
Τo OP/ED combo είναι το καλύτερο της χρονιάς ως τώρα και ίσως από τα καλύτερα που έχω δει ποτέ.

Ένα μικρό παραπονάκι που έχω δε θα το κάνω επειδή δεν είναι τόσο σχετικό ακόμη. Βλέπουμε!

Edited by Warchief, 15 July 2011 - 13:59.