Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Σε γνωρί-ζω απο την κό-ψη...


  • This topic is locked This topic is locked
88 replies to this topic

#16 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 01 August 2006 - 16:30

Hmm... Ελληνικά...Greeklish... :@ Εξαρτάτε απο τη διάθεσή μου και από τη διασίνη μου πώς γράφω :huh: Για αυτό άμα δείτε κάνα δυό ποστάκια μου στα Greeklish μην παρεξιγιθήτε :lol: :ninja: :? Τέσπα τα ελληνικά φαίνονται πολυυυυ kαλύτερα απο τα greeklish. ;) (αναρωτιέμαι πόσο χωρο θα πιάσει αυτός ο αριθμος :bleh: :hehe: )

oR4yYRl.gif


#17 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 01 August 2006 - 16:41

Αρκετό για να καταστρέψει το spacing της σελίδας πάντως... :lol:

Παιδιά dont worry για ορθογραφίες κτλ....δεν είμαστε φιλόλογοι, anime fans είμαστε... ;)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#18 Tantalord

Tantalord

    Anime Amateur

  • Members
  • 94 posts

Posted 01 August 2006 - 16:59

Καλα τα ελληνικα,απλα οταν χρειαστει να γραψεις ενα post
χρειαζεται να αλλαξεις 4-5 φορες απο ελληνικα και αγγλικα και τουμπαλιν...
Παντως οτι θελει ο ελληνικος λαος...
με την ψηφο σας θα στηθει κυβερνηση με βασεις :greece:

EDIT
Ash θα σε σκισω...κατεστρεψες την δομη της σελιδας και τα ματια μου :bleh:
It is better to be hated for who you are, than to be loved for someone you are not.
Posted Image
-= Tantalord Anime List =-

#19 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 01 August 2006 - 18:06

Εντάξει ρε xxnioxx , δεν νομίζω ότι όλον αυτόν τον καιρό που μας γνώρισες,
σου δείξαμε σημάδια ότι είμαστε αυταρχικοί και εξουσιαστές. Για αυτό και ο
Dante έσκασε 15 ¤ για τον Converter από greeklish σε ελληνικά. Για την
διευκόλυνση ατόμων σαν εσένα ;). Απλά αυτήν την περίοδο λείπει ο Trunks
και θα πρέπει να χρησιμοποιείς το λινκ που έδωσε ο Dante παραπάνω. Την
ψηφοφορία δεν την κάναμε για να διώξουμε κόσμο. Για να τον διευκολύνουμε
το κάναμε :bleh:

E5VV38U.jpg


#20 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 01 August 2006 - 20:19

Kαι να μν ειναι ορθογραφημμενα τι εγινε...? Δν καταλαβα μηπως θα μπει στο site ο Μπαμπινιωτης και θα μας ψαλει τον εξαψαλμο? Ειτε με converter ειτε χωρις εμενα προσωπικα μ κανει το ιδιο(και γελαω κ πιο πολυ.... οχι πως εγω δν κανω ανορθογραφειες αλλα λεεεεεεμε τωρα)...
不 林 カ 山
Posted Image

#21 Templar

Templar

    Anime Newbie

  • Members
  • 48 posts

Posted 02 August 2006 - 02:07

ok its quite easy to create some openings to the laws, for instance speaking in english is one way ;P
even if what you do in life does indeed echo in eternity... it does not really matter.
what you do should echo in heaven and shatter hell, god should hear it and devil may fear it .
thats a mans unwalkable path if he walks with out a woman in perilous land


Templar, The Duke Of Koi.

#22 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 02 August 2006 - 03:44

U're just delaying the inevitable..... :arrow:
(The 2 weeks period adjustment)....
'Cause after all,everybody 'll just have to keep up with the ruling....
So,may i suggest that u start writing in ΕΛΛΗΝΙΚΑ please??
Αυτά απο εμένα.....
Φιλικά πάντα.... ;)
Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#23 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 02 August 2006 - 23:39

Σήμερα μόνο έγιναν τουλάχιστον 10 παρατηρήσεις σε άτομα που έγραφαν με greeklish. Καταλαβαίνουμε πως υπάρχει μία σχετική δυσκολία σε όσα άτομα έγραφαν μόνο με greeklish, για αυτό και άλλωστε υπάρχει η μεταβατική αυτή περίοδος. Αυτό που ζητάμε είναι η συμμετοχή σας ώστε να εξυπηρετηθούμε όλοι ;)

E5VV38U.jpg


#24 Nehelenia

Nehelenia

    Queen Nehelenia

  • Members
  • 674 posts

Posted 02 August 2006 - 23:46

Καταπιεστικοί :cry: δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να γίνει κάτι τέτοιο. Ποιανού ιδέα ήταν το όλο θέμα?
Θα έπρεπε να υπάρχει και μια τρίτη επιλογή στο poll που να έλεγε ο καθένας να χρησιμοποιεί ότι χαρακτήρες θέλει…. Τώρα το θέμα έκλεισε ελπίζω να είσαστε όλοι ευχαριστημένοι. Εγώ πάντως προσωπικά δεν είμαι αλλά είμαι υποχρεωμένοι να σεβασθώ την απόφαση σας και την επιθυμία των πολλών…
(Και αν κάποιος σχολιάσει ότι έχω λίγα post για να έχω γνώμη τον δάγκωσα, δεν έχω καιρό στο forum και από τότε που γράφτηκα ελέγχω και συμμετέχω καθημερινά)
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά έπρεπε να τα πω. Ευχαριστώ που με ανεχτήκατε ^^; :bye2:

Posted Image


#25 Templar

Templar

    Anime Newbie

  • Members
  • 48 posts

Posted 03 August 2006 - 00:46

χμ... λοιπον εγω δεν ξερω αλλα απλος θα χρησιμοποιω αυτο το site μονο για τo ADN απο εδω και περα και εκει με τα λιγοτερα δηνατον λογια....... your choise your sin.




( sorry για τα ορθογραφικα αλλα δεν θα τα ξαναπολυδειτε)
even if what you do in life does indeed echo in eternity... it does not really matter.
what you do should echo in heaven and shatter hell, god should hear it and devil may fear it .
thats a mans unwalkable path if he walks with out a woman in perilous land


Templar, The Duke Of Koi.

#26 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 03 August 2006 - 01:40

Ρε παιδιά, πόσες φορές θα πούμε πια τα ίδια πράγματα ? Ξαναλέω για άλλη μία φορά ότι ό,τι έγινε δεν έγινε για να διώξουμε τον κόσμο. Έγινε για να τον διευκολύνουμε. Λέτε πως καταπιέζεστε. Το αποτέλεσμα στην ψηφοφορία ήταν 47 προς 22. Δηλαδή περίπου 70% υπέρ, και 30% κατά. Σκεφτείτε πως οι περισότεροι καταπιέζονταν όλον αυτόν τον καιρό για να διαβάζουν τα Greeklished posts. Εγώ που είμαι και mod, είμαι υποχρεωμένος να τα διαβάζω όλα, και δεν έχω δικαίωμα επιλογής.Που είναι η δική μου καταπίεση όταν είμαι υποχρεωμένος να διαβάζω τεράστια posts στα greeklish ?

Τι άλλο να κάνουμε ? αυτό που μένει είναι να κάνουμε ψηφοφορία τι από τα παρακάτω είναι πιο δύσκολο:
1) Να γράψει κάποιος ένα κείμενο στα ελληνικά
2) Να διαβάσει κάποιος ένα κείμενο στα greeeklish
Μπας και καταλάβουμε επιτέλους ποιος καταπιέζεται πιο πολύ :mellow:

Είναι αυτό που διάλεξε η πλειοψηφία, επομένως δεν πρέπει να κυριαρχεί η άποψη αυτή "σεβαστείτε και εμάς που θέλουμε να γράφουμε greeklish", αλλά αυτή"σεβαστείτε και εμάς που θέλουμε να διαβάζουμε χωρίς πρόβλημα"

Στο κάτω κάτω δεν απαιτήσαμε από κανέναν να γράφει ορθογραφημένα. Και ούτε θα τον κατηγορήσουμε αν το κάνει. Δεν νομίζω πως έχουμε δείξει σημάδια πως το παίζουμε εξουσία. Για αυτό μην αρχίζετε να λέτε πράγματα του στυλ "Τα θέλατε και τα πάθατε. Εγώ δεν ξαναποστάρω". Μην τα λέτε σαν να μας εκβιάζετε

Για να τελειώνει αυτή η υπόθεση, όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές, αγοράσαμε έναν Converter από greeklsh σε ελληνικά. Αυτός θα ενσωματωθεί, και το κάθε post αυτόματα θα μεταφράζεται. Μέχρι τότε σας ζητάμε να κάνετε υπομονή. Δεν νομίζω να είναι και τόσο τραγικό.

Αν πάλι βαριέστε/έχετε κάποιο πρόβλημα/δεν θέλετε στο ποστ σας να έχετε ορθογραφικά λάθη, κλπ υπάρχει αυτός ο converter που μπορείτε να χρησιμοποιείτε μέχρι να ενσωματωθεί μόνιμα στο σύστημα http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp


Θα έπρεπε να υπάρχει και μια τρίτη επιλογή στο poll που να έλεγε ο καθένας να χρησιμοποιεί ότι χαρακτήρες θέλει

Αυτή είναι η επιλογή "όχι" του δημοψηφίσματος. Η επιλογή "όχι", ήταν να παραμείνει το Site όπως ήταν, και η επιλογή "ναι" να αλλάξει, και να χρησιμοποιούνται μόνο ελληνικά ;)

( sorry για τα ορθογραφικα αλλα δεν θα τα ξαναπολυδειτε)

Όπως έχουμε ξεκαθαρίσει, είναι χίλιες φορές προτιμότερο και καλαίσθητο το post να είναι γραμμένα με ορθογραφικά λάθη, παρά να είναι στα greeklish. :thumbup:


Όποιος νομίζει πως κάνω λάθος σε κάτι από τα παραπάνω και μπορεί να μου το τεκμηριώσει με επιχειρήματα ας μου το πει, γιατί έχω την εντύπωση πως οι ίδιες συζητήσεις θα ξαναματαεπαναληφθούν :wacko:

E5VV38U.jpg


#27 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 03 August 2006 - 04:04

Καταπιεστικοί Cry


Eεε,δε νομίζω... :?

Ποιανού ιδέα ήταν το όλο θέμα?


'Eχει σημασία στην τελική ???

Σκεφτείτε πως οι περισότεροι καταπιέζονταν όλον αυτόν τον καιρό για να διαβάζουν τα Greeklished posts. Εγώ που είμαι και mod, είμαι υποχρεωμένος να τα διαβάζω όλα, και δεν έχω δικαίωμα επιλογής.Που είναι η δική μου καταπίεση όταν είμαι υποχρεωμένος να διαβάζω τεράστια posts στα greeklish ?


True,true again.... ;)

Τώρα το θέμα έκλεισε ελπίζω να είσαστε όλοι ευχαριστημένοι. Εγώ πάντως προσωπικά δεν είμαι αλλά είμαι υποχρεωμένοι να σεβασθώ την απόφαση σας και την επιθυμία των πολλών…


Nα σου πω την αλήθεια,το ύφος της πρότασης μου γέρνει σε λίγο προς επίθεση κατ'άγνωστων να το πω(ή αλλιως..)??
Δείχνει καταπίεση...Καταπίεση όμως μπορεί να είναι για τον οποιοδήποτε το παραμικρό... :arrow: ..δεν σημαίνει κάτι αυτό...

Yπήρξε μια πρόταση από ένα μέλος η οποια αντιμετωπίστηκε με τη δέουσα σοβαρότητα από όλους...Διεξήχθη ψηφοφορία,υπήρξε συμμετοχη από πολλά παιδιά...Και η απόφαση πάρθηκε με δημοκρατικότατες διαδικασίες...
Aπόφαση που όλοι θα πρέπει να στηρίξουν για το καλο του forum...
Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά που θα οδηγήσει το οποιοδήποτε παράπονο...

Στο κάτω κάτω..
Πίστεψε με,έγραφες με greeklish,έγραφα με greeklish...
Είναι και για τους 2 μας ακριβώς το ίδιο...

χμ... λοιπον εγω δεν ξερω αλλα απλος θα χρησιμοποιω αυτο το site μονο για τo ADN απο εδω και περα και εκει με τα λιγοτερα δηνατον λογια....... your choise your sin.


Sorry Templar,αλλα πραγματικά δεν θέλω να σχολιάσω περαιτέρω το συγκεκριμένο post σου..γιατί δεν θέλω να οδηγήσω την κατάσταση σε flame...Απλά θα αναφέρω το εξής:
είναι ελαφρώς ανεκδιήγητο....
Και να σου πώ και την αλήθεια,νομίζω πως προσβάλλει και το forum
(είναι σαν να λες δηλαδή,εγώ θα παίρνω τα anime και από εκεί και πέρα x******..... :despair: .)
Eδώ είσαι λάθος... :pinch:
Αυτά....

(Και αν κάποιος σχολιάσει ότι έχω λίγα post για να έχω γνώμη τον δάγκωσα, δεν έχω καιρό στο forum και από τότε που γράφτηκα ελέγχω και συμμετέχω καθημερινά)


Το δικαίωμα της γνώμης το έχουν όλοι,ασχέτως από τον καιρό που βρίσκονται σε ένα forum,τον αριθμό των post κοκ....όποιος το σχολιάσει απλά δε "νιώθει"...
'nuff said.... ;)

Και όπως σωστά ανέφερε και ο Phantom( :P ),είμαστε όλοι διατεθειμένοι να συζητήσουμε οτιδήποτε στηρίζεται με επιχειρήματα,και γιατί όχι να το αλλάξουμε..... :P
Καληνύχτα ppl.... :bye:
Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#28 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 03 August 2006 - 04:37

Να συμφωνήσω μες τις άκρες με τους δύο προλαλήσαντες...

Και πάμε στο ψητό τώρα...

Καταλαβαίνω πως κάποια μέλη δεν θέλουν (όχι δεν μπορούν, δεν θέλουν) να παρατήσουν τις συνήθειές τους. Είναι εύλογο αμα τε λογικό. Καταλαβαίνω επίσης πως είναι και δύσκολο για κάποιους να αλλάξουν τις συνήθειές τους. Επίσης λογικό.

Αλλά παίδες και παιδούλες, με λίγη καλή θέληση όλα γίνονται. Καλή θέληση και καλές προθέσεις.

Το forum αυτό λειτουργεί με απόλυτα δημοκρατικούς κανόνες. Δλδ, εσείς κάνετε κουμάντο και εσείς είσαστε το forum. Εσείς αποφασίσατε να απαγορευθούν τα greeklish και εσείς θα το πράξετε. Οπότε, παρακαλώ πολύ να μην τίθονται ζητήματα κατάχρησης εξουσίας ή καταπίεσης.

Μπορείτε να εκφράσετε την αντίθεση σας. Μπορείτε να γκρινιάξετε. Μπορείτε να στήσετε επαναληπτική ψηφοφορία. Μπορείτε να αποχωρήσετε απο το σπίτι του big brother. Μπορείτε να προσαρμοστείτε. Μπορείτε να απορίψετε την παρέα του aNiMe//GR....
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ ΠΛΕΟΝ ΝΕ GREEKLISH...

'Η το δεχόμαστε, ή δεν το δεχόμαστε...τόσο απλά. ;)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#29 Nehelenia

Nehelenia

    Queen Nehelenia

  • Members
  • 674 posts

Posted 03 August 2006 - 07:58

:scared: Όχι βρε παιδιά τώρα όχι και να αγοράσετε και πρόγραμμα μην κάνετε κάτι τέτοιο :( Στο κάτω κάτω αν όχι όλοι εδώ μέσα αλλά σχεδόν όλοι έχουν word ας το ανοίξουν λοιπόν. Εγώ απλός είχα ένα παράπονο που δεν μπορούσε να μείνει μέσα μου όμως βλέπεται από εχθές γράφω μόνο στα ελληνικά απλά έχω πάντα ανοιχτό το word μέχρι να προσαρμοστώ.
–Ευτυχώς που το Diablo δεν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες και δεν μπορούν να ψηφίσουν κάτι παρόμοιο χου χου :hehe: -

Posted Image


#30 Dae-su

Dae-su

    Anime Newbie

  • Members
  • 34 posts

Posted 03 August 2006 - 12:14

παιδιά αρχικά τώρα το είδα αυτό...
πάντως σας μιλάω σοβαρά έχω πέσει κάτω από τα γέλια...
from where you are?
η γλώσσα του μέλλοντος και την αλλάζετε έλεος....
τελοσπάντων....
εγώ θα έλεγα καλύτερα να βάλετε τον "κανονονα" με το που βάλετε και τον convertor... για να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι

για δυο αρχικούς λόγους δικούς μου
πρώτος εγώ να γράψω ελληνικά "αποκλεειτε"... το θεωρώ ανούσιο και θεωρώ πως τα greeklish (αν βεβαια δεν είσαι στο net 2 μήνες) διαβάζονται μια χαρά
δεύτερος γιατί γράφω πολύ ποιο γρήγορα....

τελοσπάντων βάλτε πρώτα τον convertor και μετά βάλτε και τον κανόνα

P.S. προς mods αν θέλετε να κάνετε παρατηρήσi σε κάποιον επειδή δεν γραφει ελληνικά κάντε ένα EDIT μην γράφετε ολόκληρο post κάνετε spaming...

p.x. http://www.anime.gr/forum/viewtopic.php?p=22149#22149 Gaara post...
Posted Image