Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

.aNiMe//GR 2010 Anime Awards - General Discussion


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#31 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 14 March 2011 - 16:23

Seppuku

This, αν και πρώτα θα έχουμε κάνει παντού :puke:, πριν βυθίσουμε την λεπίδα...

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#32 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 14 March 2011 - 16:32

τρολιες

stasou%2520mygdala.jpg


#33 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 14 March 2011 - 19:21

Έπρπεπε απλά να δοθεί ένα τιμητικό βραβείο για την προσφορά τους στην κοινότητα στο φμα και το gintama και απλά να απέχουν από τις κατηγορίες :hihi2:
Posted Image

#34 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 14 March 2011 - 19:42

Από πότε μια ημι-αυτιστική χιλιοειπωμένη ιστορία αγάπης θεωρείται best romance της χρονιάς, δεν το έχω καταλάβει.

Αν ένας από τους δύο ήταν πράγματι αυτιστικός ίσως και να παλευόταν κάπως.. Βέβαια κρίνοντας από το ότι έχει τελειώσει σχεδόν η δεύτερη σεζόν και δεν τα έχουν φτιάξει ακόμα, δεν είναι και πολύ απίθανο..

#35 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 March 2011 - 19:52

Είναι undercover retards.

Τώρα άμα είμαστε ζωντανοί όταν τελειώσει το bleach ευελπιστώ να χωθεί στα best action/fantasy και να αφήσει τις υπόλοιπες κατηγορίες στην ησυχία τους.

Posted Image


#36 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 14 March 2011 - 19:57

Αν ένας από τους δύο ήταν πράγματι αυτιστικός ίσως και να παλευόταν κάπως.. Βέβαια κρίνοντας από το ότι έχει τελειώσει σχεδόν η δεύτερη σεζόν και δεν τα έχουν φτιάξει ακόμα, δεν είναι και πολύ απίθανο..


Εμ τι να κάνουμε shoujo είναι αυτά :P Κάτσε του χρόνου που θα μπει στο best romance το Sekaiichi Hatsukoi δεν θα μπορεί κανείς να παραπονεθεί ότι δεν κάνανε τίποτα :hahaha:

Έπρπεπε απλά να δοθεί ένα τιμητικό βραβείο για την προσφορά τους στην κοινότητα στο φμα και το gintama και απλά να απέχουν από τις κατηγορίες :hihi2:


Εμένα πάντως μου αρέσει η ιδέα να έχουμε κατηγορία anime of the year. Πρακτικά δεν είναι τόσο αδύνατο όσο φαίνεται αφού και άλλα φόρα το κάνουν. Θα διαλέγουμε 20 σειρές (πείτε μου ότι βγαίνουν πάνω από 20 πολύ καλά anime το χρόνο να τρελαθώ :P ) για να είναι υποψήφιες και θα ψηφίζουμε για το ποιό anime overall ήταν το καλύτερο...


Από κει και πέρα σχετικά με αυτό που είπε ο Radagast για jury awards διαφωνώ και θεωρητικά και πρακτικά. Θεωρητικά γιατί με ενοχλεί η ιδέα ότι θα μοιραστούμε σε κοινό και κριτικούς λες και είμαστε στις Κάννες ~άλλωστε για την πλάκα μας γίνεται όλο αυτό το νταβαντούρι και απολύτως κανένας παραέξω δεν νοιάζεται :P~ και γιατί δεν πιστεύω στις αυθεντίες...Όλοι έχουν μια άποψη και κανενός η άποψη δεν είναι "λιγότερο" άποψη από κάποιου άλλου. Τουλάχιστον αυτή την αίσθηση μου έχει δώσει η συγκεκριμένη κοινότητα...

Τώρα όσον αφορά το πρακτικό μέρος, η διαδικασία με την οποία θα διαλεχτούν αυτοί οι "επιφανείς" anime fans ποιά θα είναι? Αν είναι μέσω ψηφοφορίας τότε θα καταντήσει ένα popularity contest, αν τους διαλέγουν οι mods τότε θα τους φέρουμε σε πολύ δύσκολη θέση να διαλέξουν ανάμεσα σε συμφορουμίτες τους με πιθανές παρεξηγήσεις...

Μου αρέσει που το κρατάμε απλό και που γίνεται για να περνάμε καλά και να προβάλλονται underrated anime αλλά ας μην το σοβαρέψουμε, δεν χρειάζεται :P

xbJ3b2w.jpeg


#37 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 March 2011 - 20:06

Εμένα πάντως μου αρέσει η ιδέα να έχουμε κατηγορία anime of the year. Πρακτικά δεν είναι τόσο αδύνατο όσο φαίνεται αφού και άλλα φόρα το κάνουν. Θα διαλέγουμε 20 5 σειρές (πείτε μου ότι βγαίνουν πάνω από 20 5 πολύ καλά anime το χρόνο να τρελαθώ :P ) για να είναι υποψήφιες και θα ψηφίζουμε για το ποιό anime overall ήταν το καλύτερο...

Fixed! XD


Tbh και εμένα κάτι με τσινάει στο να έχουμε jury awards, όσο κ αν με αυτό τον τρόπο καταφέρνουμε να βγάζουμε "ποιοτικά" άνιμε που αλλιώς θα χανόντουσαν πίσω από κάθε popular shounen.

Επίσης πιστεύω ακράδαντα πως πρέπει να βγούμε από τις ντουλάπες μας και να έχουμε κατηγορία Best Yaoi of the Year.

Posted Image


#38 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 14 March 2011 - 20:08

Μακάρι :if:

Δυστυχώς όμως δεν βγαίνουν τόσα yaoi anime το χρόνο ώστε να μπορούν να κάνουν ολόκληρη κατηγορία :nanana:

xbJ3b2w.jpeg


#39 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 March 2011 - 20:16

Σιγά, θα έχουμε 4εις υποψηφιότητες και θα σφαζόμαστε για το ποιό ήταν το πιο nosebleed inducing... XD

Posted Image


#40 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 14 March 2011 - 20:22

Προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου :hahaha:

Inb4 καταραμένες fujoshi XD

xbJ3b2w.jpeg


#41 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 14 March 2011 - 20:27

Καλά το Sekai Ichi Hatsukoi του χρόνου έχει να μπει σε best romance, best slice of life, best comedy,,,, μέχρι και best fantasy (έχει κάτι fantasies μέσα... μούρλια xD) και best crime detective mystery θα μπει αν περνάει απότο χέρι μου.

Το ξεκαθαρίζω από τώρα για να μην σκούζετε όταν έρθει εκείνη η ώρα.:hihi2: (όποιος διαφωνήσει 40% warn)

Σοβαρά τώρα οι κατηγορίες best anime overall και best villain δεν μου ακούγονται καθόλου κακή ιδέα. Για το best yaoi θα το παλέψω αλλά πρέπει να βοηθήσει λίγο και το Industry. Αλλά του χρόνου θα έχουμε loverpize in viewfinder, sekai ichi, sex pistols οπότε αν βγει και το marginal prince και κανά picture drama ΠΑΙΖΕΙ και να γίνει. xD

Το Bleach εννο και είται ότι θα μπει σε best story και best character development. :P

Τα jury awards ούτε και εγώ τα βλέπω με καλό μάτι. Για μένα δεν υφίσταται η "my opinion > your opinion" λογική που τα διακατέχει ενώ θεωρώ ότι και στα arc που έχουμε ως παράδειγμα κάποιες φορές το κοινό ψήφισε καλύτερα από το jury (βλ action, και best female lead κατηγορίες που μου έρχονται πρόχειρες στο μυαλό).

Όπως ειπώθηκε πριν ειναι popularity contest και απλά ελπίζουμε μέσα από τις υποψηφιότητες να γίνουν γνωστές κάποιες παραμελημενες σειρές που το αξίζουν.

Από την πλευρά μου να σας ευχαριστήσω όλους για την συμμετοχή σας, την βοήθειά σας, την ενθάρρυνσή σας αλλά και τις παρατηρήσεις σας οι οποίες σίγουρα θα βοηθήσουν τα awards να γίνονται ολοένα και καλύτερα.^ω^

Και του χρόνου με υγεία!!!


#42 DarkElf

DarkElf

    ラブレス

  • Members
  • 611 posts

Posted 14 March 2011 - 20:43

+1 για best yaoi!:kill4u:
Επιπλέον,μην ξεχνάτε πως ΑΝ κάποτε τελειώσει το bleach θα μπει προφανώς και στο best drama.:hehehe:
Seriously, θα ήθελα να δω περισσότερη ποικιλία στα αποτελέσματα.Κατανοώ το fanboyism/fangirlism αλλά ας προσπαθήσουμε να το ελένξουμε λίγο και να ψηφίζουμε το αντικείμενο της πόρωσής μας εκεί μόνο που αξίζει/ταιριάζει.
Ελπίζω τουλάχιστον τα awards να ήταν μια ευκαιρία να προσέξουμε και κάποια υποτιμημένα anime.

Posted Image
Does this darkness have a name?


#43 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 14 March 2011 - 20:49

Επιπλέον,μην ξεχνάτε πως ΑΝ κάποτε τελειώσει το bleach θα μπει προφανώς και στο best drama.:hehehe:


Aν δεν μπει αυτό που είναι όλο ένα δράμα τότε ποιό;:hihi2:

#44 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 14 March 2011 - 20:49

Επιπλέον,μην ξεχνάτε πως ΑΝ κάποτε τελειώσει το bleach θα μπει προφανώς και στο best drama.:hehehe:


ΠΡΟΦΑΝΩΣ. Μεγαλύτερο δράμα από το bleach δεν υπάρχει :hihi2:

edit : hive mind :P

xbJ3b2w.jpeg


#45 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 March 2011 - 20:50

Ναι το bleach είναι ένα δράμα σκέτο....
:hahaha:

Posted Image