Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

.aNiMe//GR 2010 Anime Awards - General Discussion


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#16 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 14 March 2011 - 01:19

Ε οκ, υπήρχαν και τα Major και Ookiku Furikabutte... sequels βέβαια :P

#17 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 14 March 2011 - 01:26

Το σκέφτηκα να γίνει μια εξαίρεση, αλλά δεδομένου ότι το θεματάκι με τa sequels είναι κάπως ευαίσθητο στα awards είπα να είμαι τυπική για να μην καταλήξει το θέμα να κάνει περισσότερη ζημιά από ότι καλό.




#18 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 14 March 2011 - 01:29

To Major τελειωσε φετος,sequel η οχι.
Μπορει να εχει τοσες σεζον αλλα θα επρεπε να μπει καπου εστω.Ffs τοσα χρονια προβαλλεται δηλαδη του αξιζει μια αναφορα/αναγνωριση.
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#19 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 14 March 2011 - 01:30

Ποια είναι τα τελικά αποτελέσματα,των βραβείων,υπάρχει περίπτωση να τα δούμε κάπου συγκεντρωμένα ή θα πρέπει να ανατρέξουμε σε κάθε κατηγορία ξεχωριστά ;

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#20 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 14 March 2011 - 01:32

.aNiMe//GR 2010 Anime Awards - THE RESULTS

#21 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 14 March 2011 - 01:34

Ναι,μόλις το είδα.Ευχαριστώ πάντως,για την ανταπόκριση.

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#22 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 14 March 2011 - 08:04

Δεν πολυψήφια στα awards μιας και δεν είδα και πολλές σειρές φέτος. Πάντως Unicorn και Break Blade είναι τα best newcomers που να χτυπάτε τα οπίσθιά σας κάτω..:bleh:

Βλέπω και το Kimi ni Todoke ως best romance και κάτι μέσα μου πεθαίνει..

#23 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 March 2011 - 08:46

Βλέπω και το Kimi ni Todoke ως best romance και κάτι μέσα μου πεθαίνει..

Αυτό.
Από πότε μια ημι-αυτιστική χιλιοειπωμένη ιστορία αγάπης θεωρείται best romance της χρονιάς, δεν το έχω καταλάβει.
Να ήταν τουλάχιστον κάτι πρωτότυπο...

Posted Image


#24 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 14 March 2011 - 14:07

[...]Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να μπορεί να αλλάζει κάποιος ψήφο (καθώς παίζει να δει κάποιο ακόμα και να αλλάξει γνώμη) και ίσως να διατηρούνται μυστικοί οι ψήφοι μέχρι τη λήξη της ψηφοφορίας για να μην περιμένει κάποιος να δει τι γίνεται και να ψηφίσει τελευταία στιγμή, ώστε να κρίνει το αποτέλεσμα.[...]


Αυτό θα ήταν τέλειο, όμως δεν ξέρουμε αν μας δίνεται η δυνατότητα από το forum για κάτι τέτοιο. Θα το ψάξουμε, και ελπίζουμε στον επόμενο διαγωνισμό να γίνει κάτι τέτοιο.

E5VV38U.jpg


#25 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 14 March 2011 - 14:23

Αυτό.
Από πότε μια ημι-αυτιστική χιλιοειπωμένη ιστορία αγάπης θεωρείται best romance της χρονιάς, δεν το έχω καταλάβει.
Να ήταν τουλάχιστον κάτι πρωτότυπο...


Για αυτό έπρεπε να βγει το FMA.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#26 DeLGaDo

DeLGaDo

    Apapapa

  • Members
  • 420 posts

Posted 14 March 2011 - 14:32

Για αυτό έπρεπε να βγει το FMA.


Θα συμφωνήσω.

#27 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 14 March 2011 - 14:36

Να καταγγείλω επί της ευκαιρίας τη διοργάνωση των βραβείων που δεν είχε ειδικές κατηγορίες όπως :

Best fma character
Best fma moment
My favorite homunculus etc etc

Και τέλος : Best fma fma!

Περιμένω τουλάχιστον να μπει αυτή η κατηγορία του χρόνου...

xbJ3b2w.jpeg


#28 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 14 March 2011 - 14:55

δε νομίζω ότι το Gintama κέρδισε βραβεία που δεν του άξιζαν.
Όταν είδα το FMA σε μερικές από τις κατηγορίες που νίκησε, well...ξενέρωσα to say the least.
Για του χρόνου, well ίσως να γινότανε πιο αυστηρή η επιλογή υποψηφίων κάθε κατηγορίας, για να αποφευχθούν αυτά που έγιναν φέτος με το FMA.

Ε τα αποτελέσματα ήταν αναμενόμενα και απογοητευτικά. Πρώτον επειδή πραγματικά το FMA δεν είναι ούτε για πλάκα τόσο καλό ώστε να σαρώσει οποιαδήποτε βραβεία και δεύτερον επειδή είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι από όσους το ψήφισαν στις διάφορες κατηγορίες δεν είδαν πάνω από τρία από τα υπόλοιπα anime για να έχουν μέτρο σύγκρισης.

Το FMA υπερτιμήθηκε του κερατά. Ας το βάλουμε στο best action, best fantasy (έστω) αλλά όχι και best animation... Ούτε για τα άλλα έπρεπε να ήταν νικήτης αλλά τουλάχιστον βρισκόταν σε ένα υψηλόικανοποιητικό επίπεδο. Είμαι σίγουρος αν το βάζατε και στις άλλες κατηγορίες πάλι πρώτο θα έβγαινε.

+1 σε όλα τα παραπάνω.

Also I'm so happy that Katsura won! <3 On your face Roy!

Πραγματικά οn your face όμως.

Βασικά FMA awards ήτανε, απλά επειδή σε μερικές κατηγορίες δεν ταίριαζε στριμώχτηκε και το Gintama.
Στις περισσότερες των περιπτώσεων θεωρώ τις σειρές της δευτερης θέσης, καλύτερα απο αυτές της πρώτης, αλλα oh well, δημοκρατία έχετε :P
Οπως και το Fate stay Night UBW στο Best Action movie-ova .. Why dammit??

Indeed, νά 'ναι καλά τα honorary mentions στο 70+% των περιπτώσεων ήταν πιο αξιόλογα απ' τους νικητές. Τουλάχιστον ας πάρετε ιδέες κάποιοι απ' αυτά αν θέλετε πραγματικά να δείτε τι καλό χάσατε φετος στη κάθε κατηγορία. Κάτι best story, best ost π.χ. (όπως και άλλα πολλά) είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα που τα honorary mentions ήταν πιο αξιόλογα από νικητές.
Για το best action movies, ούτε λόγος...

Διαγωνισμός δημοτικότητας είναι, οπότε τα αποτελέσματα ήταν λογικά. Βγήκαν αυτά που ο κόσμος ξέρει κι έχει δει.
Έχω μια μικρή ένσταση για το best newcomer.
Καλό είναι να δίνεται παράταση στα όρια για να τελειώνει ένα anime του 2010 την μετάφρασή του μέχρι την έναρξη των βραβείων, αλλά σειρές που έχουν ξεκινήσει ξεκάθαρα μέσα στο 2011 (αυτά που ξεκινάνε Γενάρη) δε θα έπρεπε να βρίσκονται εκεί, αλλά μόνο σειρές που ξεκίνησαν το 2010 και δεν πρόλαβαν να ολοκληρωθούν.
Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να μπορεί να αλλάζει κάποιος ψήφο (καθώς παίζει να δει κάποιο ακόμα και να αλλάξει γνώμη) και ίσως να διατηρούνται μυστικοί οι ψήφοι μέχρι τη λήξη της ψηφοφορίας για να μην περιμένει κάποιος να δει τι γίνεται και να ψηφίσει τελευταία στιγμή, ώστε να κρίνει το αποτέλεσμα.

Μου άρεσε και ο χρόνος διεξαγωγής των βραβείων

Θα συμφωνήσω σε όλα.
Και στο newcomer αλλά και σε αυτό περί αλλαγής ψήφου και μυστικής ψηφοφορίας. Στο animereactor πάντως έτσι το κάνουν, οπότε ευελπιστώ να υπάρχει τρόπος και απ' το δικό μας φόρουμ. O χρόνος διεξαγωγής ήταν ιδανικός μπορώ να πω για να δούμε και τίτλους πριν ψηφίσουμε. (άσχετο αν δυστυχώς ελάχιστοι από εμάς το έκαναν αυτό)

Υπάρχουν πολλά πράγματα που αξίζουν συζήτηση για βελτίωση στο μέλλον, όπως την πιθανή δοκιμή jury awards μαζί με τα public, ή αυτά που αναφέρθηκαν από babba και Anelis, αλλά σε κάθε περίπτωση χαρά στο κουράγιο και την όρεξή σου iri, γιατί ξέρω καλά τι φαιά ουσία και χρόνος απαιτείται για να κάνεις κάτι τέτοιο μόνη σου όπως και έκανες φέτος. Οπότε μπράβο για όλα, (κι ας μην μας ικανοποίησες όλους 100%, άλλωστε δεν γίνεται) και next time ελπίζω να έχεις περισσότερη βοήθεια κι από άλλα άτομα ώστε να υπάρχει ακόμα καλύτερη οργάνωση και δημοκρατία σε κάποια πράγματα. :) All you have to do is ask.

Δεν έχω κάτι παραπάνω να πω.
Θα μπορούσα να γκρινιάξω indeed αλλά δεν έχει νόημα.
Άλλωστε τόσο στα public results εδώ, όσο και στου arc τα public results, επικράτησε όπως αναμενόταν το fandom 2-3 τίτλων, οπότε πως να ευχαριστηθώ τα αποτελέσματα όταν είμαι υπέρ του να βραβεύονται πολλά διαφορετικά πράγματα ανάλογα την κατηγορία. Όταν εχεις δει και αρκετά αξιόλογα της χρονιάς που αξίζουν χωριστή επιβράβευση, είναι λογικό να το βλέπεις έτσι.

Αν πάντως θέλετε να δείτε κάτι πιο "κοντινό" στη γνώμη μου για τους φετινούς νικητές, τσεκάρετε μια ματιά και στα jury picks του animereactor, που κατ' εμέ ήταν πολύ πιο αξιοπρεπή ως σύνολο αποτελεσμάτων. (το λινκ στο πρώτο ποστ είναι, μαζί με τα public arc)

Τέλος να πω, πως κάποιοι τίτλοι που δεν κέρδισαν τπτ πουθενά και γενικά έμειναν στην αφάνεια, ήταν αρκετά αξιόλογοι και αξίζουν μια δοκιμή/θέαση τουλάχιστον. Φυσικά εννοώ τίτλους όπως Arakawa under the bridge, Furusato japan, Miyamoto Musashi, αλλά και το σίγουρα υποτιμημένο cross game που ούτε εγώ δεν πρόλαβα δυστυχώς να τσεκάρω.

Για house of five leaves και Tatami Galaxy δεν το συζητάω κάν, πιστεύω να κατάλαβαν όλοι πως αξίζουν σίγουρα μια ματιά. Ακόμα και το θεότρελο και "πικάντικο" P&S θα ήταν καλό να το δούνε οι fans του είδους, και όχι μόνο. (Αν δεν ήταν ο υποφαινόμενος τίτλος, θα τα είχαν σαρώσει τα βραβεία.)

Σας κούρασα όμως οπότε, till next year rant. :ureshii:

Edited by Radagast, 14 March 2011 - 16:28.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#29 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 14 March 2011 - 16:13

Να δω τι θα κάνετε του χρόνου που παίζει να είναι και το bleach στα βραβεία:hahaha:

qzMHWHd.png


#30 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 14 March 2011 - 16:15

Seppuku

xbJ3b2w.jpeg