Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

.aNiMe//GR 2010 Anime Awards - General Discussion


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 13 March 2011 - 23:15

.aNiMe//GR 2010 Anime Awards

General Discussion

Posted Image

Οι κραυγές μάχης σώπασαν, τα τσεκούρια θάφτηκαν και τα σπαθιά μπήκαν στα θηκάρια τους.... ή μήπως όχι; :kill4u:

Καλά φάγαμε καλά ήπιαμε καλά ψηφίσαμε τώρα ας ακούσουμε και τη γνώμη σας για τα .aNiMe//GR 2010 Anime Awards. Πείτε μας πως σας φάνηκαν οι κατηγορίες στις οποίες κληθήκατε να ψηφίσετε. Πείτε μας τη γνώμη σας για τις λίστες των υποψηφίων. Πείτε μας αν σας άρεσε η παρουσίαση και η διαδικασία της ψηφοφορίας. Τέλος, αν έχετε παράπονα από τα anime που βγήκανε νικητές, πείτε τα κι αυτά. (but please be gentle, it was my first time :kawaii:)
Προσωπικά αν και περίμενα το FMA και το Gintama να σαρώσουν ομολογώ ότι με άφησε λίγο άναυδη το πόσο. Τουλάχιστον οι δεύτερες θέσεις στην πλειοψηφία τους ήταν σε πολύ καλές σειρές. Θα ήθελα λίγη περισσότερη προσοχή σε Tatami Galaxy και Winter Sonata, ενώ από ότι ακούω και το Cross Game πρέπει να αδικήθηκε τρομερά.

Περισσότερα σχόλια αργότερα από μένα. Fire away. ^^

Edit

Eδώ είναι και το link για τα anime awards του ArC τα οποία έδωσαν στα βραβεία του .aNiMe//gr την μορφή που έχουν σήμερα.






Edited by iristella, 14 March 2011 - 01:01.


#2 DeLGaDo

DeLGaDo

    Apapapa

  • Members
  • 420 posts

Posted 13 March 2011 - 23:20

Ναι αδικήθηκαν δεν λέω αλλά ως fanboy FMA>Everything οπότε μια χαρά ήταν όλα :) Να' μαστε καλά και του χρόνου για να ψηφίσουμε!!! Αυτά :ureshii:

#3 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 13 March 2011 - 23:20

Παρόλο που δεν μου αρέσει, δε νομίζω ότι το Gintama κέρδισε βραβεία που δεν του άξιζαν.
Όταν είδα το FMA σε μερικές από τις κατηγορίες που νίκησε, well...ξενέρωσα to say the least.

Μπράβο στο κουράγιο σου που πήρες μόνη σου το βάρος αυτής της τεράστιας δουλειάς πάντως.

Για του χρόνου, well ίσως να γινότανε πιο αυστηρή η επιλογή υποψηφίων κάθε κατηγορίας, για να αποφευχθούν αυτά που έγιναν φέτος με το FMA. Πέρα από αυτά δεν έχω κάτι άλλο να πω, όλα ήταν πολύ όμορφα, και αν και δεν νίκησαν, τα ανιμέ που μου άρεσαν ήταν στις κατηγορίες που τους άξιζαν!

Posted Image


#4 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 13 March 2011 - 23:20

Ίσως θα ήταν καλό να υπήρχε best sports anime κατηγορία, έστω και με λίγες συμμετοχές.

Ε τα αποτελέσματα ήταν αναμενόμενα και απογοητευτικά. Πρώτον επειδή πραγματικά το FMA δεν είναι ούτε για πλάκα τόσο καλό ώστε να σαρώσει οποιαδήποτε βραβεία και δεύτερον επειδή είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι από όσους το ψήφισαν στις διάφορες κατηγορίες δεν είδαν πάνω από τρία από τα υπόλοιπα anime για να έχουν μέτρο σύγκρισης.

#5 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 13 March 2011 - 23:20

5 anime που λατρεύω στο best newcomer και πήγε και το πήρε η madoka και το επίπεδο ε:uhh:

ps:The fuck, την ίδια στιγμή τα γράψαμε και με τους 3 αποπάνω?^

qzMHWHd.png


#6 DeLGaDo

DeLGaDo

    Apapapa

  • Members
  • 420 posts

Posted 13 March 2011 - 23:23

ps:The fuck, την ίδια στιγμή τα γράψαμε και με τους 3 αποπάνω?^


Χαχα ναι. But i was 1st..Yeah!!! xD

#7 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 13 March 2011 - 23:26

Το FMA υπερτιμήθηκε του κερατά. Ας το βάλουμε στο best action, best fantasy (έστω) αλλά όχι και best animation... Ούτε για τα άλλα έπρεπε να ήταν νικήτης αλλά τουλάχιστον βρισκόταν σε ένα υψηλό επίπεδο. Είμαι σίγουρος αν το βάζατε και στις άλλες κατηγορίες πάλι πρώτο θα έβγαινε.
Also I'm so happy that Katsura won! <3 On your face Roy!

Ευχαριστούμε Iri για την υπέροχη δουλειά που έκανες! ^^ Άντε και του χρόνου.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#8 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 13 March 2011 - 23:26

5 anime που λατρεύω στο best newcomer και πήγε και το πήρε η madoka και το επίπεδο ε:uhh:

Α, όλα κ όλα, το Madoka τα σπάει!! :hahaha:

Posted Image


#9 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 13 March 2011 - 23:31

κοιτουσα την λίστα με τους νικητες και καθε φορα που εβλεπα fma ή gintama είχα και απο εναν μικρο οργασμούλι.

με πέθανες iristela.

#10 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 March 2011 - 23:36

Ίσως θα ήταν καλό να υπήρχε best sports anime κατηγορία, έστω και με λίγες συμμετοχές.

+1 αλλα ακομα και εκει το FMA θα εβγαινε πρωτο...

To Cross Game τιποτα? Oh god...:emptyonexg1:

#11 papp0us

papp0us

    Clean-Up Batter

  • Members
  • 515 posts

Posted 13 March 2011 - 23:50

Βασικά FMA awards ήτανε, απλά επειδή σε μερικές κατηγορίες δεν ταίριαζε στριμώχτηκε και το Gintama.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων θεωρώ τις σειρές της δευτερης θέσης, καλύτερα απο αυτές της πρώτης, αλλα oh well, δημοκρατία έχετε :P

Επίσης +1 για τα Sports anime, γιατι είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία, και ας μην έχει πολλές σειρές
και +2 για το Best newcomer το οποίο είχε ανεξήγητα αποτελέσματα!Madoka;;;;;

Οπως και το Fate stay Night UBW στο Best Action movie-ova .. Why dammit??

Angroid.gr Android à la Ελληνικά


#12 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 13 March 2011 - 23:51

Απορώ πώς δεν μπήκε το fmab στην κατηγορία ecchi, η Winry πάντως προσπάθησε, το βυζάκι της μας το έδειξε :hihi2:

Ωραίες οι κατηγορίες και οι υποψήφιοι, προσωπικά δεν έχω παράπονο από αυτό...Νομίζω καλύπτονταν όλα τα γούστα και οι κατηγορίες...

Από κει και πέρα για μένα είναι απογοητευτικό που κάποιοι ψηφίζουν χωρίς να έχουν δει την πλειοψηφία των υποψήφιων anime. Εντάξει δεν παίρνουμε κεφάλια αλλά όπως και να το κάνουμε δεν μου κάνει και τόσο αντιπροσωπευτικό το αποτέλεσμα υπό αυτές τις συθήκες ούτε ιδιαίτερα έγκυρο...Αλλά εδώ που τα λέμε τα awards ενός anime forum είναι οπότε δεν θα χάσω και τον ύπνο μου :P

Καλά για την επικράτηση του fmab σε όλες σχεδόν τις κατηγορίες δεν έχω λόγια ~τραγικό~

To gintama πιστεύω πήρε πρωτιές εκεί που το άξιζε...

Ελπίζω τα awards να ήταν μια ευκαιρία να δούνε πολλοί anime που δεν είχαν προσέξει ή είχαν ξεχάσει και για μένα αυτός είναι και ο βασικός σκοπός τους.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ Iri-chan, είσαι υπέροχη :333333333333

~σλουρπ σλουρπ~

xbJ3b2w.jpeg


#13 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 13 March 2011 - 23:55

Εγινε οντως αισθητη η απουσια Best Sports.Ακομα και με 3-4 υποψηφιοτητες μονο επρεπε να μπει.

Eπισης επρεπε να ειχα προτεινει να μπει και Best Villain award αλλα μου διεφυγε τελειως γαμωτο.Yπηρχαν μερικα τυπακια που επρεπε να αναγνωριστει η αξια τους.

Kατα τα αλλα οκ σχετικα απογοητευτηκα awards.Οχι φυσικα επειδη δεν βγηκαν αυτα που ηθελα/"επρεπε" να βγουν.
Αυτο που εχει ηδη χιλιοειπωθει βασικα.Ψηφιζε απειρος κοσμος που δεν ειχε δει σχεδον τιποτα.Ουτε καν τα μισα,ουτε καν το 1/3 απο τα φετινα anime.Και το χειροτερο ειναι οτι αυτο δεν μπορει να το αποτρεψει κανενας κανονας η κατι τετοιο.Κανα/δυο ειδαν αυτα ψηφισαν οπου τα πηρε το ματι τους.


Ε μετα εχουμε το τερμα αδικημενο Cross Game που θα επρεπε να εβγαινε χαλαρα πρωτο σε 2-3 κατηγοριες.Ας αποτελεσει κινητρο αυτο να το δουν οσοι -πολλοι- το προσπερασαν για αγνωστους λογους.Και οκ μου φαινεται αστειο να αναφερονται στα "πολλα" ep του οταν ειχαμε στο character development award νικητη το FMA...

Also στα OP/ED απορω τι το ψαχνατε xD.Tatami was the obvious choice αλλα πηρε μονο δυο ψηφους!

Το καλο των awards ειναι οτι προλαβα και ειδα μερικα που ειχα παραλειψει οπως το Furusato Japan και το Senkou no Night Raid.

Aυτα λιγο πολυ.
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#14 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 14 March 2011 - 00:08

Διαγωνισμός δημοτικότητας είναι, οπότε τα αποτελέσματα ήταν λογικά. Βγήκαν αυτά που ο κόσμος ξέρει κι έχει δει. Από εκεί και πέρα, αρκετοί ανακαλύψαμε λίγο πολύ κάμποσα που θα θέλαμε να δούμε (φαντάζομαι).
Έχω μια μικρή ένσταση για το best newcomer.
Καλό είναι να δίνεται παράταση στα όρια για να τελειώνει ένα anime του 2010 την μετάφρασή του μέχρι την έναρξη των βραβείων, αλλά σειρές που έχουν ξεκινήσει ξεκάθαρα μέσα στο 2011 (αυτά που ξεκινάνε Γενάρη) δε θα έπρεπε να βρίσκονται εκεί, αλλά μόνο σειρές που ξεκίνησαν το 2010 και δεν πρόλαβαν να ολοκληρωθούν.
Επίσης, δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να μπορεί να αλλάζει κάποιος ψήφο (καθώς παίζει να δει κάποιο ακόμα και να αλλάξει γνώμη) και ίσως να διατηρούνται μυστικοί οι ψήφοι μέχρι τη λήξη της ψηφοφορίας για να μην περιμένει κάποιος να δει τι γίνεται και να ψηφίσει τελευταία στιγμή, ώστε να κρίνει το αποτέλεσμα.
Για το ότι διαφωνώ με τον κανόνα αποκλεισμού των sequel τα έχω ξαναπεί, ας μην γκρινιάζω πάλι.
Μου άρεσε και ο χρόνος διεξαγωγής των βραβείων και η διαδικασία σε γενικές γραμμές.
Και του χρόνου.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#15 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 14 March 2011 - 01:17

Βαbba aυτά που λες για τα Newcomers θα ληφθούν σοβαρά υπόψιν στα επόμενα awards.

Αυτό με την ψήφο δεν ξέρω αν γίνεται και tbh δεν νομίζω όπως δεν νομίζω ότι γίνεται να αλλάζει η ψηφοφορία από μυστική σε φανερή. Δεδομένου ότι δεν αλλάζει είναι ασφαλέστερο να λειτουργεί ονομαστικά το ζήτημα.

Για την Sports Category δεν έβγαινε με την καμία. Giant Killing, Cross Game και τι άλλο xD? Εκτός και αν θέλατε να χώσω και εκεί το FMA :hahaha:. Εδώ την Sci-fi τέντωσα λίγο για να υπάρχει μια άλφα ποικιλιά και υπήρξε δυσαρέσκεια. Πάντως το Cross Game όσο και αν αδικήθηκε τουλάχιστον έγινε γνωστό στο ευρύ κοινό (πχ εγώ το κατεβάζω atm και πριν από τα awards το είχα λίγο γραμμένο -για να το πω κομψά-)

Τώρα στο θέμα των ψήφων. Κατανοώ ότι είναι δύσκολο να αποκτήσει κανείς πλήρη και σφαιρική άποψη για όλα τα anime. Πιστεύω όμως ότι μια ματιά μπορεί να την ρίξει αν όχι σε όλα σε ένα ικανοποιητικό μέρος αυτών. Διαφορετικά το όποιο αποτέλεσμα μπορεί να απαξιωθεί πολύ εύκολα. Δεν υπονοώ ότι όλοι όσοι ψήφισαν FMA ή το οποιοδήποτε άλλο δημοφιλές anime το έκαναν φορώντας παρωπίδες αλλά αναφέρομαι σε δηλώσεις του στυλ,
"έχω δει μόνο αυτό οπότε αυτό ψηφίζω".

Προσέχουμε για να έχουμε παίδες και παιδούλες.