Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 4 votes

Currently watching anime - Εντυπώσεις !!!


  • Please log in to reply
6130 replies to this topic

#5911 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 23 September 2018 - 22:05

Για κάποιο λόγο ξεκίνησα το Martian Successor Nadesico. Πολλά χρόνια ήθελα να το δω, και τώρα έκατσε. Βέβαια είμαι φουλ σποιλεριασμένος από τα super robot taisen games, αλλά αδιαφορώ. :D


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#5912 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 24 September 2018 - 00:16

Χα το είδα πρόσφατα, βασικά δεν περίμενα να είναι τόσο comedy. Τα mecha είχαν την πλάκα τους, κρίμα που ιστορία συνεχίζεται στο παιχνίδι για το sega saturn. Αν δεις και την ταινία καταλαβαίνεις ότι κάτι λείπει. Στο wikia νομίζω θα βρεις το ρεζουμέ του παιχνιδιού, διάβασε το πριν δεις την ταινία.
rsrGbGx.gif

#5913 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 24 September 2018 - 12:21

Χεχε, είμαι ενήμερος. Βασικά το μισό πλότ του KSN το ξέρω από τα Super robot taisen AP και J ήδη :P


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#5914 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 24 September 2018 - 19:44

Συνεχίζεται και στο Dreamcast μετά την ταινια

#5915 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 01 October 2018 - 22:15

Οκ ας γιορτάσουμε την επιστροφή του φόρουμ μ' ένα ποστ

 

Τo Gatchaman crowds στα 5 πρώτα επεισόδια πάει με ρυθμό πιο γρήγορο από τις σκηνές του Redline που ανοίγουν το νιτρίδι, παρουσιάζει πράγματα στον ελάχιστον δυνατό χρόνο, και πιστεύω πως έχει τόσο ζουμί που θα μπορούσε να πάει κάλλιστα για 22 επεισόδια χωρίς πρόβλημα. Σε κάθε περίπτωση, πάρα πολύ ενδιαφέρον και θεματικά κι οπτικά. Η Χάτζιμε είναι τυπάκι

 

Μου μένουν 2 επεισόδια για το Noragami. Χωρίς να είναι κάτι τρελό για την ώρα, κι αν και ξέρω τι κάνει, κι ακόμη κι αν δεν είναι εντυπωσιακό από κάποια άποψη (πέρα από τη μουσική), με τραβάει αρκετά καλά!!! Μου αρέσει το βασικό τρίο των χαρακτήρων και του δίνω και τη δεύτερη σεζόν σαν διάρκεια ζωής γιατί μεταφορά manga είναι

 

Από την άλλη το Tamako market απλά κατάφερε να με αφήσει μαλάκα. Η σειρά έπιασε ταβάνι στο δεύτερο επεισόδιο και τα επόμενα τρία ήταν τρία άθλια τούβλα από άποψη γραψίματος. Η σειρά παίρνει στάνταρ ιδέες κι αρνείται να τις εδραιώσει με οποιονδήποτε τρόπο. Το κορίτσι που δεν μπορεί να εκφράσει τα συναισθήματά του στο τρίτο επεισόδιο είναι ο λιγότερο πειστικός χαρακτήρας που έχω δει εδώ και καιρό, πετάνε στην αδερφή της Ταμάκο ένα crush από το πουθενά για να τη δείξουν να την πιάνουν οι ντροπές της, και στο πέμπτο επεισόδιο το ρομαντικό δραματάκι απλά δεν λειτουργεί. Σκέτη καταστροφή. 

 

Αυτά τα καλά, πάω ν' αποτελειώσω την πρώτη σεζόν του Noragami



#5916 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 02 October 2018 - 14:30

Άμα σου άρεσε η πρώτη σεζόν του Noragami, λογικά η δεύτερη θα σου αρέσει περισσότερο, είχε μέσα δυνατό arc αν και κόψανε κάποιες καλές σκηνές. Τα τρία τελευταία της πρώτης σεζόν είναι φιλερ επεισόδια.

ySss0UF.jpg


#5917 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 02 October 2018 - 14:43

Άμα σου άρεσε η πρώτη σεζόν του Noragami, λογικά η δεύτερη θα σου αρέσει περισσότερο, είχε μέσα δυνατό arc αν και κόψανε κάποιες καλές σκηνές. Τα τρία τελευταία της πρώτης σεζόν είναι φιλερ επεισόδια.

 

...οκ, αυτό δεν το ήξερα κι εξηγεί κάποια πράγματα για το φινάλε. Πάντως ναι, θέλω να το δω σαν ένα συμπαγές έργο. Μακάρι να έχουν ξεπεράσει τα θέματα υγείας οι δημιουργοί τους

 

Και αν μη τι άλλο, περιμένω πως η δεύτερη σεζόν θα είναι λίγο πιο εντυπωσιακή σκηνοθετικά, καθώς ήταν από rookie σκηνοθέτη η πρώτη. Για να δούμε, σήμερα η αύριο την αρχίζω. Απλά θέλω να ξαναδώ λίγο και τη Χάτζιμε που επί δυο μέρες την έχω αφήσει ήσυχη

 

Kudos στην ηθοποιό που παίζει τις Hyori και Hajime και δεν πήρα χαμπάρι πως είναι η ίδια μέχρι που κάποια μέρα χάζευα τα credits της



#5918 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 03 October 2018 - 17:50

Μολις τελιωσα το Tenrou: Sirius the Jaeger , καλα ξεκινησε καπου προς τη μεση εκανε λιγο κοιλια και το τελος το λες και εντελως anticlimatic δεν θα το χαρακτηριζα ασχημο αλλα οχι και κτ που θα το ξαναβλεπα

Spoiler:



#5919 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 06 October 2018 - 19:18

Τελείωσα χτες το cowboy bebop. Το 20ο επεισόδιο με τον πιεροτο είναι από τα καλύτερα που έχω δει ποτε. Όσο για το τέλος της σειρας, τα εμπηξα λίγο (ήλπιζα ότι θα το απέφευγα με τα άνιμε δράσης..).Φοβερη αισθητική γενικά η σειρά ως γνωστόν.

pic.jpg


#5920 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 07 October 2018 - 20:59

Άμα σου άρεσε η πρώτη σεζόν του Noragami, λογικά η δεύτερη θα σου αρέσει περισσότερο, είχε μέσα δυνατό arc αν και κόψανε κάποιες καλές σκηνές. Τα τρία τελευταία της πρώτης σεζόν είναι φιλερ επεισόδια.

 

Κι όμως, το Aragoto απλά τρώει δεύτερο drop γιατί απλά τα 'χει κάνει μαντάρα. Στο πρώτο arc οι κακοί της υπόθεσης δεν έχουν καμία εσωτερική λογική, και στην αρχή του δεύτερου πετάει μια σκηνή (απ' όπου έκοψαν την εισαγωγή της και δηλαδή το context της) που απλά αγνοεί ό,τι έχει κάνει η σειρά μέχρι τώρα. Ναι, λέω για τη σκηνή με τη Νόρα. Κρίμα, αλλά αυτή η μεταφορά πάσχει

 

(επίσης το gatchaman θα το ξαναδώ από την αρχή και θα το bingeάρω σε 2 ή 3 μέρες γιατί η βιασύνη του δημιουργεί προβλήματα)

 

Επίσης είδα μετά από καιρό και το Kara no kyoukai 7: A study in shit writing pt2



#5921 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 07 October 2018 - 21:22

Δεν αγγίζει το manga σαν ροή, ειδικά στο arc του Ebisu που στο manga ήταν εξαιρετικό αλλά γενικά ήταν φιλότιμη προσπάθεια. Έπρεπε εξ αρχής να είναι 26 και να μην μπουν τα filler. Με αυτό που έκαναν έκοψαν πολλές μικρές σκηνές που τις πέρασαν σαν να είναι ασήμαντες αλλά δεν ήταν. Δεν πίστεψαν όμως στη σειρά από την αρχή.

Anyway, τελείωσαν τα Chio-chan, Asobi και Grandblue που τα ευχαριστήθηκα. Τελείωσα και το Saibo που δεν ήταν τίποτα ουαου αλλά είχε κάποια καλά επεισόδια προς το τέλος. Κάποια στιγμή θα τελειώσω και το Hanebado και θα σχολιάσω.

Από τα καινούργια μου άρεσαν τα δυο πρώτα επεισόδια του Double Decker. Έχει παρόμοια αίσθηση με το Tiger and Bunny αλλά ομολογώ ότι θα προτιμούσα να έβγαζαν επιτέλους μια δεύτερη σεζόν. Το Kaze αν και παραήταν εισαγωγικό το πρώτο επεισόδιο μου άρεσε αρκετά και ελπίζω για τη συνέχεια. Το Irozoku το είδα ευχάριστα και είχε και κάποιες πολύ όμορφες στιγμές αλλά είμαι επιφυλακτική για τη συνέχεια. Το πιλοτικό του Slime δεν ξέρω γιατί ενθουσίασε γενικά, οκ σαν concept αλλα ήταν ένα επεισόδιο full exposition. Πήγα να δω και το Juliet γιατί είδα κάποια θετικα σχόλια και έφαγε drop στο 5'.

Πήγα να δω και το καινούργιο SAO γιατί λένε ότι αυτό το arc του θα είναι καλό. Στο μεταξύ είχα προσπεράσει επιδεικτικά την ταινία αλλά για κακή μου τύχει είδα ότι δεν ήταν φιλλερ και έκαναν κάποιες αναφορές σε αυτήν. Στο τέλος είδα πάλι επίθεση από κακό καρικατούρα και τον Κιριτο να πάει να πιάσει σπαθί εκτός παιχνιδιού και να.συνειδητοποιεί ότι είναι... *gasp* στην πραγματικότητα. Ειλικρινά δεν ξέρω τι περίμενα. Ευτυχώς είχε και λιγο τη Shinon μέσα που τη συμπαθουσα ανάμεσα στους υπόλοιπους.

ySss0UF.jpg


#5922 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 08 October 2018 - 00:38

Δεν αγγίζει το manga σαν ροή, ειδικά στο arc του Ebisu που στο manga ήταν εξαιρετικό αλλά γενικά ήταν φιλότιμη προσπάθεια. Έπρεπε εξ αρχής να είναι 26 και να μην μπουν τα filler. Με αυτό που έκαναν έκοψαν πολλές μικρές σκηνές που τις πέρασαν σαν να είναι ασήμαντες αλλά δεν ήταν. Δεν πίστεψαν όμως στη σειρά από την αρχή.

 

Αυτό λύνει τα θέματά μου με το δεύτερο arc (έχω δει μέχρι και το τέλος του 8ου επεισοδίου του Aragoto, και η σκηνή με τη Νόρα απλά έσπασε τη σειρά) αλλά στο πρώτο αρκ δεν έχω ιδέα τι σκατά παίζει με την εσωτερική λογική των κακών; 

 

Spoiler: Noragami Aragoto spoilers



#5923 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 15 October 2018 - 15:31

Το τέλειωσα χτές το Nadesico. Η σειρά μου άρεσε πολύ, ήταν το Gurren Lagan των 90τιζ, τέρμα παρωδία των κλισέ σε συνδυασμό με πώρωση για την πώρωση.

Ταυτόχρονα παρωδεί τα harem με μεγάλη μαεστρία, και προσωπικά το βρήκα συνολικά πολύ έξυπνο και αστείο. Η δε Ruri είναι απόλαυση με το deadpan delivery.

Ολα καλά μέχρι το τέλος, το οποίο δεν ήταν προφανώς τέλος. Σε αφήνει στον αέρα, και μετά σου πετάει την ταινία, που αν δεν ξέρεις γιαπωνέζικα και από εμιουλειτορς η έχεις παλιές σεγκοκονσόλες, η ταινία είναι πραγματικά ακατάληπτη, κακογραμμένη και εμφανώς ελλιπής (το πήγαιναν για 3 ταινίες αλλά φάγανε άκυρο) Πραγματικά άδοξο τέλος για μια πολύ καλή σειρά. Γενικά είναι γεμάτη με references σε άλλα anime μέχρι τα μπούνια. Σε σημείο που αν τη δεί κάποιος χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία στο χώρο θα χάσει μεγάλο μέρος από την αξία της σειράς.


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#5924 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 October 2018 - 17:15

fmp-vs-nadesico.jpg

Συν το ότι η Xebec έκανε παράλληλα το περισσοτερο ανιματιον του Εnd of Evangelion μαζί με Production IG, που η δουλεψε και στη σειρα με Gainax οπότε ξεραν τι ακριβώς έπρεπε να βάλλουν στη σειρά.

Ruri>>>>>>>>>Rei

#5925 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 15 October 2018 - 18:26

Μα απο πού προκύπτει σύγκριση των 2, είναι τελείως διαφορετικοί χαρακτήρες, το μόνο κοινό που έχουν είναι ένα μόνο στοιχείο απο το background τους. (ας μη σποιλάρουμε)


My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear