Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 4 votes

Currently watching anime - Εντυπώσεις !!!


  • Please log in to reply
6130 replies to this topic

#5581 luffy1908

luffy1908

    Starting...

  • Members
  • 285 posts

Posted 27 December 2016 - 00:28

Eίδα το drifters. Αρκετά καλό και βλέπεται πολύ εύκολο γιατί έχει συνέχεια δράση και δεν σε κουράζει με χαζούς διαλόγους.



#5582 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 28 December 2016 - 23:04

οπου να ναι τελειωνω το toradora. Αν και το αρχισα σχεδον καταλαθως (το μπερδεψα με ενα αλλο γνωστο anime που ηθελα να δω) και δεν μου αρεσει και πολυ ο τυπος του anime (ρωμαντικο με tsundere και σχεσουλες σε κλασσικο γυμνασιο της ιαπωνιας), το συγκεκριμενο καπως καταφερε να με αιχμαγλωτισει :P



#5583 Vash Zoro

Vash Zoro

    20th century Boy

  • Members
  • 603 posts

Posted 29 December 2016 - 16:03

Τι διαμάντι στην αφάνεια είναι το Space brothers;;;; Δέκα επεισόδια ήδη και έχω πέσει για τη σειρά ήδη. Το ύφος της και οι παράλληλες αναφορές με το παρελθόν των δύο αδερφών μου θυμίζουν στην αισθητική το 20th Century Boys και το πως θα έπρεπε να είναι η σειρά αν φτιαχνόταν ποτέ. 



#5584 ge0__

ge0__

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 08 January 2017 - 15:24

Μόλις είδα την ταινία  Ocean Waves από Studio Ghibli και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά παρότι είχα συνηθίσει στο φανταστικό στοιχείο από Ghibli! Συνιστώ ανεπιφύλακτα  :riiight:



#5585 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 08 January 2017 - 18:51

Δε βλέπω και τη σειρά Yucie; Υπό την επίβλεψη του Hideaki Anno, βάλε και λίγο στοιχεία απο Princess Maker (πλην της διαστροφής) και φαίνεται καλούτσικη σειρα.

Αν όπως λένε τα πρώτα επεισόδια είναι βαρετά, τότε προβλέπεται ακόμα καλύτερη, γιατί τα πρώτα 2 μου άρεσαν.



#5586 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 05 February 2017 - 21:27

Τι διαμάντι στην αφάνεια είναι το Space brothers;;;; Δέκα επεισόδια ήδη και έχω πέσει για τη σειρά ήδη. Το ύφος της και οι παράλληλες αναφορές με το παρελθόν των δύο αδερφών μου θυμίζουν στην αισθητική το 20th Century Boys και το πως θα έπρεπε να είναι η σειρά αν φτιαχνόταν ποτέ. 

Δες και την real action ταινία το cast είναι πολύ καλό



#5587 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 05 February 2017 - 23:49

βλεπω charlotte... οκ καλο μεχρι στιγμης 



#5588 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 17 May 2017 - 15:57

Θυμόμουν όταν έδειχνε παλιά τη σειρά Oban Star Racers, Απο τα τελευταία καλά παιδικά που παίχτηκαν στην ελληνική τηλεόραση. Για να τη θάβει ο ThatAnimeSnob, σίγουρα θα αξίζει.

 

Είχα δει κάποια επεισόδια τότε και μου άρεσε, αλλά είπα να τη δω από την αρχή. Δεν περίμενα Γάλλοι σκηνοθέτες να ξεπεράσουν τους Ιάπωνες σε καλή παιδική σειρά δράσης, χωρίς τα συνηθισμένα κλισέ.

 

Από τις καλύτερες συμπαραγωγές που έχω δει.



#5589 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 May 2017 - 17:21

Υπάρχει με jap audio;


rsrGbGx.gif

#5590 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 20 May 2017 - 00:29

Υπαρχει αλλά το πρωτότυπο ήταν στα Αγγλικά.

Είδα και τη σειρά Full Metal Panic, τώρα που είναι να βγει καινούργια. Ειχα κολλήσει από τότε στα 4 επεισόδια της Silver Media. Μακάρι να κάναν και σήμερα τόσο καλά δομημένες σειρές, η οποία για τα τότε δεδομένα θεωρήθηκε μέτρια.

#5591 november27

november27

    Anime Newbie

  • Members
  • 35 posts

Posted 20 May 2017 - 01:14

Με το που ακούω  Full Metal Panic αυτό που μου έχει μείνει είναι το Fummofu :kakaka:

(Το επεισόδιο στο νοσοκομείο με είχε κάνει να λιώσω)

 

 Full Metal Panic Fummofu αν δεν ,δες το :riiight:



#5592 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 20 May 2017 - 14:05

Ειχα δει και το φου και το Second Raid, απλα παντα ανέβαλλα να συνεχίσω την πρώτη σειρά. Νομίζω τελικά είναι καλύτερη και από τις δυο, συνδιάζοντας και χιούμορ φουφοφου με δράση TSR. H TSR ειναι καλή σε δράση και πιο σοβαρή, αλλά λείπει το μίγμα χαρακτήρων που κάνει ιδιαίτερη τη σειρά. Και ο Γκάουρον είναι μακράν ο καλύτερος κακός στη σειρά.

#5593 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 21 May 2017 - 03:23

Κλασσικά βλέπω anime για να κάνω update τις playlist των πάρτυ μου.

Himouto! Umaru-chan
Το "perfect" κορίτσι του Λυκείου, που μόνο ο άμοιρος αδελφός του ξέρει τα χάλια του. Χαβαλέ anime, αναλαφρο και με chibι χαρακτήρες!

Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu
Αριστούργημα. Δύο σεζόν. Κορυφαίο anime, στα καλύτερα 50 όλων των εποχών! Όποιος ενήλικος φίλος των anime θέλει να δει κάτι αξιόλογο, θα βρει εδώ ένα από τα καλύτερα διαμάντια της τελευταίας πενταετίας! Και θα μάθετε και για το Rakugo, μια Ιαπωνική μορφή θεάτρου.

Chuunibyou demo Koi ga Shitai!
Δύο σεζόν. Ένα ακόμα school anime με πρωταγωνιστές άτομα που στην τρίτη γυμνασίου την είχαν ακούσει από το πολύ οτακουλίκι. Βλέπετε ευχάριστα γιατί όλοι μας κρύβουμε ένα otaku μέσα μας.

Kobayashi-san Chi no Maid Dragon
Αυτό το είδα γιατί είχε πολύ καλές κριτικές. Δεν θα κερδίσετε κάτι αν το δείτε, αλλά θα περάσετε ευχάριστα κάποιες ώρες αν το επιλέξετε. 

Saint☆Young Men
Κάψιμο για ενηλίκους. Δύσκολο anime γιατί το χιούμορ του το καταλαβαίνεις μόνο αν γνωρίζεις  2-3 πράγματα επάνω στον Χριστιανισμό και τον Βουδισμό

Mob Psycho 100
Από τις σειρές που μας υπενθυμίζουν πως και γιατί ξεκινήσαμε να βλέπουμε anime!

Bungou Stray Dogs
Καλό. Ιδιόρρυθμο. Προτείνεται για όσους έχουν ξεφύγει από τα πολύ γνωστά anime

Assassination Classroom Season 2
Συνολικά ένα anime με αρχή, μέση και τέλος. Ολοκληρωμένο, ψυχαγωγικό, έξυπνο, διαφορετικό, διεστραμμένα χιουμοριστικό. 



#5594 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 May 2017 - 18:34

Από τα καινούργια να πω μόνο η Little Witch Academia με έλκει, παρά τα όποια προβλήματα, κάποια από αυτά σημαντικά. Το δεύτερο μισό πολύ καλύτερο του πρώτου και στα τελευταία επεισόδια μαλλον θα βελτιωθεί.
Τελικά αυτό το Gainax-ικό σχέδιο μου αρέσει.

Από τις σειρές που είχα ξεχάσει να δω και μου άρεσαν, ήταν οι Princess Nine και Zettai Shonen. Του ίδιου σκηνοθέτη. Η πρώτη κλασσική gambatte με αρκετά καλή χημεία χαρακτήρων και ευτυχώς όχι πολύ μπειζμπολ.

Η άλλη μυστηρίου και scifi, με αρκετούς διαλόγους και ιδιαίτερο σχέδιο. Θυμίζει λίγο Υοkohama Shopping Log, ιδίως το πρώτο μέρος. Ισως από τους καλύτερους έφηβους πρωταγωνιστές σε ανιμε.

Η σειρά Mospeada απλά αριστούργημα, πολύ καλύτερη της Macross. Απορώ πόσο βλάκες ήταν αυτοί της Harmony Gold να κατακρεουργήσουν τόσο ωραία σειρα για να κάνουν τη Robotech.

#5595 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 23 May 2017 - 01:12

Για εμένα σαν το Macross SDF1 δεν υπάρχει! Το γέλιο που ρίχνω σε κάθε rewatch δεν λέγετε. Καλό και το Mospeada, ακόμα και τα Orgus 1 και 2, αλλά το Macross είναι Macross!

Aνάλαφρων σειρών συνέχεια, με το The Disastrous Life of Saiki K (Saiki Kusuo no Psi Nan TV). Αν και υποτίθεται ότι είναι 120 επεισόδια των 5 λεπτών, από horrible subs τα βλέπουμε άνα τέσσερα. Λοιπόν... Ένας έσπερ και η ζωή του σαν μαθητής Λυκείου. Χαζεμένοι γονείς, ανάλαφροι συμμαθητές. Τίποτα πρωτότυπο δηλαδή. Και το animation λιτό, ενώ και οι χαρακτήρες ως σχεδιασμός μέσο όρος. Και όμως, καταφέρνει να το βλέπεις και να μην το βαριέσαι. Επιτέλους μια φορά ένα "ακαδημαϊκό" anime που καταφέρνει να σταθεί (και ας αποτελεί ακόμα μια παραλλαγή άλλων). 

Μετά πάω για Haikyuu!!, απο Greek-Nakama (αν καταφέρουν να κατέβουν τα torrents, γιατί από nyaa.si με το ζόρι κάποια κάνουν).