Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Glee


  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#1 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 29 November 2010 - 12:07

~GLEE~


Posted Image

~A biting comedy for the underdog in all of us.~


Τί είναι το glee? Η καλυτερότερη σειρά αυτή τη στιγμή στην Αμερική...Για όσους περιμένουν κάτι σε στυλ high school musical να φύγουνε να πάνε αλλού :P Μιλάμε για ξεκαρδιστική σάτυρα όλων των κλισέ που έχουν υπάρξει και θα υπάρξουν σε αμερικάνικες highschool comedies, για χαρακτήρες που άλλες φορές τους συμπαθείς και άλλες φορές θέλεις να τους κοπανήσεις με ένα τεράστιο σφυρί στο κεφάλι και για την πιο αντι-cool ομάδα που έχει σχηματιστεί μέχρι στιγμής σε αμερικάνικη σειρά...

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=sefQqCMusJI[/YOUTUBE]


Αν οι μαζορέτες και οι αθλητές βρίσκονται στο ρετιρέ της σχολικής ιεραρχίας η χορωδία είναι στο υπόγειο...Πάρε τους τυπικούς πρωταγωνιστές σχολικής κωμωδίας, football players, cheerleaders και βάλτους μαζί με ότι πιο ετερόκλητο μπορείς να συναντήσεις ποτέ και φτιάξε μια ομάδα χορωδίας με καθηγητή έναν τυπά που έχει βαρεθεί τη ζωή του και αιώνιο αντίπαλο την εκπληκτικά ενοχλητική και παράλληλα πιο ξεκαρδιστική χαρακτήρα του show, αρχηγό των cheerleaders, βάλτα όλα στο μπλέντερ και έχεις μια σειρά που έχει κάνει Αμερική και Ευρώπη να παραληρούν...

Ποιοί είναι οι πρωταγωνιστές του Glee λοιπόν? Πάρτε μια ιδέα...

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=pjDtVW6yV98[/YOUTUBE]


Θα τους αγαπήσεις και θα τους μισήσεις παράλληλα και όλα αυτά γιατί παρόλο που το glee χρησιμοποιεί όλα τα κλισέ τα καταρρίπτει ταυτόχρονα...

Τί να περιμένει κάποιος? Φοβερή μουσική με ανατρεπτικές διασκευές των πιο γνωστών τραγουδιών, άπειρες αναφορές στην σύγχρονη αμερικάνικη pop culture, cameo εμφανίσεις των πιο hot ονομάτων στη βιομηχανία του Hollywood από τον Neil Patrick Harris

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=yyN7F51g0Rs[/YOUTUBE]

μέχρι τη Gwyneth Paltrow

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=e1_B9FCZJMA[/YOUTUBE]

τα πιο weird romance stories, καυστικές ατάκες, συγκινητικές στιγμές και πολλή διασκέδαση...


Η σειρά βρίσκεται στη δεύτερη σαιζόν της και θα πάει σίγουρα και για τρίτη...


C'mon glee fans let's show them what we've got ;)





Edited by mono, 09 January 2011 - 21:04.

xbJ3b2w.jpeg


#2 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 29 November 2010 - 12:22

Μπράβο Μονο!
Τι να πω για το Glee? Είναι από τις σειρές που ανυπομονούσα να δω πριν βγουν. Θυμάμαι το Μάρτιο του 2009 είχε βγει preview του 1ου επεισοδίου το οποίο θα προβαλλόταν το Σεπτέμβρη, και είχαμε παραληρήσει όλοι!!
Και το Glee είναι από τις σειρές που έχουν επικά pilot episodes.

Κάντε όλοι τη χάρη στον εαυτό σας να το δείτε.
Εάν δεν σας αρέσει το 1ο, αφήστε το. Εάν το λατρέψετε απλά να ξέρετε ότι είσαστε γ@μάτοι σαν κ εμάς! xD
YES KENNY, THAT EXCLUDES YOU!

Βιντεάκι με τις καλύτερες ατάκες του καλύτερου χαρακτήρα της σειράς, της υπέροχης "κακιάς" Sue Silvester, cheerleader coach!

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=970yJGLpot0[/YOUTUBE]
[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=FLDrntGjvo8[/YOUTUBE]

Posted Image


#3 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 November 2010 - 16:25

Mπράβο mono για το thread. Πλησιάζω το τέλος της πρώτης season και την έχω λατρέψει τη σειρά. Πολύ μεγάλο ατού πέρα από τους χαρακτήρες, τα τραγούδια είναι το γεγονός ότι σε κάθε επεισόδιο γίνονται πολλά πράγματα υπάρχει ουσιαστική πρόοδος στην υπόθεση και σχεδόν καθόλου νεκρός χρόνος.

Personal fav: Sue Silvester (SHE IS A GODESS). Την λατρεύω.

Highly addictive σειρά προτείνεται σε όλους.
Αnd this is how iri sees it *handshape*

#4 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 29 November 2010 - 16:36

Επιτέλους! Μετά από ατελείωτο bullying τα κατάφερες :hahaha:

Μόνο που δεν τη δείραμε την κυρία από πάνω για να αρχίσει τη σειρά...Αλλά σάρεσε δεν σάρεσε? Πες όχι αν τολμάς :slash:

Νομίζω αυτό που μαρέσει στη σειρά είναι ότι ενώ δεν είναι χαζοχαρούμενη και ενώ πραγματεύεται αρκετές φορές πολύ σημαντικά θέματα, highschool bullying, ομοφυλοφιλία, άτομα με ειδικές ανάγκες, εφηβική εγκυμοσύνη, διαζύγια etc τα παρουσιάζει όλα τόσο όμορφα και με τόσο χιούμορ που δεν πέφτει στην παγίδα του μελό και κατά ένα περίεργο τρόπο σε διασκεδάζει και σε κάνει πιο ευαίσθητο ταυτόχρονα...Δηλαδή πάντα σε αφήνει με ένα όμορφο συναίσθημα στο τέλος...Και είναι η μόνη σειρά που της συγχωρώ την υπερβολική cheesyness ώρες ώρες :P

xbJ3b2w.jpeg


#5 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 November 2010 - 16:46

Yes I totally loved it. Μα εγώ το έλεγα ότι ήταν ζήτημα κατανομής χρόνου και όχι ότι δεν μου άρεσε που δεν το ξεκίναγα.

Όσο για το bullying part (της σειράς όχι το δικό σας *tears*). Σοβαρά τώρα what the f*ck is their problem in that school? Δηλαδή ok κοινωνικό σύστημα και τα λοιπά αλλά να υπάρχει τέτοια παρενόχληση και επιθέσεις σε ορισμένες περιπτωσεις ειναι συμπεριφορά κοινωνικοπαθών.

#6 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 29 November 2010 - 16:58

Έλα ρε δωρεάν γρανίτα :hahaha:

xbJ3b2w.jpeg


#7 WillOfTheD

WillOfTheD

    α ου α

  • Members
  • 731 posts

Posted 29 November 2010 - 17:15

ψηνομαι αγρια να το δω εχω ακουσει απο παντου καλες κριτικες απλα ελεγα επειδη ειχε κανει λιγα επεισοδια μην απογοητευτω.....ρε γμτ μου τη σπαει παντως που ολα τα τα highschool σχετικα εχουν αυτη τη γ***ιεραρχια των popular kids,jocks και ξερω εγω αςξεκολλησουν λιγο δε γινεται αν μη βρεις ουτε ενα σχολειο που τα πραγματα να ειναι λιγο πιο ηρεμα......θα τη δω αρκετα συντομα και θα αφησω και post οταν την τελειωσω.....και για να μην ξεχνιομαστε best comedy
Spoiler:


#8 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 29 November 2010 - 17:20

Με τη διαφορά ότι η συγκεκριμένη χρησιμοποιεί τα κλισέ που συναντάς παντού επίτηδες για να τα σατυρίσει...Και έκαστος στο είδος του...Άλλο είδος το ένα, άλλο το άλλο...Προσωπικά τα λατρεύω και τα δύο για τελείως διαφορετικούς λόγους αλλά ας μην μπούμε στη διαδικασία να το συγκρίνουμε με ότι κωμωδία υπάρχει αυτή τη στιγμή στην Αμερική...Το glee άλλωστε δεν είναι μόνο κωμωδία ;)

xbJ3b2w.jpeg


#9 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 29 November 2010 - 17:29

Να προσθέσω κάτι για όσους δεν έχουν αρκετά καλές ικανότητες κατανόησης των Αγγλικών ή απλά μερικές φορές δυσκολεύονται
(ειδικά όταν μιλάνε γρήγορα και πετάνε ατάκες κάθε 2ο δευτερόλεπτο, πολλές φορές τραγουδώντας) -ΟΠΩΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ~ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε~ - θα συνιστούσα να κατεβάσουν υπότιτλους.

Το δυνατό σημείο της σειράς, πέρα από έντονα χρώματα και ενδιαφέροντες χαρακτήρες, είναι οι τρελές απανωτές ατάκες που πέφτουν. Είναι κρίμα να χάσετε οποιαδήποτε από αυτές.

Edited by Anelis, 29 November 2010 - 17:43.

Posted Image


#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 November 2010 - 17:43

Eγώ καταλαβαίνω μια χαρά αγγλικά, thank you very much. Απλά είμαι που είμαι λίγο περήφανη στα αυτιά είχα και τις δυό παλαβές δίπλα μου να τιτιβίζουν που να ακούσω η γυναίκα?

Αλλά ναι οι υπότιτλοι γενικά χρειάζονται αν δεν μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει σε γρήγορους ρυθμούς.

Edit: no mono chan you are the pink I am the green. :3333

Edited by iristella, 29 November 2010 - 17:52.


#11 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 29 November 2010 - 17:48

Συγγνώμη ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ που δεν μπορούμε να πιάσουμε τα αγγλικά όταν τα μιλάνε με ταχύτητα φωτός και αντί να καθόμαστε και να παιδευόμαστε κατεβάζουμε υπότιτλους για να έχουμε ήσυχο το κεφαλάκι μας και να απολάυσουμε τη σειρά σε όλο της το μεγαλείο!

Βρε ουστ!

Προτείνω αυτό το site για να κατεβάσετε υπότιτλους για να το βλέπετε αβάδιστα και αβασάνιστα...

Βλεπω ένα κάρο αμερικάνικες σειρές και είναι η μόνη που πραγματικά χρειάζομαι subs T____T


edit :hahaha::hahaha::hahaha:

Ειρήνη για μένα μιλούσε...Τι πετάγεσαι μαρή και καρφώνεσαι? Εντάξει έπος η ξανθιά :hahaha:

edit 2 Προφανώς ο κακός άνθρωπος μιλούσε και για τις 2 και καρφωθήκαμε αμφότερες...Εντάξει τι να σου κάνει το μαλλί άμα η βλακεία είναι έμφυτη (Ι am referring to myself unfortunately :nanana:)

xbJ3b2w.jpeg


#12 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 29 November 2010 - 17:56

Άχρηστες και οι 2 με τις δικαιολογίες σας...τς τς τς i pity you from up here on my white mighty horse.
/hairflip

εγώ φταίω που σε έκανα και ροζ μαρή!

Posted Image


#13 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 29 November 2010 - 18:28

Θλιβερή φιγούρα ο δάσκαλος(ο υπεύθυνος του Glee club ντέ).
Spoiler:

Τα δυό πρώτα επεισόδια είδα μέχρι τώρα.

#14 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 29 November 2010 - 19:02

Θλιβερή φιγούρα ο δάσκαλος(ο υπεύθυνος του Glee club ντέ).

Spoiler:

Τα δυό πρώτα επεισόδια είδα μέχρι τώρα.


Spoiler:

xbJ3b2w.jpeg


#15 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 30 November 2010 - 13:12

Oταν έβλεπα τον πιλότο της σειρας, μπορω να πω βαραγα ενέσεις απο το πόσο βαρετή και χιλιοπαιγμένη μου φαινόταν η σειρά, παρακαλούσα να τελειώσει γιατί δεν την παλευα πραγματικα για 37 λεπτά.
Ως που βλέπω αυτο...
Spoiler:


Nαι ανατρίχιασα εδώ, και ήταν και ο λόγος που συνέχισα την σειρά και την λάτρεψα στην πορεία
Πραγματικά αξίζει την προσοχή σας και αν δεν την λατρέψετε σας απλα χάσατε 40 λεπτα απο την ζωη σας με τον πιλότο.
No big deal

για την 2η season ενα αρθρο που διάβασα
http://www.tvguide.com/News/Watercooler-Glee-St-1026082.aspx

εξαιρετικό thread mono ^^
Kαντε και άλλα , xD