Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

.aNiMe//GR 2010 Anime Awards Categories And Nominees


  • This topic is locked This topic is locked
113 replies to this topic

#31 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 26 November 2010 - 16:00

Την κοπελια απ το Bakuman βαλτε την στο Hottest girl ;)


2bbd14fc.jpg


#32 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 November 2010 - 16:07

Noooooo!!! Put Kirino from Ore no Imouto..!

Btw προτείνω κατηγορία most annoying character, με πρώτη την αναφερθείσα κοπελιά...σκεφτείτε το!:thatsit:

Posted Image


#33 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 26 November 2010 - 16:40

Also Αzuma Yuuhei ή Junpei από Cross για Supporting Male?



Azuma Yuuhei για Supporting male και Tsukishima Aoba για lead female στην ανεση.

Eπισης Izaya η Kida (Durarara) για supporting male η ως εναλλακτικη Xiahou Dun (Souten Kouro) for the lulz.

Eπισης στο hottest βαλε Simon(Durarara) και Pedoro απο Gintama :D .
edit: Kαι Akaishi (Cross Game)


Yosh!!! for Yagi making it in the charts.

Mε λιγο περισσοτερο χιουμορ στους hottest και τα charts θα γινουν πολυ καλα.

Edited by Hanzo, 26 November 2010 - 16:54.

Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#34 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 26 November 2010 - 19:13

Mωρέ και εγώ I liked it αλλά το λες και μόνη σου. Υπάρχουν και άλλα καλύτερα. Το Baka to test το έβαλα ήδη I think στο Best Comedy και δεδομένου ότι φέτος υπήρξε πραγματικά πανζουρλισμός σε κάποιες κατηγορίες και αναγκαστικά θα ανέβουν οι υποψηφιότητες στις 12 ίσως να μπει και σε άλλα.

Well τα long running series εφόσον τηρούν τους κανόνες is only fair να διαγωνιστούν. Αν και για να είμαι ειλικρινής για κάποιο λόγο δεν βλέπω τόσο τα Gintama και KHR όσο το FMA να κλέβει την παράσταση.


Έγραψα υπάρχουν και άλλα, όχι υπάρχουν και καλύτερα :P Εννοώντας ότι υπάρχουν αρκετά που μπορώ να ψηφίσω. :tensai:

Και φυσικά είναι fair να διαγωνιστούν, κατά την δική μου άποψη περισσότερα θα σαρώσει το Gintama. Best male character, δε νομίζω να βγει add αντί του Gintoki ας πούμε. Τουλάχιστον, εγώ δεν θα ψηφίσω κανέναν από αυτούς.

Όσο για το προηγούμενο ποστ, θα συμφωνήσω. Δε χρειάζεται να έχουμε μόνο bishounen στις επιλογές, αφού είναι για τα lulz. Θέλω τον Mayor από Arakawa :himitsu: για hottest αφού οι περισσότεροι που μπήκαν εκεί, μπήκαν λόγω γούστων. Γι' αυτό ρώτησα αν θα υπάρχει και η επιλογή άλλος. Επίσης στο reborn, θα μπορούσε να μπει κάποιος από τους χαρακτήρες που βγήκαν πρώτοι στο σχετικό poll που είχε γίνει από την εταιρεία για τον hottest, που είχε βγει ο Future Mukuro και Future Xanxus και ο Byakuran, το οποίο δεν μπορώ να βρω αυτή τη στιγμή. Όταν το βρω θα στο δείξω.

Επίσης, θα ήταν καλό να προστεθούν και περισσότερα κορίτσια στα hottest girls, παραείναι λίγα. :wooi2:

#35 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 26 November 2010 - 19:23

η 2η ταινια απο το evangelion δεν γινετε να μπει? :hmmm:

#36 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 November 2010 - 20:14

Έλα ρε matassos, μιλάς λες και δεν έχεις διαβάσει τα ποστ της Ιριστέλλας... Κοροϊδευόμαστε;
Όχι δεν γίνεται να μπει. (Άσε που το πρώτο subbarisma του έγινε το 2009, για να μην αναφέρω ότι είναι sequel... ) Μακάρι να βάζαμε ό,τι υπάρχει από Evangelion παντού αλλά δυστυχώς δεν γίνεται xD

Posted Image


#37 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 26 November 2010 - 20:30

Some fast notes,for starters...

1. furusato japan can also easily go to drama category. (made me shed some tears anyway)
2. souten kouro δεν έχει ακόμα αξιοπρεπές official release οπότε καλύτερα remove it completely ας πάει next year. (Ι'm working on it with a fansub team, but it won't finish this year.)
3. I liked tatami galaxy too much, but I don't think romance is one of it's strong points. Για Artwork/design μάλιστα που το βάλατε, αλλά και animation? Σίγουρα?
3. (O)tae Shimura (gintama) FTW for support female char.
Btw μακράν η καλύτερη female support char του fma, ήταν imo η Mira armstrong, που μάλλον ξεχάστηκε, και μετά όλες οι άλλες. Ίσως να έβαζα και winry, αλλά καλύτερα να έχουμε ποικιλία στα anime chars.
4. Maybe add "electromagnetic girlfriend" on animation/artwork-movies/ovas for the year, αν υπάρχει χώρος.
5. best voice acting πιθανώς να έβαζα και tatami galaxy, drrr κι ίσως fmab, είχαν καλά συνολικά casts. (άσχετα απ' το αν τα 2α-3α δεν μου άρεσαν τόσο σαν σύνολο)
Παρόλα αυτά δε θα έβαζα με τπτ το fmab στο comedy... είπαμε... Ήδη θα πάρει αρκετά και χωρίς το comedy...
6. As for panty & stocking, I'd put it in best animation and maybe best action, but not on art/design tbh. Besides, fast wacky animation is actually it's strong point. ^^
7. Όντως το eve no jikan movie είναι eligible για φέτος, αν και για να λέμε την αλήθεια τα σάρωσε όλα πέρσυ οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα να τσιμπήσει βραβεία και φέτος... (άλλωστε αν το βάζαμε θα έμπαινε σε άπειρα awards-so still thinking about it)
8. +1 for support male on : Matsukichi (House of Five Leaves)
9. To winter sonata δεν το έχω δει ακόμα, οπότε θα πω σίγουρα αφού το προχωρήσω, αλλά φαντάζομαι πως πολύ πιθανό να πάρει καμιά θέση και για animation/artwork, voice acting ή και music, μιας και από τεχνικό τομέα φαίνεται πάρα μα πάρα πολύ προσεγμένο.

Edited by Radagast, 27 November 2010 - 04:17.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#38 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 26 November 2010 - 22:17

Έλα ρε matassos, μιλάς λες και δεν έχεις διαβάσει τα ποστ της Ιριστέλλας... Κοροϊδευόμαστε;
Όχι δεν γίνεται να μπει. (Άσε που το πρώτο subbarisma του έγινε το 2009, για να μην αναφέρω ότι είναι sequel... ) Μακάρι να βάζαμε ό,τι υπάρχει από Evangelion παντού αλλά δυστυχώς δεν γίνεται xD

δεν καταλαβαινω, το fmab δεν θεωρειτε sequel ενω το rebuild θεωρειτε? και τα 2 βασιζονται σε παλαιωτερες σειρες και ακολουθουν διαφορετικο δρομο..
επειδη δεν το ειδα στα περσυνα γι αυτο ρωτησα, ουτος η αλλος περσυ δεν βλεποταν με cam rip, φετος εγινε δυνατη η παρακολουθηση του με το dvd (ασε που ειναι κριμα να μην βγουν τα γραφικα του σαν τα καλυτερα :wth2:)

επισις το fmab μπορει ανετα να παρει μερος και στα best non human charachter με το homunculus και στα opening (ειδικα το πρωτο τα σπαγε) και στο ost που ηταν επισις κορυφαιο (http://www.youtube.com/watch?v=eRJnQ1iw-ys)
(γενικως το fmab πιστευω θα σαρωσει τα βραβεια και δικαιως :bike:)

#39 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 November 2010 - 22:31

Το FMA είναι REMAKE. Η 2η ταινία είναι μεν remake της σειράς ΑΛΛΑ είναι sequel της 1ης ταινίας. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 2009 :P. Επίτηδες μας κουράζεις βρε ματασέ; :bahhh:

Edited by Anelis, 26 November 2010 - 22:45.

Posted Image


#40 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 27 November 2010 - 16:52

Εξαιρετική δουλειά Ιρι. Ελπίζω να έχουμε ακομα μεγαλύτερη συμμετοχή απο πέρσυ. ^^

O rebornάκος μετράει σαν male? αν ναι, είναι κριμα να μην μπει στο best supporting male character,

#41 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 27 November 2010 - 18:46

Μερικες ακομα προτασεις που σκεφτηκα παρατηρωντας τα awards μολις τωρα.

Κατ αρχας να προτεινω το Tatami Galaxy σε best op/ed.Χαλαρα ομως.Ειδικα το ending ειναι απο τα καλυτερα για φετος.Επισης το ιδιο πρεπει να μπει και σε best voice acting.Φοβερες ερμηνειες με απιστευτα γρηγορο ρυθμο.


Επισης σε best supporting female επιβαλλεται να μπει η Nanami απο Katanagatari.


Και τωρα παμε στο καινουργιο "Hottest" anime guy/girl award που κατ εμε ως τωρα δεν εχει νοημα υπαρξης.Περα απο το οτι οι χαρακτηρες που εχουν προταθει ειναι τελειως υποκειμενικα "hot",δεν εχουν και καθολου πλακα ωστε να εξυπηρετουν τον ρολο του thread.Δηλαδη συγγνωμη ειναι δυνατον ο καημενος ο Yakumo να συμμετεχει σε διαγωνισμο ομορφιας?The hell.Aντε ο Ushui πχ παει στο καλο.Oποτε ας βαλω μια πενταδα με τους δικους μου hottest ελπιζοντας σε μια "διαφορετικοτερη" στο μελλον επισημη λιστα.

males:
1)Mayor (Arakawa under the bridge) η αν θελετε ντε και καλα bishonen βαλτε τον Sister.
2)Riken (Otome Youkai Zakuro)
3)Moriaki-sensei (Soredemo machi)
4)Arbitro (Togainu no Chi) εξαλλου για καλλιστεια μιλαμε
5)Ginga Bishonen (Star driver) απαραιτητος απλα.
6)Tony Stark (Iron Man)
7)Higuchi-sensei (Tatami galaxy)

females:
1)Haribara Harue (Soredemo Machi) hot as hell
2)Oποιαδηποτε απο Kuragehime.Eστω μια επιβαλλεται.
3)Celty (Durarara) απο της συμπαθητικοτερες και ομορφοτερες γυναικες της σεζον που μας περασε
4) Itou Ikumi (Shiki) fak yea.
5)Akashi (Tatami Galaxy)
6)P-KO (Arakawa under the bridge)
7)Otose (Gintama)

Αν θυμηθω καμια αλλη "αιθερια" υπαρξη θα προσθεσω.

Κριμα ομως ρε γαμωτο που δεν συμμετεχει η δευτερη season του oofuri.Badly drawn Abe could pwn all the categories easily.

Edited by Hanzo, 27 November 2010 - 18:56.

Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#42 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 27 November 2010 - 19:11

1)Mayor (Arakawa under the bridge) η αν θελετε ντε και καλα bishonen βαλτε τον Sister.
2)Riken (Otome Youkai Zakuro)
3)Moriaki-sensei (Soredemo machi)

3)Celty (Durarara) απο της συμπαθητικοτερες και ομορφοτερες γυναικες της σεζον που μας περασε
5)Akashi (Tatami Galaxy)
6)P-KO (Arakawa under the bridge)


Και εγώ θα ήθελα κάποιον από τους παραπάνω. Ή έστω την Maria από Arakawa. Δεν είναι η Maria hot;
Aya Orikata από Otome Youkai Zakuro, η γυναίκα είναι θεά. Και από αγόρια, κάποιο από τα αγόρια από το Otome Youkai, και αν δεν είναι ο Riken (που για εμένα είναι θεός) τουλάχιστον να βάλετε κάποιο από τα bishounen.
Yuri Nikaido από Kami nomi zo Shiru Sekai.
Εκτός αν τα hottest girls τα προτείνουν μόνο αγόρια.

Επίσης το Ookami-san; Δεν το είδα κάπου, εκτός αν δεν το πρόσεξα. O Ryoushi, θα μπορούσε να μπει άνετα στα best male characters. Και η Ookami-san σίγουρα για hottest girl και αναρωτιέμαι γιατί κανείς δεν την πρότεινε.

#43 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 28 November 2010 - 05:25

Επίσης το Ookami-san; Δεν το είδα κάπου, εκτός αν δεν το πρόσεξα. O Ryoushi, θα μπορούσε να μπει άνετα στα best male characters. Και η Ookami-san σίγουρα για hottest girl και αναρωτιέμαι γιατί κανείς δεν την πρότεινε.


Ειλικρινά δεν βλέπω ποιόν θα μπορούσε να εκτοπίσει ο Ryoushi για να πάρει την θέση του. Kαι γενικά από ότι έχω ακούσει για το Ookami san kαι από ότι έχω δει και η ίδια ήταν στην καλύτερη μια μέτρια σειρά. Ποιά η θέση της στον διαγωνισμό όταν υπάρχουν πολύ καλύτερες σειρές για να λάβουν τα ήδη περιορισμένα slots?

Some fast notes,for starters...
1. furusato japan can also easily go to drama category. (made me shed some tears anyway)


Done

2. souten kouro δεν έχει ακόμα αξιοπρεπές official release οπότε καλύτερα remove it completely ας πάει next year. (Ι'm working on it with a fansub team, but it won't finish this year.)


Πέρυσι διαγωνίστηκε το Summer Wars ακόμη και χωρίς αξιοπρεπές official release.


7. Όντως το eve no jikan movie είναι eligible για φέτος, αν και για να λέμε την αλήθεια τα σάρωσε όλα πέρσυ οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή ιδέα να τσιμπήσει βραβεία και φέτος... (άλλωστε αν το βάζαμε θα έμπαινε σε άπειρα awards-so still thinking about it)


Σε anidb και MAL που το κοίταξα δεν ήταν καταχωρημένο ούτε σαν Spin-off oύτε σαν remake. Ήταν σαν περίληψη των 6 επεισοδίων. Και tbh είναι ακριβώς το ίδιο υλικό με ελάχιστες άνευ σημασίας extra σκηνές. Πέρα από το ότι σωστά λες ότι δεν έχει νόημα να ξαναμπεί στον διαγωνισμό δεν είναι και eligible.

3. (O)tae Shimura (gintama) FTW for support female char.
Btw μακράν η καλύτερη female support char του fma, ήταν imo η Mira armstrong, που μάλλον ξεχάστηκε, και μετά όλες οι άλλες. Ίσως να έβαζα και winry, αλλά καλύτερα να έχουμε ποικιλία στα anime chars.


Αν κάποιος συμφωνεί/διαφωνεί λέει και αλλάζω τις ήδη υπάρχουσες υποψηφιότητες των συγκεκριμένων anime. Καταλαβαίνετε ότι δεν μπορούμε να βάλουμε παραπάνω από έναν.

5. best voice acting πιθανώς να έβαζα και tatami galaxy, drrr κι ίσως fmab, είχαν καλά συνολικά casts. (άσχετα απ' το αν τα 2α-3α δεν μου άρεσαν τόσο σαν σύνολο)
Παρόλα αυτά δε θα έβαζα με τπτ το fmab στο comedy... είπαμε... Ήδη θα πάρει αρκετά και χωρίς το comedy...


Done for the voice acting part αλλά imo FMAb had comedy. Ιn fact είναι από τα λίγα shonen που είναι πραγματικά αστεία εκεί που πρέπει. Ναι το ξέρω ότι θα σαρώσει αλλά τα σωστά και δίκαια να λέγονται.:emptyonexg1:

6. As for panty & stocking, I'd put it in best animation and maybe best action, but not on art/design tbh. Besides, fast wacky animation is actually it's strong point. ^^



Βρίσκω το art/design του P&S πρωτότυπο και προσεγμένο αλλά αν συμφωνούν και άλλοι μαζί σου επανεξετάζεται η υποψηφιότητά του.


3. I liked tatami galaxy too much, but I don't think romance is one of it's strong points. Για Artwork/design μάλιστα που το βάλατε, αλλά και animation? Σίγουρα?


I respectfully disagree but just in case I got carried away and the only category i havent shoved it in is the crime detective mystery give me a nudge.

9. To winter sonata δεν το έχω δει ακόμα, οπότε θα πω σίγουρα αφού το προχωρήσω, αλλά φαντάζομαι πως πολύ πιθανό να πάρει καμιά θέση και για animation/artwork, voice acting ή και music, μιας και από τεχνικό τομέα φαίνεται πάρα μα πάρα πολύ προσεγμένο.


Done

Eπίσης κάποιες προτάσεις για sci-fi, drama και character development θα ήταν ευπρόσδεκτες.

Edited by iristella, 28 November 2010 - 06:24.


#44 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 28 November 2010 - 11:13

Λίγες μέρες δεν κόταξα και πήγα να χάσω το πανηγύρι. :oo:

Έχουμε πολύ και καλό πράμα να διαλέξουμε φέτος βλέπω και οι λίστες είναι πολύ καλές. Μόνο μια ένσταση.

To FMAB μπορεί να χρησιμοποιούσε πολύ καλά το στοιχείο του comedy, αλλά δεν είχε αρκετό ώστε να χαρακτηρίζεται η σειρά από αυτό. Μάλλον σειρά με κωμικά στοιχεία είναι παρά κωμωδία. Νομίζω ότι είναι άδικο να διαγωνιστεί με τις άλλες σειρές που είναι καθαρά κωμωδίες και να αρπάξει λόγω hype και αυτό το βραβείο.

Πάντως για hottest guy θα πρότεινα σίγουρα τον Roy Mustang. Ίσως και τον Izaya από το Durarara.

15fkk04.jpg


#45 AristidisK

AristidisK

    The white power magician

  • Members
  • 159 posts

Posted 28 November 2010 - 11:55

Το FMA νομίζω πως πρέπει να μπει στην κατηγορία των Best OP/ED:awww::awww::awww:
[IMG]http://tbn0.google.com/images?q=tbn:A8OX73M6xu8g-M:http://www.justanimeltd.com/images/FullMetalAlchemistEng.jpg[/IMG]:king:THE BEST ALCHEMIST EVER.:chigau:
:mador2:Don't forget it:hehehe::kill4u::head: