Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 4 votes

The Walking Dead (tv series)


  • Please log in to reply
311 replies to this topic

#61 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 12 November 2010 - 17:28

Τρελά καουμποϋλίκια ο τύπος και στο δεύτερο επεισόδιο.
Τον πάω αν και μερικά είναι τελείως αχρείαστα από πρακτικής άποψης, όπως το κολιέ από άντερα. Πλάκα θα είχε εκεί που σέρνονταν να του έρθει κανένα έντερο στη μούρη. XD
Λίγο περίεργη η σκηνή με τον donor. Δεν ήξερα αν έπρεπε να γελάσω με την κλασσική αμερικανίλα που έβγαζε ή αν έπρεπε να την πάρω στα σοβαρά.

#62 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 12 November 2010 - 17:36

Νομίζω ότι η σκηνή με τον donor έκλεινε το μάτι στο θεατή από αυτοσαρκαστικής πλευράς...Εξηγούμαι. Ετοιμάζονται να ξεκοιλιάσουν ένα ζόμπι και επειδή είναι Αμερικάνοι thus politically correct του ρίχνουν και ένα αυτοσχέδιο μνημόσυνο...Και εκεί που πετάς το έλεος, σου πετάνε την ατάκα "he was an organ donor" ενώ του παίρνουν τα άντερα και τα κάνουν κολιεδάκι και πεθαίνεις στα γέλια :P

xbJ3b2w.jpeg


#63 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 12 November 2010 - 18:19

Είμαι στην αρχή του 1ου και πρόσεξα και κορεάτη στο cast. Δε τους γλυτώνω τελικά. :kakaka:
Τη τύπισσα απο το Prison Break την απεχθάνομαι, αλλά θα δούμε πως θα πάει. Δε κρίνω ακόμα.

Όσο για τον πρωταγωνιστή, δε τον ξέρω αλλά καλή επιλογή. Πολύ endearing άτομο. Καλός.
Ελπίζω να λείπει η πολλή αμερικανιά απο τη σειρά ή να γίνεται με αυτοσαρκασμό αλα Supernatural.

Δε τη πάω την αμερικανιά γενικώς και αυτή την love-thyself στάση την έχουνε πολλές αμερικανικες σειρές.
Γι'αυτό σταμάτησα να βλέπω πολλά πολλά και επιλέγω πιο προσεκτικά πια. Αλλά I trust in Darabont.

Edited by Orion19, 12 November 2010 - 19:01.


#64 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 12 November 2010 - 19:12

Είδα τα 2 πρώτα, και ως φαν του κόμικ και των ζόμπι γενικά μπορώ να πω πως στην αρχή ξενέρωσα που πήγαινε τόσο αργά, αλλά μετά άρχισε να μου αρέσει. Πολύ καλά πάει μέχρι τώρα, αλλά είναι ακόμα πολύ πίσω ως προς το storyline του κόμικ, και είμαι περίεργος να δω πότε θα προλάβουν να...

Spoiler:


...Στην πρώτη σαιζόν, καθώς άκουσα πως στη δεύτερη σαιζόν θα εμφανιστεί και η Μίσον. Έχουν να καλύψουν τρεις τόμους σε μια σαιζόν 6 επεισοδίων, και μετά τα 2 πρώτα επεισόδια είναι ακόμα στο 1/3 του πρώτου τόμου. Ως τώρα, πάντως, πάει πολύ καλά, οπότε εμπιστεύομαι πως η σειρά θα προχωρήσει ακόμα καλύτερα, ακόμη κι αν αλλάξουν την ιστορία.

Έχουν προσθέσει πολλά νέα πράγματα, και τα έχουν προσθέσει τόσο καλά που δεν επιβαρύνουν καθόλου την ιστορία, παρά μάλλον τη βελτιώνουν.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη σειρά τόσο ως ζομπολάγνος όσο και ως φαν του κόμικ. :ureshii:

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#65 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 12 November 2010 - 19:26

Δε ξέρω τίποτα για το κόμικ, αλλά προσωπικά, χάρηκα που πήγαινε αργά. Συνήθως τέτοιες σειρές/ταινίες κοιτάνε να τρέξουνε στη δράση ως το πιο σημαντικό σημείο.
Αν και μου αρέσει η δράση και τα boom booms και τα πιο "ρηχά" κομμάτια του θέματος, χάρηκα που σταθήκανε αρκετά στη πιο ανθρώπινη και τραγική πλευρά της ιστορίας.

Προσωπικά, ελπίζω να μείνει έτσι. Όση φάση και να έχει το θέμα με τα ζόμπι, καταντάει βαρετό όταν κάνουν τα ίδια και τα ίδια όλες οι σειρές και ταινίες. Θέλω κάτι διαφορετικό.
Θα ήθελα να δώσουν πιο πολλή σημασία στον ανθρώπινο πόνο που φέρνει κάτι τέτοιο, καθώς και στο που πάει η ανθρωπότητα μετά απο αυτό παρά στη δράση και στα εφφέ.

Όποτε αν θα εξελιχθεί σε άλλη μια αμερικανιά και καθαρά σειρά δράσης με ατελείωτη βία και χαζοαστειάκια, προσωπικά δε θα δω παραπέρα. Έχω δεί αρκετά απο τα ίδια.

#66 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 12 November 2010 - 19:32

Εγω που γουστάρω βέβαια τερμα τις αμερικανιές βαριέμαι οικτρα με αυτη την σειρά, με παίρνει ο ύπνος πως να το πω.

Ποσο κλισεδια ο ρατσιστης στην ταράτσα (αυτο σκέφτηκαν; αλήθεια; )

#67 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 12 November 2010 - 19:40

Νομίζω ότι η σκηνή με τον donor έκλεινε το μάτι στο θεατή από αυτοσαρκαστικής πλευράς...Εξηγούμαι. Ετοιμάζονται να ξεκοιλιάσουν ένα ζόμπι και επειδή είναι Αμερικάνοι thus politically correct του ρίχνουν και ένα αυτοσχέδιο μνημόσυνο...Και εκεί που πετάς το έλεος, σου πετάνε την ατάκα "he was an organ donor" ενώ του παίρνουν τα άντερα και τα κάνουν κολιεδάκι και πεθαίνεις στα γέλια :P


+1
Λες και δεν είχαν σκοτώσει ντουζίνες zombies μέχρι τώρα... :hehehe:
Επίσης, η ατάκα "keep chopping", το sound effect "πφλιου" κάθε φορά που κατέβαινε το τσεκούρι, και η ευκολία με την οποία κομματιάζονταν τα μέλη του ζομπιού ήταν intensionally για γέλια.
Όσο για τα άντερα-κολιέ, ήθελα εκεί που περπατάγανε, να πάταγε την μία άκρη κανα zombie και να σαβουρωνόταν κάτω ο ασιάτης. :kakaka:
Ακόμα και η βροχή ήταν on cue for entertainment purposes.

Τη τύπισσα απο το Prison Break την απεχθάνομαι, αλλά θα δούμε πως θα πάει. Δε κρίνω ακόμα.


Και έλεγα πού την είχα ξαναδεί...
Και εμένα μου δίνει στα νεύρα (και η ηθοποιός και ο χαρακτήρας της).
Στη σκηνή στο δάσος που πριν το "κάνουν" σαν τα ζώα, εκείνη βγάζει το locket της από ευαισθησία, ευχόμουν να φάνε gangraep από ζόμπια... guaranteed epic lulz. :kakaka:
Posted Image
Posted Image

#68 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 12 November 2010 - 19:56

Είναι και major slut η κυρά. Πάντως όσο σιχαίνομαι τα κορεάτικα που δε δείχνουνε καν φιλιά κανονικά, άλλο τόσο σιχαίνομαι τις αμερικάνικες σειρές όπου είναι πια standard να πηδιούνται κάποιοι.
Το καταλάβαμε οτι τη πηδάει ο μπάτσος. Δε χρειάζεται να το δούμε. Και ναι, η βέρα ήταν priceless. Λίγο σεβασμό στον νεκρό άντρα πριν μου βγάλεις τα μάτια λες και μόλις βγήκες απο τη στενή.

Στην αρχή του 2ου είμαι. Πολύ το πάω το κορεατάκι. Γλυκούλης και λογικός. Όσο για το κλισέ του white trash redneck, ε δε μπορούσε να λείπει. Πρέπει να υπάρχει και ένας που να στα κάνει καρπούζια.
Εδώ εκπροσωπούνται οι πιο μεγάλες φυλές. Έχουμε αφροαμερικάνους, ασιάτη, να μην έχουμε και redneck; Εκπροσωπεί τους αμερικάνους ο άνθρωπος. Πως θα είμασταν politically correct χωρίς αυτόν;

Spoiler:

Edited by Orion19, 12 November 2010 - 20:19.


#69 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 12 November 2010 - 20:20

Καλό φαίνεται έχει τελειώσει η πρώτη season?
Ως μεγάλος horror αλλά και zombie/survival fan λέω να το τιμήσω κάποια στιγμή. :)

PS : Αν είναι και μικρές οι season ακόμα καλύτερα, μην φάμε και την ζωή μας. :P

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#70 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 12 November 2010 - 20:20

Μη βιάζεσαι. Στο δεύτερο επεισόδιο είμαστε ακόμη.

Αν είναι και μικρές οι season ακόμα καλύτερα, μην φάμε και την ζωή μας.


Έλεος! Αχαχαχα!

#71 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 12 November 2010 - 20:34

Radagast, μάλλον θα σε απογοητεύσω, αλλά αν περιμένεις να δεις τη σειρά μόλις ολοκληρωθεί, θα περιμένεις πολύυυυυυ καιρό. Η κύρια ιδεολογία του κόμικ είναι να διηγηθεί μία ατέλειωτη ιστορία με ζόμπι, και απ' ό,τι φαίνεται θα γίνει το ίδιο και με τη τηλεοπτική σειρά. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο άλλωστε βλέπουμε σειρά που προβάλλεται στην τηλεόραση, και όχι ταινία όπως είχε προταθεί πριν κάποιο καιρό. Όταν ζήτησαν τα δικαιώματα από τον Kirkman για ταινία αρνήθηκε κατηγορηματικά, επειδή όπως ο ίδιος είπε, με την περιορισμένη διάρκεια μιας ταινίας το όλο concept αυτοαναιρείται. Δεν μπορεί σε 3 ώρες να δείξεις μία ατέλειωτη ιστορία.

Μεγάλη μαγκιά, μπορεί μία ταινία να του απέδιδε περισσότερα λεφτά από μία τηλεοπτική σειρά, όμως το απέρριψε ασυζητητί για χάρη της δημιουργίας του (και κατ' επέκταση και τους fans). Άσε που έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα είναι ευχαριστημένοι όλοι (τηλεθεατές, fans του κόμικ, σκηνοθέτες, καναλάρχες, Kirkman, κλπ κλπ).


:zombie:

E5VV38U.jpg


#72 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 12 November 2010 - 21:27

Ένα πράγμα πάντως που περιμένω να δω στη σειρά αυτούσιο από το κόμικ είναι πως κανένας δεν είναι ασφαλής!

Κυριολεκτικά, στο κόμικ οποιοσδήποτε χαρακτήρας μπορεί να πεθάνει άδοξα στο επόμενο δευτερόλεπτο. Οποιοσδήποτε!

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#73 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 12 November 2010 - 21:56

Μη μου πειράξουνε το κορεατάκι μόνο. Και τον πρωταγωνιστή. Οι υπόλοιποι, ας ψοφήσουν. :ureshii:
Και μακάρι να γίνει ζόμπι ο γκόμενος και να φάει το hussy ζωντανό. Έτσι μωρή!!! Σου αξίζει!

#74 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 12 November 2010 - 22:03

It's ok zombie είναι, ας βλέπω μια στο τόσο μια season βολέυομαι και έτσι αν είναι μικρές. :)
Οπότε θα το τσεκάρω όταν τελειώσει η πρώτη μια χαρά. ^^

PS : Άιντε γιατί έχω να σεβαστώ zombie από εποχή rec και 28 days later μη σας πω....

Edited by Radagast, 12 November 2010 - 22:16.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#75 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 13 November 2010 - 02:05

Well strictly speaking neither rec nor 28 days later had zombies in them but good to have you on board.