Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

24 HOUR COMICS DAY HELLAS 2010 & COSPLAY EVENT by Akai Panda 2/10 @ Metropolis- Αθήνα


  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#31 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 24 September 2010 - 08:48

πλακα πλακα τώρα που το σκέφτομαι έχω ξαναπάει σε 24 hours comic day Ο_Ø πλακα είχε αν και για εμενα που δεν ξέρω να σχεδιάζω ούτε μια γραμμή ήτανε λίγο βαρετό το να βλέπω τους άλλους μαμιαδες να κάνουν τα δικά τους :P

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#32 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 24 September 2010 - 10:58

Μπράβο παιδιά, πολύ καλή ιδέα για event (ιδίως καθώς τα 24ωρα comic days εστιάζονται συνήθως στη Δυτική Τεχνοτροπία).

Υποψιάζομαι οι φωτογραφίες στο χώρο θα παίρνονται από συγκεκριμενο φωτογράφο των διοργανωτών;; At least, ελπίζω έτσι να καταλάβει ο κόσμος την αξία του photoshooting.
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#33 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 25 September 2010 - 00:49

Ψηθηκα. Θα ρθω για τη φάση. για το σχεδιο θα φερω ενα φιλο μου. εγω μονο fido dido ζωγραφιζω.

stasou%2520mygdala.jpg


#34 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 25 September 2010 - 05:26

τοσα χρονια θεσσαλονικη δεν εχω δει τπτ...ισως δεν ειμαι σωστα ενημερωμενος
καλη τυχη κ καλη διασκεδαση σε οσους παρευρεθουν


Απλά και μόνο για την ενημέρωση....το παρακάτω είναι απόσπασμα από απάντηση των διοργανωτών Comicworld σε κάποιον που έκανε αντίστοιχη ερώτηση περί Θεσσαλονίκης και 24 Hours.
"Αγαπητέ μου φίλε έχεις απόλυτο δίκιο... είναι μια χρονοβόρα, εξαντλητική (για όσους συμμετέχουν) και δαπανηρή διαδικασία για εσένα που μένεις Θεσσαλονίκη ή όποιον άλλον ταξιδεύει από την επαρχία. Φυσικά υπήρξαν και υπάρχουν τέτοιες συμμετοχές. Το 2006 και 2007 είχαν γίνει αντίστοιχες εκδηλώσεις στο Cofix της Θεσσαλονίκης. Το γνώριζεις? Αν γίνονταν ακόμα θα γλύτωνες όλη την ταλαιπώρια και θα σου έμενε η κούραση. Ομως η Θεσσαλονική δεν μάζεψε παραπάνω από 6 συμμετοχές κάθε χρονιά...που προσωπικά δεν με πείραζε καθόλου! Δυστυχώς το Cofix έκλεισε! Ίσως κάποια στιγμή βρούμε ξανά νέο σπίτι να σας φιλοξενήσει."

Βασικα μολις ειδα κατι βιντεο στο youtube απο την ιδια εκθεση που ειχε γινει το 2008 και μου φανηκε πολυ fail η κατασταση... σε ενα ερειπιο 60 τετραγωνικων ειχαν μαζευτει καποιοι και ζωγραφιζαν. Δεν ειδα ουτε cosplay ουτε τιποτις.


Όπως είπε ήδη ο Alexiel το 2008 ο χώρος που διοργανώθηκε το εν λόγω event ήταν το BIOS. Από πέρισυ άλλαξε στέγη και εγκαταστάθηκε στο Metropolis. Καλό, κακό, who knows?? μια φορά εγώ αντικειμενικός σ αυτό δε μπορώ να είμαι καθώς τρέφω μια προσωπική απέχθεια για τον συγκεκριμένο χώρο(aka BIOS:smokingg:)
Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι η πρώτη φορά που αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου τον τομέα της διασκέδασης στο συγκεκριμένο event μια ιαπωνοστραφής ομάδα καθώς συνήθως κυριαρχεί το western στοιχείο όπως είπε και ο SpyrosK81, εξού και όλα αυτά τα "side-events".
Συνεπώς συγκρίσεις με παλαιότερες χρόνιες όσων αφορά το overall κλίμα και τον κόσμο δυστυχώς δε μπορούν να γίνουν, καθώς μόνο το κομμάτι που αφορα τους creators και μόνο παραμένει στα γνωστά ως τώρα πλαίσια.

Hope I was of service....till next time~!

EDIT: Μου έσκασε flashιά ότι ήμουν ανακριβής παραπάνω. Το 2008 στο ίδιο event είχαν εμφανιστεί ως guest κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης και οι Ordre De Ciel αλλά λόγω διαφόρων...παρατράγουδων εκείνης της βραδιάς ειχα φροντίσει να την διαγράψω από τη μνήμη μου(εξού και η απέχθεια που τρέφω προς τον συγκεκριμένο χώρο). Για περισσότερες λεπτομέρειες CLICK ME

Edited by Kon_Okami, 27 September 2010 - 17:51.

Posted Image


#35 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 25 September 2010 - 06:58

Να ρωτησω κατι εγω γιατι δεν διευκρινιζεται.Το αφιερωμα στον Shatoshi Kon τι ωρα ξεκιναει γιατι δν το διευκρινιζει η αφισα
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#36 IreneTheCardcaptor

IreneTheCardcaptor

    Zettai Daijobu!

  • Members
  • 26 posts

Posted 25 September 2010 - 10:06

WOW!!! ΤΕΛΕΙΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!!!
You don't live in order to have fan! You have fun, because you want to live! ;D:thatsit:
(Ti eipa to atomo... Opios xerei, as m pei ki emena, gt oute xerw ti egrapsa! xD)

#37 Blackcut

Blackcut

    Anime Amateur

  • Members
  • 118 posts

Posted 26 September 2010 - 20:35

80% Μεσα

#38 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 27 September 2010 - 07:04

Υποψιάζομαι οι φωτογραφίες στο χώρο θα παίρνονται από συγκεκριμενο φωτογράφο των διοργανωτών;; At least, ελπίζω έτσι να καταλάβει ο κόσμος την αξία του photoshooting.

Ναι έτσι είναι, οι φωτογραφίες που θα ανέβουν στο fb για την ψηφοφορία 8α ληφθούν σε συγκεκριμένο χώρο από μας. Από κει και πέρα εννοείται ότι οι φωτογραφίες στο χώρο είναι ελεύθερες.

Να ρωτησω κατι εγω γιατι δεν διευκρινιζεται.Το αφιερωμα στον Shatoshi Kon τι ωρα ξεκιναει γιατι δν το διευκρινιζει η αφισα


Σάββατο

17:30 - 19:00 Millennium Actress
20:00 - 21:30 Paranoia Agent (1-4)
02:00 - 03:30 Perfect Blue


Κυριακή
10:00 - 11:30 Tokyo Godfathers
12:00 - 14:00 Paranoia Agent (5-13)
14:30 - 16:00 Paprika



#39 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 27 September 2010 - 07:44

Ναι έτσι είναι, οι φωτογραφίες που θα ανέβουν στο fb για την ψηφοφορία 8α ληφθούν σε συγκεκριμένο χώρο από μας. Από κει και πέρα εννοείται ότι οι φωτογραφίες στο χώρο είναι ελεύθερες.



Σάββατο

17:30 - 19:00 Millennium Actress
20:00 - 21:30 Paranoia Agent (1-4)
02:00 - 03:30 Perfect Blue


Κυριακή
10:00 - 11:30 Tokyo Godfathers
12:00 - 14:00 Paranoia Agent (5-13)
14:30 - 16:00 Paprika



ΤΥ 4 the info
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#40 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 27 September 2010 - 08:42

ευχαριστω πολυ για το αφιερωμα στον Shatoshi Kon και ελπιζω να κατεβει κοσμος να
παρακολουθησει καποιες τουλαχιστον απο τις ταινιες του γιατι ειναι αληθεια πως πεφτει
πολυ σε διαρκεια το να τις δει καποιος ολες!
(εδω που τα λεμε το Perfect Blue 02:00 - 03:30! ποιος θα το δει?)
στο μετροπολις ξερω πως ειχε τα Paprika και Tokyo Godfathers σε dvd γυρω στα 10-12ευρω
για οσους θελουν να τα εχουν στη συλογη τους.

ειναι μεγαλη ευκαιρια να σας μαθει ενα ευρυτερο κοινο και το οτι διαλεξατε Shatoshi Kon
και οχι καποιο "πιασαρικο" ανιμε εγω το εκτιμω ιδιαιτερα αλλα ας ελπισουμε οτι δεν θα ειμαι μονο εγω!
καλη επιτυχια παιδες.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#41 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 27 September 2010 - 09:34

ευχαριστω πολυ για το αφιερωμα στον Shatoshi Kon και ελπιζω να κατεβει κοσμος να
παρακολουθησει καποιες τουλαχιστον απο τις ταινιες του γιατι ειναι αληθεια πως πεφτει
πολυ σε διαρκεια το να τις δει καποιος ολες!
(εδω που τα λεμε το Perfect Blue 02:00 - 03:30! ποιος θα το δει?)
στο μετροπολις ξερω πως ειχε τα Paprika και Tokyo Godfathers σε dvd γυρω στα 10-12ευρω
για οσους θελουν να τα εχουν στη συλογη τους.

ειναι μεγαλη ευκαιρια να σας μαθει ενα ευρυτερο κοινο και το οτι διαλεξατε Shatoshi Kon
και οχι καποιο "πιασαρικο" ανιμε εγω το εκτιμω ιδιαιτερα αλλα ας ελπισουμε οτι δεν θα ειμαι μονο εγω!
καλη επιτυχια παιδες.


ευχαριστω εγω με τη σειρα μου για την επισημανση που κανεις για τα εργα του Satoshi Kon. Ο λογος που τον διαλεξαμε εκτος απο το οτι φυσικα ειναι υπεροχος, ειναι για να τον τιμησουμε οσο μπορουμε και εμεις με τον τροπο μας για τον προσφατο θανατο του. ελπιζω να κατσει ο κοσμος να δει καποια απο τα εργα του, και οσο για τ Perfect Blue που το βαλαμε αργα, μην ξεχνας οτι ειναι 24 ωρες συνεχομενο event, και θα υπαρχει κοσμος εκει ολες τις ωρες.

#42 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 posts

Posted 27 September 2010 - 11:06

Αν όλα πάνε καλά, θα είμαι εκεί με cosplay :kakaka: *evil laugh*

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR


#43 Revan

Revan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 87 posts

Posted 27 September 2010 - 22:59

Τελικα αποφασισα να παρευρεθω και εγω σε αυτη την εκθεση. Θα φοραω κοκκινη μπλουζα, οποτε οποιος θελει να βγαλει φωτογραφιες η να μου ζητησει καποιο αυτογραφο θα μπορει να με αναγνωρισει ευκολα!
Posted Image

#44 alxdjo

alxdjo

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 788 posts

Posted 27 September 2010 - 23:07

Τελικα αποφασισα να παρευρεθω και εγω σε αυτη την εκθεση. Θα φοραω κοκκινη μπλουζα, οποτε οποιος θελει να βγαλει φωτογραφιες η να μου ζητησει καποιο αυτογραφο θα μπορει να με αναγνωρισει ευκολα!



I think we found our Vanity Smurf

Posted Image


You must cosplay him :kakaka:
Posted Image

My 1st warn :hero: My 1st ban :riiight: 3rd Poster of the year:wis:

#45 jedimastermaniac

jedimastermaniac

    METAL POWER!!!!!

  • Members
  • 252 posts

Posted 28 September 2010 - 18:35

Δυστυχώς θα έχω δουλειά εκείνη την μέρα και ώρα οπότε μάλλον θα μου διηγηθήτε το τι έγινε :P
Posted Image
Thanks for the sig Snivelili
Last Chancer Platoon - Paintball team