Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * - - - 1 votes

Anime και ο περίγυρός σας


  • Please log in to reply
947 replies to this topic

#916 Trelosios

Trelosios

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 15 July 2011 - 22:20

Εμένα όλοι οι φίλοι μου εκτος από ένα δυο βλέπουν ανιμε (όμως να γνωρίζουν τι είναι τα ανιμε) αλλά έχω και άλλους φίλους που δε ξέρανε καν τι είναι τα ανιμε αλλά μόλις άρχισαν δε μπορούσαν να ξεκολίσουν... Το μόνο πρόβλημα μου είναι οι γονείς μου όταν με βλέπουν να παρακαλουθώ ανιμε παίρνουν μια εκφραση και κουνάνε το κεφάλι τους μπρος πίσω... Και για σπάσιμο οι γονείς μου όταν βλέπουν κάτι με τον Μπομπ το σφουγκαράκι το αγοράζουν επειδή βλέπω ανιμε αν και τους λέω ότι δεν έχουν καμιά σημασία μεταξύ τους...

#917 Aldark

Aldark

    Αιώνιος Ρομαντικός

  • Members
  • 317 posts

Posted 17 July 2011 - 23:45

έχετε δίκιο, thx ρε παιδιά, θα πρέπει να τους βρω τίποτα καλό για ξεκίνημα, έλεγα καμιά ταινία όπως το how's moving castle, κανα bleach.. και έχει η δισκοθήκη μου μπόλικο πράγμα.



NO HELL NO!

Τελως παντων πλεον δεν εχω πολλα προβληματα με γονεις , μονο ο πατερας μου οταν με βλεπει και ειναι πχ καμια μαχη αρχιζει και κανει κραυγες :canthelp:

Hunter_x_Hunter_image_hunter_x_hunter_36


#918 demonicMC

demonicMC

    Anpan Spanking

  • Members
  • 611 posts

Posted 18 July 2011 - 00:26

κανει κραυγες


Δεν το κατάλαβα αυτό...

Στο θέμα μας.

Οι γονείς ποτέ δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα, μόνο στην αρχή που τα αποκαλούσαν παιδικά.
Την αδερφή όσο και αν προσπαθώ να την πείσω να κάτσει να δούμε τουλάχιστον ένα επεισόδιο
από μια σειρά που μπορεί να της αρέσει λέει πεισματικά. Η ξαδέρφη τα θεωρεί για παιδιά και όσους
από τους μεγαλύτερους που τα βλέπουν τους αποκαλεί ανώμαλους.

Στους φίλους δεν είχα ποτέ πρόβλημα, μην σας πω ότι εγώ του μύησα στα anime.
Ακόμα και με μία πρώην μου είχαμε καθίσει και κάναμε μαραθώνιο της πρώτης σαιζόν του Clannad.
Το καλύτερο; Αυτή μου ζήτησε.

#919 Aldark

Aldark

    Αιώνιος Ρομαντικός

  • Members
  • 317 posts

Posted 18 July 2011 - 13:03

Δεν το κατάλαβα αυτό...


δηλαδη στις μαχες ακουγονται συχνα κατι αργκ και τετοια επιφωνηματα ε και σε συνδυασμο και με τις φωνες του κανει κι αυτος τετοια επιφωνηματα :canthelp:

Hunter_x_Hunter_image_hunter_x_hunter_36


#920 violentmuffin

violentmuffin

    O RLY?

  • Members
  • 10 posts

Posted 26 July 2011 - 15:37

Εμενα η μανα μου διαβασε Death Note manga και γουσταρε.Ο μικρος μου αδερφος βλεπει Naruto και FMA. Ο πατερας μου δεν ασχολειται, αλλα δεν με ενοχλει κιολας.

Απο φιλους και γνωστους καποιοι βλεπουν και καποιοι οχι, αλλα δεν ειχα ποτε θεμα με αυτους που δεν βλεπουν.

Σε γενικες γραμμες ειμαι αρκετα ΟΚ.

#921 Zane

Zane

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 26 July 2011 - 15:49

Aυτό με την μάνα που λέει ''κοτζάμ μαντράχαλος ακόμα παιδικά βλέπεις'' μου χει συμβεί και μένα πριν μερικούς μήνες,μιας και άρχισα τα anime στην ηλικία που είμαι τώρα,των 20.
Αλλά εγώ ανταπάντησα ''Το σώμα μπορεί να αλλάζει,όμως η παιδική ψυχή μου θέλω να παραμείνει αναλλοίωτη''
Από τότε ξίνισε την μούρη και δεν με ξαναενόχλησε

#922 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 29 July 2011 - 13:29

Μια ωραια συζητηση που μου ανεβασε λιγο το αιμα στο κεφαλι...:Ρ (ειναι σε greeklish)

Spoiler:


#923 ryu

ryu

    ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

  • Members
  • 22 posts

Posted 29 July 2011 - 13:54

γελαω

#924 Maleficus

Maleficus

    Starting...

  • Members
  • 18 posts

Posted 29 July 2011 - 18:48

Προς το παρόν έχω δεί ...
Spoiler:

Αυτά λοιπό για τα δικά μου .

Οι φίλοι μου δεν έχουν πρόβλημα ... το αντίθετο μάλιστα , αρκετοί απο αυτούς βλέπουν anime και διαβάζουν manga.Με κράζουν συνεχώς που δεν ασχολούμαι με τα τελευταία αλλά τι να κάνει κανείς ; Δεν είμαστε όλοι τέλειοι. Η μητέρα μου δεν έχει πρόβλημα , ούτε με τις ώρες που κάθομαι και βλέπω , ούτε με το πόσο δυνατά είναι η φωνή στα ηχεία.Τώρα που έχω αρχίσει να μαθαίνω και ιαπωνικά με ενθαρρύνει κιόλας ! :chigau: Δε το λέω σε όλους πως βλέπω anime , αλλά με το που μάθω ότι κάποιος ασχολείται πιάνω τη συζήτηση , και συνήθως ποτέ δεν υπάρχει πρόβλημα .Ούτε όταν μετά απο ραντεβού πήγα με τη γκόμενα σε νετ διότι μόλις με είχαν ενημερώσει πως είχε βγεί το καινούριο Episode του Fafner in The Azure!... το είδα στα μούτρα της, χωρίς να της δώσω σημασία για 25 λεπτά, και μετά πήγαμε για βόλτα. ΧD . (Μία βδομάδα μετά χωρίσαμε)

Υ.Γ Πιο πάνω διάβασα μία συζήτηση που δημοσιεύτηκε .... noobs ξεnoobs ... Μ#λ@κίες! Δείτε όσο μπορείτε , αρκεί να σας αρέσει !

#925 Terraplant

Terraplant

    Anime Newbie

  • Members
  • 54 posts
  • LocationΜεταξύ Θεσσαλονίκης και Equestria.

Posted 15 August 2011 - 21:25

Οι γονείς μου και η αδερφή μου δεν έχουν πρόβλημα,οι φίλοι μου βλέπουν (ένας δεν έβλεπε αλλά άρχισε Bleach και χάρηκε).

#926 HakunaMatata

HakunaMatata

    Remember my name.

  • Members
  • 178 posts

Posted 30 August 2011 - 21:24

Εντάξει,όλοι λατρεύουμε που είμαστε Otaku,αλλά σίγουρα υπάρχουν μειωνεκτήματα που αντιμετωπίζουμε!
(εγώ τουλάχιστον,και ήθελα να δω αν είμαι η μόνη:sigh2:)

Το βασικότερο είναι οτι κανένας γύρω μου δεν συμμερίζεται την otakuσύνη μου,οπότε νιώθω ανήμπορη να εκφραστώ και να μην με κοιτάνε όλοι λες και είμαι τρελή:sadist:
Επίσης μου την δίνει που μόνο απο internet μπορώ να έχω πρόσβαση στα anime και manga που θέλω,και δεν μπορώ να τα αγοράσω.Μόνο στο public,και αυτο....λειψό.:canthelp:
Άλλα προβλήματα???
To find Hakuna Matata,you must look beyond what you see....

#927 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 30 August 2011 - 21:44

Κοίτα πολλοί θα σου πουν ότι αυτά πιο πολύ δημιούργουνται λόγο της χώρας στην οποία ζούμε (η Ελλάδα είναι λίγο εκτώς με το όλο θέμα με μόνο εμας έχει να κάνουμε κατί γι αυτο).

Posted Image


#928 HakunaMatata

HakunaMatata

    Remember my name.

  • Members
  • 178 posts

Posted 30 August 2011 - 22:10

Γκαμώτο,γιατί ποτέ δεν βρήσκω το thead που θέλω στο search και εμφανίζεται κάθε φορά που κάνω δκό μου και κάθε φορά μετακινείται ?????? :roar:

on topic εμένα η μάνα μου με βρίζει για τις ώρες που περνάω στο πισι,την αδερφή προσπαθώ να την μυήσω αλλά δεν βλέπω ανταπόκριση,όσο για τους φίλους....Δεν ενδιαφέρονται ούτε στο ελάχιστο:unlucky:
To find Hakuna Matata,you must look beyond what you see....

#929 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 30 August 2011 - 22:18

Τυχένει:bahhh:... εμένα με μυησαν να σου πω την αλήθεια. τώρα όσο για το thread δεν μετακινήθηκε μόνο του καποιος admin/mod το μετακίνησε για να μην υπάρχουν δυο θέματα με το ίδιο περιεχόμενο!!

Posted Image


#930 HakunaMatata

HakunaMatata

    Remember my name.

  • Members
  • 178 posts

Posted 30 August 2011 - 22:25

Πως και σε κατάφεραν?? Εγώ προσπαθώ αλλά δεν μπορώ να τους πείσω:if:
To find Hakuna Matata,you must look beyond what you see....