Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Gothic


  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#16 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 25 August 2006 - 15:48

Για gothic metal προσωπικα τρελενομαι ιδιαιτερα για Nightwish και Lacuna Coil(σα συκγροτημα δε λεει πολλα αλλα η τραγουδιστρια τους ειναι απλα η καλυτερη).Lacrimosa εχω ακουσει αρκετα κομματια(και την εκτελεση τους στο phantom of the opera)αλλα δεν τρελενομαι τοσο πολυ...
不 林 カ 山
Posted Image

#17 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 25 August 2006 - 16:16

Gothic Metal οι Nightwish και Lacuna Coil ? :huh:

E5VV38U.jpg


#18 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 28 August 2006 - 22:16

Gothic Metal οι Nightwish και Lacuna Coil ? :huh:

Εννοεις πως οι Nightwish δεn einai gothic metal ????????????????????
(για να μη λες οτι ειμαι ο μονος που το πιστευει¨http://en.wikipedia.org/wiki/Nightwishκοιτα εκει που λεει "musical style")...
不 林 カ 山
Posted Image

#19 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 28 August 2006 - 22:24

symphonic power metal θα με έβρισκε πιο σύμφωνο απ'όλα...

το wikipedia δεν είναι και τόσο έμπιστο σε κάτι τέτοια θέματα γιατί και εγώ μπορώ να μπω και πω ότι η Βανδή είναι folk-death-industrial-speed λαικό άτεχνο μέταλ... ποιος θα το τσεκάρει? :D

#20 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 28 August 2006 - 22:31

symphonic power metal συμφωνώ και εγώ. Τουλάχιστον έτσι όπως το συλαμβάνω με το αυτί μου :bleh:


EDIT
στο wiki λέει πως τείνουν προς gothic, symphonic και power. Δεν λέει gothic Μόνο. Στην αρχική σελίδα αναφέρει symphonic metal ως κυρίαρχο στυλ ;)

E5VV38U.jpg


#21 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 17 November 2006 - 21:02

Ξαναποσταρω μιας και εχω ακουσει πολυ περισσοτερη μεταλ και ξερω τι μου γινεται agaphmena gothic metal συγκροτηματα Lacuna Coil Moonspell Tiamat και πολλα αλλα που εχουν gothic style στη κιθαρα π.χ. Epica,Οpeth, Within Temptation(σε λιγα) και -μη με βρισεται αλλα ειναι μια χαρα συγκροτημα αλλα η υπερβολικη εμπορικοποιηση τους γαμησε τη φημη, οπως και στους SOAD-Evanescence...
不 林 カ 山
Posted Image

#22 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 18 November 2006 - 00:14

Gothic Owns. Έχω μπει στα λημέμερια του gothic με τους θεούς Katatonia κ συνέχισα me Τiamat, Lacuna Coil κτλ.
Πάντως αν εντάσεται κ το doom εδώ repsectαρω απόλυτα στους Draconian , είναι απλά θρύλοι 8)
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#23 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 18 November 2006 - 00:35

¶σχετο αλλά για την τραγουδίστρια των Lacuna Coil δίνω και το νεφρό μου [j/k :P ]

Posted Image
rsrGbGx.gif

#24 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 18 November 2006 - 00:38

μια απο τα ιδια κι απο δω
不 林 カ 山
Posted Image

#25 toXas

toXas

    Emperor's Favourite

  • Members
  • 107 posts

Posted 01 December 2006 - 03:41

Otinanai...
Eseis milate gia thn gothic les k iparxei mono gothic metal....
.... mporei eidika simera na einai apo ilektroniko mexri pop...
To gothic exei polla stil k pollous diafoteretikous ixous pou to mono koino pou exoun einai h thematologia k mia alfa atmosfaira.... to idio einai oi him k moonspell 3erw gw...?

Genikws to gothic den exei kamia sxesi me auto pou exei katantisei...
mono k mono pou oi nightwish theorountai gothic katalabaineis...
twra oti kapoies mpantes exoun gothic stoixeia nai... alla twra mou leei o allos akouw gothic xwris kan na 3erei ti simeni auto... siga re file mhn bafeis k to mati....

#26 skiesofazel

skiesofazel

    Starting...

  • Members
  • 11 posts

Posted 28 May 2007 - 20:18

To gothic έχει όντως πολλές υποκατηγορίες απο metal μέχρι electro.

Αν θέλετε να δοκιμάσετε κάτι σε καλό gothic metal ακούστε τα 2 πρώτα των Tristania. Ποιό δυσκολοάκουστοι και περίπλοκοι δίσκοι απο τα συνηθισμένα αλλά imo απλά οι κορυφέοι στο είδος.

Επίσης δεν λέει thread για gothic χωρίς τους αρχιερείς Fields Of the Nephilim. Έβγαλαν (έβγαλε δηλαδή ο Mcoy) και καινούργιο δίσκο μετα απο τόσα χρόνια. Mourning Sun λέγεται, τρέχτε να το πάρετε ;).

#27 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 28 May 2007 - 21:35

Λοιπον για καθαρο 100% gothic.....Archon Satani
Posted Image

#28 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 28 May 2007 - 22:46

Πολλα στοιχεια gothic εχει και το Mono+eist απο Celtic Frost.Κολλησα ασχημα με την μαυριλα του σιγκεκριμενου αλμπουμ,γρηγορα στα δισκαδικα!:D

#29 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 28 May 2007 - 23:37

Πολλα στοιχεια gothic εχει και το Mono+eist απο Celtic Frost.Κολλησα ασχημα με την μαυριλα του σιγκεκριμενου αλμπουμ,γρηγορα στα δισκαδικα!:D

Avant-Garde μηπως?

Posted Image


#30 6Greed9

6Greed9

    Solid Duck

  • Members
  • 233 posts

Posted 29 May 2007 - 22:49

Avant-Garde μηπως?


εχμ...ειπα πως εχει πολλα goth στοιχεια,οχι οτι οι παππουδες που επιρεασαν οσο ελαχιστοι την Black/Death σκηνη παιζουν goth.

^^''