Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Gothic


  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#31 LIB

LIB

    Blood Thirsty

  • Members
  • 105 posts

Posted 11 July 2007 - 14:15

best gothic combination black, epic, power, symphonic, acoustic Metal


Posted Image

Spoiler: Elfen Lied!!!

Posted Image

#32 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 20 July 2007 - 14:55

Εμ,βασικά οι περρισσότερες μπάντες εδώ εφάπτωντε του metal,κυρίως ατμοσφαιρικού.Αυτό δεν σημαίνει ότι παίζουν gothic.Ούτε επειδή μπορεί να ντύνοντε με μαύρα είναι goth.Αν θέλετε μια 4άδα κορυφαίων στο είδος,η πρωσοπική μου λίστα θα 'ταν η εξής.

-Siouxsie and the Banshees
-Fields Of The Nephilim(σε στιγμές σκληρένουν αλλά δεν θα τους έλεγα metal,και δίσκοι όπως το Elisium έχουν επηραιάσοι πολλούς goth-άδες).
-Dreadful Shadows
-London after midnight


αν θέλετε σε ποιο metal βάλτε μέσα τους θεούς Type O Negative,1 από τα λίγα γκρούπ που θέλω να δώ live,και (κλασσικά) το έχασα:deadga6:

Όποιος πάντως στη Wikipedia είπε ότι οι NIghtwish ή οι HIM είναι gothic,μάλλον είχε πιει πολύ...χιπςς!
Posted Image

#33 Vash Zoro

Vash Zoro

    20th century Boy

  • Members
  • 603 posts

Posted 26 July 2007 - 20:38

Darkseed psaxte

#34 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 24 September 2009 - 20:18

2 χρόνια μετά...δεν ξέρω και πολλά από αυτό το είδος μουσικής αλλά από την περιγραφή του συγκροτήματος στο wiki,ανήκει στο συγκεκριμένο είδος
devil doll λοιπόν και the girl who was.. death
[media]http://www.youtube.com/watch?v=Cu-3BC3I1Bo&feature=related[/media]

#35 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 22 February 2012 - 21:13

Faith and the Muse κανείς έχει ακούσει??..Γιατί νομίζω χάνετε..http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Oo4XYwG24cM
Νομίζω έχουν κάνει κάτι πολύ ξεχωριστό..Φτιάχνουν μουσική χωρίς ν υποβιβάζουν την αξία του γκόθικ πνεύματος και κατά την γνώμη μου είναι από τα πρώτα συγκροτήματα που αξίζει να ακούσει κανείς κατά την εισαγωγή του σε αυτό το είδος μουσικής και συγκικριμένα εδώ μιλάμε για φολκ και νταρκγουέιβ...Προσωπικά έχω πάθει την πλάκα μου..Ακόμα,πέρα από την εξαίσια μουσική που μου έχει πάρει τα αυτιά και μου φέρνει στον νου σκοτεινές επαναστάσεις,θαυμάζω ιδιαίτερα το ντύσιμο και το όλο στυλ που βγάζουν προς τα έξω,πιο πολύ της Monica Richards..
Αρκετά ξεχωριστό βρήα και το τραγούδι Mesmerism με cover dead can dance..http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Oo4XYwG24cM
Μου άρεσε φοβερά και το chorus of the fairies..Να επισημάνω ότι όταν άκουσα για 1 φορά το battle hymne ψιλοαηδίασα,αλλά έτσι γίνεται πάντα με τα εξαίσια τραγούδια..Η 2 έφερε πανικό..Δεν έχω ακούσει όλη την δισκογραφία τους λόγω έλλειψης χρόνου κυριότερα και δεν γνωρίζω αρκετά για αυτούς,παρ όλα αυτα μέχρι τώρα έχουν υπάρξει σημείο σταθμός στης μουσικής που ακούω και διαγείρουν θετικά την ψυχολογία μου..με ταξιδεύουν..
Τέλος, αυτό το show λέει πολλά..
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=9J0-gtcGMpY

Edited by SpeedFreak, 22 February 2012 - 21:15.
σιτ σε σωλην

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#36 Hyuuga_Nikorasu

Hyuuga_Nikorasu

    Cine Iubeste Si Lasa

  • Members
  • 374 posts
  • LocationΠάτρα

Posted 23 February 2012 - 19:52

μιας και έγινε summon απο το νεκροταφειο των τεράτων το thead
Posted Image

ας βάλω λίγο καλό, κλασσικό και ιταλικό darkwave

Youtube Video

Youtube Video

Youtube Video

από τον τελευταίο τους δίσκο
Youtube Video


και μπόνους clan of xymox
Youtube Video

Posted Image


#37 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 15 February 2013 - 22:42

Οκ,ομολογώ ότι σήμερα δεν είχα σκοπό να παραθέσω την γνώμη μου για το σάιμπερ,αλλά από την πρώτη στιγμή που υπέπεψε στην αντίληψή μου, το θεώρησα κάτι το τελείως άσχετο με το...γκόθικ και τα σχετικά...(μιλώντας για την μουσική πάντα έτσι??)
Όποιος βρει κάτι στην μουσική τους το οποίο να θυμίζει γκόθικ ας με ενημερώσει.......απλά τίποτα...οκ προσωπικά δεν μου αρέσει το σάιμπεργκοθ γενικότερα ούτε σαν στυλ ούτε σαν μουσική ούτε σαν τίποτα..Και δικαίωμα φυσικά είναι αυτού που το άρχισε, να ονομάσει το είδος αυτό της μουσικής έτσι.Όμως ενοχλούμai σε κάποιο βαθμό που αντί να ονομάζεται cyber whatever ονομάζεται cyber goth η μουσική..
Το όλο γκοθ μαρτυράται μόνο από την εξωτερική εμφάνιση and nothing else..Πάλι καλά που παραδέχονται οι υποστηρικτές της σάιμπερ ότι γκοθ και αυτοί=Βόρειος Πόλοςκαι Νότιος.. Φαίνεται ότι παντρεύτηκε η goth-neon εμφάνιση με την σάιμπερ μουσική (το όλο πράμα άρχισε από ένα παιχνίδι) και είπαν με τεράστια ευκολία <<δεν το βγάζουμε μωρέ cyber goth??>>.....
Βέβαια,ξεκαθαρίζεται όποιος διαβάσει περισσότερα στο google ότι δεν ακούνε goth οι cyber goth
Spoiler:
,αλλά περιορίζονται στην dance κλπ....Γιατί εγώ όμως αντιλαμβάνομαι ότι το όνομα σε συνδυασμό με την μουσική επηρεάζει άσχημα και υποβαθμίζει γενικότερα την γκοθ μουσική...(?)

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=TUMaG3jOwg0

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ