Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Οι σχέσεις της Ιαπωνίας με την Κίνα και τους υπόλοιπους γείτονές της


  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#31 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 08 September 2010 - 22:17

Όπως πάντα, κάποιοι "αριστεροί" εμφανίστηκαν σε ένα άσχετο θέμα για να εκθέσουν τις "προοδευτικές" απόψεις τους ενώ κάποιοι "δεξιοί" που δεν μπορούν να εκφραστούν ελεύθερα για να μην τους χαρακτηρίσουν "φασίστες" οι πρώτοι (και φάνε και Ban μετά), προσπαθούν να μιλήσουν αλληγορικά.

Επειδή δεν σας διαβάζουν μόνο 20άχρονοι εδώ μέσα (εγώ κοντεύω τα 40 σε λίγο), ούτε είμαστε όλοι "αριστεροί" και "προοδευτικοί" σε αυτό το Forum (υπάρχουμε και εμείς οι συντηρητικοί) καλό είναι η συζήτηση να επικεντρωθεί στο θέμα Ιαπωνίας - Κίνας και στο αν σας θυμίζει κάτι από το Ελλάδα - Τουρκία. Επίσης είναι μια πολύ καλή ευκαιρία, να μιλήσουμε για θέματα που αφορούν την ιστορία μιας χώρας, για την οποία μας όλοι μας εδώ, αριστεροί - κεντρώοι - δεξιοί, μας αρέσει να μιλάμε. Την Ιαπωνία.

#32 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 08 September 2010 - 22:27

Όπως πάντα, κάποιοι "αριστεροί" εμφανίστηκαν σε ένα άσχετο θέμα για να εκθέσουν τις "προοδευτικές" απόψεις τους ενώ κάποιοι "δεξιοί" που δεν μπορούν να εκφραστούν ελεύθερα για να μην τους χαρακτηρίσουν "φασίστες" οι πρώτοι (και φάνε και Ban μετά), προσπαθούν να μιλήσουν αλληγορικά.

Επειδή δεν σας διαβάζουν μόνο 20άχρονοι εδώ μέσα (εγώ κοντεύω τα 40 σε λίγο), ούτε είμαστε όλοι "αριστεροί" και "προοδευτικοί" σε αυτό το Forum (υπάρχουμε και εμείς οι συντηρητικοί) καλό είναι η συζήτηση να επικεντρωθεί στο θέμα Ιαπωνίας - Κίνας και στο αν σας θυμίζει κάτι από το Ελλάδα - Τουρκία. Επίσης είναι μια πολύ καλή ευκαιρία, να μιλήσουμε για θέματα που αφορούν την ιστορία μιας χώρας, για την οποία μας όλοι μας εδώ, αριστεροί - κεντρώοι - δεξιοί, μας αρέσει να μιλάμε. Την Ιαπωνία.


Καλύτερα να μην πολιτικοποιηθή το θέμα...Το τι είναι ο καθένας είναι προσωπική του υπόθεση...και σαφώς δεν παίζει ρόλο η ηλικία!

#33 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 09 September 2010 - 02:20

Όπως πάντα, κάποιοι "αριστεροί" εμφανίστηκαν σε ένα άσχετο θέμα για να εκθέσουν τις "προοδευτικές" απόψεις τους ενώ κάποιοι "δεξιοί" που δεν μπορούν να εκφραστούν ελεύθερα για να μην τους χαρακτηρίσουν "φασίστες" οι πρώτοι (και φάνε και Ban μετά), προσπαθούν να μιλήσουν αλληγορικά.

Επειδή δεν σας διαβάζουν μόνο 20άχρονοι εδώ μέσα (εγώ κοντεύω τα 40 σε λίγο), ούτε είμαστε όλοι "αριστεροί" και "προοδευτικοί" σε αυτό το Forum (υπάρχουμε και εμείς οι συντηρητικοί) καλό είναι η συζήτηση να επικεντρωθεί στο θέμα Ιαπωνίας - Κίνας και στο αν σας θυμίζει κάτι από το Ελλάδα - Τουρκία. Επίσης είναι μια πολύ καλή ευκαιρία, να μιλήσουμε για θέματα που αφορούν την ιστορία μιας χώρας, για την οποία μας όλοι μας εδώ, αριστεροί - κεντρώοι - δεξιοί, μας αρέσει να μιλάμε. Την Ιαπωνία.


Labrokrati ο τίτλος του θέματος αρχικά ήταν οι σχέσεις Ιαπωνίας - Κίνας σε αντιδιαστολή με τις σχέσεις Ελλάδας-Τουρκίας οπότε μια χαρά on topic ήταν τα posts μου από την άποψη του ότι όταν συγκρίνεις δύο πράγματα για ομοιότητες και διαφορές τα αναλύεις και τα δύο. Επίσης όποια προσωπική άποψη εξέφρασα έχω και τα απαραίτητα στοιχεία βιβλία και μελέτες να την υποστηρίξω. Δεν μίλησα ούτε σαν αριστερή ούτε σαν κεντρώα ούτε σαν δεξιά μίλησα απλά και ψυχρά από διεθνολογική άποψη (ναι υπάρχουν και προσεγγίσεις που δεν υπάγονται σε κομματικοιδεολογικά κριτήρια) γιατί πολύ απλά κουράστηκα να ακούω συνεχώς κάποια πράγματα που δεν ισχύουν... Ούτε τα πνεύματα οξύνθηκαν ούτε άκουσε κανείς τον χαρακτηρισμό φασίστας και φυσικά ban για ιδεολογικούς λόγους στα 2 χρόνια που είμαι στην κοινότητα δεν έχω δει να έχει πέσει. Τώρα βέβαια αν κάποιοι έχουν το σύνδρομο καταδίωξης επειδή έχουν συνηθίσει στον χαρακτηρισμό δεν είναι δικό μου πρόβλημα (με το συμπάθειο κιόλας).

Και για να μιλήσουμε και λίγο ontopic επειδή κάποιοι αναρωτιούνται γιατί οι Ιάπωνες μετά από δύο ατομικές βόμβες οι οποίες αποδοκιμάστηκαν σε παγκόσμιο επίπεδο από ανθρωπιστική άποψη, εξακολουθούν να έχουν φιλικότατες σχέσεις με την Αμερική θα έρθω να δηλώσω το προφανές. Το χρήμα κινεί τα πάντα. Η Ιαπωνία έχει βασίσει την μεταπολεμική της οικονομία στην βιομηχανία και στο εμπόριο. Το μεγαλύτερο συγκριτικό πλεονέκτημα της Ιαπωνίας σε όρους πολιτικής οικονομίας είναι στα αυτοκίνητα και στα αγαθά υψηλής τεχνολογίας. Σας αφήνω να μαντέψετε το όνομα της μεγαλύτερης αγοράς στην οποία κατευθύνονται όλα αυτά τα προϊόντα (σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που την δεκαετία του 90' είχαν δημιουργήσει στην οικονομία της σοβαρότατο έλλειμα λόγω του τρομακτικού όγκου των εισαγωγών). Να πω επίσης ότι πέρα από όλα αυτά υπάρχει και ένα ολόκληρο χρηματοπιστωτικό σύστημα με δάνεια τα οποία θα ήθελα πολύ να αναλύσω αλλά η ώρα είναι περασμένη εγώ νυστάζω και είμαι σίγουρη ότι θα δώ δεύτερο raging post από τον Labrokratis που θα λέει ότι θίγω τους μερκαντιλιστές. :P

Edited by iristella, 09 September 2010 - 11:36.


#34 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 09 September 2010 - 10:09

My 2 cents.

Κατά την ταπεινή μου άποψη (καλά το πάω? :P ) η ιδεολογική και πολιτική τοποθέτηση κάποιου (και δεν μιλάω για κόμματα ή για χρώματα) αυτόματα τον συνδέει με μια συγκεκριμένη θεώρηση του κόσμου γύρω του. Αυτό εκτείνεται από την καθημερινότητα μέχρι την προσέγγιση διεθνών ζητημάτων. Το να ζητάς από κάποιον να μιλήσει ουδέτερα είναι σαν να του ζητάς να απενδυθεί την "πολιτική" του κατά τον Αριστοτέλη "ουσία" δηλαδή την δυνατότητα να ερμηνεύει τον κόσμο γύρω του με τις ιδέες και την εμπειρία του. Αυτό εκ των πραγμάτων δεν γίνεται...

Επομένως, παρόλο που ακούγονται απόψεις που σε κάποιους δεν αρέσουν (ούτε σε εμένα αρέσουν όλες οι απόψεις εδώ μέσα) για να γίνει υγιής διάλογος το μόνο που χρειάζεται είναι επιχειρηματολογία... Όποιος έχει δηλαδή την υπομονή και τις γνώσεις να κάτσει να επιχειρηματολογήσει και δεν αφήνει δυο σειρές με το τί άκουσε από το θείο της ξαδέρφης του μπατζανάκη του.

Αυτό είναι δύσκολο στο internet και ειδικά σε αυτό το φόρουμ...Άλλες συζητήσεις τραβάνε άλλες καταλήγουν σε αδιέξοδο...Το ότι κάποιοι άνθρωποι διαφωνούν αυτό δεν σημαίνει flame. Αυτό θα υπήρχε αν βρίζονταν, όχι αν διαφωνούσαν. Και ban σε αυτό το φόρουμ εκτός του ότι σε αντίθεση με άλλα φόρα δίνεται εξαιρετικά σπάνια δεν εχει δωθεί ποτέ σε κάποιον για ιδεολογικούς λόγους.

Από κει και πέρα. Σχετικά με τις σχέσεις Αμερικής-Ιαπωνίας μου θυμίζει λίγο τη σχέση Αγγλίας-Κύπρου. Παρόλο που οι τελευταίοι υπέφεραν και αρκετά πρόσφατα αρκετά δεινά από τους πρώτους, οι οποίοι είναι και εν μέρει υπέυθυνοι για την παράνομη κατοχή του βόρειου τμήματος του νησιού, οι σχέσεις τους είναι πολύ καλές και οι μισοί Κύπριοι πάνε στην Αγγλία για να σπουδάσουν. Όλοι τα χουν με τους Τούρκους...Επιλεκτική μνήμη ίσως?

Κατα τάλλα παρακολουθώ τη συζήτηση με ενδιαφέρον καθώς οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες όσον αφορά τις σχέσεις της Ιαπωνίας με τις γειτονικές τις χώρες...Ευκαιρία να μάθω και τίποτα :P

xbJ3b2w.jpeg


#35 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 09 September 2010 - 10:55

My 2 cents.

Κατά την ταπεινή μου άποψη (καλά το πάω? :P ) η ιδεολογική και πολιτική τοποθέτηση κάποιου (και δεν μιλάω για κόμματα ή για χρώματα) αυτόματα τον συνδέει με μια συγκεκριμένη θεώρηση του κόσμου γύρω του. Αυτό εκτείνεται από την καθημερινότητα μέχρι την προσέγγιση διεθνών ζητημάτων. Το να ζητάς από κάποιον να μιλήσει ουδέτερα είναι σαν να του ζητάς να απενδυθεί την "πολιτική" του κατά τον Αριστοτέλη "ουσία" δηλαδή την δυνατότητα να ερμηνεύει τον κόσμο γύρω του με τις ιδέες και την εμπειρία του. Αυτό εκ των πραγμάτων δεν γίνεται...

Επομένως, παρόλο που ακούγονται απόψεις που σε κάποιους δεν αρέσουν (ούτε σε εμένα αρέσουν όλες οι απόψεις εδώ μέσα) για να γίνει υγιής διάλογος το μόνο που χρειάζεται είναι επιχειρηματολογία... Όποιος έχει δηλαδή την υπομονή και τις γνώσεις να κάτσει να επιχειρηματολογήσει και δεν αφήνει δυο σειρές με το τί άκουσε από το θείο της ξαδέρφης του μπατζανάκη του.

Αυτό είναι δύσκολο στο internet και ειδικά σε αυτό το φόρουμ...Άλλες συζητήσεις τραβάνε άλλες καταλήγουν σε αδιέξοδο...Το ότι κάποιοι άνθρωποι διαφωνούν αυτό δεν σημαίνει flame. Αυτό θα υπήρχε αν βρίζονταν, όχι αν διαφωνούσαν. Και ban σε αυτό το φόρουμ εκτός του ότι σε αντίθεση με άλλα φόρα δίνεται εξαιρετικά σπάνια δεν εχει δωθεί ποτέ σε κάποιον για ιδεολογικούς λόγους.

Από κει και πέρα. Σχετικά με τις σχέσεις Αμερικής-Ιαπωνίας μου θυμίζει λίγο τη σχέση Αγγλίας-Κύπρου. Παρόλο που οι τελευταίοι υπέφεραν και αρκετά πρόσφατα αρκετά δεινά από τους πρώτους, οι οποίοι είναι και εν μέρει υπέυθυνοι για την παράνομη κατοχή του βόρειου τμήματος του νησιού, οι σχέσεις τους είναι πολύ καλές και οι μισοί Κύπριοι πάνε στην Αγγλία για να σπουδάσουν. Όλοι τα χουν με τους Τούρκους...Επιλεκτική μνήμη ίσως?

Κατα τάλλα παρακολουθώ τη συζήτηση με ενδιαφέρον καθώς οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες όσον αφορά τις σχέσεις της Ιαπωνίας με τις γειτονικές τις χώρες...Ευκαιρία να μάθω και τίποτα :P


Το πρώτο με την πολιτική δεν το πιστεύω...πιστεύω ότι μια πολιτική ταυτότητα μας καθορίζει βασικές θέσεις απέναντι σε πολλά κοινωνικά προβλήματα...όμως ο καθένας έχει προσωπική γνώμη ούτως ώστε να ξεχωρίσει μερικά πράγματα...Πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει κάποια ''υγιεις'' συζήτηση...για το θέμα ελλάδας-τουρκίας-κλπ....όμως το θεωρώ λιγάκι άσκοπο από την στιγμή που θέμα του σιτε κατά κύριο λόγο ειναι τα ανιμες...Όμως δεν το θεωρώ κακό αν υπάρξει ένα thread...με τις απόψεις (χωρίς να προσβάλουν ή να θίγουν)

Το τελευταίο που είπες για Αγγλία - Κύπρο είναι κάπως άκυρο...διότι οι Κύπριοι θυμούνται τι πέρασαν...και ''πονάνε''...από την άλλη το κεφάλαιο αδιαφορεί για το τι συνέβει κυρίως για εμπορικούς λόγους...χρήματα...απλό

#36 Yojimbo

Yojimbo

    Yokai enthusiast

  • Members
  • 151 posts

Posted 09 September 2010 - 11:20

Διαβάζω & βλέπω ταινίες για την "κακιά Ιαπωνία", κακιά Κίνα δεν υπάρχει πουθενά;; Και αναρωτιέμαι, η Ιαπωνική version είναι μόνο "εμείς δεν τα κάναμε αυτά", δεν είναι "Εμείς δεν τα κάναμε αυτά, και επίσης εσείς κάνατε τα τάδε" η/και "Εμείς κάναμε αυτό επειδή τάδε";; Ξέρει κάποιος να μας πει;; Γιατί εγώ σίγουρα δεν ξέρω. Και θέλω κακιά Κίνα για να υποστηρίξω την αγαπημένη μου Ιαπωνία στην κόντρα που έχω με μια φίλη μου που κάνει Κινέζικα. :P


Όσων αφορά τις σχέσεις Ελλάδας - Τουρκίας γνώμη μου είναι πως και οι "προοδευτικοί" και οι "συντηρητικοί" έχουν δίκιο, πως γίνεται αυτό;; Αυτό γίνεται επειδή είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, παντού (και στην Τουρκία) υπάρχουν αυτές οι δύο πλευρές, γι'αυτό συνήθως δεν υπάρχει πραγματικά μια απολύτως σωστή άποψη ακόμα και αν είναι διαμετρικά αντίθετες.

#37 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 09 September 2010 - 11:52

Διαβάζω & βλέπω ταινίες για την "κακιά Ιαπωνία", κακιά Κίνα δεν υπάρχει πουθενά;; Και αναρωτιέμαι, η Ιαπωνική version είναι μόνο "εμείς δεν τα κάναμε αυτά", δεν είναι "Εμείς δεν τα κάναμε αυτά, και επίσης εσείς κάνατε τα τάδε" η/και "Εμείς κάναμε αυτό επειδή τάδε";; Ξέρει κάποιος να μας πει;; Γιατί εγώ σίγουρα δεν ξέρω. Και θέλω κακιά Κίνα για να υποστηρίξω την αγαπημένη μου Ιαπωνία στην κόντρα που έχω με μια φίλη μου που κάνει Κινέζικα. :P


Όσων αφορά τις σχέσεις Ελλάδας - Τουρκίας γνώμη μου είναι πως και οι "προοδευτικοί" και οι "συντηρητικοί" έχουν δίκιο, πως γίνεται αυτό;; Αυτό γίνεται επειδή είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, παντού (και στην Τουρκία) υπάρχουν αυτές οι δύο πλευρές, γι'αυτό συνήθως δεν υπάρχει πραγματικά μια απολύτως σωστή άποψη ακόμα και αν είναι διαμετρικά αντίθετες.


Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να βρούμε...κάτι για να υποστηρίξουμε την Ιαπωνία...Και η Κίνα έχει σπουδαίο πολιτισμό...και η Ιαπωνία...Ας έρθουμε στο ερώτημα καλύτερα τι ενώνει και τι χωρίζει αυτά τα δυο κράτη...!

#38 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 09 September 2010 - 12:33

Ας ξεκαθαρίσω λίγο την θέση μου, γιατί νομίζω ότι εδώ δημιουργούνται οι λάθος εντυπώσεις.

Καταρχάς φίλη μου Irestella, εγώ είμαι που ανέβασα αυτό το νήμα, με τίτλο: "Οι σχέσεις Ιαπωνίας - Κίνας. Σαν να λέμε Ελλάδα - Τουρκία;". Επομένως δεν χρειάζεται να μου υπενθυμίσεις τίποτα, ούτε να μου εξηγήσεις τίποτα! Δικό μου είναι το θέμα και το οριοθετώ που θέλω και το πως θέλω να κινηθεί η συζήτηση.
Προσωπικά τις απαντήσεις σου τις κρίνω εκτός θέματος, προκαταλλημένες και κατευθυντικές. Αλλά και πάλι, δεν είναι ότι με ενόχλησε αυτό.

Αυτό που με ενόχλησε, είναι ότι μου αλλάζετε το τίτλο του θέματος (χωρίς να με ρωτήσετε, λες και ήταν και λάθος η διατύπωση που έκανα ή δεν ήταν ξεκάθαρη), κατευθύνετε την συζήτηση αλλού και σε άσχετους παραλληρισμούς, με την αλλαγή του τίτλου το επισημοποιείτε αυτό και επιπρόσθετα διαβάζω και ανθελληνικές προπαγάνδες, που περνάνε στο ντούκου σαν να μην συμβαίνει τίποτα (Ναι, κάποιες απόψεις τις χαρακτηρίζω ανθελληνική προπαγάνδα. Οι άλλοι μπορούν να τις χαρακτηρίσουν αλλιώς, δικαίωμά τους.)

Αλλά και πάλι, δεν αντέδρασα! Τι έκανα; Προσπάθησα να επαναφέρω την συζήτηση εκεί που ΕΓΩ την ξεκίνησα και οριοθέτησα, καυτηριάζοντας παράλληλα την πολιτικοποίησή της. Ως αποτέλεσμα διαβάζω περί "flame", ενώ μου ασκείτε και "ενημέρωση" λες και είμαι χθεσινός στα φόρουμ, στην πολιτική και στις προπαγάνδες δεξιών - αριστερών - κεντρώων και αχαρακτήριστων. Κοιτάξτε, αυτά είναι ωραία πράγματα, αλλά λόγο ηλικίας τα ξέρω καλύτερα. Και τα "παίζω" πολλά χρόνια (τουλάχιστον 20) σε χώρους πέρα από σχολεία, πανεπιστήμια, συνδικαλιστικά όργανα, κομματικά όργανα, κλπ. Να σας υπενθυμίσω το επάγγελμά μου: Αρχισυντάκτης - Δημοσιογράφος.

Λοιπόν: Εγώ ήθελα να μιλήσω για την σχέση της Κίνας με την Ιαπωνία και στο αν σας θυμίζουν ή όχι τις σχέσεις της Ελλάδας με την Τουρκία.
Και κατά νου, είχα το πολιτισμικό επίπεδο, τις ομοιότητες και διαφορές στην κουλτούρα τους, τις εδαφικές ιδιαιτερότητες της περιοχής, κλπ.
Θα τολμίσω να πω ότι πλέον μου χαλάσατε το θέμα. Και προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να συνεχισω σε αυτήν την συζήτηση. Και είναι κρίμα, γιατί θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα!

#39 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 09 September 2010 - 12:39

Ας ξεκαθαρίσω λίγο την θέση μου, γιατί νομίζω ότι εδώ δημιουργούνται οι λάθος εντυπώσεις.

Καταρχάς φίλη μου Irestella, εγώ είμαι που ανέβασα αυτό το νήμα, με τίτλο: "Οι σχέσεις Ιαπωνίας - Κίνας. Σαν να λέμε Ελλάδα - Τουρκία;". Επομένως δεν χρειάζεται να μου υπενθυμίσεις τίποτα, ούτε να μου εξηγήσεις τίποτα! Δικό μου είναι το θέμα και το οριοθετώ που θέλω και το πως θέλω να κινηθεί η συζήτηση.
Προσωπικά τις απαντήσεις σου τις κρίνω εκτός θέματος, προκαταλλημένες και κατευθυντικές. Αλλά και πάλι, δεν είναι ότι με ενόχλησε αυτό.

Αυτό που με ενόχλησε, είναι ότι μου αλλάζετε το τίτλο του θέματος (χωρίς να με ρωτήσετε, λες και ήταν και λάθος η διατύπωση που έκανα ή δεν ήταν ξεκάθαρη), κατευθύνετε την συζήτηση αλλού και σε άσχετους παραλληρισμούς, με την αλλαγή του τίτλου το επισημοποιείτε αυτό και επιπρόσθετα διαβάζω και ανθελληνικές προπαγάνδες, που περνάνε στο ντούκου σαν να μην συμβαίνει τίποτα (Ναι, κάποιες απόψεις τις χαρακτηρίζω ανθελληνική προπαγάνδα. Οι άλλοι μπορούν να τις χαρακτηρίσουν αλλιώς, δικαίωμά τους.)

Αλλά και πάλι, δεν αντέδρασα! Τι έκανα; Προσπάθησα να επαναφέρω την συζήτηση εκεί που ΕΓΩ την ξεκίνησα και οριοθέτησα, καυτηριάζοντας παράλληλα την πολιτικοποίησή της. Ως αποτέλεσμα διαβάζω περί "flame", ενώ μου ασκείτε και "ενημέρωση" λες και είμαι χθεσινός στα φόρουμ, στην πολιτική και στις προπαγάνδες δεξιών - αριστερών - κεντρώων και αχαρακτήριστων. Κοιτάξτε, αυτά είναι ωραία πράγματα, αλλά λόγο ηλικίας τα ξέρω καλύτερα. Και τα "παίζω" πολλά χρόνια (τουλάχιστον 20) σε χώρους πέρα από σχολεία, πανεπιστήμια, συνδικαλιστικά όργανα, κομματικά όργανα, κλπ. Να σας υπενθυμίσω το επάγγελμά μου: Αρχισυντάκτης - Δημοσιογράφος.

Λοιπόν: Εγώ ήθελα να μιλήσω για την σχέση της Κίνας με την Ιαπωνία και στο αν σας θυμίζουν ή όχι τις σχέσεις της Ελλάδας με την Τουρκία.
Και κατά νου, είχα το πολιτισμικό επίπεδο, τις ομοιότητες και διαφορές στην κουλτούρα τους, τις εδαφικές ιδιαιτερότητες της περιοχής, κλπ.
Θα τολμίσω να πω ότι πλέον μου χαλάσατε το θέμα. Και προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να συνεχισω σε αυτήν την συζήτηση. Και είναι κρίμα, γιατί θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα!


Εφόσον παρομοιάζεις τις σχεσεις κινας - ιαπωνιας με ελλαδας και τουρκιας τοτε δικαιωμα μας ειναι να επεκταθει το θεμα...κανεις ενα ποστ χαρακτηριζωντας καποιους ''αριστερους'' δεν σου εχουν μαθει οτι δεν ειναι και τοσο σωστο να χαρακτηριζουμε πολιτικα καποια ατομα (εισαι και δημοσιογραφος)...αρα με την σειρα σου πολιτικοποιεις το θεμα...αρα εσυ το χαλας....απλο ειναι το θεμα και δεν χωραει ηλικιες κ.α./ ας σταθουμε λοιπον στις σχεσεις ιαπωνιας και κινας μιας και αλλαξε το ονομα του thread...

#40 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 195 posts

Posted 09 September 2010 - 12:48

Ας ξεκαθαρίσω λίγο την θέση μου, γιατί νομίζω ότι εδώ δημιουργούνται οι λάθος εντυπώσεις.

Καταρχάς φίλη μου Irestella, εγώ είμαι που ανέβασα αυτό το νήμα, με τίτλο: "Οι σχέσεις Ιαπωνίας - Κίνας. Σαν να λέμε Ελλάδα - Τουρκία;". Επομένως δεν χρειάζεται να μου υπενθυμίσεις τίποτα, ούτε να μου εξηγήσεις τίποτα! Δικό μου είναι το θέμα και το οριοθετώ που θέλω και το πως θέλω να κινηθεί η συζήτηση.
Προσωπικά τις απαντήσεις σου τις κρίνω εκτός θέματος, προκαταλλημένες και κατευθυντικές. Αλλά και πάλι, δεν είναι ότι με ενόχλησε αυτό.

Αυτό που με ενόχλησε, είναι ότι μου αλλάζετε το τίτλο του θέματος (χωρίς να με ρωτήσετε, λες και ήταν και λάθος η διατύπωση που έκανα ή δεν ήταν ξεκάθαρη), κατευθύνετε την συζήτηση αλλού και σε άσχετους παραλληρισμούς, με την αλλαγή του τίτλου το επισημοποιείτε αυτό και επιπρόσθετα διαβάζω και ανθελληνικές προπαγάνδες, που περνάνε στο ντούκου σαν να μην συμβαίνει τίποτα (Ναι, κάποιες απόψεις τις χαρακτηρίζω ανθελληνική προπαγάνδα. Οι άλλοι μπορούν να τις χαρακτηρίσουν αλλιώς, δικαίωμά τους.)

Αλλά και πάλι, δεν αντέδρασα! Τι έκανα; Προσπάθησα να επαναφέρω την συζήτηση εκεί που ΕΓΩ την ξεκίνησα και οριοθέτησα, καυτηριάζοντας παράλληλα την πολιτικοποίησή της. Ως αποτέλεσμα διαβάζω περί "flame", ενώ μου ασκείτε και "ενημέρωση" λες και είμαι χθεσινός στα φόρουμ, στην πολιτική και στις προπαγάνδες δεξιών - αριστερών - κεντρώων και αχαρακτήριστων. Κοιτάξτε, αυτά είναι ωραία πράγματα, αλλά λόγο ηλικίας τα ξέρω καλύτερα. Και τα "παίζω" πολλά χρόνια (τουλάχιστον 20) σε χώρους πέρα από σχολεία, πανεπιστήμια, συνδικαλιστικά όργανα, κομματικά όργανα, κλπ. Να σας υπενθυμίσω το επάγγελμά μου: Αρχισυντάκτης - Δημοσιογράφος.

Λοιπόν: Εγώ ήθελα να μιλήσω για την σχέση της Κίνας με την Ιαπωνία και στο αν σας θυμίζουν ή όχι τις σχέσεις της Ελλάδας με την Τουρκία.
Και κατά νου, είχα το πολιτισμικό επίπεδο, τις ομοιότητες και διαφορές στην κουλτούρα τους, τις εδαφικές ιδιαιτερότητες της περιοχής, κλπ.
Θα τολμίσω να πω ότι πλέον μου χαλάσατε το θέμα. Και προσωπικά δεν έχω καμία όρεξη να συνεχισω σε αυτήν την συζήτηση. Και είναι κρίμα, γιατί θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα!

Αδερφέ, σε μια συζήτηση δεν μπορείς να έχεις μόνο απόψεις που συμφωνούν με τη δική σου, χαρακτηρίζοντας όλες τις άλλες "προπαγάνδα".
Επίσης νόμιζα πως οι δημοσιογράφοι πρέπει να είναι αμερόληπτοι δίχως θέση στα εκάστοτε θέματα, ώστε να παρουσιάζουν το θέμα σφαιρικά και όχι από τη μια μόνο πλευρά.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#41 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 09 September 2010 - 13:02

Δηλαδή: Ξεκινάω εγώ γράφω κάτι, μπαίνουν μέσα οι άλλοι γράφουν τα δικά τους, μου αλλάζουν τον τίτλο για να είναι on topic, με πετάνε και έξω από την συζήτηση. Και με χαρακτηρίζουν και ότι "δεν συμφωνώ μαζί τους"

Και αυτό το θεωρείτε και από επάνω "δικαίωμα επέκτασης του θέματος";

Το να γράφω εγώ ένα θέμα με τίτλο "τα κόκκινα μπαλόνια", να αρχίσουν να μιλάνε κάποιοι για την "γαλάζια θάλασσα" και να αλλάζετε αυθαίρετα ο τίτλος σε "Τα πράσινα φυτά". Αυτό είναι επέκταση θέματος;

Και το αν είμαι αμερόληπτος ή όχι, φαινεται από οτι έχω γράψει. Σε ότι γράφω είμαι απόλυτα ουδέτερος και εσείς προσπαθείτε να με χαρακτηρίσετε. Την αντίδρασή μου για το εκτός θέματος πράγμα που θεωρώ κατευθυντικό και προπαγαδιστικό κατέθεσα. Και για αυτό που έγινε.

#42 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 195 posts

Posted 09 September 2010 - 13:13

Βρε αδερφέ, χαλάρωσε λίγο. Αρχίζεις χαρακτηρίζοντας κάποιους αριστερούς, δεξιούς, προοδευτικούς, και δεν ξέρω τι άλλο, κατηγορείς άτομα για προπαγάνδα, ενοχλείσαι από τη μια που το θέμα επεκτάθηκε και στις σχέσεις Ελλάδας-Τουρκίας, αλλά και σε άλλες παρόμοιες σχέσεις, ενώ από την άλλη ενοχλείσαι και που το θέμα μετονομάστηκε ώστε να περιοριστεί ο παραλληλισμός με Ελλάδα-Τουρκία και άλλες σχέσεις, και γενικά ενοχλείσαι που μια συζήτηση εξελίσσεται ως συζήτηση. Relax, don't take yourself so seriously. :thatsit: Όταν σε μια συζήτηση αρχίζουν να εισέρχονται δεδομένα από άλλους παράγοντες που σχετίζονται με το θέμα από ένα μόνο μικρό νήμα του ιστού, αυτό σημαίνει πως η συζήτηση εμπλουτίζεται και πάει καλά, όχι οτι βγαίνει εκτός θέματος. Το οτι γίνονται πολλοί παραλληλισμοί και αναλύονται όλα όσα σχετίζονται με το θέμα και τις αιτίες του, σημαίνει πως οι συμμετέχοντες στη συζήτηση έχουν όρεξη να συζητήθουν το θέμα μέχρι να εξαντληθεί. :gotit: Και αυτό τιμά, κατά τη γνώμη μου, ένα θέμα, καθώς σε μια συζήτηση το σωστότερο είναι να ακούγονται όλες οι απόψεις και να αναλύονται τα πάντα.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#43 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 09 September 2010 - 13:26

Labrokatis για τον λόγο που άλλαξε θέμα το thread σου δεν γνωρίζω και δεν ευθύνομαι εγώ γιατί δεν είναι ο τομέας μου. Μπορώ να σου πω όμως δύο πραγματάκια.


  • Λες ότι μπήκες για να μιλήσεις για το πολιτισμικό επίπεδο, τις ομοιότητες και διαφορές στην κουλτούρα τους, τις εδαφικές ιδιαιτερότητες της περιοχής, κλπ αλλά στο εισαγωγικό σου post βάζεις θέμα διεθνούς δικαίου, διπλωματίας και διεθνών σχέσεων. Και μετά κατηγορείς όσους μιλήσουν σε αυτόν τον τόνο ως offtopic. Εμένα αυτό μου δίνει να καταλάβω ότι δεν έχεις αντιληφθεί ο ίδιος το θέμα το οποίο άνοιξες.
  • Το ότι σου ανήκει η πατρότητα του thread δεν σημαίνει ότι έχεις δικαίωμα να κατευθύνεις την συζήτηση και να λογοκρίνεις τα μέλη ειδικά σε ένα θέμα (βασικά δύο) τόσο ευρύ και αφηρημένο όσο οι Σινοϊαπωνικές και ελληνοτουρκικές σχέσεις (μπορούν να γραφτούν κυριολεκτικά διατριβές και διπλωματικές εργασίες επί του θέματος όχι απλά πέντε έξι post). Επίσης στο δεύτερο post σου επί του θέματος εσύ ο ίδιος μιλάς για πατριωτισμούς και πολιτικοιδεολογική προσέγγιση του ζητήματος. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πώς τα δικά μου post που μου κάνεις παρατήρηση επί του προσωπικού είναι περισσότερο offtopic από το δικό σου ή από τα post της συντηρητικής όπως την λες παράταξης (σε γενικότερο επίπεδο μπορείς να κρίνεις τις απόψεις μου όπως θέλεις καθώς όλων τα λεγόμενα και οι απόψεις κρίνονται)
  • Το "είμαι δημοσιογράφος/αρχισυντάκτης και τα ξέρω αυτά καλύτερα από όλους σας τριπάκι" εκτός του ότι το βρίσκω τελείως αντιπαραγωγικό για την οποιαδήποτε συζήτηση το θεωρώ και τελείως άτοπο όταν δεν συνοδεύεται από κάποια επιχειρηματολογία επί του θέματος. Η δημοσιογραφική αρμοδιότητα από μόνη της δεν συνεπάγεται κάποια αυθεντία σε όλους τους τομείς.

Edited by iristella, 09 September 2010 - 13:37.


#44 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 09 September 2010 - 13:38

Μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε.
Ότι ήταν να γράψω, το έγραψα. Ας κρίνει ο καθένας το τι έγινε σε αυτό το νήμα. Δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνω πράγματα.

Ολοκληρώνοντας, παρακαλώ σε μελλοντικά μου post, να μην αλλάξετε ξανά το τίτλο ενος νήματος που ξεκινώ, χωρις να με ρωτήσετε. Το θεωρώ προσβολή.

Καλή συνέχεια στην συζήτηση για τις "σχέσεις της Ιαπωνίας με την Κίνα και τους υπόλοιπους γείτονές της".

#45 Giorgosdbz

Giorgosdbz

    Κάποιος

  • Members
  • 307 posts

Posted 09 September 2010 - 13:38

Το ότι δημιούργησες αυτό το thread...δεν σου δίνει το δικαίωμα να κατευθύνεις την συζητηση αλλα φυσικα ουτε και να μας χαρακτηριζεις!...ειναι τουλαχιστον ασεβεια...εφοσον το θεμα δεν ηθελες να επεκταθει τοτε καλο θα ηταν να μην παρομοιαζες τις σχεσεις ιαπωνιας κινας με ελλαδας και τουρκιας....το οτι εισαι δημοσιογραφος δεν μου λεει εμενα κατι...οτι λες να το στηριζεις με επιχειρηματα/ και πιστευω καλώς μετονομασθηκε το thread γιατι το θεμα ειχε παρει αλλες διαστασεις...και αφου και εσυ ο ιδιος δεν ηθελες να μιλησουμε για την ελλαδα και τους ''γειτονες'' τοτε να μην παραπονιεσαι...