Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πόλεμος κατά των ναρκωτικών


  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 11 August 2010 - 18:35

Ένα θέμα τ' οποίο μ' ενδιαφέρει να συζυτήσουμε είναι ο πόλεμος των ναρκωτικών. Όσοι έχετε ζήσει την δεκαετία του '90 και κυρίως όσοι γνώριζαν το τι παιζόταν στις ΗΠΑ εκείνην την περίοδο θα είστε πιο οικείοι με το θέμα αυτό. Κι αυτό κυρίως μέσω των προπαγανδίστικων μηνυμάτων που γινόταν με κάθε μέσο. Είτε μέσω κινουμένων σχεδίων, είτε μέσω διαφημίσεων, είτε μέσω videogames κ.ο.κ.


Το θέμα όμως είναι ότι ο τρόπος με τον οποίο προσπαθούσαν να σε πείσουν να μην παίρνεις ναρκωτικά oρισμένες φορές ήταν πέρα για πέρα ηλίθιος. Για να καταλάβετε τι εννοώ ρίξτε μια ματιά στις παρακάτω καμπάνιες κατά των ναρκωτικών.

Wally Bear and the NO! Gang
Το Wally Bear and the NO! Gang είναι ένα unlicensed εκπαιδευτικό παιχνίδι για το NES κατά των ναρκωτικών.
http://en.wikipedia.org/wiki/Wally_Bear_and_the_No_Gang
Δείτε review του παιχνιδιού από τον Angry Video Game Nerd και το Seanbaby.com:
http://screwattack.com/videos/AVGN-Wally-Bear-and-the-No-Gang/2
http://www.seanbaby.com/nes/wallybear.htm

Cartoon All-Stars to the Rescue
Πως θα σας φαινόταν η ιδέα όπου αγαπημένοι cartoon ήρωες όπως ο Bugs Bunny, o Michaelangelo από τα Χελωνονιντζάκια, τα Στρουμφάκια, ο Αλφ ο εξωγήινος, ο Χιούι, ο Λιούι κι ο Ντιούι από τo Ducktales, o Γουίνι το Αρκουδάκι και διάφοροι να σου λέγανε για τα ναρκωτικά και τις επιπτώσεις του; Aλλόκοτη, δεν νομίζετε; Δείτε το review του εν λόγω cartoon από τον Nostalgia Critic:
http://thatguywiththeglasses.com/videolinks/thatguywiththeglasses/nostalgia-critic/49-drug-cartoon-special

Kαι λέγοντας για Nostalgia Critic, ιδού ένα άλλο σχετικό video του Nostalgia Critic για τις 11 πιο περίεργες/αλλόκοτες/ηλίθιες διαφημιστικές καμπάνιες κατά των ναρκωτικών:
http://thatguywiththeglasses.com/videolinks/thatguywiththeglasses/nostalgia-critic/473-top-11-drug-psas


Aν και τις παραπάνω διαφημιστικές καμπάνιες τις έμαθα μέσω χιουμοριστικών reviews videos το σλόγκαν Winners Don't Use Drugs το θύμαμαι πολύ καλά από τα arcades όπου εμφανιζόταν το μήνυμα αυτό.
http://en.wikipedia.org/wiki/Winners_Don%27t_Use_Drugs
Ως σλόγκαν είναι αρκετά νοσταλγικό επειδή εμφανιζόταν σε αρκετά arcade games στην δεκαετία του '90 και τότε μου φαινόταν αρκετά cool. Που να 'ξερα, βέβαια, τότε ως μικρό κι αθώο παιδάκι που ήμουν ότι αρκετά μεγάλες και καταξιωμένες διασημότητες έπαιρναν ναρκωτικά. Πέρα των άλλων όταν είχα κάνει αναφορά σε κάποιο chatroom (ή στο msn, δεν θυμάμαι) για το σλόγκαν αυτό κάτι μου είπαν ότι και ο William S. Sessions ( http://en.wikipedia.org/wiki/William_S._Sessions ) που ευθύνεται για το σλόγκαν αυτό ότι κι αυτός έχει λερωμένη την φωλία μου αλλά χωρίς να μου πουν λεπτομέρειες και μην γνωρίζοντας αν όντως ισχύει αυτό και το όλο παρασκήνιο με το σλόγκαν αυτό. Οπότε όσοι γνωρίζετε περισσότερα για το θέμα ας με διαφωτίσουν καλύτερα. Μια ενδιαφέρουσα πληροφορία που διάβασα σ' ένα site ( http://www.retrogarden.co.uk/features/winners-dont-use-drugs/ ) ήταν η εξής:

I found it a worrying generalisation when I started my research for this piece. Basically, the FBI and the USEPA thought that arcade hounds were druggies and people who didn’t recycle, two of the most evil types of people there are – fact.



Tέλος μια ενδιαφέρουσα ανάλυση στο θέμα "Πόλεμος κατά των Ναρκωτικών" γίνεται σ' ένα επεισόδιο της ενημερωτικής/καυστικής εκπομπής Pen and Teller's Bullshit:
[media]http://video.google.com/videoplay?docid=3025396475247394113#[/media]

Aν κι έμαθα διάφορα πράγματα για το θέμα που δεν γνώριζα δυστυχώς δεν γίνεται αναφορά στο εξής γεγονός όταν συζύτησα το θέμα μ' ένα φίλο μου και τ' οποίο δεν γνώριζα:


Ότι πίσω από τον πόλεμο των ναρκωτικών κρύβονται οικονομικά συμφέροντα με τα κέντρα απεξάρτησης που έχουν μεγάλο κέρδος από την όλη υπόθεση. Λογικό μου ακούγεται κι ας μην μ' αρέσουν τα σενάρια συνωμοσιολογίας. Περισσότερα για το θέμα καλύτερα ας το αναλύσει κάποιος που το γνωρίζει καλύτερα για να μαθαίνουμε κι εμείς.








Ας με συγχωρέσετε που το κείμενο δεν είναι καλογραμμένο και δεν έχει ενδιαφέρον αλλά ποτέ δεν ήμουν ο καλύτερος στην έκθεση. :sigh2:

#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 11 August 2010 - 18:58

Bill Hicks on drugs

Τα λέει όλα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 11 August 2010 - 19:08

Ότι πίσω από τον πόλεμο των ναρκωτικών κρύβονται οικονομικά συμφέροντα με τα κέντρα απεξάρτησης που έχουν μεγάλο κέρδος από την όλη υπόθεση. Λογικό μου ακούγεται κι ας μην μ' αρέσουν τα σενάρια συνωμοσιολογίας. Περισσότερα για το θέμα καλύτερα ας το αναλύσει κάποιος που το γνωρίζει καλύτερα για να μαθαίνουμε κι εμείς.

Πώς ακριβώς ακούγεται λογικό κάτι τέτοιο? Καταρχάς για ποιά κέντρα απεξάρτησης μιλάμε ακριβως? Για τα λουσάτα στα οποία η Lindsay Lohan κάνει τις διακοπές της ή για τα παιδιά εκείνα που ξεροσταλιάζουν σε δρόμους για να σώσουν ακόμη και έναν άνθρωπο παραπάνω? Τεράστια απόσταση η μία κατηγορία από την άλλη και δεν είναι καλό να τα βάζουμε σε ένα τσουβάλι.

Kenny to be honest δεν άντεξα να δω παραπάνω από το μισό video. My brain hurt. Δεν ξέρω ίσως τον συγκεκριμένο τον πήρανε στην αποτοξίνωση με την βία και του βγαίνει η πίκρα ή εγώ να μην πιάνω το humor του αλλά σοβαρά μου ακούστηκε σαν κάτι που θα ακούγαμε από την Amy Whinehouse ή τον Pete Doherty αν δεν τους είχαν καεί τα εγκεφαλικά κύτταρα από τις καταχρήσεις.

#4 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 11 August 2010 - 19:32

Πώς ακριβώς ακούγεται λογικό κάτι τέτοιο? Καταρχάς για ποιά κέντρα απεξάρτησης μιλάμε ακριβως? Για τα λουσάτα στα οποία η Lindsay Lohan κάνει τις διακοπές της ή για τα παιδιά εκείνα που ξεροσταλιάζουν σε δρόμους για να σώσουν ακόμη και έναν άνθρωπο παραπάνω? Τεράστια απόσταση η μία κατηγορία από την άλλη και δεν είναι καλό να τα βάζουμε σε ένα τσουβάλι.

Sorry που δεν ήμουν πιο σαφής. Να το ξεκαθαρίσω καλύτερα προς αποφυγή παρεξηγήσεων:

Όταν λέω για κέντρα απεξάρτησης εννοώ φυσικά τα κέντρα απεξάρτησης ναρκωτικών όπου για να ενταχτείς σε πρόγραμμα απεξάρτησης πληρώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σου. Τι νομίζεις; Ότι έτσι τζάμπα μπαίνεις; OK, υπάρχουν και τα δωρεάν κέντρα απεξάρτησης τα οποία όμως είναι πανάθλια.

Πέρα των άλλων πας από την εξάρτηση των ναρκωτικών πηγαίνεις στην εξάρτηση της φαρμακευτικής αγωγής. Οπότε να την βράσω την απεξάρτηση. Την σωστή απεξάρτηση την κάνεις όταν βάλεις καλά στο μυαλό σου ότι πρέπει να τα κόψεις. Διοτί ακόμα κι αν παρακολουθήσεις πρόγραμμα απεξάρτησης και τελειώσεις μ' αυτό ποιός σου εγγυάται ότι δεν θα ξαναμπλεχτείς με τα ναρκωτικά (στο λέω επειδή έχω συναντήσει τέτοια περιστατικά και δεν το βγάζω από το μυαλό μου) ; Οπότε το πράγμα πάει φαύλος κύκλος.

#5 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 11 August 2010 - 21:32

Όταν λέω για κέντρα απεξάρτησης εννοώ φυσικά τα κέντρα απεξάρτησης ναρκωτικών όπου για να ενταχτείς σε πρόγραμμα απεξάρτησης πληρώνεις τα μαλλιά της κεφαλής σου. Τι νομίζεις; Ότι έτσι τζάμπα μπαίνεις; OK, υπάρχουν και τα δωρεάν κέντρα απεξάρτησης τα οποία όμως είναι πανάθλια.


Υποθέτω πως εννοείς τις ιδιωτικές κλινικές απεξάρτησης, οι οποίες λειτουργούν όπως όλες οι ιδιωτικές κλινικές.
Τα προγράμματα απεξάρτησης είναι δημόσια και δωρεάν (και υποχρηματοδούμενα, νομίζω). Με περιορισμένο αριθμό θέσεων και τεράστιες λίστες αναμονής. Αυτό είναι το βασικό πρόβλημα με τα δωρεάν κέντρα αποκατάστασης.

Πέρα των άλλων πας από την εξάρτηση των ναρκωτικών πηγαίνεις στην εξάρτηση της φαρμακευτικής αγωγής. Οπότε να την βράσω την απεξάρτηση. Την σωστή απεξάρτηση την κάνεις όταν βάλεις καλά στο μυαλό σου ότι πρέπει να τα κόψεις. Διοτί ακόμα κι αν παρακολουθήσεις πρόγραμμα απεξάρτησης και τελειώσεις μ' αυτό ποιός σου εγγυάται ότι δεν θα ξαναμπλεχτείς με τα ναρκωτικά (στο λέω επειδή έχω συναντήσει τέτοια περιστατικά και δεν το βγάζω από το μυαλό μου) ; Οπότε το πράγμα πάει φαύλος κύκλος.


Δεύτερον, η εξάρτηση δεν είναι αποκλειστικά σωματική. Το θέμα δεν είναι τόσο το στερητικό σύνδρομο (που είναι απίστευτα βασανιστικό, αλλά σχετικά σύντομο) όσο η υποστήριξη και η κοινωνική επανένταξη. Προφανώς και το βασικό θέμα είναι ο ίδιος ο χρήστης ν' αποφασίσει ότι θέλει ν' απεξαρτηθεί.
Επίσης, δεν είναι μόνο τα προγράμματα υποκατάστασης, υπάρχουν και τα "στεγνά" στα οποία δε χορηγείται μεθαδόνη κ.λπ. Αλλά και υποκατάστατα να δίνονται, η δόση μειώνεται σταδιακά μέχρι να διακοπεί εντελώς.

Αν ακούγομαι κάπως, my apologies, απλώς η γενίκευση μου φαίνεται κάπως τραβηγμένη.

6dqFccT.gif


#6 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 12 August 2010 - 00:00

Kenny to be honest δεν άντεξα να δω παραπάνω από το μισό video. My brain hurt. Δεν ξέρω ίσως τον συγκεκριμένο τον πήρανε στην αποτοξίνωση με την βία και του βγαίνει η πίκρα ή εγώ να μην πιάνω το humor του αλλά σοβαρά μου ακούστηκε σαν κάτι που θα ακούγαμε από την Amy Whinehouse ή τον Pete Doherty αν δεν τους είχαν καεί τα εγκεφαλικά κύτταρα από τις καταχρήσεις.

Οδηγίες:

1. Chill out.
2. Ξαναδές το. :P

Βέβαια εσείς εδώ μιλάτε κυρίως για τα σκληρά ναρκωτικά, και όχι για μαριχουάνα κτλ, οπότε πάω πάσο.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#7 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 12 August 2010 - 03:25

Μιλάμε για τα ναρκωτικά γενικά διότι για ο πόλεμος κατά των ναρκωτικών αφορά όλων των ειδών ναρκωτικών (αν κάνω λάθος διορθώστε με) άσχετα που έχουν κυρίως κόλλημα με την μαριχουάνα.

Αν ακούγομαι κάπως, my apologies, απλώς η γενίκευση μου φαίνεται κάπως τραβηγμένη.

Βλακεία μου τότε. Δεν ήθελα να δώσω την εντύπωση της γενίκευσης όσο αφορά τα ιδρύματα απεξάρτησης καθώς σίγουρα υπάρχουν και κέντρα απεξάρτησης με πιο αγνούς σκοπούς.

Ένα πράγμα που ήθελα να προσθέσω είναι το εξής: ότι ο πόλεμος κατά των ναρκωτικών είτε γίνεται με αγνούς σκοπούς είτε λόγω οικονομικών συμφερόντων με την διάσταση που του 'χουν δώσει αντί να απομακρύνει τον κόσμο από τα ναρκωτικά τον προσελκύει ακόμα περισσότερο δίοτι ως γνώστο το απαγορευμένο πράγμα έχει την γλύκα. Απλά θυμηθείτε τι είχε γίνει στις ΗΠΑ με την απαγόρευση του αλκοόλ για να καταλάβετε τι εννοώ.

Edited by Vetus, 12 August 2010 - 03:30.


#8 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 12 August 2010 - 03:35

Bill Hicks on drugs

Τα λέει όλα.

Καλα τα λεει, πιστευω πως ολο το θεμα γινετε με τα σκληρα ναρκωτικα και οχι τα ελαφρια οπως, το χασις ή μαριχουανα, βεβαια το χασις ειναι πιο βαρυ απο την μαριχουανα but who cares. Επισης αυτα τα ελαφρια "ναρκωτικα" χρησιμοποιούνται για να θεραπευσουν το γλαυκομα και κατι αλλες ασθενειες εαν θυμαμαι καλα. Η αποψη μου για τα σκληρα ναρκωτικα ειναι οτι πρεπει να χρησιμοποιουντε στον πολεμο οπως ηταν ο αρχικος τους σκοπος.

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΛΚΥΣΤΙΚΟ...

Το αλκοολ πιστευω πως ειναι περισσοτερο επικινδυνο απο ενα απλο στριφτο τσιγαρο χασις:smokingg:.
But again απαγορευουν την πωληση χορτου αλλα επιτρεπουν την πωληση τσιγαρου, ειρωνεια;
Στατιστικες εχουν δειξει οτι περισσοτεροι θανατοι προκαλουντε απο το αλκοολ και το τσιγαρο παρα απο το χορτο. ΟΜΩΣ η καταχρηση καθε ουσιας που εχει επιδραση στον εγκεφαλο σιγουρα θα εχει επιπτωσεις, μπορει οχι σε 1 χρονο ουτε σε 2 μπορει και καθολου αλλα παντα υπαρχουν πιθανοτητες.
Το αλλο θεμα τωρα με την πωληση τσιγαρων και αλκοολ να απαγορευετε για ατομα κατω των 18, φυσικα σωστος νομος αλλα ενας που ειναι διατεθιμενος να πιει και γουσταρει να πιει επειδη απλα ειναι εφηβος και θελει να περασει "καλα" δεν θα βρει τροπο να πιει; Υπαρχουν καποια πραγματα που ειναι δυσκολο να σταματησουν.
Υπαρχουν καποιοι ανθρωποι οι οποιοι αγνωουν τους κινδυνους αυτων των ουσιων οπως του αλκοολ η του χασις, οπως και οι καπνιστες αγνωουν τους κινδυνους του τσιγαρου και καπνιζουν σαν φουγαρα μεχρι να ξετρυπωσει μια αρρωστια και μετα θα τρεχουν να το κοψουν. Και μετα απο λιγο καιρο Λενε "Νταξει μωρε περασε ας ξαναξεκινησω παλι"

ezgif.com-resize.gif


#9 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 12 August 2010 - 05:45

But again απαγορευουν την πωληση χορτου αλλα επιτρεπουν την πωληση τσιγαρου, ειρωνεια

So true. :smokingg:

Mήπως επειδή μπορεί ο καθένας να φυτέψει χόρτο κι έτσι θα πάψει να υπάρχει μονοπώλιο; Ξέρω, βλακεία σας ακούγεται αλλά σκεφτείτε το κι έτσι: ως γνωστόν ο καθένας που έχει μια μικρή έκταση χωραφιού μπορεί να φυτέψει ελίες για να βγάζει λάδι όχι μόνο για την πάρτη του αλλά και για να δίνει απλόχερα στους συγγενείς του και στους γνωστούς του. Αυτό φυσικά δυσαρέστησε τις μεγαλοεταιρείες παραγωγής λαδιού και γι' αυτό άρχισαν τις διαφημιστικές καμπάνιες κατά του χύμα λαδιού. Επίσης, έχω ακούσει και περιστατικά όπου αν σε σταματήσουν ενώ οδηγάς και κουβαλάς περισσότερο χύμα λάδι από το επιτρεπτό όριο τρως πρόσθιμο. Are they fucking serious? :burningbe3:

#10 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 12 August 2010 - 07:43

Μπα, αυτό εδώ τα λέει όλα


Youtube Video



Και στο σπόιλερ όλη η συζήτηση

Spoiler:


Ειδικός δεν είμαι, αλλά εμπιστεύομαι τη γνώμη του Friedman και δυστυχώς συμφωνώ ότι το πόλεμο στα ναρκωτικά τον έχει πληρώσει η Αμερική με πολύ βαρύ φόρο αίματος. Και η μεγαλύτερη ειρωνία είναι ότι τον ξεκίνησε ουσιαστικά ο Reagan, πηγαίνοντας εντελώς ενάντια στις αρχές τις οποίες υποτίθεται ότι εκπροσωπούσε.

Θα επανέλθω...

Edited by red pyramid, 12 August 2010 - 09:45.

Posted Image

#11 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 posts

Posted 12 August 2010 - 09:28

Πρέπει εξ αρχής να γίνει ο διαχωρισμός ανάμεσα στο χόρτο και τα βαριά , είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα και ,κατ επέκταση , 2 εντελώς διαφορετικά θέματα . Το αλκοόλ είναι πολλαπλά πιο επικίνδυνο και νόμιμο , πράγμα που δείχνει με πολύ καλό τρόπο το ότι η απαγόρευσή της είναι εντελώς υποκριτική (προστασία του πολίτη, δημόσια υγεία κτλ ) .

Είμαι αντίθετος με την χρήση των βαριών ναρκωτικών , θεωρώ πως είναι μια απόλυτα αυτοκαταστροφική ενέργεια που σε βάζει σε ένα πολύ ζόρικο κόσμο χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος (μια ωραία ταινία επί του θέματος) . Χωρίς να το έχω ψάξει σε βάθος και χωρίς να έχω δει τα βίντεο μάλλον συμφωνώ ότι ένα καλό μέτρο είναι η αποποινικοποίηση , έχω διαβάσει κάποια άρθρα από επιστημονικούς που υποστήριζαν αυτή την άποψη . Χτυπάς το παραεμπόριο έτσι , διατηρώ όμως μερικές ηθικές αμφιβολίες ακόμα .

Το ότι υπάρχουν τεράστια οικονομικά(και όχι μόνο) συμφέροντα από πίσω είναι κάτι που δεν νομίζω να διαφωνεί κάποιος . Αν πχ ήθελε το ελληνικό κράτος να χτυπήσει την διακίνηση θα ήταν κάτι το αρκετά εύκολο ( όχι να [FONT="]την [/FONT]εξαφανίσει , να [FONT="]την [/FONT]χτυπήσει ) , αντιθέτως όμως δεν βλέπουμε κάτι τέτοιο . Οι πρεζέμποροι λίγο παλιότερα στην πλατεία Εξαρχείων πουλάγανε στους εξαρτημένους την δόση τους απέναντι από δημιρίες των ΜΑΤ και αυτοί δεν έκαναν τίποτα . Όπως και τώρα που έχουν μεταφερθεί δίπλα από το Πολυτεχνείο , πάλι το ίδιο . Στις φυλακές είναι το πιο εύκολο πράγμα να βρεις ναρκωτικά . Τα κέντρα αποτοξίνωσης προσπαθούν να λειτουργήσουν υπό ένα καθεστώς πλήρης υποχρηματοδότησης . Και αυτό ισχύει γενικότερα , υπάρχουν κράτη που η οικονομία τους στηρίζεται κυρίαρχα στο εμπόριο ναρκωτικών . Να ναρκωτικά δεν εξυπηρετούν μόνο το παραεμπόριο και το οργανωμένο έγκλημα , είναι πολλές φορές και όργανο του κράτους έτσι ώστε να μπορεί να αλλάξει καταστάσεις προς όφελός του . Άρα μου φαίνεται αρκετά αμφίβολο το αν θα κάνει κάποιο ειλικρινές βήμα για την καταπολέμησή τους εκτός από κινήσεις για το θέαμα
Posted Image

#12 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 12 August 2010 - 15:00

Ο Milton Friedman με έχασε στο "η ποινικοποίηση της μαριχουάνας οδηγεί τον κόσμο στο κράκ και την κοκαϊνη". Γιατί προφανώς το κρακ και η κοκαϊνη είναι όχι μόνο νόμιμα αλλά και τόσο κοινά ώστε τα βρίσκει κανείς στο super market της γειτονιάς του δίπλα από τις σερβιέτες και τα κωλόχαρτα. Και προφανώς είναι σίγουρο ότι ο κόσμος θα δοκιμάσει ούτως ή άλλως ναρκωτικά (γιατί είναι τόσο απαραίτητα όσο το λάδι πχ) ώστε αν δεν βρει το ένα θα πάει στάνταρ στο άλλο. >insert facepalm gif<

Ok είναι παραπάνω από προφανές οτι ο άνθρωπος από οικονομολογικής άποψης είναι οπαδός του άκρατου φιλελευθερισμού και πιστεύει ότι αν αφήσει κανείς την αγορά χωρίς στρεβλώσεις όλα θα πάνε καλά. Guess what όμως. Αποδεδειγμένα αυτό δεν συμβαίνει.

Ο φόρος αίματος τον οποίο έχει πληρώσει η Αμερική αλλά και η κάθε χώρα στον πόλεμο κατά τον ναρκωτικών είναι τεράστιος δεν αντιλέγω. Σταμάτησε όμως κανείς να αναρωτηθεί τι φόρο αίματος έχει πληρώσει από την χρήση των ναρκωτικών και ποιά θα είναι η κατάσταση αν μείνουν όλα ελεύθερα?

Καταρχάς κάποιες παρατηρήσεις σε κάποια πράγματα τα οποία ειπώθηκαν προηγουμένως για να σταματήσει λίγο η μπουρδολογία (με το συμπάθειο αλλά μπαίνω σε rage με κάποια πράγματα που διαβάζω).

Αφενός τα ναρκωτικά δεν είναι η παρεξηγημένη ουσία την οποία κρατάνε παράνομη τα "κακά συμφέροντα". Πίστευα το ότι σκοτώνουν κόσμο το είχαμε εμπεδώσει αλλά το ξαναναφέρω για τα τυπικά. Πέρα από αυτό όμως το να γίνουν τα ναρκωτικά νόμιμα θα σύμφερε πολύ κόσμο. Από την μία τους ίδιους τους εμπόρους, από την άλλη τις φαρμακευτικές από την τρίτη τους ίδιους τους χρήστες και παράλληλα θα δημιουργούσε μια τεράστια βιομηχανία που από την μια πλευρά θα έσπρωχνε τους ανθρώπους στην εξάρτηση και από την άλλη θα τους πάσσαρε μετά στην απεξάρτηση. Παρόλαυτά παραμένουν παράνομα. Γιατί; Γιατί πολύ απλά οι συνέπειες είναι τόσο άμεσες και τόσο καταστροφικές που κάτι τέτοιο θα ήταν καταστροφικό όχι μόνο για τα μεμονωμένα άτομα αλλά και γενικά για μια πιθανή κοινωνία εξαρτημένων. Το επιχείρημα "σου λένε ότι είναι κακό για να μην το καλλιεργείς μόνος σου" είναι τόσο αστείο με το να σου λένε ότι "σου λένε οι βιομηχανίες καπνού ότι είναι κακό για να μην καλλιεργείς εσύ καπνά στο μπαλκόνι σου".

Θα μου πείτε μόνο τα ναρκωτικά είναι το πρόβλημα? Σαφώς και όχι! Γενικά κάθε πράγμα στο οποίο γίνεται κατάχρηση είναι επικίνδυνο είτε είναι το ποτό είτε είναι το τσιγάρο είτε το φαί. Εδώ με το νερό αν το παρακάνεις θα πεθάνεις (true story). Αλλά οι προαναφερθείσες περιπτώσεις δεν είναι ούτε τόσο εθιστικές ούτε με τόσο άμεσα καταστροφικά αποτελέσματα όσο τα σκληρά ναρκωτικά. Και φυσικά σε κάποιες περιπτώσεις όπως το ποτό και το τσιγάρο να έπρεπε να μπούν και άλλοι περιορισμοί στην χρήση τους ΑΛΛΑ το γεγονός ότι εκεί το πλαίσιο είναι ελλειπες δεν σημαίνει ότι πρέπει να αφήσουμε και αλλού τα πράγματα ελεύθερα.

Ειδικότερα για το θέμα της μαριχουάνας (κάνω ξεχωριστή αναφορά γιατί την διαχωρίζω και εγώ από τα σκληρά ναρκωτικά) δεν έχω αποφασίσει ακόμη. Αυτό το οποίο είναι επικίνδυνο με την συγκεκριμένη περίπτωση είναι όχι τόσο οι συνέπειες και τα αμεσα αποτελέσματα στον οργανισμό (σωστά ειπώθηκε ότι και φαρμακευτική χρήση έχει και λιγότερες συνέπειες και πιθανότητες εθισμού από το κοινό τσιγάρο) αλλά το πόσο μπορεί να αποτελέσει σκαλοπάτι για τα βαρύτερα ναρκωτικά. Δεν ξέρω σε ποιό ποσοστό οι χρήστες περνάνε μια φάση και το ξεπερνάνε και σε ποιό ποσοστό θέλουν σταδιακά κάτι πιο ισχυρό.

Αnw αυτά τα όχι και τόσο λίγα από εμένα. Συγγνώμη για το κάπως έντονο ύφος του post αλλά όταν έχεις δει την κατάντια στην οποία οδηγούν δεν μπορείς να είσαι ψύχραιμος όταν ακούγονται κάποια πράγματα.

#13 unagi

unagi

    Anime Fan

  • Members
  • 154 posts

Posted 12 August 2010 - 15:56

Παρόλαυτά παραμένουν παράνομα. Γιατί; Γιατί πολύ απλά οι συνέπειες είναι τόσο άμεσες και τόσο καταστροφικές που κάτι τέτοιο θα ήταν καταστροφικό όχι μόνο για τα μεμονωμένα άτομα αλλά και γενικά για μια πιθανή κοινωνία εξαρτημένων. Το επιχείρημα "σου λένε ότι είναι κακό για να μην το καλλιεργείς μόνος σου" είναι τόσο αστείο με το να σου λένε ότι "σου λένε οι βιομηχανίες καπνού ότι είναι κακό για να μην καλλιεργείς εσύ καπνά στο μπαλκόνι σου".



Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ, όμως συγνώμη αλλά εδώ λες σχεδόν βλακείες. Στην Ολλανδία κάνανε το καλύτερο πράγμα για μένα που νομιμοποίησαν κατά κάποιο τρόπο την μαριχουάνα, οι άνθρωποι πάνε στις καφετέριες που την πουλάνε παίρνουν μέχρι ένα καθορισμένο ποσό, πέντε γραμμάρια από οτι θυμάμαι, και είτε το κάνουν εκεί είτε το κάνουν στο σπίτι τους. Δεν βλέπεις ποτέ δημόσια χρήση ναρκωτικών.Βέβαια κάθε χώρα είναι ιδιαίτερη περίπτωσή και δεν πρέπει να κάνουμε αφελείς σκέψεις του στυλ "νομιμοποίησή και στην Ελλάδα", εδώ δεν υπάρχει ούτε η πειθαρχία των Ολλανδών ούτε η αγωγή τους.

Κατά τα άλλα το αλκοόλ είναι όντως ναρκωτικό, και αποτελεί μεγάλο κοινωνικό πρόβλημα σε χώρες όπως η Ρωσία και άλλες Βαλτικές χώρες (ο αλκοολισμός εκεί θερίζει κυριολεκτικά), αλλά δύσκολα περιορίζεται η χρήση του, καθώς κατά κάποιο τρόπο, έχει περάσει στην κουλτούρα τους.

#14 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 12 August 2010 - 16:04

Καταρχάς νομίζω ότι το ξεκαθάρισα ότι την μαριχουάνα την θεωρώ ξεχωριστή περίπτωση και εξήγησα και το γιατί, και ότι μίλαγα κυρίως για τα βαριά ναρκωτικά στο μεγαλύτερο μέρος του post.

Σε αυτό που quotareis απαντάω στο εξής post του Vetus

Mήπως επειδή μπορεί ο καθένας να φυτέψει χόρτο κι έτσι θα πάψει να υπάρχει μονοπώλιο; Ξέρω, βλακεία σας ακούγεται αλλά σκεφτείτε το κι έτσι: ως γνωστόν ο καθένας που έχει μια μικρή έκταση χωραφιού μπορεί να φυτέψει ελίες για να βγάζει λάδι όχι μόνο για την πάρτη του αλλά και για να δίνει απλόχερα στους συγγενείς του και στους γνωστούς του. Αυτό φυσικά δυσαρέστησε τις μεγαλοεταιρείες παραγωγής λαδιού και γι' αυτό άρχισαν τις διαφημιστικές καμπάνιες κατά του χύμα λαδιού. Επίσης, έχω ακούσει και περιστατικά όπου αν σε σταματήσουν ενώ οδηγάς και κουβαλάς περισσότερο χύμα λάδι από το επιτρεπτό όριο τρως πρόσθιμο. Are they fucking serious?


Eν ολίγοις λέω ότι σχετικά με την μαριχουάνα αλλά και τα υπόλοιπα ναρκωτικά υπάρχουν χίλιοι και δύο άλλοι λόγοι (το σωστοί ή το λάθος είναι σίγουρα στο χέρι του καθενός για να το κρίνει σίγουρα όμως είναι πιο σημαντικοί από το κέρδος μιας ολόκληρης βιομηχανίας που θα ανοιγόταν με την νομιμοποίηση τους) για τους οποίους τα κρατάνε παράνομα (στην Ελλάδα αλλά και αλλού). Η πίεση για να μην σπάσει το "μονοπώλιο" δεν είναι ένας από αυτούς.

Feel free to disagree though.

Edited by iristella, 12 August 2010 - 16:09.


#15 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 posts

Posted 12 August 2010 - 16:32

Άμα ήταν για νομιμοποίηση των βαριών τότε εγώ το έχω στο μυαλό μου ως κάτι το οποίο είναι σε πολύ αυστηρά κρατικά πλαίσια . Αν και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι μια μπούρδα και μισή , μιας και δεν αναγνωρίζω την ανθρωπιστική του διάσταση . Στην Ολλανδία η νομιμοποίηση έγινε οικονομικούς λόγους κυρίως (σκεφτείτε το για λίγο , άμα δεν υπήρχε αυτή κατάσταση έτσι , θα θεωρούσατε το Άμστερνταμ τόσο καλό προορισμό όσο θεωρείται τώρα; ) , όπως και οι σκέψεις γύρο από την αλλαγή πολιτικής τους .

Τα σκληρά ναρκωτικά σκοτώνουν αργά-αργά τον άνθρωπο , αυτό το ξέρουμε όλοι μας . Το γιατί υπάρχουν , τι εξυπηρετούν και πως μπορεί να αντιμετωπιστεί είναι μια κουβέντα που στην οποία δεν θα το αναφέρουμε ξανά και ξανά μόνο και μόνο για συναισθηματισμούς .
Posted Image