Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Serial Experiments Lain


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#16 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 05 July 2010 - 18:53


Για να πω την αλήθεια εμένα μου άρεσε τόσο πολύ που το είχα δει σχεδόν μονορούφι.... Βέβαια γούστα κι ορέξεις είναι αυτά!
Απλά πιστεύω αν ταλαιπωρείς πολύ μια σειρά (και μάλιστα από τις πολύ καλές) βλέποντάς την αργά και βασανιστικά, χάνεις το νόημα στο τέλος.


Για να πω και την δικη μου αληθεια εγω το ειχα δει μονορουφι και εκανα rewatch την ιδια μερα. 2 φορες τη μια μετα την αλλη δλδ :hihi2:

καποιες σειρες ανετα μπορεις να δεις σε οσο καιρο θες. αλλα οταν αποφασισεις να δεις μια σειρα οπως το SEL, που προφανως δεν ειναι για ολα τα γουστα, (και ναι μπορει να κουρασει παρα πολυ ανετα καποιον) η λυση του να βλεπω 1 επ. το μηνα δεν βοηθαει την κατασταση. το μετατρεπει σε αγγαρεια κιολας. ή μονορουφι ή 5, 5 επεισοδια σε 2,3 μερες ωστε να μην χαθει η ατμοσφαιρα.

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#17 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 05 July 2010 - 18:59

... αξιο τεκνο της κυβερνοπανκ φιλοσοφιας.

Βασικά απ 'ότι έχω καταλαβει, δεν μου ταιριάζει η υπερβολική φιλοσοφία σε αυτά τα θέματα. Ενώ μου αρέσει το sci fi και μου αρέσουν θέματα με την εξέλιξη του ανθρώπου ή των μηχανών στο να γίνουν άνθρωποι κτλ. εδώ δεν μπόρεσα να δεχτώ κάποια πράγματα: Δεν είχαν λογική.
Spoiler:
Δεν μ' αρεσουν τέτοια σενάρια γιατί δεν έχουν λογική. Ας πούμε, για να δώσω ένα παράδειγμα του τι εννοώ σε live action, το Matrix είχε λογική. Αυτό όχι.

Posted Image

Posted Image


#18 Kisara

Kisara

    the keikbender

  • Members
  • 122 posts

Posted 05 July 2010 - 21:04

Το thread πάει με τη λογική του άνιμε τελικά. Χεχε, τυχαίο; Δεν νομίζω! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο καθένας εκφράζει τη δική του αλήθεια/ πραγματικότητα, όπως πραγματεύται και η σειρά. Και επειδή μέχρι το 10 τουλάχιστον, δεν υπάρχει κάποια συκγεκριμένη πλοκή, δεν νομίζω ότι έχασα και τίποτα που δεν το είδα μονορούφι. Όχι ότι πιστεύω ότι είναι καλύτερο αυτό που έκανα από το να το έβλεπα όλο αμέσως, και βεβαίως δεν το συστήνω, αλλά απλά δεν έχασα και κάτι, αφού για εμένα το νόημά της είναι δύσκολο να ξεχαστεί, όπως και η ατμόσφαιρα.

#19 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 05 July 2010 - 21:28

Η σειρά δεν παρέχει λογικές εξηγήσεις για αυτά που συμβαίνουν.
Spoiler:

Σκοπός της σειράς, τουλάχιστον απο τη δική μου οπτική, είναι να δώσει το έναυσμα για προβληματισμό. Προβληματισμό σχετικά με την εξέλιξη της ανθρωπότητας και την υποκειμενική αντίληψη της πραγματικότητας.

#20 Kisara

Kisara

    the keikbender

  • Members
  • 122 posts

Posted 05 July 2010 - 21:30

τουλάχιστον απο τη δική μου οπτική, είναι να δώσει το έναυσμα για προβληματισμό. Προβληματισμό σχετικά με την εξέλιξη της ανθρωπότητας και την υποκειμενική αντίληψη της πραγματικότητας.


Αυτό ακριβώς εννοώ με το "τη λογική της σειράς", όχι την έννοια που παραθέτεις παραπάνω. Τουλάχιστον φαίνεται πιστεύω!

#21 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 05 July 2010 - 22:17

Απο τα καλυτερα anime που εχω δει.
Με πιο pace πρεπει να την δεις τωρα, να πω την αληθεια δεν ξερω εγω την ειχα δει σε ενα 2μερο λογο τεχνικων προβληματων και μια χαρα την ευχαριστηθηκα xd

Cuberpunk, σκοτεινο, μελαγχολικο, is there a reason not to love it?

qzMHWHd.png


#22 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 06 July 2010 - 06:48

Spoiler: επ 6 ή 7 δε θυμαμαι


#23 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 July 2010 - 07:30

Το thread πάει με τη λογική του άνιμε τελικά. Χεχε, τυχαίο; Δεν νομίζω! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο καθένας εκφράζει τη δική του αλήθεια/ πραγματικότητα, όπως πραγματεύται και η σειρά. Και επειδή μέχρι το 10 τουλάχιστον, δεν υπάρχει κάποια συκγεκριμένη πλοκή, δεν νομίζω ότι έχασα και τίποτα που δεν το είδα μονορούφι. Όχι ότι πιστεύω ότι είναι καλύτερο αυτό που έκανα από το να το έβλεπα όλο αμέσως, και βεβαίως δεν το συστήνω, αλλά απλά δεν έχασα και κάτι, αφού για εμένα το νόημά της είναι δύσκολο να ξεχαστεί, όπως και η ατμόσφαιρα.



παντως οι σεναριογραφοι δεν εγραψαν το σεναριο κουτουρού.

Για πληροφοριες της σειρας διαβασε και αυτο

http://www.cjas.org/~leng/lain.htm

"Lain discovers that the Wired is not more "real" than Real World. At the same time, Lain discovers that the other extreme viewpoint, that Real World is more "real" than the Wired, is also incorrect. "

#24 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 08 July 2010 - 00:43

Βασικά απ 'ότι έχω καταλαβει, δεν μου ταιριάζει η υπερβολική φιλοσοφία σε αυτά τα θέματα. Ενώ μου αρέσει το sci fi και μου αρέσουν θέματα με την εξέλιξη του ανθρώπου ή των μηχανών στο να γίνουν άνθρωποι κτλ. εδώ δεν μπόρεσα να δεχτώ κάποια πράγματα: Δεν είχαν λογική.

Spoiler:
Δεν μ' αρεσουν τέτοια σενάρια γιατί δεν έχουν λογική. Ας πούμε, για να δώσω ένα παράδειγμα του τι εννοώ σε live action, το Matrix είχε λογική. Αυτό όχι.


η βαση ολης αυτης της κουλτουρας βασικα αυτη ειναι, η αλληλεπιδραση, φυσικη και μεταφυσικη, του "υπαρκτου" με ενα διαδικτυακο κοσμο.Για δικαιολογιες μπορεις να βρεις απειρες (ουσιαστικα αυτα που λες οτι σε ξενιζουν μπορουν να εφαρμοστουν και στο ματριξ) οπως οτι τα παντα ειναι ενεργεια, οτι δεν ειναι αυτος ο αληθινος κοσμος αλλα το δικτυο πληροφοριων,οτι ο θεος εχει μαθει τη c++ και σαχλαμαριζεται...

ειναι ωραιο να βλεπεις καποιον να αντιδραει σε κατι το οποιο θεωρειται κατα κορον δεδομενο οπως οι αισθησεις μας.Και η κλιμακωση του Sel ειναι πολυ καλοδουλεμενη για να στο δωσει αυτο.

Βεβαια γουστα ειναι αυτα...:thatsit:

#25 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 08 July 2010 - 08:57

η βαση ολης αυτης της κουλτουρας βασικα αυτη ειναι, η αλληλεπιδραση, φυσικη και μεταφυσικη, του "υπαρκτου" με ενα διαδικτυακο κοσμο.Για δικαιολογιες μπορεις να βρεις απειρες (ουσιαστικα αυτα που λες οτι σε ξενιζουν μπορουν να εφαρμοστουν και στο ματριξ) οπως οτι τα παντα ειναι ενεργεια, οτι δεν ειναι αυτος ο αληθινος κοσμος αλλα το δικτυο πληροφοριων,οτι ο θεος εχει μαθει τη c++ και σαχλαμαριζεται...

ειναι ωραιο να βλεπεις καποιον να αντιδραει σε κατι το οποιο θεωρειται κατα κορον δεδομενο οπως οι αισθησεις μας.Και η κλιμακωση του Sel ειναι πολυ καλοδουλεμενη για να στο δωσει αυτο.

Βεβαια γουστα ειναι αυτα...:thatsit:

Θα μπορούσαν να εφαρμοστούν στο matrix αλλά δεν εφαρμόστηκαν. Aυτό κάνει την διαφορά.

Καταρχάς το μεταφυσική με το φυσική για μένα δεν ταιριάζουν το ένα με τ' αλλο. Μάλιστα είναι άκρως αντίθετα οπότε σε ένα είδος που έχει σαν βάση τις επιστήμες δεν χωράνε μεταφυσική, αστρολογίες και τα συναφή. Για μένα μιλάω, έτσι; Ένας απο τους λόγους που από μικρή με τράβηξαν τα scifi ήταν το ότι τα σενάρια τους θα μπορούσαν να γίνουν μέχρι ενός βαθμού πράξη. Και στο Lain θα μπορούσε να συμβεί όλο αυτό με τον
Spoiler:
Από το σημείο αυτό, παύει να είναι scifi και γίνεται fantasy...Όχι ότι έχω πρόβλημα με τα fantasy μου αρέσουν κι αυτά πολύ, απλά δεν θέλω να μου τα μπερδεύουνε.:canthelp:

Posted Image

Posted Image


#26 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 13 July 2010 - 12:08

Επιτελους τελειωσα αυτο το μικρο επος.Πραγματικα μπορω να πω οτι ειναι απο τα ελαχιστα ανιμε που αξιζουν αριστα κ επαινους.Σε καμια περιπτωση δεν το περιμενα τοσο ωραια δομημενο.Ξεπερασε καθε προσδοκια μου.

Στην αρχη η αληθεια ειναι οτι ειχα "χαθει" λιγο.Ωστωσο τα πραγματα αρχιζουν να "ξεκαθαριζουν" οσο πλησιαζουμε προς το τελος.Δεν ειναι τυχαιο που το καθε επεισοδιο ονομαζοταν layer.Καθε επεισοδιο κ ενα στρωμα πιο κοντα στην αληθεια.Επισης,μου αρεσε αρκετα το γεγονος οτι καταπιανοταν με αρκετα θεματα που αφορουσαν αμεσα τον συγχρονο τροπο ζωης.
Η τεχνολογικη προοδος κ το ποσο αυτη επηρεαζει την καθημερινοτητα μας (βλ. ο ψηφιακος κοσμος ηταν πανταχου παρων στον "πραγματικο" και αυτο φαινοταν στις σκιες)
Η μοναξια,που ειναι μια απορροια της τεχνολογικης προοδου κ των πλεονεκτιματων που αυτη προσφερει (τεραστιος ογκος πληροφοριων-βλεπε κ infornography-ουσιαστικα,μεσω του διαδυκτιου μπορεις να βρισκεσαι παντου απο την ανεση του δωματιου σου).
Ψυχικες διαταραχες(βλ.οι πολλαπλες προσωπικοτητες της Lain, ο νευρικος κλονισμος κ η καταρρευση της "αδερφης" της Lain μολις συνειδητοποιησε το τι ειναι τελικα)
Και να μην ξεχασουμε το βασικο θεμα της σειρας:η συνδεση κ η επικοινωνια μεταξυ των ανθρωπων.

Σε γενικες γραμμες,ειναι ενα ανιμε το οποιο σε βαζει σε σκεψεις κ σε κανει να αμφισβητησεις την ιδια την υφη της πραγματικοτητας μεσω των προβληματισμων που προβαλλει.Αν δεν το εχετε δει,να το κανετε λιαν συντομως.Εαν το εχετε ηδη δει,τοτε αξιζει σιγουρα ενα ακομη rewatch.Αυριο ξεκιναω το δικο μου rewatch.

Και μια παρατηρηση που μου εκανε τρομερη εντυπωση.
Spoiler:

Edited by Omoikane, 14 July 2010 - 22:42.

"If life should treat you bad,don't get even,get mad."

#27 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 13 July 2010 - 15:04

Σχετικά με την μοναξιά, το προσέξατε οτι η Lain ντυνόταν σαν ζωάκι για να μην ξεχωρίζει απο τα πάνινα ζώα του δωματίου της, κι έτσι να έχει «παρέα»;

#28 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 13 July 2010 - 17:20

Αρκετα ενδιαφερουσα παρατηρηση Nikos1451.Δεν το ειχα σκεφτει με αυτον τον τροπο.Πιστευα οτι ετσι ηθελαν να τονισουν περισσοτερο την παιδικοτητα κ την αθωοτητα της Lain πριν την "μεταμορφωση" της.
"If life should treat you bad,don't get even,get mad."

#29 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 14 July 2010 - 09:56

μόλις το τελείωσα, είδα απο το 6ο-13ο μαζεμένα τώρα κ τα 2 τελευταία επεισόδια με άφησαν με ανοιχτό το στόμα. μάλλον αυτά τα 2 χρειαζόμουν για να πώ ότι η σειρά είναι top!

πανέμορφη σειρά.

αμφισβητούσα όσους έλεγαν για rewatch, αλλά μάλλον χρειάζεται να την ξαναδείς με άλλα μάτια.
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#30 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 14 July 2010 - 11:34

Πρεπει να εχω δει το ending περι τις 15-16 φορες μεχρι στιγμης κ μολις τωρα καταφερα να συνειδητοποιησω το τι πραγματικα παριστανει.Στο ending βλεπουμε την Lain να ειναι ολογυμνη ξαπλωμενη στην εμβρυακη σταση κ να περιστοιχιζεται απο καλωδια κ κυκλωματα,πραγμα το οποιο ενισχυει τον ισχυρισμο οτι
Spoiler:

"If life should treat you bad,don't get even,get mad."