Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Serial Experiments Lain


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 05 July 2010 - 00:19

Posted Image

Lain Iwakura appears to be an ordinary girl, with almost no experience with computers. Yet the sudden suicide of a schoolmate, and a number of strange occurrences, conspire to pull Lain into the world of the Wired, where she gradually learns that nothing is what it seems to be... not even Lain herself.



Well αφου δεν υπηρχε thread ... βουαλα τωρα υπαρχει .. >_>

Βρισκομαι στο 4ο επεισοδιο και μπορω να πω, πως ειμαι σχετικα μπερδεμενος ...

Παντως φαινεται οτι εχει μια σοβαρη πλοκη απο πισω και ενα μηνυμα να περασει ( ψιλο φαινεται απο το 2ο επεισοδιο ποιο ειναι αυτο ), επαληθευει αυτα που ακουγονται οτι ειναι λιγο καταθλιπτικο ( το σχεδιο, ο ρυθμος και ιδιαιτερα η ηρωιδα βοηθανε σε αυτο ) κτλπ.

Για την εποχη του εχει και εξαιρετικο OP.

Spoiler: εως και το 4


Συνεχιζω ακαθεκτος.

#2 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 05 July 2010 - 00:28

τυγχαίνει να βρίσκομαι στο 6ο επεισόδιο (το έχω δεί), κ ναι, φαίνεται να αρχίζει να γίνεται πιο γρήγορη η πλοκή. τουλάχιστον αυτό φαίνεται.

Spoiler:

Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#3 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 05 July 2010 - 00:58

Loke, είσαι για λιθοβολισμό που δεν το έχεις δει ακόμα. Αλλά συγχωρημένος αφού άνοιξες thread.
Μια συμβουλή. Δέστε το μονορούφι και αφήστε τις απορίες να μαζεύονται, χωρίς να προσπαθείτε να εξηγήσετε και πολλά πράγματα... αφεθείτε στη φιλοσοφία του πράγματος. Μετά ξαναδέστε το. Eίναι ακόμα καλύτερο. :P

Posted Image


#4 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 05 July 2010 - 01:43

και αλλα δεν εχω δει αλλα πλεον δυσκολα ξεκιναω completed σειρες :/

oσο περνανε τα επεισοδια τοσο περισσοτερο κολαω και θελω να δω τη συνεχεια στις συζητησεις και τις εξελιξεις.

#5 unagi

unagi

    Anime Fan

  • Members
  • 154 posts

Posted 05 July 2010 - 03:26

Καλά πως δεν υπήρχε thread για το Lain τόσο καιρό...αχεμ
Εγώ το είδα πρόσφατα και το έχω φρέσκο στην μνήμη μου, είναι ένα anime που του επιβάλλεται rewatch. Το OP όπως αναφέρθηκε είναι πάρα πολύ κάλο.

Edited by unagi, 05 July 2010 - 04:13.


#6 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 05 July 2010 - 03:36

Υπήρχε αυτό για όσους δεν το είδαν που έχει και ωραιότατο review:

http://www.anime.gr/forums/showthread.php?t=1580&highlight=serial+experiments+lain

Η γνώμη μου επειδή βαρίεμαι να τα ξαναλέω την κάνω copy-paste από εκεί :
(δεν έχει spoilers, επειδή θεωρώ αμαρτία στο συγκεκριμένο έργο τα πολλά λόγια, καθώς ο κάθε θεατής λαμβάνει αρκετά διαφορετικά ερεθίσματα βλέποντάς το)
(το συγκεκριμένο στοιχείο το έχω συναντήσει σε ελάχιστα anime)
Spoiler:


Πάντως θα συμφωνήσω με sunday, αφεθείτε και απλά δείτε το, μην το κουράζετε και πολύ στο ενδιάμεσο γιατί αφαιρεί απ'το impact και την συνολική απόλαυση imo.

Edited by Radagast, 05 July 2010 - 03:48.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#7 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 05 July 2010 - 03:42

Άλλο thread συζήτησης άλλο review. ;)

Posted Image


#8 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 05 July 2010 - 09:06

Από τις πολύ αγαπημένες μου σειρές, που δυστυχώς δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα το rewatch. Πρώτη φορά την είχα δει στην Γ' Γυμνασίου και είχα πέσει από τα σύννεφα. Και μόνο για την ατμόσφαιρα αξίζει να το δει κάποιος. Ακόμα θυμάμαι την ανατριχίλα που με είχε πιάσει στις 12 η ώρα που έβλεπα τα τελευταία επεισόδια. :sadist:

15fkk04.jpg


#9 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 05 July 2010 - 10:04

Δυο φορές το είδα, ευκαιρία να το δώ για τρίτη φορά. Μου αρέσει που τα επεισόδια χαρακτηρίζονται ως layers. Με κάθε επεισόδιο περνάμε και απο ένα layer πλησιάζοντας περισσότερο την Αλήθεια.
Είναι σαν να παραλληλίζεις την πραγματικότητα με ενα κρεμμύδι.

#10 Cosbuster

Cosbuster

    Starting...

  • Members
  • 8 posts

Posted 05 July 2010 - 11:14

Το είχε πάρει το μάτι μου πρόσφατα και σκεφτόμουν αν αξίζει. Ισχύει ότι η όλη ατμόσφαιρα θυμίζει λίγο Ergo Proxy η καμία σχέση?

#11 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 05 July 2010 - 15:17

Το είχε πάρει το μάτι μου πρόσφατα και σκεφτόμουν αν αξίζει. Ισχύει ότι η όλη ατμόσφαιρα θυμίζει λίγο Ergo Proxy η καμία σχέση?


Δεν θα έλεγα ότι θυμίζει το Ergo Proxy. Ούτε στο σχεδιασμό, αλλά ούτε και στην ιστορία. Είναι πάρα πολύ καλή σειρά όμως και αξίζει να την δει κάποιος και με μόλις 13 επεισόδια δεν κουράζει καθόλου.
Posted Image

Posted Image

#12 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 05 July 2010 - 17:39

Δεν θα έλεγα ότι θυμίζει το Ergo Proxy. Ούτε στο σχεδιασμό, αλλά ούτε και στην ιστορία. Είναι πάρα πολύ καλή σειρά όμως και αξίζει να την δει κάποιος και με μόλις 13 επεισόδια δεν κουράζει καθόλου.


εξαρταται πως χαρακτηριζεις το "κουραζει" ,γενικα τα επεισοδια ειναι γεματα παραλληρισμους και καθε layer σου δινει πολυ τροφη για σκεψη.Αλλα αξιζει μεχρι και το τελευταιο νανοδευτερολεπτο. Ειναι χαλαρα ενα απο τα καλυτερα ανιμε που εχω δει και αξιο τεκνο της κυβερνοπανκ φιλοσοφιας.
Αναμενω και εγω ποτε θα αποταμιευσω αρκετη φαια ουσια για ενα rewatch

#13 Kisara

Kisara

    the keikbender

  • Members
  • 122 posts

Posted 05 July 2010 - 18:28

Συμφωνώ απελπισμένα με το "κουράζει"! Ενώ μου αρέσει πάρα πολύ και σαν ιστορία και σαν νόημα (αυτό το υπαρξιακό με τραβάει ώρες ώρες) είμαι εδώ και μήνες στο 10ο επεισόδιο. Βλέπω ένα και κουράζομαι!
Καλά, για να μην πω για εκείνο το "present day, present time" που είναι άκρως τρομακτικό!:OMG3:

#14 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 05 July 2010 - 18:48

Συμφωνώ απελπισμένα με το "κουράζει"! Ενώ μου αρέσει πάρα πολύ και σαν ιστορία και σαν νόημα (αυτό το υπαρξιακό με τραβάει ώρες ώρες) είμαι εδώ και μήνες στο 10ο επεισόδιο. Βλέπω ένα και κουράζομαι!
Καλά, για να μην πω για εκείνο το "present day, present time" που είναι άκρως τρομακτικό!:OMG3:



Για να πω την αλήθεια εμένα μου άρεσε τόσο πολύ που το είχα δει σχεδόν μονορούφι.... Βέβαια γούστα κι ορέξεις είναι αυτά!
Απλά πιστεύω αν ταλαιπωρείς πολύ μια σειρά (και μάλιστα από τις πολύ καλές) βλέποντάς την αργά και βασανιστικά, χάνεις το νόημα στο τέλος.
Posted Image

Posted Image

#15 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 05 July 2010 - 18:51

Συμφωνώ απελπισμένα με το "κουράζει"! Ενώ μου αρέσει πάρα πολύ και σαν ιστορία και σαν νόημα (αυτό το υπαρξιακό με τραβάει ώρες ώρες) είμαι εδώ και μήνες στο 10ο επεισόδιο. Βλέπω ένα και κουράζομαι!
Καλά, για να μην πω για εκείνο το "present day, present time" που είναι άκρως τρομακτικό!:OMG3:


εμενα πιο πολυ με κουρασε το πρωτο που ηταν υπερβολικα αργο.

Οσο για το present day / time, i love it πολυ ψυχεδελικο.