Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Serial Experiments Lain


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#31 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 July 2010 - 09:19

Mieh πολύ μπέρδεμα χωρίς κάποιο λόγο και imo άκρως overrated. Καλό αλλά όχι και έπος, νομίζω οι υπόλοιπες σειρές του Abe είναι πολύ ποιο ενδιαφέρουσες [από τις 13αρες μόνο]. Μου άρεσε πάντως το σχέδιο κυρίως επειδή είμαι φαν της περιόδου που βγήκε [late 90's] Τέσπα, αν έβρισκα τα dvd σε λογική τιμή το αγόραζα!
rsrGbGx.gif

#32 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 27 July 2010 - 10:01

Τι μου θύμισες τώρα... το πρώτο anime που αγόρασα και είδα σε dvd από Αμερική (κάπου το 2000)... όντως καταπληκτικό (αν και πλέον δε θυμάμαι παρά ελάχιστα από το τι γινόταν, πέραν μιας γλυκιάς νοσταλγίας όποτε βλέπω image, online).

ΥΓ: Να ένα καλό και εύκολο cosplay, btw
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#33 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 27 July 2010 - 22:26

Τι μου θύμισες τώρα... το πρώτο anime που αγόρασα και είδα σε dvd από Αμερική (κάπου το 2000)... όντως καταπληκτικό (αν και πλέον δε θυμάμαι παρά ελάχιστα από το τι γινόταν, πέραν μιας γλυκιάς νοσταλγίας όποτε βλέπω image, online).

ΥΓ: Να ένα καλό και εύκολο cosplay, btw


Εισαι πολυ τυχερος που εχεις στην κατοχη σου τα dvd.Απο το 2007 ειναι out-of-print καθως το παραρτημα της Geneon στις ΗΠΑ εχει κλεισει.Αν κοιταξεις λιγο στο ebay k amazon,θα δεις οτι οι τιμες του box set εχουν ξεφυγει λιγο.
"If life should treat you bad,don't get even,get mad."

#34 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 27 July 2010 - 22:37

Ωραία... Μου βάζεις ιδέες :)
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#35 Eleni~WaIKinG oN AiR~

Eleni~WaIKinG oN AiR~

    BtotheItotheG BANGGGGGGGG

  • Members
  • 206 posts

Posted 02 September 2010 - 10:08

Μόλις το άρχισα(είδα το πρωτο επισοδειο)και εχω ενθουσιαστεί αρκετά.
Αν και ολη η ατμοσφαιρα ειναι περιεργη και λιγακι καταθλυπτικη,σου κραταει το ενδιαφερον και δεν μπορω παρα να θελω να δω και την συνεχεια.
Πρωτη φορα βλεπω τοσο παραξενο anime,
+το animation ειναι απλα απιστευτο!!!
Θα το δω μεχρι το τελος..πρεπει να μαθω τι θα γινει!!
Posted Image

..SiGn My KpOp PeTiToN..ANd LeTs mEeT In gReEcE..

Posted Image
*~AnImE AnD MuSiC OtAkU~*
Takeru and Maya are my husbands...Miyavi and Ruki are my boyfriends...

#36 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 27 October 2010 - 22:47

LAIN. High Def. Coalgirls. YEAH.
Posted Image

#37 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 27 October 2010 - 22:53

Ω ΝΑΙ!!

και... aaaargh, με το κουταλι θα τα βγαζουν... και μονο το OP σημερα?
WHY? WHY? WHYYYYYYYY??

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#38 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 28 October 2010 - 00:57

Bump for the release of the blu-rays.:if:


Δυστυχώς όμως μονάχα οι Coalgirls το έπιασαν, ας ελπίσουμε να ενδιαφερθεί και κανα άλλο γκρουπ για να δούμε τη Lain σε 1080p glory χωρίς προβληματικά αρχεία.

HnH5aB0.jpg


#39 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 21 December 2010 - 01:05

Από καιρού εις καιρόν ανατρέχω στο Lain. Όχι για να φρεσκάρω τη μνήμη μου με κομμάτια από την πλοκή που ξέχασα κι ούτε για να θαυμάσω τη σειρά. Επιστρέφω αναζητώντας εκείνο το συναίσθημα που γεννήθηκε όταν πρωτοείδα τη σειρά.
Είναι αυτή η εναλλακτική θέαση της πραγματικότητας που μετατρέπει τη βαρετή καθημερινότητα σε ένα μυστηριώδες και ίσως ανατριχιαστικό βασίλειο. Είναι η ανάγκη και επιθυμία να αποκοπώ από τα δεσμά του σώματος, αν αυτό με εμποδίζει να εξελιχτώ. Είναι η αλαζονεία του ανθρώπου που καταρρέει από το βάρος των αμαρτιών του.
Αν υπάρχει κάτι που με «χαλάει» στη σειρά αυτό είναι το τέλος της. Γι' αυτό και κάθε φορά που την ξαναβλέπω το αποφεύγω/παραλείπω.
Spoiler:


#40 SpirosK81

SpirosK81

    Manga drop-out

  • Members
  • 517 posts

Posted 21 December 2010 - 11:37

Από καιρού εις καιρόν ανατρέχω στο Lain. Όχι για να φρεσκάρω τη μνήμη μου με κομμάτια από την πλοκή που ξέχασα κι ούτε για να θαυμάσω τη σειρά. Επιστρέφω αναζητώντας εκείνο το συναίσθημα που γεννήθηκε όταν πρωτοείδα τη σειρά.
Είναι αυτή η εναλλακτική θέαση της πραγματικότητας που μετατρέπει τη βαρετή καθημερινότητα σε ένα μυστηριώδες και ίσως ανατριχιαστικό βασίλειο. Είναι η ανάγκη και επιθυμία να αποκοπώ από τα δεσμά του σώματος, αν αυτό με εμποδίζει να εξελιχτώ. Είναι η αλαζονεία του ανθρώπου που καταρρέει από το βάρος των αμαρτιών του.
Αν υπάρχει κάτι που με «χαλάει» στη σειρά αυτό είναι το τέλος της. Γι' αυτό και κάθε φορά που την ξαναβλέπω το αποφεύγω/παραλείπω.

Spoiler:


Και εγώ αυτή την περίοδο το ξαναβλέπω :)
Άξια σειρά!!
Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews

#41 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 29 July 2015 - 22:20

http://fauux.neocities.org/


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#42 Seppuku

Seppuku

    Anime Amateur

  • Members
  • 85 posts

Posted 31 July 2015 - 11:49

Έκανα το λάθος να το ξεκινήσω, να δω καμιά τέσσερα επεισόδια... μπορεί και παραπάνω... και μετά.... αυτό... το άφησα 

 

 

Δε θυμάμαι γιατί το σταμάτησα, μάλλον δεν ήταν σωστό το timing και δεν υπήρχε διάθεση για πολύ σκέψη. Έχει περάσει κανα τρίμηνο κιόλας και δεν θυμάμαι ΤΙ ΠΟ ΤΑ... 

 

Από Σεπτέμβρη, μ αυτή τη ζέστη δεν κάθομαι να σκέφτομαι...  :yawn2:


Proud listener of Radio Rivendell

Posted Image


http://jewellersapprentice.wordpress.com/


#43 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 July 2015 - 20:45

βαλε ακουστικα, δες τηνα το βραδυ και αφεσου. Να ειναι η εκδοση Blueray

 

παρα το οτι ηταν η τριτη φορα που ειδα τη σειρα,  στοιχειωθηκα, ιδιως σε αυτη τη θεαση!



#44 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 31 August 2015 - 19:09

Πριν χρόνια όταν το είχα πρωτοδεί, έτσι όπως το περιέγραφε ο περισσότερος κόσμος περίμενα να δω ένα πολύ βαρύ anime που θα μου έπαιρνε λίγο καιρό για να το τελειώσω. Αντιθέτως με απορρόφησε τόσο πολύ που το τελείωσα μόλις σε δύο μέρες. Μάλλον η λιτότητα διαλόγων του ήταν που το έκανε πιο ευχάριστο για να το παρακολουθήσω αντί να έχει την φλυαρία που έχουν τα περισσότερα "βαριά" anime του είδος και τα καθιστούν κουραστικά μέχρι αηδίας. Μακράν από τα καλύτερα anime όλων των εποχών που το προτείνω σε όλους ανεπιφύλακτα.

 

Eνδιαφέρον είναι το γεγονός ότι ο Chiaki J. Konaka, σεναριογράφος του Serial Experiment Lain, ευθύνεται και για το σενάριο του Digimon Tamers τ' οποίο κατά κάποιον τρόπο αποτελεί μια παιδική έκδοση του Serial Experiment Lains. Ένας λόγος παραπάνω που λατρεύω το Digimon Tamers (αν εξαιρέσουμε την κοιλιά που κάνει από ένα σημείο και μετά).



#45 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 August 2015 - 20:11

Eνδιαφέρον είναι το γεγονός ότι ο Chiaki J. Konaka, σεναριογράφος του Serial Experiment Lain, ευθύνεται και για το σενάριο του Digimon Tamers τ' οποίο κατά κάποιον τρόπο αποτελεί μια παιδική έκδοση του Serial Experiment Lains. Ένας λόγος παραπάνω που λατρεύω το Digimon Tamers (αν εξαιρέσουμε την κοιλιά που κάνει από ένα σημείο και μετά).

 

Κατι αναλογο με το Digimon, αλλα με πολυ καλυτερη ποιοτητα και στο σεναριο και στο animation ειναι και η σειρα Dennou Coil.

Περισσοτερο ταιριαζει αυτη για παιδικη εκδοχη της Lain