Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

New Thundercats anime series by Studio 4°C


  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#136 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 05 August 2011 - 01:40

Το ωραιο ειναι οτι χρησιμοποιησαν την ιδια σειρα κινησεων σε αυτη την σκηνη.
:nanana: Που'ναι τα νιατα μου ?

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#137 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 August 2011 - 13:42

να και μια ενδιαφερουσα αποψη για τη σειρα. το 3ο επεισοδιο δεν με ενθουσιασε καθως δεν ξεφυγε απο την πεπατημενη και αρχισαν να πληθαινουν τα κλισε και τα στερεοτυπα επικινδυνα.

Spoiler:


#138 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 06 August 2011 - 19:42

Spoiler: 3


#139 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 08 August 2011 - 18:21

περισσοτερες λεπτομερειες απο τη συζητηση:

Q.What's Dynamic triangle?

A. Oh you know. Like this, or that or the other. Carlos Meglia, bless him, was the patron saint of it. Such was his love for extrusion that he even drew individual hairs as rectangles. I'm talking design where everything is dynamic, therefore nothing is dynamic.

discipline vs lack of discipline

and at the end of the day, hells yeah vs I'm going to have a little cry now

#140 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 10 August 2011 - 16:32

To είδα. Πολύ καλό. Ξεφεύγει αρκετά από το παλιό και παραδόξως δεν με ενοχλεί καθόλου. Επίσης το animation σκίζει και τελικά όλοι οι χαρακτήρες μου άρεσαν ακόμα και ο Σνιάρφ. Η τσιτάρα πάντως για άλλη μια φορά θα γίνει το όνειρο όλων των πιτσιρικάδων.

Εκεί που γενικά δεν μου άρεσε έιναι το setting. Είναι πολύ πιο fantasy από ότι ήταν το παλιό ,αλλά μάλλον αυτό θα αλλάξει μιας και φεύγουμε από τη θαντέρα και πάμε αλλού. Έχει φυσικά ακρετές τρύπες (ξεφεύγουν τρεις άνθρωποι από ένα μυστικό πέρασμα ακριβώς τη στιγμή που τους κυνηγάνε οι άλλοι... ) αλλά θέλω να έχει τρύπες και να βγάζει ακριβώς αυτό το άισθημα που βγάζει. Άσε που δεν νομίζω να κάτσει κανένα πιτσιρίκι να αναλύσει τι και πως. Ο αδερφός μου μια φορά ξετρελάθηκε.

Μόνο μου παράπονο είναι ότι παρόλο που οπτικά είναι χάρμα οφθαλμών και φαίνεται ότι έπεσαν πολλά λεφτά ,κάπου κάπου φαίνεται φτηνό. Ειδικά οι πολεμιστές της Θαντέρα εκεί που περίμενα ότι θα ήταν χιλιάδες φαινόταν λες και ήταν 100 άτομα. Η σκηνή της γιορτής που κάνει τις ανακοινώσεις ο πατέρας του Λάιον-Ο ήταν και αυτή φτηνιάρικη και ο κόσμος έμοιαζε με σκορποχώρι όχι με μπουλούκι. Γενικά σαν να μου φαίνεται ότι έχουν ένα ψιλοπρόβλημα όταν είναι να απεικονίσουν πολλούς και διαφορετικούς χαρακτήρες. Και πάλι όμως δεν χαλάει ένα πολύ καλό σύνολο.

Πάντως το τρίτο επεισόδιο είναι κλασικό Θάντερκατς. Το γιατί πάνε οι Θάντερκατς εκεί ,γιατί βοηθάν αυτούς που βοηθάν ,γιατί τέλος πάντων συμβαίνει ότι συμβαίνει ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΝΟΗΜΑ. Τελείως παράλογα πράγματα. Δοσμένα με δράση όμως και φυσικά ικανα να εξάψουν την φαντασίου ενός μικρού παιδιού.

Αφού το πετυχαίνουν αυτό είναι όντως ωραίο καρτούν.
Εννοείται ότι κάθε Σάββατο πρωί μετά από πολλά χρόνια θα βλέπω Θάντερκατς. Απλώς πλέον δεν θα τους δείχνει η τηλεόραση αλλά θα τους έχω κατεβάσει εγώ μόνος μου. Ειρωνία της τύχης ε;

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#141 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 16 August 2011 - 16:49

MMMMMATHAFACKING PANTHROOOOOOOO

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#142 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 20 August 2011 - 11:54

Αυτό ακριβώς. Ο γιγάντιος μαύρος που στον ελεύθερο χρόνο του κάνει πόρτα σε μαγαζί. Και έχει και νατσάκου για να δέρνει κόσμο. Και έχει και κοτσιδάκι σε στυλ Στήβεν Σιγκάλ.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#143 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 August 2011 - 19:03

βαρετες σκηνες δρασης παντως.

Σε αυτον τον τομεα τουλαχιστον η παλια σειρα ειναι πολυ καλυτερη.

εμ αν στο CN εχουν συνηθισει σε επεισοδιακα καρτουν, πως να γραψεις μια επικη ιστορια μετα;

#144 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 27 August 2011 - 11:41

τι αθλια επεισοδια ηταν το 5 και το 6; Πως καναν ετσι το Χαμαμ-ρα;

Και ακομα ουτε στη μεση δε φτασαμε......

καταραμενο CN, αντι να μεινεις στα ποιοτικα δικα σου καρτουν (Samurai Jack, Dexter, Courage the Cowardly Dog κλπ) τα μπασταρδευεις ολα κανοντας τα χειροτερα. Δε μας εφτανε το Teen Titans τωρα κανεις το ιδιο και με τους Thundercats. Toυλαχιστον το πρωτο ηταν εστω πιο πρωτοτυπο και ξεραμε που απευθυνεται, εστω αν πατωσε μετα την τριτη σαιζον.

Αυτη η σειρα ομως δε βγαζει πουθενα. Αν κανουν και αλλη σαιζον αλλοιμονο......

#145 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 27 August 2011 - 14:57

Πετράν κρίνεις τα επεισόδια από την σκοπιά ενός 30χρονου. Δεν απευθύνονται σε αυτό το ηλικιακό κοινό οι Thudercats ξέρεις. Ο πιτσιρικάς ο τωρινός λίγη επαφή έχει με τους παλιούς Θάντερκατς ή ακόμα καλύτερα αμφιβάλλω αν ξέρει ότι υπήρχαν και παλιά Θάντερκατς.

Γι αυτό που είναι η σειρά είναι πάρα πολύ καλή. Είναι το καλύτερο remake παιδικού καρτούν που έχω δει ποτέ. Όσο για τις σκηνές δράσης μάλλον δεν θυμάσαι το παλιό ,ή το θυμάσαι ωραιοποιημένα. Εκτός από το φοβερό εναρκτήριο animation ,όλο το υπόλοιπο ήταν μέτριο και μερικές φορές κακό. Εδώ είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές. Μην λέμε και ότι θέλουμε.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#146 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 27 August 2011 - 17:06

ανεφερα και πριν αποψεις ειδικων που ασχολουνται με το animation γιατι υστερει η σειρα.

Οποιος ενδιαφερεται ας τα διαβασει. το αν μας αρεσει ή οχι είναι αλλου παπα ευαγγελιο.

#147 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 03 September 2011 - 11:53

Spoiler: Επεισόδιο 7


Γενικά, πάει τέλεια. I'm pumped up for the continuation. :riiight:

Edited by Tea-chan, 03 September 2011 - 12:46.

Posted Image


#148 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 03 September 2011 - 15:15

Επεισόδιο 7.

Το καλύτερο επεισόδιο μέχρι στιγμής. Βασικά είναι απλά ΕΠΙΚΟ. Πέραν του origin των Thundercats δίνει και το όλο κλίμα και σκοπό στα πλαίσια του οποίου θα κινηθεί το cartoon. Επίσης η μάχη (δεν μαρτυράω περισσότερα) είναι όχι απλά κορυφαία ,αλλά ανώτερη από οτιδήποτε άλλο έχω δει εδώ και καιρό. Η πόρωση που βγάζει πάντως ξεπερνά κατά πολύ το παλιό. Βασικά έχω την εντύπωση ότι οι νέοι Θάντερκατς είναι καλύτεροι... Δηλαδή ακόμα και αν δεν είδατε κανένα προηγούμενο επεισόδιο ,απλά ΔΕΙΤΕ αυτό. Οπωσδήποτε.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#149 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 September 2011 - 11:48

για να μην επαναληφθει η κατασταση με το Bleach και το Roricofan, εδω απλως θα βαζω τα σχολια μου σε καθε επεισοδιο, χωρις να ερχομαι σε αντιπαραθεση με τα παιδια

λοιπον:
φοβου το Cartoon Network δωρα φερον.....

γενικα πειτε μου ενα πραγμα που να μην εχω ξαναδει σε καρτουν εδω

Spoiler:


Αποδειξη πως ακομα και το πιο ταλαντουχο στουντιο που μας εδωσε αριστουργηματα οπως Mahou Shoujo Tai Arusu, που και αυτο παιδικο θεωρειται, περισσοτερο και απο τις Αστραπογατες, να καταρρεει οταν του δινουν σεναρια και σχεδια αυτοματοποιημενα στεροντας καθε ελλειψη πρωτοτυπιας και στο σεναριο και στο ανιματιον.

καλα στο σεναριο πες εδω ειναι αμερικανικη τηλεοραση, το CN αλλαξε τα φωτα σε πολλες ιαπωνικες σειρες, οποτε λιγες οι πιθανοτητες. Εκει παω πασο. Στο animation ομως σκετη απαγοητευση.

καποια κοινα στοιχεια θα βρειτε στην παρακατω εισαγωγη αλλα ακομα και απο εκει καταλαβαινεις ποσο στερουν οι Αστραπογατες στη δημιουργηκοτητα.

Ας τα πηγαιναν σε καμια Κορεα ή Κινα να ησυχαζαμε. Οχι να κοκορευονται για την φερομενη ποιοτητα των ιαπωνικων στουντιο. τυφλα να χει δηλαδη το TMS.
[media]http://www.youtube.com/watch?v=ZP0G0JuVXLk[/media]

σα να βαζεις μηχανη φιατ 128 σε ρολς ρους.

#150 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 04 September 2011 - 12:21

Τα εσπασε το 7. Απολαυστικοτατο!

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things