Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Θέμα anime στην Τατιάνα Στεφανίδου


  • This topic is locked This topic is locked
148 replies to this topic

#121 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 19 April 2010 - 22:08

Bασικά εκ των πραγμάτων αποδείχτηκε ότι δεν θα πήγαιναν πολλοί. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο δεν έχει γίνει ήδη η εκπομπή. Ότι δεν έχει βρεθεί κόσμος για να μιλήσει.

#122 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 19 April 2010 - 22:47

Έτσι και κάποιοι άνθρωποι θεωρούν χαζά και ανώριμα παιδάκια τα άτομα που βλέπουν anime. Και ναι είναι θέμα γούστου, προσωπικών επιλογών και πάει λέγοντας.


Τα anιme προυπηρχαν της τατιανας. Για το γυναικειο πληθυσμο, οταν προβαλαν την καντυ το 80 ειχε περισσοτερη τηλεθεαση απο τατιανα και αννιτα μαζι. Απλα αν οι τελευταιες σταματησουν θα ξεχαστουν αμεσως, οπως με τη δρουζα, ενω η σειρα καντυ μετα απο 25 χρονια συνεχιζει να ειναι στο προσκηνιο.
Μη μπερδευουμε ποιοτικη τηλεθεαση με τηλεθεαση σαβουρα που την πλασαρουν για ποιοτικη (και οχι δεν σχετιζεται με τα γουστα του καθενος,αυτο το παραδεχονται και οι ιθυνοντες)

#123 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 19 April 2010 - 22:52

Καλά η Candy συνεχίζει να είναι στο προσκήνιο για εμάς που ασχολούμαστε, τώρα για τον υπόλοιπο κόσμο δεν είμαι σίγουρη πόσοι την ξέρουν (ειδικά από τις νεότερες γενιές που δεν την έχουν προλάβει καθόλου σχεδόν).

Από εκεί και πέρα για κάποιον ο οποίος ασχολείται με την τηλεόραση η Τατιάνα και η Αννιτα αποτελούν σημαντικές φάσεις του τηλεοπτικού χώρου και σίγουρα δεν θα ξεχαστούν αν σταματήσουν τις εκπομπές, όχι επειδή είναι ποιοτικές αλλά επειδή δημιούργησαν ρεύματα. Όπως πχ πολλοί θυμούνται ακόμη το "Ερωτοδικείο" το οποίο ήταν ίσως η πιο αντιπροσωπευτική στιγμή της trash ελληνικής τηλεόρασης.

#124 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 20 April 2010 - 15:35

Καλά η Candy συνεχίζει να είναι στο προσκήνιο για εμάς που ασχολούμαστε, τώρα για τον υπόλοιπο κόσμο δεν είμαι σίγουρη πόσοι την ξέρουν (ειδικά από τις νεότερες γενιές που δεν την έχουν προλάβει καθόλου σχεδόν).


Ναι μεν αλλά, σκέψου τα τελευταία χρόνια με τη διάδοση των παλιών αυτών σειρών μέσω ίντερνετ. Οι νεότερες γενιές έχουν τη δυνατότητα να τις παρακολουθήσουν, αρκεί ο γονιός να το ψάξει λίγο. Να αναφέρω ένα παράδειγμα: γειτόνισσα με 2 πιτσιρίκια (κορίτσι+αγόρι) τους βάζει να βλέπουν Φρουτοπία και ό,τι άλλο παλιό κινούμενο σχέδιο μπορεί να βρει. Νομίζω πως αν είχε δύο κόρες, θα τους έβαζε σίγουρα και Candy. Ακόμη, δεν ήταν λίγες οι φορές που στα σχόλια σε torrent παλιών σειρών έγραφαν "το βάζω να το δει το παιδί μου και του αρέσει" ή κάτι τέτοιο.
/off topic

#125 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 20 April 2010 - 23:42

Λειπει γενικα μια σειρα που θα καθηλωσει τους θεατες αντι να ειναι αλλο ενα επεισοδιακο καρτουν. Και δε μιλαμε για 6 το πρωι ουτε για 1 το βραδυ. Ο αλχημιστης ηταν η καταληλη σειρα αλλα το καναλι ηταν μικρης εμβελειας.
Ουτε και τα 'παιδια της νυχτας' θα ξεχαστουν, αλλα εδω μιλαμε για τη μεσημεριανη και τη πρωινη ζωνη.
Θυμαμαι τετοιες ωρες βαζαν παιδικα αντι για τετοια εκτρωματα. Οποτε εμεις δικαιουμαστε να διαμαρτυρομαστε πρωτοι!
Τωρα προσφατα στα τηλεοπτικα βραβεια απεσυραν αυτο της καλυτερης παιδικης εκπομπης λογω μικρου αριθμου εκπομπων....α ρε ντισνευ κλαμπ...
Τελικα ισως ειναι καλυτερα που το παιδικο προγραμμα ειναι τοσο αθλιο γενικα και ετσι δεν το λαμβανουν τα παιδια στα σοβαρα. Εμεις ριχνομασταν με τα μουτρα. Αλλα μαζι με τα ξηρα καιγονται και τα χλωρα.

#126 Serperoth

Serperoth

    Auspicium melioris ævi

  • Members
  • 202 posts

Posted 21 April 2010 - 10:36

Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσετε, αλλά αφού ξέρουμε ότι υπήρχε η ιδέα, γιατί να μην οργανωθούμε και να πούμε "Κε ΑΝΤ1, επείδη δεν το κάνατε και αν το είχατε κάνει θα ήσασταν αδιάβαστοι, θέλετε να έρθουν παιδιά που ξέρουν από το θέμα να κάνετε καμιά εκπομπή της προκοπής αντί για συνεχή σκουπίδια?" (στο πιο ευγενικό προφανώς)?

Ελαφρώς off-topic θα συμφωνήσω με το ότι τα παιδικά τώρα είναι για τα πανηγύρια. Εγώ μεγάλωσα με Spider-Man (του 94, με τα laserz), Pokemon (κλασσική αξία), Dexter και τέτοια. Τώρα υπάρχει ο Μπόμπ με χιούμορ η Haruhi να το κάνει, Ντόρα που απευθύνεται πρακτικά σε παιδιά τριών-τεσσάρων, ΜπενΤεν, που δεν έχω ιδέα τί είναι (αλλά δεν φαίνεται τόσο ελεΐνό) και τέτοια. Καλά που βάζει το Star κανά ΓιούΓκι και τέτοια, που βλέπονται. Όπως είπε και ο Πετράν είναι, μαζί με τα ξηρά καίγονται και τα χλωρά.
Posted Image
Posted Image

When I'm Grandmaster, I will play faster...
They'll call me bonjwa, just like my name was Flash...

Σου'χουνε πει ΠΟΣΟ weird είσαι?


Honi soit qui mal y pense

#127 demonicMC

demonicMC

    Anpan Spanking

  • Members
  • 611 posts

Posted 22 April 2010 - 00:51

Νομίζω πρέπει να βάλουμε λίγο τα πράγματα στις σωστές τους αναλογίες...Ούτε κυνήγι μαγισσών θα αρχίσει, ούτε τίποτα όσο συντηρητική και αν είμαστε σαν κοινωνία...άλλωστε για να στο θέσω και διαφορετικά, τα anime δεν ενοχλούν κανέναν εκεί πάνω...Έχουν άλλους να κυνηγήσουν...Κουκουλοφόρους, τρομοκράτες, φοιτητές...


Κοιτα το προβλημα ειναι ακριβως αυτο οτι δεν θα κυνηγησουν τους κουκουλοφορους και τους τρομοκρατες ποιος νομιζεις του αφηνει ελευθερους! Θελουν τους κουκουλοφορους να αλωνιζουν! Μην ξεχναμε οτι κουκουλοφοροι ειναι τουλαχιστον μεχρι 30αρηδες αυτη που μπηκαν ή μολις μπαινουν στην αγορα εργασιας τους λενε σπαστε οτι θελετε καψτε τα ολα το απογευμα αλλα το πρωι και παλι στην δουλεια σας καταλαβες ενα μεσα για να let of steam. Το ιδιο και με τους ποδοσφαιρικους αγωνες! Πες μου οτι γινονται οσες συλληψεις θα επρεπε να γελασω! Παραδειγμα: Εδω στην γειτονια μου εχουμε ενα ορφανοτροφειο που το εχουν "αναλαβει" αναρχικοι. Για καποιον ανεξηγητο λογο εχουν θερμανση και ηλεκτρισμο! Αυτοι το πληρωνουν? Δεν νομιζω. Smells like Governmental spirit.:hiding_something:

#128 valadorn

valadorn

    Fantasiac

  • Members
  • 378 posts

Posted 22 April 2010 - 18:32

Κοιτα το προβλημα ειναι ακριβως αυτο οτι δεν θα κυνηγησουν τους κουκουλοφορους και τους τρομοκρατες ποιος νομιζεις του αφηνει ελευθερους! Θελουν τους κουκουλοφορους να αλωνιζουν! Μην ξεχναμε οτι κουκουλοφοροι ειναι τουλαχιστον μεχρι 30αρηδες αυτη που μπηκαν ή μολις μπαινουν στην αγορα εργασιας τους λενε σπαστε οτι θελετε καψτε τα ολα το απογευμα αλλα το πρωι και παλι στην δουλεια σας καταλαβες ενα μεσα για να let of steam. Το ιδιο και με τους ποδοσφαιρικους αγωνες! Πες μου οτι γινονται οσες συλληψεις θα επρεπε να γελασω! Παραδειγμα: Εδω στην γειτονια μου εχουμε ενα ορφανοτροφειο που το εχουν "αναλαβει" αναρχικοι. Για καποιον ανεξηγητο λογο εχουν θερμανση και ηλεκτρισμο! Αυτοι το πληρωνουν? Δεν νομιζω. Smells like Governmental spirit.:hiding_something:

Κατάρχην συμφωνω 100% με οσα ειπες.Και ειναι και το εξης: γιατι οι κουκουλοφοροι σπαν κατα κυριο λογο πολυεθνικες?Μηπως επειδη αυτες τα παιρνου στη συνεχεια διπλα απο τις τραπεζες που ειναι ασφλισμενες ή χτυπαν τους μετοχους των αντιπαλων τους? Λεω εγω τωρα...

Κατα δευτερον ντροπη και αισχος για την επικειμενη εκπομπη. Φανταστειτε τι παραπληροφορηση θα πεσει στην εκπομη!Και ακομη, δηλαδη τι? Τη μια μερα θα ασχολειται η Τατιανα με τα "σκουπιδια" και την επομενη με τα anime μετατρεποντας τα και αυταμ σε σκουπιδια?:blurah5::beaten:ΑΙΣΧΟΣ!!!

#129 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 22 April 2010 - 22:35

Η καλυτερη λυση: παρατηστε τετοιες εκπομπες και ριξτε καμια σιεστα εκεινη την ωρα.
Κατι ξεραν τα κρατικα το 80 και διακοπταν το μεσημερι τη μεταδωση και τις υπολοιπες βαζαν παιδικα.
Σας πιανει ριγος με αυτο που διαβασατε;
Και ομως ετσι εχεις περισσοτερες επιλογες στον ελευθερο χρονο.

#130 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 22 April 2010 - 23:03

Παίδες και παιδούλες όση σχέση έχει η Τατιάνα με τα anime άλλη τόση έχουν και οι τελευταίες σελίδες με το θέμα του thread. Παρακαλώ από εδώ και στο εξής συνεχίστε on topic αν έχετε κάτι να πείτε.

#131 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 24 April 2010 - 17:40

Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσετε, αλλά αφού ξέρουμε ότι υπήρχε η ιδέα, γιατί να μην οργανωθούμε και να πούμε "Κε ΑΝΤ1, επείδη δεν το κάνατε και αν το είχατε κάνει θα ήσασταν αδιάβαστοι, θέλετε να έρθουν παιδιά που ξέρουν από το θέμα να κάνετε καμιά εκπομπή της προκοπής αντί για συνεχή σκουπίδια?" (στο πιο ευγενικό προφανώς)

Για τον λόγο ότι θα σε απορρίψουν αν δούνε ότι δεν είσαι ένα φρικιό που θα βλέπουν οι γονείς και θα σε κοιτάνε σαν εξωγήινο διότι αυτό θέλουν να δουν για να 'χουν να σχολιάζουν κι όχι μια πραγματικά σφαιρική ματιά στο θέμα "έλληνες anime fans". :smokingg:

#132 Serperoth

Serperoth

    Auspicium melioris ævi

  • Members
  • 202 posts

Posted 24 April 2010 - 22:48

Σωστό και αυτό. Πωπω μερικές φορές ξεχνάω ότι ζούμε στην Ελλάδα... Με πείραξε η Ελβετία.

Αλήθεια η εκπομπή είναι live?
Posted Image
Posted Image

When I'm Grandmaster, I will play faster...
They'll call me bonjwa, just like my name was Flash...

Σου'χουνε πει ΠΟΣΟ weird είσαι?


Honi soit qui mal y pense

#133 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 25 April 2010 - 00:17

Όντας επί πολλών χρόνων RPGας μια χαρά θυμάμαι τις 2 εκπομπές που είχαν γίνει πάνω στο αντικείμενο.

Όπως δείχνει & αυτό το post μου δεν κατέληξα ούτε στη Μακρόνησο ούτε με το άλικο γράμμα της ντροπής πάνω μου.

Αλλά για τις ίδιες τις 2 εκπομπές άστα καλύτερα & η Τατιάνα θα είναι χειρότερη (ακόμη θυμάμαι το βίντεο με τους μαζεμένους τύπους να κάνουν chant πάνω από ένα βιβλίο Vampire: the Masquerade, με έναν να ρίχνει random ζάρια & έναν άλλον να ανοίγει κάρτες από το Vampire: the Eternal Struggle).

Edited by Yo! Master, 25 April 2010 - 10:55.

----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#134 Lucy Heartfilia

Lucy Heartfilia

    apathy syndrome

  • Members
  • 676 posts

Posted 25 April 2010 - 02:10

Οσο εχει σχεση με την φημη των ανιμαδων που εχουν χαρακτηριστει παλαβοι και μουρλοι (ξερω τι λεω) δλδ ολη αυτη η μανια με τους Βρικολακες παρε Twilight, House of Night και αλλες 15χιλιαδες παρομιες σειρες με τις οποιες εχει παθει την πλακα του ολος ο κοσμος;;; Με τα ανιμε οσο και καποιος μπορει να σκεφτεται "αχ τι ωραια θα ηταν αν αυτο και αυτο υπηρχαν σταληθεια"και να αρχιζει να χαρακτηριζει καποιους ανιμε χαρακτηρες χαριτομενους, σεξι, γλυκουληδες κλπ ολα μενουν μια απλη φαντασιωση. Ενω με τα βρικολακισια(τα προιγουμενα) κοσμος τα εχει χασει πολυ περισσερο και εχω διαβασει για ατομα που οντως πιστευουν σε ολα αυτα και να περιμενουν τον βρικολακα τους η και πως και οι ιδιοι βγαινουν στους δρομους δαγκωνοντας ανθρωπους... -_-

Το θεμα ειναι οτι πολυ ανθρωποι παρεξηγουν τις καταστασεις ειδικα για παραδειγμα η φαση που ενας Ιαπωνας παντρευτηκε ,-αρκετα προσφατα-, εναν χαρακτηρα απο το παιχνιδι του στο Nintendo DS του... Απο τοτε οι περσσοτεροι που ξερουν οτι ειμαι κατα καποιον τροπο otaku εχουν αρχισει να μου λενε διαφορα (το τι εχω ακουσει δεν λεγεται)...

Επισης εχω ιδι γινει ρεζιλι σε κατι παιδια στην ταξη μαθηματικων που εμαθαν οτι βλεπω και διαβαζω yaoi(απο που τωρα δεν ξερω), οι οποιοι ειναι και κατι συντηρούκλες.. το τι προσβλητικα λογια εχω ακουσει απο αυτους (2)ως προς τα ανιμε και τους Ιαπωνες δεν λεγεται... Ενω με η παρεα μου και αλλοι φιλοι μου και βλεπουν μερικοι (ανιμε) και οσοι δεν βλεπουν το αποδεχονται μια χαρα ακομα και το θεμα του yaoi (1ακομα βλεπει). Κυριολεχτηκα ολους τους κομπλεξικους εχω γραμμενους δεν ξερω και που, εχω τις παρεες μου και μια χαρα, δεν προκειται ν'ασχολιθω με τον καθε προβληματικο που ακουει τι λεει το αλλο νουμερο η Στεφανιδου...

Αλλα δεν προκειται να γινει και τιποτα και σε περιπτωση που οντωσ γινει μια τετοια εκπομπη, πολυ λιγοι περνουν στα σοβαρα τις μπουρδες που λεγονται εκει μεσα... Δλδ ποιος θα μας εμποδισει να κυκλοφορισουμε με τις μπλουζιτσες μας, με τους ωραιους ηχους κλησης και να κανουμε cosplay;;;:redcard2:

Edited by Jiji, 25 April 2010 - 14:38.

DbGr2lv.png


MAL || TUMBLR


#135 kagemaru igano

kagemaru igano

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 25 April 2010 - 02:47

καλα φιλε σορρυ που το λεω ετσι αλλα τα yaoi τα θεωρω για κουνιστους...και εγω θα κοροιδευα καποιον που διαβαζει yaoi παρολο που ειμαι ανιμε φαν...εμενα δεν με εχουν πειραξει ποτε επειδη βλεπω ανιμε...αλλα εκνευριζομαι οταν μου λενε οτι τα ανιμε ειναι micky mouse παιδικα δλδ...και οταν λενε το γνωστο τι ιαπωνας τι κινεζος το ιδιο μου φαινονται...

EDIT
οπα σορρυ τωρα ειδα οτι εισαι κοπελα οπωτε σε δικαιολογω καπως στον τομεα του yaoi...

Edited by kagemaru igano, 25 April 2010 - 02:49.
MISTAKE