Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Trading Card Games!


  • Please log in to reply
274 replies to this topic

Poll: Ποιο είναι το καλύτερο?..(η τσπ με ποιο ασχολείστε?) (271 member(s) have cast votes)

Ποιο είναι το καλύτερο?..(η τσπ με ποιο ασχολείστε?)

  1. Yu-Gi-Oh! (84 votes [54.55%] - View)

    Percentage of vote: 54.55%

  2. Magic:The Gathering (70 votes [45.45%] - View)

    Percentage of vote: 45.45%

Vote Guests cannot vote

#31 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 24 August 2006 - 20:22

MAGIC=ΘΡΕΙΣΚΙΑ!!!!!
Υu-gi-oh=ΜΑΛΑΚΙΑ
και σιγνομη αν ειμαι επιθετικος αλλα ειναι η πικρη αλληθεια


Εδώ που τα λέμε όμως παραείσαι επιθετικός και καταντάς υβριστικός, γιατί μην ξεχνάς ότι για άλλους μπορεί να ισχύει το εντελώς αντίθετο... ;)

Έτσι κι αλλιώς, εδώ είναι ένα θέμα που μιλάμε για TCG's καταθέτωντας τις εμπειρίες μας, και όχι μόνο βρίζοντας ένα χωρίς επιχειρήματα... :happy2:
1

#32 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 26 August 2006 - 16:46

yata σιγνομι αν σε εθιξα ή αν εθιξα κανεναν αλλον οντος ηταν λιγο βαρια η λεξη μαλακια απλος εκανε ομοικαταλιξια και την ειπα :P
παντοσ σιγνομη αν εθιξα καποιον.
και ασ αρχισο λοιπον να λεω επειχιριματα..
το mtg ειναι το προτω card game ever
το mtg εχει πολι πιο περιπλοκο και ταυτοχρονα ωραιο casting cost system
το να θισιαζο τερατα για να βγουνε αλλα μου φενετε λιγο πιο ευκολο απο το να πλιρονω mana ασε που τα spells den exoun κανενα cost ε διλαδι ειναι πιος θα τραβιξει προτοσ το πιο μπουρι creature h spell τελοσ το σηστημα μαχης εχει πολη πιο πολη σκεψιμο απο αυτο του ygo στο ygo απλος κανεισ επιθεση σε ενα τερασ και τελιοσε στο magic δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα.
και για να μην μου λετε οτι μιλαω εξω απο τον χωρο να ξερετε ποσ επεζα ygo αλλα απογοητευτικα απο ποσο στην τυχη ηταν και παλι καλα που ενα βραδυ στην καισα(θεσσαλονικησ) ηταν κατι παιδια που πεζαν magic και μου μαθανε να παιζω
αυτη ειναι η αποψη μου το magic ειναι ενα παιχνιδι που πεζωταν πεζεται και θα πεζαιτε ενω το ygo προσορινω παιχνιδι που εκανε επιτυχεια απο την tv

#33 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 26 August 2006 - 18:00

Καλά, εμένα δε με έθιξες (και γιατί να με θίξεις? Yu-Gi-Oh! με λένε...? :P ), απλά είναι καλύτερα να αιτιολογούμε κάτι σε μια κουβέντα.. ;)

Πάμε τώρα στα επιχειρήματα... :happy2:

το mtg ειναι το προτω card game ever


Καλά, αυτό βέβαια δε στέκεται σε καμία περίπτωση, γιατί και το Game Boy είναι η πρώτη Handheld κονσόλα, αλλά δε νομίζω κανείς να το ανταλλάζει για το DS σήμερα.. ;)


στο ygo απλος κανεισ επιθεση σε ενα τερασ και τελιοσε στο magic δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα.


Και αυτό βέβαια ανεδαφικό, αφού εκτός από τις Traps και τις Q.Spells, υπάρχουν και πολλά effect monsters... :happy2:

Κατα τα λοιπά, μπορεί από λίγο έως πολύ να έχεις δίκιο, όμως αφού δεν έχω ασχοληθεί αρκετά με Magic, δεν μπορώ να κρίνω.. :sleep:
1

#34 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 26 August 2006 - 18:29

Θα πρέπει να συμφωνίσω με τον THe_Champloo_mastahh! ότι το Mtg είναι κλάσσης ανώτερο από το YGO. Αλλά όπως και να 'χει το YGO με πορώνει περισσότερο.

#35 uzumaki_naruto

uzumaki_naruto

    Anime Fan

  • Members
  • 238 posts

Posted 26 August 2006 - 18:57

ενταξει ρε παιδια και το mtg και το yugi-oh ειναι καλα παιχνιδια δηλαδι το καθε ενα εχει την φαση του απλα το yugi-oh ξεκινισε λιγο λαθος απο την αρχη δεν λεω οτι οταν αρχησε για πρωτη φορα το mtg ηταν τελειο γιατη δεν επαιζα απο τοτε ουτε ξερω και καπιον να μου πει αλλα πιστευω οτι και εκει θα εγιναν καπια λαθη αλλα με τον καιρο το mtg εγινε πιο ισοροπιμενο απλλα στο yugi δεν ηπιρχε και mana cost η κατι πατομιο και στης πρωτες σηλογες γιναονταν της κακομοιρας.

#36 KageHitsu

KageHitsu

    Kage

  • Members
  • 630 posts

Posted 26 August 2006 - 21:24

πως μπορω να παιξω το Yu-gi oh online?
I put up my headphones and listen to the deftones

#37 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 27 August 2006 - 05:56

ε τι λεμε τορα ρε το πιο ωραιο και χαλαροτικο ειναι το πογκεμον το μονο που εκανεσ ειναι να ριχνεισ νομισμα :laughing:

αλλα σαν την ξερη και το μπαρμπουτι δεν εχει
:pinch:

ασχετο...και το risk ορεο ινε :kakashithumbup:

#38 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 27 August 2006 - 05:59

άσχετο....και το spamming ωραίο είναι αλλα με μέτρο παίδες... :sleep:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#39 Bulle

Bulle

    Μust Die

  • Members
  • 66 posts

Posted 27 August 2006 - 07:34

Το spamming δεν το ξέρω !! :bleh:

Και εγώ μόνο πόκεμον έχω παίξει!! :cry:

#40 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 27 August 2006 - 10:39

ε τι λεμε τορα ρε το πιο ωραιο και χαλαροτικο ειναι το πογκεμον το μονο που εκανεσ ειναι να ριχνεισ νομισμα :laughing:


Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που λες, ή οχι, κατα πόσο έχει παίξει ποτέ Pokemon TCG. Δεν ξέρω αν το συνιδιτοποιείς αλλά δεν είναι τόσο απλό όσο φεναιτέ και είναι σιγουρα ανατρέψημο σε αντίθεση με αλλα TCG. Καταρχίν η κάθε κάρτα μπορεί να κάνει πάνω απο μία επίθεση. Αυτό σημαίνει αυτόματα ότι δεν είναι τόσο αυτοματοποιημένο. Επιπλέον, το γεγονός ότι η επιθέσεις δεν γίνοντε αυτόματα απετεί σκέψη και ικανότητα, για παράδειγμα αφού μόνο ένα Energy μπορεί να παιχτεί σε κάθε γύρω πρέπει να αποφασίσεις σε πιό Pokemon να το βάλεις, πολλές φορές βρίσκεσε στη θέση να επιλέξεις ανάμεσα σε ένα που θές να χρεισιμοποιήσεις αργότερα και σε ένα άλλο που έχεις έξω και είναι έτοιμο να χάσει ενώ έτσι ο αντίπαλος θα πάρει το τελευταίο Prize αν βάλει άλλο ένα Energy στο δικό του, βέβαια δεν ξέρεις αν έχει άλλα Energy στο χέρι του, τέσπα ας μήν γίνω άλλο συγγεκριμένος. Σε αντίθεση με άλλα TCGs, είναι ΠΟΛΥ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πιο περιπλοκο, για να το μάθεις και μόνο.

Αλλά τί κάθομαι και γράφω, το πιο πιθανόν είναι να μου απαντήσεις
"Χαχα!!!11 Βλακίες λες!!! Μαλακια είναι!!11 ROFLMAO!!!1111"

Μια ερώτηση, πόσο χρονών είσαι;

oR4yYRl.gif


#41 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 27 August 2006 - 15:51

ash to pokemon οντοσ eιναι πολι ωραιο παιχνιδι. πολι διασκεδαστικο και σε πλιροφορο ποσ μεχρι και το neo επαιζα και μαλιστα το fossil και το team rocket τα ειχα Full sets αλλα τωρα τα πουλισα για κατι φραγκοδιφραγκα μετα μπορει να αλλαξε το game αλλα αρχικα το 50% κατα την αποξη μου ηταν τηχη mhn σου πω to 70% εβγαζε ο αlloς ενα pokemon εριχνε νομισμα και η σε εσκιζε η τον εσκιζεσ. παντοσ κατα την αποψη μοy μεχρι to team rocket ετσι ηταν το game.Ειμαι 17 και σε πλιροφορο το ποκεμον δεν ειναι καθολου ροφλ! ειναι το πιο χαλαροτικο tcg απο ολλα για αυτο και εγω το :respect:

dante αν για σπαμ αναφερεσαι σε μενα θα μου πεισ που ekana spam? :? :question: γιατι αναφερομαι σε tcg και το θεμα ειναι περι αυτον τον παιχνιδιον . εκτοσ αν πιραζει που ειπα για το ρισκ(στο ιδιο post) αν και νομιζω ποσ δεν εκανα spam

#42 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 27 August 2006 - 16:14

Aγορίνα αναφερομουν σε αυτό εδώ.. ;)

ε τι λεμε τορα ρε το πιο ωραιο και χαλαροτικο ειναι το πογκεμον το μονο που εκανεσ ειναι να ριχνεισ νομισμα :laughing:

αλλα σαν την ξερη και το μπαρμπουτι δεν εχει
:pinch:

ασχετο...και το risk ορεο ινε :kakashithumbup:


Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#43 THe_Champloo_mastahh!

THe_Champloo_mastahh!

    of DisAstaaAhhhH!

  • Members
  • 254 posts

Posted 27 August 2006 - 16:18

ναι μαν το καταλαβα αλλα σου ειπα ποσ εδω φερνω το ποκεμον για το οποιο δεν εχουμε μιλισει καθολου, στην σιζιτισι. πιραζει που ειπα και καμια βλακιουλα μαζι??? :?

#44 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 03 February 2007 - 19:00

Παιδιά, μήπως ξέρει κανείς πότε θα έρθει το καινούριο structure Yu-Gi-Oh! Machine Re-volt; Θα γίνει επανάσταση! Αν ξέρει κανείς πότε θα έρθει, ας ρίξει ένα reply.

Και αν μπορείτε να βρείτε όλες τις κάρτες που περιέχει με αναλυτικές πληροφορίες για την καθεμιά, δώστε κανένα Link.





YΓ:~Νεκροθάφτης~ :
1

#45 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 03 February 2007 - 21:11

Ρίξε μια ματιά στο gamingetc http://www.yugiohetc.com/PRE-Rebellion-Machine.htm ;) Έχει πληροφορίες για σχεδόν όλα τα Trading Card Games

E5VV38U.jpg