Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Από που βγαίνει το username σας;


  • Please log in to reply
596 replies to this topic

#1 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 26 June 2006 - 00:21

Aν και ειναι κλεμενο απο αλλο forum πιστευω οτι θα ειχε πλακα να μαθουμε απο που βγαινει το ψευδονυμο καποιου(ειδικα οταν ειναι κατι οπως "Yata_kai_ksero_psomi")... Λοιπον αρχιζω: επειδη απο παλια μου αρεσαν πολυ οι ninja και ασχολιομουν με την ιστορια τους μου αρεσε πολυ η λεξη shinobi(ηχει στο αυτι μου), το χρησιμοποιουσα για καιρο ως ψευδονυμο στα σκιτσα που εκανα αλλα οταν απεκτεισα internet και επρεπε να βαλω email.Οπως ειναι φυσικο αποκλειεται να ειμαι ο μονος που σκεστηκε αυτο το ονομα... ετσι επειδι το 13 ειναι ο "τυχερος" μου αριθμος και η μερα που γεννηθηκα προεκυψε το shinobi-13 εκτοτε απο συνηθεια το χρησιμοποιω ως ψευδονυμο στο internet.
Y.Γ.: Yata ελπιζω να το δεις αυτο το topic γιατι ειμαι πολυ curious
不 林 カ 山
Posted Image

#2 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 26 June 2006 - 00:24

Μαντέψτε από που βγαίνει το δικό μου :rolleyes:

E5VV38U.jpg


#3 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 26 June 2006 - 02:11

Ok...το Dante είναι το ψευδώνυμο που με συνοδεύει άπειρα χρόνια στο internet (απο την εποχη των BBS που μπαίναμε με ταχύτητες 2400baud)...πίσω του βρίσκεται μια αρκετά λυπητερή ιστορία (κλαψ)...και το 80 δεν είναι άλλο απο το ιστορικό έτος γεννήσεώς μου...8)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#4 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 26 June 2006 - 06:11

Shinobi σε πρόλαβα. Βρήκα από που βγαίνει το ψευδόνυμο του Yata_kai_ksero_psomi:http://www.anime.gr/forum/viewtopic.php?t=718&start=20
Δες τα posts προς το τέλος.

Το δικό μου nick βγαίνει από το ονομα μου (Θόδωρος=Theo)+(gr=greece).

#5 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1,175 posts

Posted 26 June 2006 - 08:12

Μαντέψτε από που βγαίνει το δικό μου :rolleyes:


Mmmm.....

Apo pou? (xixixi)

To diko mou exei megali istoria alla tha pw sinoptika kai me mesta logia tin istoria tou

Loipon mia fora kai ena kairo oxi polla xronia pisw mia parea paidiwn 3 agoria kai 2 kopeles (vasika 2 paidia kai 2 koritsia) sinandane ena mago o opoios tous zitaei na erthoun se mia giorti se enan ''allo'' kosmo ela mou nte pou i giorti itan mia vitrina.

Telika polilogw.Ston kosmo pou pigane telika iparxan entona ta stoixeia tis mageias ktl kai ta elfs ta opoia omos legondan Lios AlfaR pou simainei ta Paidia tou Fotos kai ennoite den mporousan na lipsoun ta orc oi misitoi exthroi twn Elf ta opoia legonde Svart AlfaR ta paidia tou skotos.

To vivlio apo opou daneistika to onoma legete To Ifando tis Fionavar kai einai apla epiko doste 60-70 E gia ta 3 vivlia (trilogia vlepeis) kai tha me thimithite exei polla apisteuta skinika alla 2-3 spane kokkala.
Posted Image

#6 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 26 June 2006 - 09:23

Παλιότερα ήμουν παίκτρια D 'n' D (dungeons 'n' dragons), και ενώ μου 'χε παιθάνει μια φορά ο χαρακτήρας κι απόφάσισα να φτιάξω καινούριο, μια elfίνα sorceress για την ακρίβεια, σκεφτόμουν τί όνομα να της δώσω και... απλά μου 'ρθε το Lyra! Μ' άρεσε! Από τότε το χρησιμοποιώ γενικότερα... :bleh:

Posted Image



#7 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 26 June 2006 - 09:57

lol...έλα ρε shinobi...ηλίου φαεινότερον... :happy2:

Σόβαρα τώρα, όντως είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς... 8D

Παλιά, είχα ασχοληθεί σε μια περίοδο με YGO TCG...και έτσι όπως είχαν γίνει τα πράγματα χρειάζομουν ακόμα μια κάρτα για να κάνω την (σχεδόν) τέλεια τράπουλα....αυτή η κάρτα ήταν η κάρτα ''Yata-Garasu''. Αν και τελικά δεν την έτυχα ποτέ, αυτό μου έμεινε... :laughing:
1

#8 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 June 2006 - 10:42

Apo ton protagonisti sto shenmue Ryu Hazuki alla epeidei to Ryu_Hazuki periorizei ligo se sigekrimeno haraktira kratisa mono to eponimo gia poio genika mias kai o pateras tou iroa einai morfi. :kakashithumbup:
rsrGbGx.gif

#9 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 26 June 2006 - 10:56

Απο το συγκρότημα αλλά κυρίως γιατί ως έκφραση είναι πολύ αντιφατική κ με αντιπροσωπεύει :hehe:
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#10 shinobi-13

shinobi-13

    Anime Freak

  • Members
  • 446 posts

Posted 26 June 2006 - 11:10

lol...έλα ρε shinobi...ηλίου φαεινότερον... :happy2:

Σόβαρα τώρα, όντως είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς... 8D

Παλιά, είχα ασχοληθεί σε μια περίοδο με YGO TCG...και έτσι όπως είχαν γίνει τα πράγματα χρειάζομουν ακόμα μια κάρτα για να κάνω την (σχεδόν) τέλεια τράπουλα....αυτή η κάρτα ήταν η κάρτα ''Yata-Garasu''. Αν και τελικά δεν την έτυχα ποτέ, αυτό μου έμεινε... :laughing:

Mεχρι πριν 1και μισο χρονο ασχολιομουν και με magic και με yugioh(ιδιαιτερα με το τελευτειο)(yugioh σταματησα εδω και 3 χρονια γιΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΠΙΣΩ...) αλλα επειδη συνειδητοποιησα ποσο εθιστικο ειναι τα σταματησα. Δεν μπορεις να φανταστει;ς τι τραβηξα για να σταματησω. Ευτυχως ομως ειχα κατι πολυ σπανιες καρτες τις πουλησα χρυσαφι(hehehehe)... και ετσι πηρα κινητο και (2η φορα)τσιπακι για το ps2....
不 林 カ 山
Posted Image

#11 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 26 June 2006 - 13:18

Hmm nomizw oti eukolo einai to diko mou,apo t samurai pizza cats 8D (akomh kai an den exw dei to anime)Apla meta dora sto telos akougotan san pizzadora kai eixe plaka.Mono gia auton to logo. 8D Palia pou zousa gia to yugioh ebaza ishizu,alla meta apo ligo katalaba thn megalh hli8iothta mou(poso xronwn eimai pia?) kai allaksa email kai ta panta.E as mhn kukloforw me tetoio email kai mou petaei ntomates o kosmos. :bleh:

#12 Kuso Kenshi

Kuso Kenshi

    Anime Fan

  • Members
  • 218 posts

Posted 26 June 2006 - 13:52

Παλιότερα χρησιμοποιούσα το Roronoa Zoro(από One Piece) ως username, αλλά επειδή μου φαίνεται λίγο χαζό να βάζω το όνομα ενός χαρακτήρα anime για username και ταυτόχρονα ήθελα να θυμίζει το Zoro(επειδή προφανώς μου αρέσει πολύ) το άλλαξα πριν από λίγο καιρό σε Kuso Kenshi, το παρατσούκλι που χρησιμοποιεί ο Sanji για να "πειράξει" το Zoro(το Kuso Kenshi σημαίνει σκατοξιφομάχος σε ελεύθερη μετάφραση) :hehe: .

ΥΓ1: (off-topic) κι ο Zoro φωνάζει το Sanji Kuso Cook. :hehe:
ΥΓ2: (on-topic) δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αν έχω γράψει το παρατσούκλι αυτό σωστά, αφού δεν ξέρω ιαπωνικά, αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω θα τον/την παρακαλούσα να με ενημερώσει. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά! :happy2:
"Mind like water is a visual metaphor for a state of
being. Choice is a function of awareness, awareness comes
as a function of meditation. Observe things from a place
of non-reaction, which does not mean detachment, but means
not attached to an outcome. Knowing others is intelligent.
Knowing yourself is enlightened. Conquering others takes force.
Conquering yourself is true strength. Knowing what is enough is
wealth. Forging ahead shows inner resolve."
Posted Image

#13 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 26 June 2006 - 13:58

Spawn_I . Ο Spawn είναι ήρωας κόμικ (είχε βγει και ταινία) για όσους δε ξέρουν. Εγώ τον γνώρισα μέσα από το άλμπουμ The Dark Saga των Iced Earth. Η ιστορία του μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, βρήκα και τα κόμικ και αποφάσισα να "γίνω" αυτός. Αργότερα (επειδή είχε γίνει και της μόδας να είναι όλοι Spawn) πρόσθεσα και το Ι (που στο Ιντερνετ γίνεται _Ι) για δύο λόγους.Πρώτον υποδηλώνει τον αριθμό ένα στα λατινικά (και καλά είμαι ο πρώτος ... ) και δεύτερον ήταν ένα σύμβολο για το όνομα της (τότε και για τα επόμενα 5 χρόνια) κοπέλας μου (Γιώτα). Αυτή είναι η ιστορία του Nick μου.

αυτό είχα γράψει στην παρουσιάση μου σε ένα άλλο φόρουμ πριν από 3 χρόνια περίπου... πως τα φέρνει ο καιρός και αυτή την εποχή ισχύει το _I ξανά μετά από πολύ καιρό... :clap:

#14 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 26 June 2006 - 14:06

Hmm nomizw oti eukolo einai to diko mou,apo t samurai pizza cats 8D (akomh kai an den exw dei to anime)Apla meta dora sto telos akougotan san pizzadora kai eixe plaka.Mono gia auton to logo. 8D Palia pou zousa gia to yugioh ebaza ishizu,alla meta apo ligo katalaba thn megalh hli8iothta mou(poso xronwn eimai pia?) kai allaksa email kai ta panta.E as mhn kukloforw me tetoio email kai mou petaei ntomates o kosmos. :bleh:


Εξαρτάται τι εννοείς....αν εννοείς το anime, ναι είναι παιδικίστικο... :calm:

Τώρα το TCG, δεν νομίζω ότι μπορεί να κατανοηθεί πλήρως από άτομα μικρής ηλικίας... :calm:
1

#15 NoRdoXXX

NoRdoXXX

    Anime Freak

  • Members
  • 453 posts

Posted 26 June 2006 - 14:48

Παλιότερα ήμουν παίκτρια D 'n' D (dungeons 'n' dragons), και ενώ μου 'χε παιθάνει μια φορά ο χαρακτήρας κι απόφάσισα να φτιάξω καινούριο, μια elfίνα sorceress για την ακρίβεια, σκεφτόμουν τί όνομα να της δώσω και... απλά μου 'ρθε το Lyra! Μ' άρεσε! Από τότε το χρησιμοποιώ γενικότερα... :bleh:

opws kaii h Lyra etsi kai ego.Mono pou to onoma to edosa se ena tromero skitso pou eixa zografisei sthn triti gumnasiou sthn teleutaia selida sto biblio ths biologias i opoia exei pia xathei eksaitias tou kolllitou mou :mad2: kai etsi timo thn mnimi tou skitsou mou edo kai xronia. :cry: Sigkinitiko den einai?? 8D Ti oraia xronia tote. . . . .Htan mia phgaia ekfrasi ekeinhs ths stimhs diladi opws katalabainete!!!!!!
Posted Image
"If knowledge is the original sin, then why, in a world of every increasing
knowledge, has God not smitten us."-- A Thesis on Atheisism. . .