Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ikigami - The Ultimate Limit


  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#16 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 29 November 2009 - 01:25

Spoiler:


Συνολικά η σειρά έχει μπόλικη παράνοια, κάτι που είναι καλό. Επίσης παρατηρείται μια αργή αλλα σταθερή μεταστροφή του κεντρικού χαρακτήρα. Απο τη φάση που είναι απλώς μπερδεμένος με τη δουλειά του, φτάνει στο να έχει σοβαρές αμφιβολίες που φοβάται να εκδηλώσει ανοιχτά(οι κύριοι με τις στολές παραμονεύουν χεχε)

#17 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 29 November 2009 - 01:32

δεν θα ελεγα πως η σειρα ειναι εστω και λιγο παρανοικη... το αντιθετο... ειναι παραλογα ρεαλιστικη... :hahaha: τοσο ρεαλιστικη που προκαλει δηλαδη... και αυτο ειναι πολυ καλο...

ο Φουτζιμοτος περασε απο την αγνοια και τον φοβο στην ρουτινα και την αδιαφορια και τωρα συνεχιζει στην αμφισβητηση και τον φοβο... :P εκπροσωπει κατα καποιο τροπο τα συναισθηματα του αναγνωστη. καπου στις ''μεσαιες'' ιστοριες ειχα νιωσει πως ετσι εχουν τα πραγματα τι να κανουμε, ενω τωρα εχω αρχισει πραγματικα να φρικαρω... το ikigami καταστρεφει ζωες...

σαν να μου πουν, ξερεις οκ, εχεις πετυχει στη ζωη και στην εργασια σου αλλα απο αυριο θα δοκιμασουμε και χωρις εσενα... τα λεμε... :OMG3:

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#18 DarkHayate

DarkHayate

    Leeching the multiverse..

  • Members
  • 11 posts

Posted 29 November 2009 - 04:04

Αν δεν είναι παρανοϊκό το να τερματίζεις ζωές "random" ατόμων για να κάνεις τους "άλλους" να ξηπνήσουν και να αρχίσουν να προσπαθούν για κάτι καλύτερο από μια απλή και υποκειμενική πάντα καθημερινότητα... Τότε είμαι μαζί σου... :hahaha:


Δοκιμάστε να διαβάσετε και το "Akumetsu". Εκεί 1 τυπάς λυκείου παίρνει με έναν περίεργο τρόπο στα χέρια του το νόμο και προσπαθεί να βρεί τα αίτια τις κακής οικονομικής κατάστασης της Ιαπωνίας. Στην αρχή φαίνετε να χρησιμοποιεί μεταφυσικές δυνάμεις, αλλά στη συνέχεια αποκαλύπτετε ότι δεν...


Δεν λέω τίποτα παραπάνω, και αυτό το ανέφερα μόνο για να τραβήξω την προσοχή όσων θα ξενέρωναν έχοντας στο μυαλό τους ότι μόνο κάποιος με τέτοιες "δυνάμεις" θα μπορούσε να προκαλέσει κάτι τέτοιο... :smokingg:
:wis:At the age of 5 :oo:they stopped my education:bahhh: to send me to school... :tensai:

#19 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 November 2009 - 04:18

Kαι όμως δεν είναι παρανοϊκό. Βασικές αρχές ανθρώπινης ψυχολογίας είναι. Έχεις ακούσει το ρητό "Ζήσε κάθε μέρα την ζωή σου σαν να είναι η τελευταία σου?" Εν μέρη αυτήν την αρχή ακολουθεί το National Prosperity Project. Οι άνθρωποι 18-24 ξέροντας ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να πεθάνουν εκτιμούν περισσότερο την ζωή τους και είναι πολύ πιο δραστήριοι και παραγωγικοί σε αυτήν. Από την άλλη όσοι ξεπεράσουν αυτό το όριο βλέποντας άλλους που δεν είναι τόσο τυχεροί εκτιμούν το αγαθό το οποίο μπορούν οι ίδιοι και χαίρονται. Είναι λογική ανάλογη με το "φάε όλο το φαί σου γιατί τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε" που λένε οι μανάδες στα μωρά.

Τώρα το πόσο παράδοξο είναι το να καταπατάται με τέτοιο τρόπο το δικαίωμα στην ζωή, με μόνο σκοπό την προστασία της ζωής,το αν αυτός είναι ο μόνος τρόπος για κάτι τέτοιο, αν αξίζει τον κόπο όπως επίσης και οι αναλογίες με πραγματικές καταστάσεις είναι το ζητούμενο της υπόθεσης. Ο καθένας κρίνει και βγάζει τα συμπεράσματά του.

#20 DarkHayate

DarkHayate

    Leeching the multiverse..

  • Members
  • 11 posts

Posted 29 November 2009 - 05:09

Πρώτα απόλα...Ποτέ δεν έτρωγα όλο το φαγητό μου .... :hahaha:Κυριολεκτικά με κυνηγούσαν για να φάω... :try:


Από την άλλη βέβαια το θέμα εδώ είναι ότι δεν τους δίνουν κάποια επιλογή... Ξέρεις "αν είσαι από αυτούς που προσπαθούν δε θα πάθεις τίποτα..." Οπότε είτε προσπαθήσεις είτε όχι μπορεί να έχεις την ίδια κατάληξη... :deadga6: Και ίσως αυτό είναι στην τελική που το κάνει "παράλογο"
:wis:At the age of 5 :oo:they stopped my education:bahhh: to send me to school... :tensai:

#21 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 29 November 2009 - 13:01

στις 5 τα χαραματα ποστ στο Ikigami... :riiight:

ενα αλλο στοιχειο που βοηθαει να καταλαβουμε ποσο σαπιο και απροσωπο ειναι αυτο το συστημα ειναι ο φοβος οτι ο καθενας μπορει να σε καταδωσει απλα αν εκφρασεις την αποψη σου. δεν εχει τονιστει ιδιαιτερα αλλα σε 1,2 σκηνες ειναι ολοφανερο ποσο φοβουνται οι πολιτες.

και μην παμε μακρια... ποσο θα ενδιαφερθει ενα κρατος για τον αν αξιζει να πεθανει καποιος, οταν ο καποιος αυτος (κεφ. 17) παιρνει τηλεφωνο και του λενε με αδιαφορο υφος, ''ναι οντως, ψοφατε αυριο... ''

το Ikigami κανει εξαιρετικη δουλεια στο να παρουσιασει μια φοβισμενη/ τρομοκρατημενη κοινωνια που υποκρινεται πως ολα ειναι καλα και το κρατος εξελισεται...

αναρωτιεμαι αν θα αλλαξει ξαφνικα το υφος της σειρας, γιατι μετα απο αρκετες ιστοριες, οσο καλες και να ειναι, θα πεσει σε εναν κυκλο επαναληψης...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#22 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 29 November 2009 - 14:44

Spoiler:


Για να ξεφύγει απο τη ρουτίνα το manga, θα μπορούσαν να βάλουν τον Fujimoto να συμμαχήσει με αντιφρονούντες για να διαβρώσουν το σύστημα εκ των έσω. Κάτι παρόμοιο με το 1984
Spoiler:


#23 DarkHayate

DarkHayate

    Leeching the multiverse..

  • Members
  • 11 posts

Posted 30 November 2009 - 05:22

στις 5 τα χαραματα ποστ στο Ikigami... :riiight:

ενα αλλο στοιχειο που βοηθαει να καταλαβουμε ποσο σαπιο και απροσωπο ειναι αυτο το συστημα ειναι ο φοβος οτι ο καθενας μπορει να σε καταδωσει απλα αν εκφρασεις την αποψη σου. δεν εχει τονιστει ιδιαιτερα αλλα σε 1,2 σκηνες ειναι ολοφανερο ποσο φοβουνται οι πολιτες.

και μην παμε μακρια... ποσο θα ενδιαφερθει ενα κρατος για τον αν αξιζει να πεθανει καποιος, οταν ο καποιος αυτος (κεφ. 17) παιρνει τηλεφωνο και του λενε με αδιαφορο υφος, ''ναι οντως, ψοφατε αυριο... ''

το Ikigami κανει εξαιρετικη δουλεια στο να παρουσιασει μια φοβισμενη/ τρομοκρατημενη κοινωνια που υποκρινεται πως ολα ειναι καλα και το κρατος εξελισεται...

αναρωτιεμαι αν θα αλλαξει ξαφνικα το υφος της σειρας, γιατι μετα απο αρκετες ιστοριες, οσο καλες και να ειναι, θα πεσει σε εναν κυκλο επαναληψης...



Έχει κάτι η ώρα...? :P Συνήθως τέτοιες ώρες είμαι ξύπνιος :P (δε δουλεύω... Λατρεύω τη νύχτα)

Θα συνφωνήσω με όσα λες Serestrum, αλλά δεν νομίζω να πέσει σε κύκλο επανάληψης, πιστεύω πως είναι ακόμα λίγο νωρίς για να δούμε τι είδους psycho-turn θα πάρει το μυαλό του πρωταγωνιστή... Ακόμα τον μαθαίνουμε, αυτόν και το "σύστημα"... Μας δείχνει τα καλά και τα κακά του συστήματος ακόμα... Και το κάνει με ωραίο τρόπο και μπόλικη φαντασία... :riiight:
:wis:At the age of 5 :oo:they stopped my education:bahhh: to send me to school... :tensai:

#24 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 30 November 2009 - 11:23

Θα συνφωνήσω με όσα λες Serestrum, αλλά δεν νομίζω να πέσει σε κύκλο επανάληψης, πιστεύω πως είναι ακόμα λίγο νωρίς για να δούμε τι είδους psycho-turn θα πάρει το μυαλό του πρωταγωνιστή... Ακόμα τον μαθαίνουμε, αυτόν και το "σύστημα"... Μας δείχνει τα καλά και τα κακά του συστήματος ακόμα... Και το κάνει με ωραίο τρόπο και μπόλικη φαντασία... :riiight:



ναι, αυτο δεν το εγραψα σωστα μαλλον, για την ωρα ειναι εξαιρετικο, αλλα οταν με το καλο φτασει στο κεφαλαιο 30, 40 ,50 και ακομα μας δειχνει ιστοριες και περιπτωσεις ανθρωπων και τις αντιδρασεις τους, εκει καπου θα μοιαζει το ιδιο και το ιδιο. για την ωρα δεν εχω κανενα απολυτως παραπονο και ειναι με διαφορα στα καλυτερα που εχω διαβασει. ελπιζω να συνεχισει ετσι...


Spoiler:

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#25 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 01 December 2009 - 20:28

Πριν λίγο τελείωσα και το 5ο arc... σοκ και δέος.

Ας πω ευθύς εξαρχής το εξής:

εχω να νιωσω ετσι σε σειρα απο το 20thCB...

Αυτό. Και με το 20th CB να είναι το πιο αγαπημένο μου manga όλων των εποχών, καταλαβαίνετε πόσο με έχει ενθουσιάσει το Ikigami, και τι προσδοκίες μου έχει δημιουργήσει... Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Ειρήνη που δεν έπαψε να με πρήζει XD παρακαλά να το αρχίσω, από τότε που άνοιξε αυτό το thread.

Off I go για το 6ο arc, αλλά πριν απ' αυτό, ας συνεισφέρω στην υπέροχη κουβέντα.

Spoiler: 9

Spoiler:

Spoiler: ch. 15

Spoiler:

Spoiler:
Γενικό σχόλιο: Είναι απίστευτο πόσο καλή σκιαγράφηση χαρακτήρων επιτυγχάνει ο mangaka σε κάθε arc, μέσα σε μόλις 3 κεφάλαια το καθένα. Και σε κάθε arc ξεπερνάει τον εαυτό του. Αδυνατώ να διανοηθώ πόσο καλύτερο μπορεί να γίνει ακόμα.

Ο πρωταγωνιστής είναι ένας χαρακτήρας-αίνιγμα, και χαίρομαι πολύ γι' αυτό. Δεν μπορούμε να προβλέψουμε ακόμα αν (και αν ναι, πως) θα αντιδράσει σ' αυτήν την παράνοια. Άλλες φορές το παίρνει ψύχραιμα, άλλες φορές τον καταρρακώνει το επάγγελμά του. Θα δείξει...

Θα συμφωνήσω με τον Χάρη ότι το pattern που ακολουθεί προς το παρόν το manga αργά ή γρήγορα θα πρέπει να σπάσει, κι από πολλά μικρά arcs να πάμε σε μία μεγάλη ιστορία. Προς το παρόν όμως δεν με ενοχλεί, ειδικά τη στιγμή που κάθε arc είναι καλύτερο από το προηγούμενο.

Τέλος, να πω ότι το arc με τους πλανόδιους μουσικούς κατέχει μια special θέση στην καρδιά μου, κι ας ξεπεράστηκε ποιοτικά από τα μεταγενέστερα arcs. Καθότι μουσικός και ο ίδιος, it really hit home. T__T

Έφυγα για το 16! ^^

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#26 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 01 December 2009 - 22:20

Ωπα νομίζω παρεξήγησες Κenny.

Spoiler: Drug of Pure Love arc


Τώρα για το άλλο που λες...

Spoiler: A violent riot of life


Εννοείται ότι στην συγκεκριμένη σειρά δεν πιστεύω ότι υπάρχει σε γενικές γραμμές σωστή και λάθος ερμηνεία, επειδή επίτηδες αφηνει τον αναγνώστη να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα.

#27 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 01 December 2009 - 23:34

Spoiler: Drug of pure love


#28 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 02 December 2009 - 09:19

Ωπα νομίζω παρεξήγησες Κenny.

Spoiler: Drug of Pure Love arc

Όντως έκανα λάθος στην ερμηνεία της λέξης "περάσει".

Spoiler:

Τώρα για το άλλο που λες...

Spoiler: A violent riot of life


Spoiler:
Πολλά γράφω και νιώθω κουραστικός. :emptyonexg1:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#29 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 December 2009 - 22:24

Για το Α violent Riot Of life arc

Spoiler:


Τώρα για το Drug Of Love θα πάω πάσο γιατί είναι τελείως στο υποκειμενικό κομμάτι της σειράς αυτό που εξετάζουμε και σίγουρα δεν μπορούν να συμπίπτουν όλες οι απόψεις.

Spoiler:


Το ότι υπάρχει γενικά μια ευρύτερη πλοκή πέρα από τις μεμονωμένες ιστορίες πιστεύω ότι έχει αρχίσει και διαφαίνεται σταδιακά. Τόσο από μικρά κομμάτια από την κάθε επιμέρους περίπτωση που ενώνονται σιγά σιγά όσο και από την εξέλιξη του χαρακτήρα του Fugimoto. Έχω τρελές προσδοκίες από αυτήν την σειρά και ελπίζω να μην μας απογοητεύσει στο μέλλον.

#30 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 04 December 2009 - 21:06

*bump for greater justice*

Και κάπου εδώ να πληροφορήσω το αγαπητό κοινό ότι βγήκε το 18.

Και μπορώ πλέον να πω ότι είναι το καλύτερο arc μέχρι στιγμής σε ίσως ένα από τα καλύτερα manga που έχω διαβάσει ως τώρα. Πραγματικά καταφέρνει σε κάθε ιστορία να γεννά τελείως ξεχωριστά συναισθήματα και να πιάνει τελείως διαφορετικό pattern.

RESPECT!!!:nod2:
Spoiler: 18