Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ikigami - The Ultimate Limit


  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 11 September 2009 - 02:58

Ikigami
- The Ultimate Limit -

Posted Image

Author & Artist : Mase Motoro
Year :2005
Genres :
Drama, Mature, Mystery, Psychological, Seinen
Status : Ongoing


Πρόκειται για ένα manga το οποίο δημοσιεύτηκε από την Shogakukan στα περιοδικά Βig Comics Spirits και Young Sunday. Στην Ιαπωνία έχουν εκδοθεί μέχρι στιγμής οι 6 πρώτοι τόμοι.

Η υπόθεση περιστρέφεται γύρω από ένα ερώτημα το οποίο πιστεύω έχει απασχολήσει πολύ κόσμο σε κάποια φάση της ζωής του. "Αν κάποιος σας ανακοίνωνε ότι σας απομένουν 24 ώρες ζωής πως θα περνούσατε τον χρόνο που σας απομένει?"

Πιο συγκεκριμένα σε μια υποθετική Ιαπωνία του μέλλοντος η κυβέρνηση υπό το πρόσχημα της καταπολέμησης της απάθειας και της οκνηρίας του ιαπωνικού λαού, έβγαλε ένα πραγματικά τρομακτικό νομοθετικό πλαίσιο. Κάθε μέρα ένας συγκεκριμένος αριθμός ανθρώπων ηλικίας 18 - 24 ετών, θα επιλεγόταν να πεθάνει , μέσα από ένα ειδικά διαμορφωμένο μηχανισμό που τίθεται σε λειτουργία ήδη από την προσχολική ηλικία του κάθε ανθρώπου. Μέσω αυτής της διαδικασίας η διαρκής παρουσία του θανάτου στην καθημερινότητα των Ιαπώνων αποσκοπεί στο να τους κάνει να εκτιμήσουν την ζωή και να μην την παίρνουν σαν κάτι το δεδομένο. Ο χαμός των ανθρώπων πάνω στην παραγωγικότερη φάση της ζωής τους που αντιπροσωπεύει όλες τις χαμένες ελπιδες, προοπτικές, στόχους όνειρα και ιδανικά φέρεται κατά τους αρμόδιους να δίνει στους επιζώντες συναίσθηση του εύθραστου της ζωής, και κίνητρο να ζουν την κάθε μέρα σαν να ήταν η τελευταία τους.

Η σειρά μέσα από τα μάτια του Fugimoto - ενός υπεύθυνου για την παράδοση των ειδοποιητηρίων θανάτου (Ikigami) - περιστρέφεται γύρω από το πως επιλέγει ο κάθε ένας από τα θύματα να περάσει την τελευταία του μέρα και το γιατί, αλλά και με το πως νιώθει o ίδιος για την δουλειά αυτή και τις επιπτώσεις της, όπως και για την κοινωνία στην οποία εκτυλίσσεται αυτό το θέατρο του παραλόγου.





Η προσωπική μου γνώμη για την σειρά είναι ότι πραγματικά πρόκειται για ένα από τα καλύτερα έργα τα οποία έχω δει μέχρι στιγμής.:nod: Ο δημιουργός αξίζει συγχαρητήρια. Άριστη υλοποίηση μιας κατεξοχήν ενδιαφέρουσας ιδέας. Τα σχόλια τα οποία γίνονται πάνω στην πολιτική εξουσία, τα ανθρώπινα δικαιώματα και την αξία της κάθε ζωής είναι από τα πιο ακριβή, υπεύθυνα και πολυδιάστατα τα οποία έχω συναντήσει όχι μόνο σε Manga αλλά και σε λογοτεχνικά έργα και πανεπιστημιακά συγγράματα περί δικαιωμάτων και πολιτικών συστημάτων. Ο πολιτικός προβληματισμός είναι κυρίαρχος στο παρόν έργο, με σχολιασμό των μεθόδων πάταξης των αντιρρησιών συνείδησης και όλες τις δράσεις εναντίων αυτών που παρατηρούνται συνήθως σε απολυταρχικά, καταπιεστικά καθεστώτα (προπαγάνδα , λογοκρισία etc etc).Το πραγματικά εντυπωσιακό του όλου θέματος είναι ότι δεν δίνεται μόνο η αρνητική πλευρά του θανάτου, αλλά και η θετική. Ναι καλά ακούτε. Τα Ikigamis πέρα από την οπτική των "καρτών θανάτου" παρουσιάζονται ενίοτε και ως "κάρτες ζωής".

Kαι εκεί που η σειρά δίνει πραγματικά ρεσιτάλ είναι στην ψυχογράφηση των χαρακτήρων. Η διεισδυτική ματιά του δημιουργού είναι παρούσα σε κάθε σημείο της ιστορίας. Ρεαλισμός σε απίθανες καταστάσεις, μεταδοτικότητα συναισθημάτων και απίστευτη αποσαφήνιση των σκέψεων και των κινήτρων του κάθε χαρακτήρα πίσω από τις πράξεις του. Μια απεικόνιση του πόσο άσχημη αλλά συγχρόνως και ποσο όμορφη μπορεί να είναι η ανθρώπινη φύση.

Aπό άποψη ιστορίας το κάθε arc κυλάει πολύ ομαλά, με απίστευτη σκηνοθεσία και χωρίς ποτε να κάνει τον θεατή να βαρεθεί oύτε λεπτό. Έξυπνες ανατροπές και συγκίνηση όπως επίσης και αφετηρία για πολύ προβληματισμό. Το σχέδιο είναι γήινο και προσεγμένο. Γενικά η σειρά είναι καταπληκτική από όλες τις απόψεις.

Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ και από εδώ και να το διαβάσετε online από εδώ. Υπάρχει και στο mangafox αλλά εχουν μπλέξει την σειρά των σελίδων σε ορισμένα chapters.


Edited by iristella, 10 April 2010 - 23:43.


#2 balu_kun

balu_kun

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 21 September 2009 - 08:22

Δεν εχω κάτι να προσθέσω. Με κάλυψες πλήρως.
Arigato για το καλό σου γούστο :riiight:
Το 9ο chapter με συγκίνησε όσο λίγα chapter γενικά από manga με έχουν συγκινήσει.
Posted Image

#3 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 21 September 2009 - 08:43

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Spoiler: 9


Γενικά η σειρά όσο πάει γίνεται και καλύτερη και μου δημιουργεί προσδοκίες για ακόμη καλύτερες ιστορίες στο μέλλον. ^^

#4 balu_kun

balu_kun

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 21 September 2009 - 08:57

Spoiler:


Δεν μπορεί όμως κάτι πρέπει να κάνει ο Fugimoto. Να μου πεις τι, και δικίο θα έχεις. Μ' αρέσει η αποχή του mainstream ήρωα σε αυτήν την σειρά. Θα την έκανε βαρετά προβλέψιμη.
Ας ελπίσουμε οι προσδοκίες μας να επαληθευτούν. :ureshii:
Posted Image

#5 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 September 2009 - 04:57

And chapter 10 is out!

Spoiler:


Cant wait for the next chapter!:nanana:

#6 Kurisu

Kurisu

    ⓢⓤⓟⓔⓡ(⌒_⌒)ⓚή

  • Members
  • 100 posts

Posted 29 September 2009 - 13:43

Αγορασα το πρωτο volume απο το Public. Δεν εχω προλαβει να το διαβασω ακομη. Μολις το τελειωσω θα επιστρεψω να μοιραστω και γω τις εντυπωσεις μου. Παντως με το που το ειδα πορωθηκα. Στο πισω μερος αντι για review εχει το εντυπο που στελνει η κυβερνηση στους μελλοθανατους, ενυμερωνοντας τους για την νεα τους πολιτικη και πως θα ειναι τα επομενα θυματα. Συγκεκριμενα κλεινει το γραμμα λεγοντας: "Congratulations! You have been randomly selected by the government...to DIE in 24 hours". Πορωση.... ανυπομωνω να το διαβασω.

Edit: Δεν προσεξα αν το ειπε καποιος αλλος, παντως εχει βγει και live-action movie.
Spoiler: ~The Door~


#7 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 10 November 2009 - 18:51

με εκφραζουν οσα ειπε η ιριστελλα στο ποστ της με τις ομορφες πολυσυλλαβες λεξεις.


ειναι πραγματικο διαμαντακι που χωρις καν να προσπαθει σε βαζει σε σκεψεις για την ηθικη του κοσμου και την ανοχη της κοινωνιας. ειναι πολυ ρεαλιστικο ενω αφηγειται μια εκπληκτικα παραλογη ιδεα... το σχεδιο βοηθαει πολυ και μου θυμισε πολυ σε καποια καρε τις δουλειες του Urasawa, καθως απλοι ανθρωποι με εντυπωσιασαν με την αποτυπωση των συναισθηματων τους.

οι ιστοριες που εχω ξεχωρισει ειναι με τους πλανοδιους μουσικους, τον σκηνοθετη ενω περιμενω να δω πως θα κλεισει η πιο προσφατη...

Spoiler:

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#8 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 22 November 2009 - 00:29

Το 15 αν και ειχε φανταστικο σχεδιο και ατμοσφαιρα δεν μαρεσε οπως εληξε αυτο το arc.... :P

το 16 που διαβασα σημερα ηταν πολυ καλο και το arc που ξεκινα ειναι πολλα υποσχομενο...

δαμν... ενα καλο manga να περιμενει κανεις...

διαβαστε το παιδακια να κανουμε καμια συζητησουλααα... :nanana:

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#9 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 22 November 2009 - 01:02

:kill4u:Ακούγεται πάαααρα πολύ καλό. Αρχίζω ASAP και γυρίζω με εντυπώσεις.

Posted Image


#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 22 November 2009 - 19:16

Eγώ εγώ το διαβάζω:joyful:

Spoiler: ch. 15-16


#11 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 23 November 2009 - 20:21

Spoiler: ch. 15-16



δαμν με τις πολυσυλλαβες λεξεις σου πια...

Spoiler:



τσαγακιιιι~~~ τσαααααν~~~... ελα να γινουμε 3....:nanana:

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#12 Shikamaru

Shikamaru

    So Troublesome

  • Members
  • 912 posts

Posted 23 November 2009 - 20:43

Spoiler:

Posted Image
Posted Image

#13 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 24 November 2009 - 16:26

Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει 13 κεφάλαια και έχω κολλήσει ήδη με τη σειρά. Είναι ωραίο που σε βάζει πραγματικά να σκεφτείς κάποια πράγματα. Φοβερή ανάπτυξη των χαρακτήρων και παρουσίαση της κοινωνίας όπως και της ψυχολογίας του κεντρικού ήρωα. Αγαπημένη μου ιστορία μέχρι στιγμής είναι η τέταρτη με τη γιαγιά. Ίσως η πιο ανθρώπινη από όλες τις ιστορίες εκεί μέσα. Στο τέλος δε κόντεψα να βάλω τα κλάμματα.

Spoiler:

15fkk04.jpg


#14 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 28 November 2009 - 15:02

http://www.mangatoshokan.com/read/ikigami/707/17/1

Οκ... η σειρα ειναι πραγματικα σε πολυ υψηλα επιπεδα...
το 17 ειναι πραγματικα φανταστικο και γεματο ανατροπες συν ενα τελος που σε αφηνει μλκ...

εχω να νιωσω ετσι σε σειρα απο το 20thCB...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#15 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 28 November 2009 - 19:53

Kαρδιακή θα με κάνει αυτή η σειρά να μου το θυμηθείτε. T^T

Spoiler: 17