Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Ye old books thread! (books forever!) ~αχταρμάς inside~


  • This topic is locked This topic is locked
1118 replies to this topic

#91 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 07 September 2007 - 12:18

... Το αρωμα - η ιστορια ενος δολοφονου το τελευταιο βιβλιο π διαβασα... καλο ηταν αλλα δεν μ φανηκε τοσο τραγικα ενδιαφερον επειδη ειχα προηγουμενος δει την ταινια χμου...:nosey:



και 'γω που το διάβασα χωρίς να δω την ταινία (ακόμα δεν την έχω δει) τι κατάλαβα? έχασα ώρες απ' τη ζωή μου :wooi2:


και ναι, το ένα απ' τα 3 βιβλία που έχει διαβάσει και η κουτσή μέρεντιθ (τα άλλα 2 μαντέψτε....είναι ο Αλχημιστής και ο κώδικας Ντα Βίντσι!!!!! :oo:) απέδειξε ότι είναι εφάμιλλο των άλλων 2...δηλαδή επιεικώς αδιάφορο :deadga6:

Posted Image


#92 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 07 September 2007 - 15:57

και ναι, το ένα απ' τα 3 βιβλία που έχει διαβάσει και η κουτσή μέρεντιθ (τα άλλα 2 μαντέψτε....είναι ο Αλχημιστής και ο κώδικας Ντα Βίντσι!!!!!

συμφωνώ απολύτως... ότι γίνεται με τις ταινίες γίνεται και με τα βιβλία , αν και σε μικρότερο βαθμό ... πέφτουμε θύματα του marketing...

#93 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 07 September 2007 - 16:23

Μία γ@μ@τη τριλογία από βιβλία φαντασίας (για μένα τουλάχιστον) είναι το ''Οι Δράκοι'' από dragonlance...Μου άρεσε πάρα πολύ...

P.S.:Δεν ξέρω αν το είπε ήδη κάποιος....
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#94 lawliet

lawliet

    ending...

  • Members
  • 30 posts

Posted 07 September 2007 - 16:47

Johhan Wolfgang Von Goethe
  • Faust : A Tragedy Parts 1&2 (what can i say its epic)
Friedrich Nietzsche
  • Thus Spoke Zarathustra
  • The Antichrist
For those who speak german i recommend getting the books in german also i believe the antichrist has two versions published here in Greece(one with translators introduction and comments).

Richard Dawkins
  • The Selfish Gene
  • The Blind Watchmaker
Dawkins is an Evolutionary Biologist and the man responsible for the "memetics" theory(all his books are translated in Greek).

David Deutch
  • The Fabric of Reality(basics of Quantum Mechanics and the multiverse hypothesis)
You can't find this book in Greece you can only order it from outside :/

#95 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 07 September 2007 - 20:18

Μία γ@μ@τη τριλογία από βιβλία φαντασίας (για μένα τουλάχιστον) είναι το ''Οι Δράκοι'' από dragonlance...Μου άρεσε πάρα πολύ...

P.S.:Δεν ξέρω αν το είπε ήδη κάποιος....


Ποιά τριλογία εννοείς από αυτές με δράκους στο Dragonlance εννοείς?
Εαν εννοείς τα Chronicles (με τους Raistlin Majere, Caramon Majere, Kitiara, Tanis Half-Elven, Flint Fireforge, κλπ.) είναι 4 βιβλία.
1. Dragons of Autumn Twilight
2. Dragons of Winter Night
3. Dragons of Spring Dawning

Συνεχίζεται με το Dragons of Summer Flame αλλά καλό είναι να διαβάσεις τα Legends πριν από το συγκεκριμένο βιβλίο. Είναι τρία τα Legends (πάλι Margaret Weis & Tracy Hickman συγγραφείς):
1. Time of the Twins
2. War of the Twins
3. Test of the Twins

Και εαν σου άρεσε ο Raistlin Majere (προσωπικά ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΜΟΥ χαρακτήρας από Dragonlance) τότε διάβασε και τα πρώτα δύο με τον Raistlin:

1. The Soulforge (Margaret Weis)
2. Brothers in Arms (Don Perrin & Margaret Weis).


Δεν ξέρω τους ελληνικούς τίτλους διότι όλα αυτά τα έχω διαβάσει στα Αγγλικά. Πάντως όπου εμφανίζεται ο Raistlin είναι πάντα ενδιαφέρουσες οι καταστάσεις.

#96 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 08 September 2007 - 13:59

Έχει διαβάσει κανείς το Children of marrow του M.C.Havock?
Posted Image

#97 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 08 September 2007 - 18:39

Ποιά τριλογία εννοείς από αυτές με δράκους στο Dragonlance εννοείς?
Εαν εννοείς τα Chronicles (με τους Raistlin Majere, Caramon Majere, Kitiara, Tanis Half-Elven, Flint Fireforge, κλπ.) είναι 4 βιβλία.
1. Dragons of Autumn Twilight
2. Dragons of Winter Night
3. Dragons of Spring Dawning

Συνεχίζεται με το Dragons of Summer Flame αλλά καλό είναι να διαβάσεις τα Legends πριν από το συγκεκριμένο βιβλίο. Είναι τρία τα Legends (πάλι Margaret Weis & Tracy Hickman συγγραφείς):
1. Time of the Twins
2. War of the Twins
3. Test of the Twins

Και εαν σου άρεσε ο Raistlin Majere (προσωπικά ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΜΟΥ χαρακτήρας από Dragonlance) τότε διάβασε και τα πρώτα δύο με τον Raistlin:

1. The Soulforge (Margaret Weis)
2. Brothers in Arms (Don Perrin & Margaret Weis).


Δεν ξέρω τους ελληνικούς τίτλους διότι όλα αυτά τα έχω διαβάσει στα Αγγλικά. Πάντως όπου εμφανίζεται ο Raistlin είναι πάντα ενδιαφέρουσες οι καταστάσεις.


τα σπάνε:wooi2::wooi2:

οι ελληνικές μεταφράσεις είναι μπλιααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχ:oo::oo:
μακριά κόσμε:nosey:

Posted Image


#98 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 08 September 2007 - 19:30

Ποιά τριλογία εννοείς από αυτές με δράκους στο Dragonlance εννοείς?
Εαν εννοείς τα Chronicles (με τους Raistlin Majere, Caramon Majere, Kitiara, Tanis Half-Elven, Flint Fireforge, κλπ.) είναι 4 βιβλία.
1. Dragons of Autumn Twilight
2. Dragons of Winter Night
3. Dragons of Spring Dawning

Συνεχίζεται με το Dragons of Summer Flame ...


Αυτή την τριλογία εννοώ....Αλλά το 4ο βιβλίο που λες δεν το έχω δει πουθενά...θα το κοιτάξω....


αλλά καλό είναι να διαβάσεις τα Legends πριν από το συγκεκριμένο βιβλίο. Είναι τρία τα Legends (πάλι Margaret Weis & Tracy Hickman συγγραφείς):
1. Time of the Twins
2. War of the Twins
3. Test of the Twins


Οκ, θα τα κοιτάξω και αυτά...Καλή φάση, γιατί πραγματικά είναι η αγαπημένη μου τριλογία!!!

Και εαν σου άρεσε ο Raistlin Majere (προσωπικά ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΜΟΥ χαρακτήρας από Dragonlance) τότε διάβασε και τα πρώτα δύο με τον Raistlin:

1. The Soulforge (Margaret Weis)
2. Brothers in Arms (Don Perrin & Margaret Weis).


Δεν ξέρω τους ελληνικούς τίτλους διότι όλα αυτά τα έχω διαβάσει στα Αγγλικά. Πάντως όπου εμφανίζεται ο Raistlin είναι πάντα ενδιαφέρουσες οι καταστάσεις


Τι λες τώρα ρε, ο Raistlin είναι ο αγαπημένος μου και μένα!!! Το ήξερα οτι έχουν βγει και αυτά αλλά δεν έχω κοιτάξει, αλλά τώρα που μου θύμησες την πώρωση......Thnx man!
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#99 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 08 September 2007 - 20:34

Πάντως για βιβλία του φανταστικού γενικά, ένα από τα καλύτερα sites με βιβλιογραφίες είναι το Fantastic Fiction.

Έχει βιβλιογραφίες και σειρών όπως το Dragonlace, αλλά και συγγραφέων.

#100 dalamar

dalamar

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 08 September 2007 - 22:29

Αρκετά ωραίες επιλογές βλέπω. Πριν σχολιάσω ορίστε μερικά από αυτά που έχω διαβάσει και τα θεωρώ ως κορυφαία :)

Arthur Clarke - 2001 A Space Odyssey
Charles Dickens - Great Expectations
Patrick Suskind - Perfume
Emily Bronte - Wuthering Heights
Frank Herbert - Dune
George RR Martin - A song of ice and fire
Douglas Adams - A hitchhickers guide to the galaxy
Rudyard Kipling - Jungle Book
Fyodor Dostoevsky - Crime and punishment

και διάφορα άλλα που δε μου έρχονται τώρα στο μυαλό.

Παρατήρησα τεράστια απουσία κλασσικών συγγραφέων στις επιλογές και αυτό δεν είναι και τόσο καλό!
Μη νομίζετε πως επειδή κάποιο βιβλίο είναι αρκετά παλιό θα έχει χάσει την επαφή του με τον σημερινό κόσμο, η πως δε θα "μιλήσει" σε ένα νέο σήμερα.

Συγγραφείς όπως ο Ντικενς, ο Ντοστογιεφσκι, ο Λιουις Καρολ, η Τζεην Ωστεν και άλλοι αξίζουν να βρίσκονται στη βιβλιοθήκη του καθενός, ούτε βαρετοί είναι, ούτε ξεπερασμένοι, αντίθετα, είχαν τόσο μεγάλη δύναμη λόγου και τόσο μεγάλη διάυγεια πνεύματος αυτοί οι άνθρωποι που αν αποφασίσετε ποτέ να δοκιμάσετε κάποιο έργο τους θα εκπλαγείτε με το πόσο ενδιαφέρον και σύγχρονο (!) είναι. Ειδικότερα για τον Ντοστογιέφσκι, νομίζω πως είναι έγκλημα να μην έχετε διαβάσει έστω και ένα μυθιστόρημά του!!! Τιμωρία δεν υπάρχει, οκ :P

Οι μύθοι των Οτόρι είναι ένα από τα μεγαλύτερα λάθη της ζωής μου (σε αντίθεση με το σμήνος των σπουργιτιών το οποίο ήταν πανέμορφο), αδύναμοι χαρακτήρες βασισμένοι πάνω σε φοβερά αρχέτυπα, ιστορία μονοδιάστατη και απίστευτα κλισεδιάρικη(καλά, το τέλος ήταν κάτι παραπάνω από απαράδεκτο) και γραφή εντελώς ερασιτεχνική! Μέχρι κι εγώ που λέει ο λόγος γράφω καλύτερα. Δηλαδή πόσες φορές πρέπει να ξαναδούμε το μοτίβο:

άσχετος χωριάτης->είναι σε κάτι μοναδικός->βρίσκει μέντορα->πεθάινει ο μέντορας->αφού αποκαλύψει κάτι για τον χωριάτη->η σκοτεινή πλευρά τον ελκύει->την απαρνείται->όλα πηγαίνουν σκατά->μπλα μπλα μπλα->θριαμβεύει με τη δύναμή του αλλά και με τη βοήθεια κάποιας εξωτερικής παρέμβασης

Τουλάχιστο 10 τίτλοι βιβλίων μου έρχονται στο μυαλό βασισμένοι πάνω κάτω στο παραπάνω :P

Τα βιβλία φαντασίας που αναφέρετε μερικοί τα θεωρώ εξαιρετικά για τη διαμόρφωση χαρακτήρα και την εκπαίδευση κάποιου στη λογοτεχνία, μπράβο! Και το Dragonlance (το οποίο είχα λιώσει μικρότερος, έχω αγοράσει πάνω από 50 νουβέλες..) και ο Τόλκιν και Έραγκον/Χάρι Πότερ και τέλος πάντων όλα τα άλλα που αναφέρατε είναι ένας πολύ ωραίος τρόπος να περάσει κανείς την ώρα του και το κυριότερο, να μάθει να αγαπάει το βιβλίο! Αρκεί να μη μείνει σε αυτά! Υπάρχουν και άλλα πολύ ωραία είδη και συγγραφείς out there, ρίχτε τους μια ματιά!

Ο Stephen King έχει βγάλει κάτι αηδίες τώρα τελευταία...
Ο Κοέλο και τα καθικέλια (από τη γυναίκα του, Κάθι Κέλι) πρέπει να εξαφανιστούν από τα ράφια όλων των βιβλιοπωλείων :P Μάγισσες του Πορτομπέλλο και τραχανάδες απλωμένοι..

Cheers σε Asimov και George Orwell που τους ξέχασα!
Cheers και σε όσους άλλους τεράστιους έχω ξεχάσει!

P.S. Αν ψωνίζει κανείς από παπασωτηρίου στην Αθήνα και του αρέσουν οι..μεγάλες εκπτώσεις, μπορεί να συνενοηθεί μαζί μου, 30% είναι αυτό.
(αρκεί να μην αγοράσει αρχέτυπο :P)
Ahh. It does not seem fair, does it?That you must stay here but want to be there.

Little Red Riding Hood and the Bible are two books with very little in common.
One is a fairy tale for children and the other is a story about a girl and a wolf.

#101 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 09 September 2007 - 08:53

και γραφή εντελώς ερασιτεχνική! Μέχρι κι εγώ που λέει ο λόγος γράφω καλύτερα.


ακριβώς γι' αυτό το εγκατέλειψα ήδη στην τρίτη σελίδα....δηλαδή ήμαρτον. πλέον είναι πολλά τα κείμενα που τα διαβάζω και λέω "wtf, εγώ θα το έγραφα καλύτερα" και δεν ξέρω αν είναι ανησυχητικό για 'μένα ή γι' αυτούς...:deadga6:
η αλήθεια πάντως να λέγεται.:bahhh:



btw το dragons of summer flame τοποθετείται χρονικά ως εξής:

dragonlance chroniclesI,II,III>legend of the twinsI,II,III>next generation (μια εισαγωγή στα μούλικά τους)>dragons of summer flame

θα το βρείτε και στα ελληνικά, δεν είναι δύσκολο. και σημειώσατε ότι γίνεται χαμός............

Posted Image


#102 JigokuNeko

JigokuNeko

    Anime Amateur

  • Members
  • 115 posts

Posted 09 September 2007 - 09:15

οριστε μερικα βιβλια τα οποια μου αρεσαν πολυ σαν fantasy-οπλικτη που ειμαι και μπορει να τα βρειτε ενδιαφεροντα...:gotit:

1. Tad Williams-Memory, Sorrow & Thorn series.
θελω να γινω Τολκιν στη θεση του Τολκιν αλλα το καταφερνει καλυτερα απο ολους τους αλλους μαζεμενους. δεν εχει τρυπες στην πλοκη, εχει ενταση και ενδιαφερον και σε επιπεδο χαρακτηρων αλλα και στις περιπετειες και στο τελος ολα λυνονται με λογικο τροπο αν μη τι αλλο...

2. Steven Erikson-Tales of the Malazan series.
μεγαααααλο, πολυ μεγααααλο και τοσο πολυπλοκο που απορω πως δεν εχει χασει το μπουσουλα ο ανθρωπος. ολα τα υλικα της επικης φαντασιας στο μπλεντερ και καλο κουραγιο γιατι απ'οτι ξερω δεν εχει τελειωσει ακομα...

3. China Mieville-Perdido Street Station & the Scar.
δεν ειναι ευκολο σαν αναγνωσμα αλλα μονο και μονο η λεπτομερεια και το ευρος του σκοτεινου αυτου εναλλακτικου κοσμου αξιζει. κατι σαν 19ος αιωνας τοσο διαστρεβλωμενος που πιο πολυ δεν γινεται...
ουσιαστικα εχει και συνεχεια αλλα δεν ειναι τοσο καλη οσο αυτα τα 2 και το καθενα ειναι αυτοτελες οποτε...

4. Robin Hobb-Liveship Traders trilogy
η μεσαια τριλογια απο μια σειρα 9 τομων, διαβαζεται ανετα μονη της. ναυτικο μυθιστορημα με ισχυρες δοσεις επικης φαντασιας. θα ελεγα οτι ειναι κατι παρομοιο με τους πειρατες της καραιβικης αλλα θα εθαβα το βιβλιο γιατι ειναι πολυ καλυτερο.


#103 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 09 September 2007 - 09:45

Tad Williams: Otherland Series: 4 βιβλία, μία πολύ καλή σειρά όχι εύκολη αλλά απολαυστικότατη:
1. City of Golden Shadow
2. River of Blue Fire
3. Mountain of Black Glass
4. Sea of Silver Light

Peter F. Hamilton: Night's Dawn Trilogy, απίστευτη τριλογία, αν και το λύνει με ένα Deus Ex Machina στυλ. Κατά τα άλλα μία από τις καλύτερες τριλογίες που έχω διαβάσει:
1. The Reality Dysfunction
2. The Neutronium Alchemist
3. The Naked God

#104 dalamar

dalamar

    Starting...

  • Members
  • 26 posts

Posted 09 September 2007 - 12:44

Πωπω Dragons of Summer Flame, τι μου θυμίζεις Glastenen. Για μένα το καλύτερο βιβλίο όλης της σειράς, ίσως να έπρεπε να είχε τελειώσει κι εκεί..αναθεματισμένα δολλάρια.

Βλέπω ότι είσαι κι εσύ αρκετά καταρτισμένη στον κόσμο, εύγε! :)

Του Erikson τα βιβλία είναι σχεδόν too much, έχω διαβάσει τα 3 εως τώρα (δεν έχω αποφασίσει ακόμη να αγοράσω κι άλλο) και με χαλάει λίγο που είναι τόσο high fantasy, αλλά ο τύπος ξέρει πραγματικά να γράφει και έχει κάνει απίστευτο στόρυ. Απλά οι χαρακτήρες του , και ο τρόπος που τους παρουσιάζει και τους χρησιμοποιεί, χρειάζονται λίγο περισσότερο care factor. Θυμάμαι όταν το διάβαζα πως δεν είχα δεθεί συναισθηματικά σχεδόν με κανένα, δε με ενδιέφερε η μοίρα τους στον κόσμο (καλή ή κακή) ή το αν θα ζούσαν η θα πέθαιναν. Βέβαια υπάρχουν ακόμη 7 βιβλία. Βλέπουμε..

Εναλλακτικά διαβάστε George Martin. Κλάσεις ανώτερος του Erikson από όλες τις απόψεις (σε πολύ διαφορετικό setting και ύφος γραφής βέβαια..). Το πρώτο του βιβλίο είναι το Game of Thrones ή στα ελληνικά από την Anubis, Το παιχνίδι των θρόνων. Δοκιμάστε και δε θα χάσετε!
Ahh. It does not seem fair, does it?That you must stay here but want to be there.

Little Red Riding Hood and the Bible are two books with very little in common.
One is a fairy tale for children and the other is a story about a girl and a wolf.

#105 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 09 September 2007 - 13:00

Δεν έχω διαβάσει ακόμα την τριλογία War of Souls από Dragonlance, είναι στα αδιάβαστα ακόμα. Αλλά από φίλους και γνωστούς που την διάβασαν, μου είπαν ότι μάλλον έπρεπε να το είχαν αφήσει. Επίσης άκουσα ότι φέρνουν πάλι τον Raistlin και κατά κάποιον τρόπο είναι ο Deus Ex Machina και λύνει κάποιες καταστάσεις. Δεν ξέρω εαν αληθεύει, δεν έχω καν τσεκάρει να δώ.

Επίσης μερικά ακόμα βιβλία που αξίζει να διαβάσει κανείς είναι οτιδήποτε από Ursula K. LeGuin και Isaac Asimov. Ιδίως τα Ρομπότ του Asimov, και τα πρώτα τρία που έγραψε για το Foundation. Από LeGuin, μία καταπληκτική νουβέλα της είναι το The Word for World is Forest, φοβερό βιβλίο το Dispossessed, και το Earthsea quadrilogy. Και τα υπόλοιπα βιβλία τους είναι ένα κι ένα. Ότι και αν έχω διαβάσει από αυτούς τους δύο με έχει ευχαριστήσει μέχρι στιγμής.