Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Ye old books thread! (books forever!) ~αχταρμάς inside~


  • This topic is locked This topic is locked
1118 replies to this topic

#76 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 29 July 2007 - 13:59

Διάβασα το "Ο Άρχοντας των Κεραυνών". Σχετικό με εσωτερικές ενέργειες κλπ αλλά story mode και όχι strange πρακτικές. Δεν έχω διαβάσει άλλα τέτοια βιβλία οπώτε it was ok.

#77 Mythos

Mythos

    Anime Fan

  • Members
  • 181 posts

Posted 19 August 2007 - 00:06

Διάβασα το I Am Legend και το The World's Most Famous Murderers:nosey:

#78 rebelos

rebelos

    Inhale/Exhale

  • Members
  • 147 posts

Posted 19 August 2007 - 00:14

διαβαζω τωρα τα 100 χρονια μοναξιας και πρεπει να ειναι απο τα ποιο ομορφα βιβλια που εχω διαβασει

#79 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 19 August 2007 - 03:12

Έχει διαβάσει κανείς 1 βιβλίο με τίτλο 'Η φάρμα των ζώων'?Μου λένε ότι είναι καλό.

Άσχετο:Ακόμα να τελιώσω το 'Υφαντόκοσμο'.:bahhh:
Posted Image

#80 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 19 August 2007 - 09:40

προσφατα εδω διαβασα ενα book called Ενικος Αριθμος.... καλουλι ηταν αλλα οκ οχι τπτ ιδιατερο χμ...:nosey:
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#81 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 19 August 2007 - 10:18

Αυτό το καλοκαίρι έχω διαβάσει:

Black Coffee-Agatha Christie
Hercule Poirot's Christmas-Agatha Christie
Why didn't they ask Evans?-Agatha Christie
Βασικός Μέτοχος-Πέτρος Μάρκαρης
Το Ρουμπίνι του Αβδούλ Ρατζ-Ellery Queen
O μικρός αδερφός-Μανουέλ Βάθκεθ Μονταλμπάν

Αυτά so far απότι θυμάμαι, και θα ψάξω κιάλλα της Agatha για μέχρι να αρχίσουν τα σχολεία :nosey:
1

#82 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 19 August 2007 - 10:34

Έχει διαβάσει κανείς 1 βιβλίο με τίτλο 'Η φάρμα των ζώων'?Μου λένε ότι είναι καλό.

Άσχετο:Ακόμα να τελιώσω το 'Υφαντόκοσμο'.:bahhh:

Για το "Η Φάρμα των ζώων" οι απόψεις διίστανται. Εγώ το διάβασα και το βρήκα ένα από τα καλύτερα βιβλία όλων των εποχών, και το διάβασε κι ένας καλός μου φίλος και το βρήκε άθλιο.

Βασικά, διάβασέ το έτσι κι αλλιώς, μιας και είναι από τα πλέον διάσημα βιβλία της παγκόσμιας λογοτεχνίας, και στο τέλος θα σχηματίσεις μόνος σου τη δική σου άποψη. Άλλωστε, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις άποψη γι' αυτό το βιβλίο. ;)

Αν σου αρέσει ο Υφαντόκοσμος, ίσως σου αρέσει και το "Flatland".

...

Currently reading book: €15,99. Ένας πρώην διαφημιστής διαπομπεύει τη βιομηχανία της διαφήμισης. Το περίμενα καλύτερο, όμως...

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#83 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 19 August 2007 - 17:38

Για το "Η Φάρμα των ζώων" οι απόψεις διίστανται. Εγώ το διάβασα και το βρήκα ένα από τα καλύτερα βιβλία όλων των εποχών, και το διάβασε κι ένας καλός μου φίλος και το βρήκε άθλιο.

Βασικά, διάβασέ το έτσι κι αλλιώς, μιας και είναι από τα πλέον διάσημα βιβλία της παγκόσμιας λογοτεχνίας, και στο τέλος θα σχηματίσεις μόνος σου τη δική σου άποψη. Άλλωστε, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις άποψη γι' αυτό το βιβλίο. ;)


Οκ,θα το τσεκάρω,μου κίνησες την περιέργεια:riiight:

Αν σου αρέσει ο Υφαντόκοσμος, ίσως σου αρέσει και το "Flatland".


Κοίτα,ο Barker έχει γράψει κάποιες από τις αγαπημένες μου ιστορίες(Η κρεοφόρος του μεσονυχτίου,Στους λόφους οι πόλεις,Μπλούζ αίματος για 1 γουρούνι,κ.α.),αλλά πιστεύω ότι ο Υφαντόκοσμος είναι ασταθές βιβλίο,Τι μια σου δίνει απίστευτη αίσθηση του οραματός του,πραγματικά σκίζει,και δεν ενοώ τις βίαιες σκηνές,αλλά υπάρχουν πολλές φορές που φλειαρεί και το χαλάει.Κάπως έτσι είναι και αυτό που προτείνεις?

Ξαναδιάβασα ο Μανιτού,και ακόμα και την 4 φορά παραμέν πολύ καλό βιβλίο.Α,προτεινόμενω βιβλίο με εικονογράφηση,ο Εκριζωτής του Brom.Όχι κάτι το άποιαστο,αλλά πολύ αξιόλογο.
Posted Image

#84 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 19 August 2007 - 18:23

Τα παλιά βιβλία του Barker ήταν κορυφαία τώρα πια δε μπορεί να ελενξει τη φαντασία του και γράφει βιβλία τεραστίων διαστάσεων με 20 βασικούς χαρακτήρες και 10 υπό-πλοκές κι χάνεις τη μπάλα. Πάντα έχει μια τρομερή βασική ιδέα αλλά τελευταία αυτή η ιδέα χάνεται μέσα στο κυκεώνα των ιστοριών του. Το καλύτερο βιβλίο του Barker κατά τη γνώμη μου είναι το "Καταραμένο Παιχνίδι" (The Damnation Game) , ένα από τα πρώτα του.

Aπό Graham Masterton προτείνω τα "The Pariah", "Master OF Lies" και "Sleepless"...

#85 WolverineX

WolverineX

    return....

  • Members
  • 0 posts

Posted 24 August 2007 - 00:34

Καλώς σας βρήκα...Για την Φάρμα των Ζώων οφείλω να συμφωνήσω με τον kenny, όμως πρέπει να έχεις στο νου σου ότι το βιβλίο είναι ένας άμεσος παραλληλισμός με την Σοβιετική Ένωση επί Στάλιν. Με την σημείωση αυτή ίσως το καταλάβεις καλύτερα(και δεις πόσο μπροστά από την εποχή του ήταν ο άνθρωπος--όπως και με το 1984-άλλο κορυφαίο)

Αυτήν την εποχή διαβάζω διηγήματα του Μπόρχες(εξαιρετικός-αν και μόλις ξεκίνησα)Προηγουμένως τελείωσα του Ντοστογιέφσκι τους Αδελφούς Καραμάζωβ(το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ--ιδιαίτερα ο 2ος τόμος). Αν κανείς το έχει διαβάσει περιμένω απόψεις...
"Things change. People change. You. Me. Everyone o' us..... everyday of our lives. The day ya stop changin' --is the day ya die."

WolverineX

#86 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 01 September 2007 - 17:54

Διαβάζω το The Jayne Eyre Affair του Jasper Fforde. Τρελλές λογοτεχνικές καταστάσεις, σε ένα τελείως διαφορετικό 1985...

#87 Turgon

Turgon

    Anime Amateur

  • Members
  • 107 posts

Posted 03 September 2007 - 11:18

Ένα πάρα πολύ καλό βιβλίο που διάβασα το καλοκαίρι είναι το The Stolen Child του Keith Donohue. Είναι η ιστορία 2 χαρακτήρων. Ενός αγοριού και ενός (κάτι σαν) ξωτικού, που αλλάζουν ζωές. Στην ιστορία υπάρχουν κάποια πλάσματα, τα νεραϊδοπαίδια (changelings στο αγγλικό κείμενο), τα οποία διαλέγουν έναν παιδί που φαίνεται δυστυχισμένο και αφού μελετάνε τους τρόπους του για αρκετό καιρό, το απαγάγουν, και αυτός που βρίσκεται για περισσότερο καιρό στα changelings παίρνει τη μορφή του και τον αντικαθιστά στη ζωή του. Επειτα, το παιδί περνάει από μία τελετουργία και γίνεται με τη σειρά του changeling.
Πρόκειται λοιπόν για τις ιστορίες του Henry Day, ο οποίος μετονομάζεται σε Aniday όταν γίνεται changeling, και του changeling που πήρε τη θέση του.

Πρόκειται γενικά για ένα βιβλίο περί της χαμένης παιδικής αθωότητας και της αναζήτησης του εαυτού. Κάπου διάβασα πως πρόκειται να γίνει και ταινία.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα :)
Posted Image

#88 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 03 September 2007 - 12:52

... Το αρωμα - η ιστορια ενος δολοφονου το τελευταιο βιβλιο π διαβασα... καλο ηταν αλλα δεν μ φανηκε τοσο τραγικα ενδιαφερον επειδη ειχα προηγουμενος δει την ταινια χμου...:nosey:
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#89 PreToRiaN

PreToRiaN

    Make love, NOT warcraft

  • Members
  • 81 posts

Posted 03 September 2007 - 18:17

Aπο γυμνασιο ειμαι κολλημενος με τα ιστορικα μυθιστορηματα (ειδικα του laverio massimo manfredi).Ειδικα αμα πιασω καποιο που εχει σχεση με ρωμαικη αυτοκρατορια η αρχαια ελλαδα δεν μπορω να το αφησω απο τα χερια μου .Τωρα τελευταια αρχισα το <<η αυτοκρατορια των δρακων >> το οποιο πληροφοριακα δεν εχει σχεση με δρακους :):)
Spoiler:
Αυτή η υπογραφή δεν ξεπερνά σε καμία περίπτωση τα 250 pixels ύψος.( who am i kidding : :. my beautiful and intelligent sign is ruined ).

#90 nightwatcher

nightwatcher

    Anime Newbie

  • Members
  • 32 posts

Posted 03 September 2007 - 22:46

τωρα δε προλαβαινω να διαβασω,αλλα μπορω να σας προτεινω καποια .
1.απο stephen king μπου αρεσε παρα πολυ το φυλαχτο,οχι ομως και η συνεχεια
2.απο asimov η σειρα γαλαξιακη αυτοκρατορια-νομιζω οτι ειναι η καλυτερη σειρα επιστημονικης φαντασιας,εδω που τα λεμε τα βοβλια του ειναι τα καλυτερα επιστημονικης φαντασιας νομιζω
3.γυριζοντας το γαλαξια με ωτο-στοπ 5 καταπληκτικα βιβλια του douglas adams(αυτος εγραφε και σεναρια για το dr who),επισης αααργκ του ιδιου και ο ντερκ τζεντλυ ακολουηει τη γατα
4απο philip dick το θεικη επεμβαση
5.στοιχειωμενοσ κοσμος του carl sagan δεν ειναι μυθιστορημα ,αλλα ασχοληται επιστημονικα με το ανεξηγητο,ειχε κανει και σειρα στη τηλεοραση το cosmos
6arthur clark ,οι επικυριαρχοι,επισης αγνωστες δυναμεις και τα μυστηρια του κοσμου,τα δυο τελευταια επισης για ανεξηγητα(φανταστικα βιβλια και τα δυο και αυτος ειχε κανει εκπομπη)
7 μιχαελ εντε -η φυλακη της ελευθεριας-σειρα απο ιστοριες-κορυφαιο,ακομη η ατελειωτη ιστορια και μομμο ,απλα κορυφαια
8 μουνφλιτ του τζειμσ φωκνερ ,περιπετεια εποχης πειρατων

προσπαθησα να μην αναφερω οσα εχουν ειπωθει,αμα εχετε χρονο ειναι πολυ καλα βιβλια ,θα ξαναγραψω για αλλα