Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Ye old books thread! (books forever!) ~αχταρμάς inside~


  • This topic is locked This topic is locked
1118 replies to this topic

#46 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 31 July 2006 - 09:38

Λοιπόν παίδες!! Πάρτε όλοι το εξής βιβλίο που αξίζει.. και όσοι το έχετε διαβάσει :respect: .......... Είμαι κάπου στην μέση.

Τίτλος: Έκανα λάθος για την Ιαπωνία του Peter Carey
εκδόσεων Ελληνικά Γράμματα!

Story....

Όταν ο εξαιρετικά συνεσταλμένος Τσάρλι παθιάζεται με τα Manga και τα Anime. Ο πατέρας του (Peter Carey) όχι μόνο δεν απορεί με τον γιο του, αλλα σύντομα μαγεύεται κ ο ίδιος. Αρχίζει έτσι ένα ταξίδι με τον πατέρα να μοιράζεται τα εξωτικά κόμιξ του 12χρονου γιου του, που τους φέρνει τελικά στο Τόκιο, οπου ένας φίλος του μικρού Τσάρλι (Ιάπωνας μέσω διαδικτύου) γίνεται ο οδηγός τους. Σύντομα αρχίζουν την Περιπλάνηση στα ποιό κουλά μέρη της Ιαπωνίας και βλέπουν πως ξετυλίσσεται η ζωή εκεί... Γνωρίζοντας Mangakas και σχεδιαστές Anime μέχρι και "απεικονιστές" που μιμούνται πρόσωπα ή ήρωες που έχουν ταυτιστεί μαζί τους... Και απο όλα αυτά προκύπτει μια εξαιρετική σύνοψη της Ιαπωνικής κουλτούρας και ιστορίας, που ξεκινάει απο τους Samurai και φτάνει μέχρι και την πολεμική φρενίτιδα με τα ρομπότ
Και μετά ξέρετε.... Οι δυσκολίες στην χώρα και όλες οι καταστάσεις που περνάνε εκεί φέρνουν κοντά Πατέρα με γιο....

Μια αληθινή Ιστορία με αρκετό Χαβαλέ πάθος για το άγνωστο και πολλές συγκινήσεις......... ¶ντε και στα δικά μας! :kakashithumbup:
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#47 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 31 July 2006 - 17:57

Λοιπόν παιδιά μη γελάσετε τώρα αλλά τελευταία με έχει πιάσει ένα κάτι και διαβάζω παραμυθάκια....... :rolleyes:
Τελευταία διάβασα το "φάντασμα των Κάντερβιλ" του Όσκαρ Ουάιλντ και πολύ μου άρεσε, ήταν πολύ διασκεδαστικό κι ότι έπρεπε για κάποιον που θελε να διαβάσει κάτι μικρούλη 8D :D :P

Posted Image



#48 KageHitsu

KageHitsu

    Kage

  • Members
  • 630 posts

Posted 31 July 2006 - 18:19

Παιδια πρεπει να διαβασετε τον Κοκκινο Δρακο... ειναι τελειο ( προκειται για εναν ψυχασθενη δολοφονο για γερα στομαχια)
I put up my headphones and listen to the deftones

#49 hajate

hajate

    Anime Freak

  • Members
  • 317 posts

Posted 31 July 2006 - 21:17

για όσους ενδιαφέρονται πέτυχα ένα βιβλίο με όνομα ''μπουσίντο η ψυχή των σαμουράι''.(εκδόσεις ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ)
Δεν πραγματεύεται μόνο τον κώδικα συμπεριφοράς των σαμουράι αλλά και πως αυτός μέσα από το πέρασμα των αιώνων έγινε η βάση των ηθικών αρχών όλων των Ιαπώνων.(japan is religion free :dry: )
Αρκετά καλό,σε καλή τιμή(12 ευρώ) και σωστή μετάφραση!

#50 TNT

TNT

    Crazy Scientist!

  • Members
  • 735 posts

Posted 09 August 2006 - 13:53

για όσους ενδιαφέρονται πέτυχα ένα βιβλίο με όνομα ''μπουσίντο η ψυχή των σαμουράι''.(εκδόσεις ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ)
Δεν πραγματεύεται μόνο τον κώδικα συμπεριφοράς των σαμουράι αλλά και πως αυτός μέσα από το πέρασμα των αιώνων έγινε η βάση των ηθικών αρχών όλων των Ιαπώνων.(japan is religion free :dry: )
Αρκετά καλό,σε καλή τιμή(12 ευρώ) και σωστή μετάφραση!


Μμμμ... Ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον... Σίγουρα θα το ψάξω μ' αρέσουν κάτι τέτοια...

Anyway πρόσφατα διάβασα τους "γάμους του ουρανού και τησ κόλασης", τη γνωστή δλδ δουλειά του William Blake, κι έπαθα την πλάκα μου!!! Είναι απλά απίστευτο...
:calm: "One law for the lion &ox is oppression"

Posted Image



#51 CuBi

CuBi

    Trailblazer

  • Members
  • 169 posts

Posted 21 August 2006 - 04:23

Αν και δεν είμαι (πολύ) φανατικός βιβλιοφάγος, μου αρέσουν τα Harry Potter (τα οποία έχω όλα στα Αγγλικά), Illuminati, η Τριλογία του Κόσμου (καταπληκτικά βιβλία), και τώρα διαβάζω το Tales of the Otori, το Grass For His Pillow. Μέχρι τώρα μου έχει κάνει η σειρά αυτή πολύ καλή εντύπωση και την προτείνω σε όλους όσους τους αρέσει η Μεσαιωνική Ιαπωνία (σε όλους εδώ δηλαδή!). Στα αγγλικά αν μπορείτε!
Posted Image

#52 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 14 May 2007 - 14:47

Για οσους διαβαζουν παντα...και σε αυτη την κατηγορια μπορουμε να συζητησουμε απο τιτλους, μεχρι κατηγοριες βιβλιων...ποιο προτεινετε, γιατι , ποιο σας αγγιξε περισσοτερο?

Θα αρχισω εγω..
Το Παιδι Λαζαρος- μυθιστορημα με μια προσεγγιση του τι συμβαινει στο μυαλο καποιου που βρισκεται σε κωμα...το μοναδικο βιβλιο που με εκανε να πλανταξω στο κλαμα...πραγματικα υπεροχο..

Η τριλογια του Κοσμου- τρια βιβλια οπως λεει και ο τιτλος, με μια φανταστικη ιστορια που με αφησε αναυδη, και με εκανε να ανυπομονω να βγει σε ταινιες...μαλιστα το πρωτο βιβλιο λεει μεσα οτι το εχουν αναλαβει οι παραγωγοι του Αρχοντα των Δαχτυλιδιων. Το πρωτο βιβλιο λεγεται "Το Αστερι του Βορρα" το δευτερο "Ο Αρχοντας των δυο Κοσμων" και το τριτο "Το Κεχριμπαρενιο Τηλεσκοπιο"...συγγραφεας Phillip Pullman. Τα προτεινω ανεπιφυλακτα!
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#53 Sponis

Sponis

    Despair-Ridden Heart...

  • Retired Staff
  • 2,291 posts

Posted 14 May 2007 - 15:07

topics merged...

υπήρχε ήδη τόπικ...

#54 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 14 May 2007 - 15:13

σορρυ...εψαξα αλλα μαλλον μου ξεφυγε..
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#55 tokyo pig

tokyo pig

    Attorney at LoL

  • Members
  • 52 posts

Posted 14 May 2007 - 17:45

Ένα μονο θα ειπώ...διαβάστε Phil Dick, αυτός ξέρει...
to be more specific

Minority Report
Flow My Tears, The Policeman Said
VALIS
Do Androids Dream of Electric Sheep? (aka blade runner)
The Simulacra
The Man in the High Castle (τι θα συνέβαινε αν η ιαπωνία τελικά νικούσε στον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο)
The Man Who Japed
Paycheck
The Three Stigmata of Palmer Eldritch

and many more....

Posted Image
For teh nigra brothers, for teh pool, for teh aids...i was there.
Teh BloG si teh BacK
---------------------------------------------------------------------------

#56 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 14 May 2007 - 19:51

Η τριλογια του Κοσμου- τρια βιβλια οπως λεει και ο τιτλος, με μια φανταστικη ιστορια που με αφησε αναυδη, και με εκανε να ανυπομονω να βγει σε ταινιες...μαλιστα το πρωτο βιβλιο λεει μεσα οτι το εχουν αναλαβει οι παραγωγοι του Αρχοντα των Δαχτυλιδιων. Το πρωτο βιβλιο λεγεται "Το Αστερι του Βορρα" το δευτερο "Ο Αρχοντας των δυο Κοσμων" και το τριτο "Το Κεχριμπαρενιο Τηλεσκοπιο"...συγγραφεας Phillip Pullman. Τα προτεινω ανεπιφυλακτα!

Τα αγαπημένα μου!! Ακόμα περιμένω την ταινία... Τ_Τ

Ένα άλλο - καμένο βέβαια - βιβλίο που έχω να προτείνω σε όσους βαριούνται είναι το Φάδερ Ημών. Πολύ μεγάλη βλακεία για ώρες γεμάτες αφασία~

~ Στορμ ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#57 Psycho

Psycho

    #1 FMA fan

  • Members
  • 116 posts

Posted 14 May 2007 - 22:47

Recently I started reading the Sharpe series.

For those that don't know it deals with the adventures of a soldier, Richard Sharpe, first during the Indian Wars (1800s) and then his rise through the ranks during the Napoleonic Wars. There is also a tv series based on the books staring Sean Bean.

Another series that I started is the Legacy of the Force. The latest series of the Star Wars universe (Geeks FTW)
Posted Image

#58 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 15 May 2007 - 00:34

τί να πρωτοθυμηθώ. δε περιλαμβανω μονο λογοτεχνικά. Οσα ειναι Γερμανικα ή Αγγλικά τα διαβασα στο πρωτότυπο και μου βγήκε η πίστη :Ρ
Περισσότερο είμαι της κλασσικής λογοτεχνίας

Απαντα Franz Kafka
Απαντα Rosa Luxembourg
Τα περισσοτερα απο George Orwell
εργα του Baruch Spinoza
έργα του Jack London (Call of the Wild, Star Rover, Iron Heel)
Brave New World του A.Huxley
Moby Dick του H.Menville
Το Ημερολογιο του Κάπταιν Κουκ
Τα Ταξίδια του Γκιούλιβερ του J.Swift
Doktor Faustus του Thommas Mann
Robinson Crusoe του W. Defoe
κάποια από τα έργα του Hegel (ακόμη απορω πως μπορεσα και τα διαβασα)
Ο Μικρός Πρίγκηπας (το μόνο έργο που μπόρεσα και διαβασα στα Γαλλικά)
Σατυρικόν του Πετρωνίου
ποιήματα του Goethe, Schiller, Hoelderlin και αλλων Γερμανών ποιητών
και πολλά άλλα


από ελληνική λογοτεχνία, όσα διάβασα μεχρι τώρα....
Ματωμένα Χώματα της Δ.Σωτηρίου (απο τα συγκλονιστηκότερα βιβλία που διάβασα)
Το νούμερο 31328
Ακυβερνητες Πολιτείες του Σ. Τσιρκα
Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται....
Το Κιβώτιο
τα περισσότερα της Πηνελόπης Δέλτα
Ολοι οι διαλογοι του Πλάτωνος.....
Οι τραγωδιες του Ευριπίδη
εργα του Νικου Πουλατζά (αφορά πολιτικές επιστήμες κυρίως)


και αλλα που έχω ξεχασει και πρεπει να ξαναδιαβάσω....

δυστηχώς για να απολαυσεις ένα βιβλίο πρέπει να είσαι ξεκούραστος και διχως εγνοιες. Ενω με την τηλεοραση όχι....

#59 tokyo pig

tokyo pig

    Attorney at LoL

  • Members
  • 52 posts

Posted 15 May 2007 - 09:51

Sci/Fi books recomendations Συνεχεια

Σήμερα το γουρούνι σας προτείνει τον Alfred Bester kai tο έργο του The Stars My Destination ,θεωρείτε αναμφισβήτητα ένας από τους προπομπούς του επερχόμενου cyberpunk movement.

Απαντα Rosa Luxembourg

Phasen sehnen sich die Weimar Republik :)
Posted Image
For teh nigra brothers, for teh pool, for teh aids...i was there.
Teh BloG si teh BacK
---------------------------------------------------------------------------

#60 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 16 May 2007 - 10:14

Phasen sehnen sich die Weimar Republik :)



Deshalb ist sie heute so unbekannt