Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

K-DRAMA


  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#1 Nanamiii

Nanamiii

    no?

  • Members
  • 6 posts

Posted 26 July 2009 - 02:15

Τωρα που αρχισα δεν με σταματατε!Χουχουχου!

Λοιπον Κορεατικο καψιμο κανεις? Αν λαβουμε υποψην την επιτυχια του Boys Over Flowers(aka Hana Yori Dango) υπαρχουν τουλαχιστον...1(5) ατομα που εχουν δει K εδω μεσα! 1-2-3-κοκκινο-φως!

Χμμμμ μιλωντας για K....The 1st Shop of Coffee Prince, Shining Inheritance, We Got Married, East of Eaden, 18 VS 29, Hello my Teacher, Full House, Iljimae, I'm Sorry I Love You....klp klp
Και προσωπικα αγαπημενα..Triple, He Who Can't Get Married, Romance Zero, Goong, I Am Sam..

-drumroll-
Τελος, αναγνωριση προς το δημοφιλεστερο της χρονιας...

Boys Before Flowers
Posted Image
noona hwaiting!


Posted Image
Blame my parents.Yes?Yes.


#2 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 26 July 2009 - 03:39

Aγαπημενο μου kdrama ever, ειναι μεχρι στιγμης το τιτανομεγιστο και απολυτο Iljimae (:nod2:)
Aν δεν ηταν αυτο θα ειχα την χειριστη των αποψεων για τα kdramas, γιατι τα πρωτα 2 που ειδα (My Girl και Tree of Heaven :colddd:)ηταν romance. Kαταστροφικη κινηση for someone like me who usually doesn't like romance dramas, ειδικα αμα μιλαμε για κορεατικα τα οποια δεν παλευονται με τιποτα σ'αυτο το ειδος. :uhh:

Kdramas δεν εχω δει παρα πολλα, γιατι ειναι πολυ πιο μεγαλα σε διαρκεια απο τα jdramas και κατα τη γνωμη μου ειναι να πεσεις σε καλο. Πολλα απο αυτα εχουν και την ταση να αλλαζουν ροτα γυρω στο επεισοδιο 10 κιολας και αποσυντονιζεσαι (ή στην ακομα χειροτερη αλλαζεις παντελως γνωμη για τη σειρα :/)

Παντως μιας και αναφερθηκε το Boys Over Flowers προσωπικα το θεωρω kinda overrated oO;;;
Aν ειχε τελειωσει στον πρωτο κυκλο (ep.12) θα ηταν απο τα καλυτερα kdramas και φοβερη μεταφορα, αλλα απο κει και περα πηρε απιστευτη κατρακυλα ;.;
Aν δεν ηταν ο Lee Min Ho, παραδεχομαι οτι θα το ειχα κανει drop απ το 14 κιολας without the slightest regret :emptyonexg1:

Posted Image

Spoiler: &#33909


#3 Nanamiii

Nanamiii

    no?

  • Members
  • 6 posts

Posted 26 July 2009 - 16:05

Χμ χμ οι Κορεατες παντως στο δραμα και στην κλαψα ειναι τεχνιτες, χωρις πλακα. Ειδικα εννοειται στις ταινιες τους αλλα νταξει αυτο ειναι γνωστο. Κατα καποιον τροπο η διαφορα αναμεσα σε K και σε J Drama ειναι χαοτικη! Δηλαδη μεχρι και το HanaYoriDango σε BBF ηταν λες και εβλεπες τελειως αλλο πραγμα. Οντως μεχρι να τελειωσει το BBF ηταν πολυ drag αλλα εγω δεν καταλαβα και τιποτα, οι καλες στιγμες του μου εμειναν ετσι κι αλλιως. Iljimae δεν εχω δει καθολου, τωρα τελευταια βλεπω κωμωδιες, ειναι καλοι σ'αυτα. Το He Who Can't Get Married το ποτεινω με τα χιλλια, δεν τελειωσε ακομα βεβαια αλλα αξιζει και να το περιμενω ανα βδομαδα.

Α και απλως πληροφοριακα, το Viikii ειναι το καλυτερο σαιτ για drama! Πολυ βολικο.

Posted Image
Blame my parents.Yes?Yes.


#4 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 27 July 2009 - 23:44

Να συμφωνήσω με το Iljimae το λάτρεψα όσο λίγες σειρές!

Και εγώ βλέπω κορεάτικα αλλά έχω δει λίγα σχετικά. Γύρω στα 20 (αριθμός που δε συγκρίνεται με τα 250+ ιαπωνικά που έχω δει). Αλλά προσπαθώ να βλέπω περιστασιακά.

Σειρές που λάτρεψα είναι το Full House, το Coffee Prince, το Witch YooHee και το Goong S (που μου άρεσε πολύ περισσότερο από το ορίτζιναλ Goong και όχι λόγω Se7en!). Επίσης το Time Between Dog & Wolf που τελείωσα χθες με την αδερφή μου.

Εμένα μου αρέσει το βαρύ της μοίρας που έχουν τα Kdramas και οι ρομαντικές τους κωμωδίες. Αλλά είναι η διάρκεια των επεισοδίων που δεν μου έχει επιτρέψει να δω τόσα πολλά. Παρόλα αυτά προσπαθώ με κάθε 3 Jdramas να βλέπω και 1 Kdrama.

Επόμενο στη λίστα είναι το My Name is Kim SamSoon γιατί λατρέυω και την Kim SunAh (έχω δει όλες σχεδόν τις ταινίες της!) Από κορεάτικες ταινίες έχω δει ένα σωρό πάλι.

Α ναι! Το He who can't get married είναι remake ιαπωνικής σειράς, του Kekkon Dekinai Otoko (Abe Hiroshi) που είναι μια από τις πιο αγαπημένες μου κωμωδίες ever και δεν είμαι σίγουρη αν θα το δω γιατί λένε ότι το ιαπωνικό δεν το φτάνει... Βέβαια συμπαθώ τον κορεάτη πρωταγωνιστή αλλά μπορεί να ενσαρκώσει τον εκκεντρικό αρχιτέκτονα τόσο καλά όσο ο Abe? Dunno...

Edited by a2a, 27 July 2009 - 23:51.


#5 Barbara

Barbara

    Queen of Pirates !!!

  • Members
  • 375 posts

Posted 09 August 2009 - 16:56

Παιδια σήμερα τελιώσαμε (με τις αδερφες μου) την σειρα Shining Inheritence!:wooi2:!
Καλα μιλαμε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ :clap:

Επιπλέον τα
Full House, το
Coffee Prince τελεια και το Hello my teacher το ίδιο!!!

Edited by Barbara, 10 August 2009 - 17:28.


#6 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 09 December 2009 - 18:05

μετά από θερμές παροτρύνσεις άρχισα το coffee prince
έχω πεθάνει στο nosebleed με τον κύριο μανάριους με το δύσκολο κορεάτικο όνομα που δεν θυμάμαι
μιαμ!

Posted Image


#7 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 09 December 2009 - 18:12

^ HanKyul? LOL! Απολύτως κατανοητόν! Ο GongYoo είναι θεός!
Και το Coffee Prince είναι υπέροχο! Έχω διαβάσει και το βιβλίο. Περιμένω να βγει και η εκδοχή του στο σινεμά.

#8 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 10 December 2009 - 10:24

μιας και δεν έχει (ακόμα) δικό του θρεντ θα το πω εδώ
είμαι στο 9ο ep του coffee prince (δεν κοιμήθηκα όλη νύχτα για να τα δω!)
Spoiler:

Posted Image


#9 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 10 December 2009 - 10:50

You're Beautiful και έχουμε ψοφίσει στο γέλιο.

Πολύ ωραία σειρά! Αν και τη φόρτωσα οχι με τόσο αγνά κίνητρα (Jang Geun Suk :nbleed: )βγήκε πραγματικό διαμάντι. :canthelp:

#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 10 December 2009 - 16:08

Kαι εγώ ξεκίνησα την σταδιοδρομία μου στον χώρο με το Coffee Prince. I love it. Έχει τόσο μα τόσο γέλιο. Οι χαρακτήρες είναι όλοι αξιαγάπητοι. Προς το παρόν είμαι στο 6 ακόμη αλλά το προχωράω χωρίς φόβο και με πολύ πάθος. Eun Chan <3

Kudos στην moonheart που μου το πρότεινε.

#11 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 10 December 2009 - 17:06

ωπ!!!!!!!!!!! γτ ανακαλυψα τωρα αυτο το thread???? >o<
still K-drama>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>J-drama :P εχω π το λεω ουτε κ εγω ξερω ποσο καιρο :3
δειτε εκτος απο Coffee prince κ BBF -> Goong /highly recommended/, You are beautiful, Shining Inheritance /highly recommended/, Take care of the young lady, Full House /που αν κ δν με τρελανε its kinda classic :3/, Who are you

best of βεβαιως βεβαιως και με αυτο π ειχα πωρωθει αρχικα ειναι οι Κ-movies :3
try: 100 days with Mr Arrongant /oh so sweet~/, 200 pounds beauty, My tutor friend, Seducing Mr perfect, The naked kitchen, He was cool, A millionaire's first love :3
υποθετω αυτα ειναι enough για αρχη :kakaka:
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#12 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 10 December 2009 - 22:57

still K-drama>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>J-drama :P εχω π το λεω ουτε κ εγω ξερω ποσο καιρο :3


Εγώ είμαι εντελώς αντίθετα γιατί τα kdramas χάνουν πολύ στον τομέα originality. Τα περισσότερα έχουν την ίδια ακριβώς φόρμουλα (1 γυναίκα, 2 άντρες κτλ) ΑΛΛΑ αν ξεφύγουν από αυτό το καλούπι είναι πολύ πιο εθιστικά από τα ιαπωνικά I admit.

That being said, who else is watching IRIS? I love it so far! It's pretty intense & action filled & the mystery keeps unfolding... Lee ByungHun is <333 & of course T.O.P. :nbleed:
Put Big Bang's Hallelujah, grab a gun & LET'S GO KICK ASSES!:bike:

#13 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 11 December 2009 - 00:30

Aρχισα το You are Beautiful μιας και είδα τόσο κόσμο να το προτείνει!

Να πω την αληθεια, στην αρχη ήταν ψιλοβαρετό, αλλα εχω φτάσει στο 5ο επεισόδιο και το λατρεύω πια! :wooi2:


Μιλαμε ειναι το απολυτο fusion μεταξυ HanDan και Hana Kimi. Απο στιγμη σε στιγμη, περιμένω το Jeremy να φωνάξει "Homo janai!":hahaha: Λιωνω στα γέλια κάθε φορά που τον βασανίζουν οι αμφιβολίες για τη σεξουλική ταυτότητα του ίδιου και των γύρω του.
Αλλα αυτό που μου σπαράζει την καρδιά είναι η ρεπλικα του Rui. Μα πόσες χυλόπιτες πρεπε να φάει πια ο Mr. Nice guy? :(

#14 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 December 2009 - 02:24

οκ δεν ήξερα ότι έχουμε τέτειο thread :)
το Jilmae Μου φαίνετε θα το δω σύντομα...

#15 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 11 December 2009 - 15:38

Εγώ βρήκα τη χαμένη μου αγάπη, τι μου λέτε τώρα;

Story time


Πριν 2-3 χρόνια είχα πετύχει το One Missed Call Final στη TV. Ήθελα να τεστάρω τα γιαπωνέζικά μου οπότε έβγαλα τους φινλανδικούς υπότιτλους. Πέτυχα ίσα ίσα τα τελευταία λεπτά της ταινίας... Εκεί λοιπόν (no spoilers, don't worry) ήταν ένας ωραίο παιδί και μιλούσε με μία κοπέλα. Πολύ γλυκιά σκηνή και κατευθείαν μου γυάλησε το αγοράκι. Ένας γλυκας μιλάμε! Λες και μου ηρθε cupid's hammer στο κεφάλι. Απο τις λίγες φορές που τα έχασα τόσο με bishie που είχα δεί μόνο 2-3 λεπτά :hahaha: "Αμα μεγαλώσει" σκεφτόμουν "θα είναι κουκλί!" Τρέχω λοιπόν να τον ψάξω στο net.

Τελικά βρήκα οτι δεν είχε κάνει και τίποτα άλλο αξιόλογο (βασικά δεν είχα βρεί σχεδόν τίποτα about him εκτός του οτι δεν ήταν γιαπωνέζος τελικά) και σκεφτόμουν τότε "Κρίμα και θέλω να τον δω και αλλού". Είδα οτι ήταν και άγνωστος οπότε υπέθεσα πως δε θα τον ξαναβλέπαμε και ήμουν στεναχωρημένη καμμιά δυο μέρες. :hahaha:

Εχθές ανακάλυψα οτι εκείνο το παιδάκι είναι ο Jang Geun Suk....... :dazed:

Η πλάκα είναι οτι το You're beautiful το φόρτωσα γιατί αρχικά μου τράβηξε τη προσοχή αυτός στην εικόνα που είδα καθώς είχα λίγο πιο πριν φορτώσει το The Case of Itaewon Homicide. Γιατί είχα φορτώσει το TCOIH; Γιατί είδα το poster και σκέφτηκα "Ποιός είναι αυτός; Ωραίος και θανατερός μου φαίνεται..." και έπειτα είδα το θέμα κτλ κτλ.

ΑΧΑΧΑΧΑ. Ξαναβρήκα την αγορίνα μου και δε το ήξερα κιόλας οτι τον ξαναβρήκα! I was destined to drool over this man :nbleed:

*επαναφέρει τους παλμούς στο κανονικό και ηρεμεί τις ορμόνες της*

Οπότε τώρα πήρα φόρα. Θα δω οτι έχει κάνει! Ηδη φορτώνω το Beethoven Virus και συνεχίζουμε το You're Beautiful. Στο 10 είμαστε και το πόσο τη λατρεύουμε τη σειρά δε λέγεται. Ρωτάω εχθές καθώς το βλέπαμε τη μητέρα μου "Δε νύσταξες, ε; (ήταν αργά)" και μου λέει "Με δουλεύεις; Και όλη τη νύχτα και μια μέρα και τρείς μέρες κάθομαι ξύπνια για αυτή τη σειρά!":hahaha: