Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

RAITO NOBERU(και manga) ως μέσο εξοικείωσης;


  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#16 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 19 February 2010 - 01:44

Thank you κι από εμένα για τα link!

ΒΙΠΕΡ = ΒΙβλία ΠΕΡιπτέρου


καλά με έστειλες μ'αυτό το info! Έχει καμιά σημασία και το Νόρα?:kakaka:

#17 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 19 February 2010 - 01:53

Thank you κι από εμένα για τα link!

Ποια link; Βλέπετε κάτι που δεν βλέπω; Γιατί εμένα ληγμένα μου βγαίνουν..

Posted Image

Posted Image


#18 Kallia

Kallia

    漢字を勉強しなが

  • Members
  • 85 posts

Posted 24 February 2010 - 12:47

Φαίνεται ότι μετά από ένα διάστημα αδράνειας λήγει η ικανότητα hosting των αρχείων... Θα δω αν μπορώ να τα ξανα-ξεθάψω από τον παλιό μου υπολογιστή. Πάντως, έχω να το λέω, διαβάζοντας αυτά τα βιβλιαράκια στο bunpou/dokkai έπιασα 200/200 :gotit:
Japanese fiction books, here I come! :burningbe3:

#19 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 08 April 2010 - 14:47

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο raito noberu που να έχει δίπλα σε όλα τα kanji, furigana;

Έχω βρει αρκετά στο net και ειδικά εδώ, αλλά δεν βρήκα κανένα που να είναι έτσι, από αυτά που κατέβασα.

Posted Image

Posted Image


#20 Zouhan

Zouhan

    業火に鋼鉄

  • Members
  • 397 posts

Posted 12 April 2010 - 17:03

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο raito noberu που να έχει δίπλα σε όλα τα kanji, furigana;


Νομίζω προτάθηκαν μερικά στο πρώτο ποστ του θρεντ, αλλά δεν τα έχω διαβάσει, οπότε δεν έχω ιδέα. Γενικά, έχω δει φουριγκάνα μόνο σε ασυνήθιστες λέξεις, κυρίως με kanji εκτος των 2000 常用 , του στυλ  呟く (つぶやく)、 卑怯(ひきょう)、囁く(ささやく)、エトセトラ、エトセトラ. 
Η καλύτερη δουλεία βέβαια είναι να πιάσεις απ' ευθείας ένα λάιτ νόβελ που σου φαίνεται πρωτίστως ενδιαφέρον και να χρησιμοποιήσεις κάποιο λεξικό, επίσης κατα προτίμηση ιαπωνο-ιαπωνικό. Θεωρώ είναι πολύ καλύτερα έτσι, για να συνηθίσει το μάτι χωρίς φουριγκάνα.
[οφφ τοπιψ] Αλλίως, αν οπωσδηποτε θες φουριγκάνα, από μάνγκα υπάρχουν αβέρτα και είναι τρομερά για να κάνεις την αρχη. Μέχρι και το Akumetsu έχει φουριγκάνα.[/οφφ τοπιψ]

#21 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 12 April 2010 - 22:24

Πάμε σε άλλη ερώτηση. Τα φουριγκάνα τι είναι ;

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#22 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 12 April 2010 - 23:08

τα fourigana είναι τα Hiragana Που βλέπεις και επεξηγούν τα Kanji
και είναι γραμμένα δίπλα απο τα kanji στα manga.

#23 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 13 April 2010 - 21:40

Νομίζω προτάθηκαν μερικά στο πρώτο ποστ του θρεντ, αλλά δεν τα έχω διαβάσει, οπότε δεν έχω ιδέα. Γενικά, έχω δει φουριγκάνα μόνο σε ασυνήθιστες λέξεις, κυρίως με kanji εκτος των 2000 常用 , του στυλ  呟く (つぶやく)、 卑怯(ひきょう)、囁く(ささやく)、エトセトラ、エトセトラ. 
Η καλύτερη δουλεία βέβαια είναι να πιάσεις απ' ευθείας ένα λάιτ νόβελ που σου φαίνεται πρωτίστως ενδιαφέρον και να χρησιμοποιήσεις κάποιο λεξικό, επίσης κατα προτίμηση ιαπωνο-ιαπωνικό. Θεωρώ είναι πολύ καλύτερα έτσι, για να συνηθίσει το μάτι χωρίς φουριγκάνα.
[οφφ τοπιψ] Αλλίως, αν οπωσδηποτε θες φουριγκάνα, από μάνγκα υπάρχουν αβέρτα και είναι τρομερά για να κάνεις την αρχη. Μέχρι και το Akumetsu έχει φουριγκάνα.[/οφφ τοπιψ]

Nαι όσα βρήκα έτσι είναι. Δυστυχώς δεν είμαι ακόμα σε επίπεδο να κάνω αυτό που λες με το λεξικό χωρίς να πάθουν τα νεύρα μου.:P Μάλλον θα στραφώ σε manga τελικά αν και δεν ήθελα.

Αν πάντως κανείς βρει κανένα novel έτσι όπως το θέλω ας μου πει. Όσο μελλοντικά κι αν είναι αυτό...:canthelp:

Posted Image

Posted Image


#24 Zouhan

Zouhan

    業火に鋼鉄

  • Members
  • 397 posts

Posted 13 April 2010 - 23:24

Nαι όσα βρήκα έτσι είναι. Δυστυχώς δεν είμαι ακόμα σε επίπεδο να κάνω αυτό που λες με το λεξικό χωρίς να πάθουν τα νεύρα μου.:P Μάλλον θα στραφώ σε manga τελικά αν και δεν ήθελα.


Εγώ τέτοιο πρόβλημα με το λεξικό δεν εχώ.Ίσα-ίσα,μου αρέσει να βλέπω τους ορισμούς στα γιαπωνέζικα και είναι φοβερό να φτάνεις σε σημείο να διαβαζεις και να καταλαβαίνεις αυτούς του ορισμούς. Απλά δοκίμασε μια νουβέλα στην τύχη (εγώ στην θέση σου θα έπιανα το とある魔術の禁書目録 [to aru majutsu no kinsho mokuroku (index)]. 試したら、判るようになるんだぜ。

#25 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 14 April 2010 - 00:15

Σκέφτομαι τώρα τελευταία να αρχίσω και γω να διαβάζω κανά light novel για εξάσκηση.Έχετε κανένα υπόψη που να μην έχει πολλούς τόμους και να είναι και σχετικά ευκολοδιάβαστο;Δηλαδή να μην έχει μέσα τίποτα περίπλοκες αναλύσεις κτλ.

Posted Image


#26 Zouhan

Zouhan

    業火に鋼鉄

  • Members
  • 397 posts

Posted 14 April 2010 - 00:41

Σκέφτομαι τώρα τελευταία να αρχίσω και γω να διαβάζω κανά light novel για εξάσκηση.Έχετε κανένα υπόψη που να μην έχει πολλούς τόμους και να είναι και σχετικά ευκολοδιάβαστο;Δηλαδή να μην έχει μέσα τίποτα περίπλοκες αναλύσεις κτλ.


Αν σου άρεσε το άνιμε, πιασε Bakemonogatari. Από όσο έχω διαβάσει, είναι οκ (μόνο 4-5 τόμοι νομίζω, Nighteyes, αν θες τσέκαρε και εσύ). Αλλα, μην σκαλώνεις εκει. Βρες κάτι ενδιαφέρον κι αρχίνα. Αν είναι να είναι ευκόλο βιβλιο αλλα πλήρως μη ενδιαφέρον, μην κάνεις τον κόπο, δε θα σου μείνει και τπτ (για μένα μιλάω, υποθέτω ισχύει για πολλούς).

#27 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 14 April 2010 - 01:06

απο που το κατεβάζουμε;

#28 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 14 April 2010 - 01:27

Εν μέρει offtopic, αλλά ξέρει κανείς πώς βάζουμε στο amazon.co.jp φίλτρο να εμφανίζει μόνο βιβλία με furigana;

(Παραδοσιακός γαρ, δεν μπορώ να διαβάσω σε μόνιτορ ολόκληρα βιβλία)

#29 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 14 April 2010 - 02:04

Δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο φίλτρο.Από λίγο που έψαξα δε μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.

Posted Image


#30 Zouhan

Zouhan

    業火に鋼鉄

  • Members
  • 397 posts

Posted 14 April 2010 - 07:46

απο που το κατεβάζουμε;


Εγώ από εδώ το κατέβασα. Τσίμπα: http://www.hongfire.com/forum/showthread.php?t=112490