Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

RAITO NOBERU(και manga) ως μέσο εξοικείωσης;


  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#31 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 14 April 2010 - 14:30

thank you :)

#32 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 15 April 2010 - 14:08

Δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο φίλτρο.Από λίγο που έψαξα δε μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό.


:( Δηλαδή το μόνο που μπορώ να πάρω στα τυφλά και να είμαι σίγουρος ότι έχει furigana είναι κάποιο shounen manga...;
Που παρεμπιπτόντως, αυτό έκανα (ξεκίνησα το manga του detective conan στο πρωτότυπο) και προς έκπληξή μου, τα βγάζω πέρα.

#33 Zouhan

Zouhan

    業火に鋼鉄

  • Members
  • 397 posts

Posted 15 April 2010 - 15:14

:( Δηλαδή το μόνο που μπορώ να πάρω στα τυφλά και να είμαι σίγουρος ότι έχει furigana είναι κάποιο shounen manga...;
Που παρεμπιπτόντως, αυτό έκανα (ξεκίνησα το manga του detective conan στο πρωτότυπο) και προς έκπληξή μου, τα βγάζω πέρα.


Δεν υπάρχουν μόνο σονενιές με φουριγκάνα, μην τρελαθούμε τελείως (πχ ακουμέτσου, δεν νομίζω να το θεωρεί κανείς εδώ μέσα σόνεν και έχει και **** τις ορολογίες πχ 破綻=bankruptcy). Και μην απογοητεύεσαι. Απλά πιάσε κάτι να διαβάσεις. Έχει τα πλας του αυτό.
Αλλά ας μην ξεφεύγ(ω)ουμε (τοπικ ιζ φορ ράιτο νόβερου). Έχει διαβάσεις κανείς τις νουβέλες για το Ντιουραραρα;

#34 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 April 2010 - 22:46

και το Dgray man που έχω έχει φουριγκάνα αλλά παρόλα αυτά δεν
καταλαβαίνω χριστό...απορώ meide πως τα βγάζεις πέρα
πραγματικά σε θαυμάζω
ίσως τα shonen να έχουν περισσότερο επειδή απευθύνονται σε μικρές ηλικίες...
(λέω εγώ τώρα)

#35 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 15 April 2010 - 23:37

Δεν υπάρχουν μόνο σονενιές με φουριγκάνα, μην τρελαθούμε τελείως

ίσως τα shonen να έχουν περισσότερο επειδή απευθύνονται σε μικρές ηλικίες...

Αυτό εννοούσα. Στατιστικά.

απορώ meide πως τα βγάζεις πέρα

Ντάξει, το Detective Conan δεν είναι και το Thesaurus Linguae Iaponica :whistling:
Το λεξιλόγιο είναι επαναλαμβανόμενο σε μεγάλο βαθμό.

Στόχος είναι να μπορώ να διαβάσω Edogawa Ranpo. Που δεν τον λες light novel, άρα δεν θα επεκταθώ εδώ.

#36 Zouhan

Zouhan

    業火に鋼鉄

  • Members
  • 397 posts

Posted 27 May 2010 - 15:42

Για κάποια παιδιά που είχαν ρωτήσει, το Durarara έχει αρκετά φουριγκάνα σε σχέση με άλλα βιβλία.
リンク: http://www.hongfire.com/forum/showthread.php?t=129107

#37 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 13 July 2010 - 18:42

Με είπαν να διαβάσω τα novels από Kindaichi Shounen no Jikenbo ή Meitantei Konan, επειδή είναι ότι πιο κοντά σε κανονική λογοτεχνία για το επίπεδο μου.
Ξέρετε πού να τα βρω; (amazon.co.jp δεν παίζει, μόνο το shipping είναι μισή περιουσία).

#38 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 14 July 2010 - 02:28

HMV Japan; Είχα παραγγείλει ένα βιβλίο και ήρθε κανονικά.

6dqFccT.gif


#39 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 14 July 2010 - 02:59

HMV Japan; Είχα παραγγείλει ένα βιβλίο και ήρθε κανονικά.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν γνώριζα την ύπαρξη του. Βλέπω μια καλή ποικιλία και οι τιμές για shipping δεν είναι τόσο τραγικές όσο αλλού. Εξακολουθεί βέβαια να στοιχίζει τα διπλάσια από το προϊόν καθαυτό αλλά δεν μπορώ να τα έχω όλα δικά μου υποθέτω.

#40 Zouhan

Zouhan

    業火に鋼鉄

  • Members
  • 397 posts

Posted 01 September 2010 - 17:31

Μια νουβέλα που πάω να ξεκινησω τώρα λέγεται 文学少女(ぶんがくしょうじょ) και από ότι βλέπω έχει τις παναγιάς τα μάτια από φουριγκάνα, μέχρι και σε λέξεις απλές όπως 喜ぶ. Όποιος το θέλει, μπορεί να τσεκάρει σε nyaatorrents.

#41 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 01 September 2010 - 18:06

Ωραία! Ευχαριστώ, με ενδιέφερε αυτό με τα furigana.
Μystery βλέπω. Χμ... Ωραία.

Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει. Ψάχνω ένα βιβλίο της σειράς Kyou kara Maou. Συγκεκριμένα αυτό:
Ten ni MA no Tsuku Yuki ga Mau! (天にマのつく雪が舞う!)
Λόγω λάθους σχετικά με την αρίθμηση των βιβλίων της σειράς στην Ιαπωνική με την Κινέζικη έκδοση (μεγαλη ιστορία...) παρήγγειλα το επόμενο και δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. Ήθελα να περάσει λίγος καιρός πριν ξανακάνω παραγγελία για να πάρω μαζί και κάποια manga που ξεκίνησα κτλ. Οπότε μέχρι τότε προβλέπω να σκάω (γιατί σποιλιεραστηκα κιόλας από το λίγο που διάβασα απο αυτό). Αν τo βρει κάποιος ή αν το έχει, ας μου πει please!
:if:

Στα του θέματος το kyou kara maou, δεν έχει πολλά furigana και δυσκολεύομαι με τα kanji. Αλλά πιστεύω ότι με το καιρό θα επαναλαμβάνονται τα περισσότερα και θα το διαβάζω πιο εύκολα. Σαν γράψιμο δεν το κόβω πολύ δύσκολο εξάλλου το κοινό στο οποίο απευθύνεται δεν είναι και πολύ ώριμο. Γι αυτό το διάλεξα εξάλλου γιατί κάτι παραπάνω σε επίπεδο δεν νομίζω να καταλάβαινα και τίποτα.

Edit
Found it at last! Hooray!!:joyful:

Edited by Nighteyes, 02 September 2010 - 05:03.

Posted Image

Posted Image


#42 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 24 February 2011 - 18:51

Έχει γίνει μία αλλαγή στο θέμα ώστε να περιλαμβάνει και raw manga. Για πληροφορίες στο 1ο ποστ.

Δυστυχώς μετα το προηγούμενο ποστ μου δεν καταφερα να συνεχίσω ακόμα το kyou kara maou. Με είχε ζορίσει τελικά και το αφησα προσωρινά. Θα ξανακάνω κι άλλη προσπαθεια φυσικά.

Γενικά δύσκολα να με κρατήσει κάτι σε raw. Θα πρέπει να έχει πολύ ενδιαφέρον για να γίνει κάτι τέτοιο. Το συγκεκριμένο έχει το αρνητικό ότι σαν θέμα δεν με ενδιαφέρει αρκετά φαίνεται και ότι δεν έχει αρκετά furigana. Το ίδιο πρόβλημα έχω όμως και με manga που όσα έχουν furigana είναι συνήθως πολύ εφηβικά για να με φτάσουν σε σημείο που να πείσω τον εαυτό μου να κάτσει να ψάχνει σε λεξικα κτλ. Μέχρι προσφάτως σε raw manga είχα διαβασει μόνο κάποια ongoing που απλά με αφήσε η μεταφραση στα κρύα του λουτρού και ήθελα να δω τι θα γίνει παρακάτω.

--Όλο το παραπάνω ήταν πρόλογος:P--

Kαι τυχαία πέφτω πάνω στο Night head και κολλάω αφάνταστα.:oo: Για την ιστορία, είναι βασισμένο σε dorama του 1992 και βγήκε σε manga το 1997. (Μια αλλη version του έχει βγει σε anime και επειτα σε manga, αλλα με αλλο art και αλλαγές στην υπόθεση. Το αυθεντικό είναι το dorama και το 1ο manga που το ακολουθεί). Αποτελείται από 4 τόμους και έχει σε όλα τα kanji, furigana. Σε τέτοιο είδος δεν έλπιζα με τίποτα να βρω manga με furigana. Για κατεβασμα υπάρχει εδώ. Κάποια στιγμή θα ήθελα να το αγοράσω.:wis:
Το διάβασα με πολύ ενδιαφέρον. Το αρνητικό είναι όμως ότι προς το τέλος τα θαλασσώνει λίγο η υπόθεση και δεν έπιασα καλά και το κίνητρο των "κακών" αλλά μπορεί να φταίει και η μεταφραση μου σ' αυτό. Ένα σημαντικό που με ενόχλησε και μου φάνηκε προχειρο είναι
Spoiler:
Τεσπά, λίγο κουλό όλο αυτό εκτός αν κάτι δεν καταλαβα καλά.

Αξίζει πάντως να το διαβάσετε γιατί έχει πολύ λεξιλόγιο και ενδιαφέρουσα υπόθεση. Το σχεδιο και η ατμόσφαιρα μου άρεσαν επίσης πολύ. Αν το ξεκινήσετε πάντως μη διαβασετε τα πρωτα 3 κεφαλαια του 2ου τόμου. Είναι ασχετα με την ιστορία, προβλέψιμα και βαρετά, κάτι σε filler ας πούμε για να τους βγούν στο μεγεθος ίδιοι οι τόμοι υποθέτω.:P

Posted Image

Posted Image


#43 DeathGuard

DeathGuard

    Πολύ 日本語 ρε παιδί μου...

  • Members
  • 207 posts

Posted 25 February 2011 - 05:04

Πολύ ενδιαφέρον.Άντε γιατί είχα αρχίσει να βαριέμαι το よつばと!
Intelligence is nothing without wisdom...

#44 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 29 May 2011 - 22:30

Παιδιά, για δείτε λίγο
http://www.yesasia.com/global/shiyounen-tantei-6-shiyounen-tantei-edogawa-rampo-6-chitei-no-majiyutsuou/1005193423-0-0-0-en/info.html

Απ' ότι κατάλαβα, αυτά είναι ιστορίες του Edogawa Rampo, διασκευασμένες για παιδιά. Απλή γλώσσα και φουριγκάνια υποθέτω.
Στην ουσία όμως, δεν έχω ιδέα. Εσείς;