Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Παλαιστινιακή Μαντίλα / Φουλάρι


  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 28 December 2008 - 14:38

Posted Image


Έχω αγανακτήσει να βλέπω κοριτσάκια με παλαιστινιακά φουλάρια, γκόμενες καλοντυμένες και σαν αξεσουάρ να φοράνε παλαιστινιακές μαντίλες σε όλα τα χρώματα...

Οπότε ήθελα να ρωτήσω... αυτές που τα φοράνε και ειδικότερα τις γκόμενες με τα τακούνια

Ξέρετε που πέφτει η Παλαιστίνη;
Έχετε γνώση της ιστορίας της Παλαιστίνης;
Τι έχετε κάνει για να αξίζετε να φοράτε αυτή την μαντίλα;
Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί έγινε πιο γνωστή η Παλαιστινιακή μαντίλα και όχι η Ισραηλίτικης;

Posted Image


Αφού τα ξέρετε όλα αυτά Γιατί τι φοράτε;
Γιατί φοράτε την Παλαιστινιακή μαντίλα σαν αξεσουάρ;
Όταν αυτή είναι σύμβολο διαμαρτυρίας;


Αφού τα ξέρετε όλα αυτά για πείτε μου πόσοι παλαιστίνιοι πέθαναν εχθές;

Θα συνεχίστε για πολύ να φοράτε ένα σύμβολο σαν αξεσουάρ μόδας;

Τι σκατά κάνατε για να το αξίζετε;
Αφού σας αρέσει τόσο πολύ γιατί σιωπάτε μπροστά στις σφαίρες του Ισραήλ;

Πόσο ακόμη θα στηρίξουμε αυτή την γενοκτονία;

Μήπως καλύτερα να φοράμε τις μαντίλες τις Χαμάς γιατί η υποκρισία μας είναι ίση με εκείνη της Χαμάς.


Για ακόμη μια φορά Παλαιστίνιοι χριστιανοί, Παλαιστίνιοι μουσουλμάνοι και πολλοί Έλληνες τις Παλαιστίνης κινδυνεύουν. Σήμερα σκοτώθηκαν κοντά στα 250 άτομα. Οι Ισραηλινοί στρατιώτες είναι το χειρότερο είδος στρατιώτη και η Ισραηλινή κυβέρνηση θα συνεχίσει τη γενοκτονία μέχρι να εξαφανίσει τους παλαιστίνιους από εδάφη που ποτέ δεν ήταν Ισραηλιτικά.

Ο Παλαιστίνιος είναι σύμβολο αντοχής, σύμβολο ανοχής και σύμβολο ελευθερίας στα τόσα χρόνια ποτέ δεν υποταχθηκε και ποτέ δεν θα σταματήσει να αγωνίζεται για τη χώρα του.
Κάθε άνθρωπος που υποφέρει κάτω από την εξουσία ενός άλλου ανθρώπου είναι παλαιστίνιος.


Posted Image


Αυτό σημαίνει να φοράς το παλαιστινιακό φουλάρι...να έχεις μάθει να ζεις δυνατά,
να έχεις μάθει να παλεύεις με μεγαλύτερους εχθρούς κάθε μέρα. Κυρίως όμως σημαίνει ότι
ποτέ δεν ξεχνάμε την Παλαιστίνη και τον λαό της και ότι ποτέ δεν θα εγκρίνουμε την
γενοκτονία των Παλαιστινίων. Όταν τι φοράς σημαίνει ότι πάντα μα πάντα ένα μέρος του μυαλού σου ανήκει και σκέφτεται την Παλαιστίνη.

Αν ξεχάσατε τι σημαίνει παλαιστίνη να σας θυμίσω :

Posted ImagePosted Image


Google : palestinian father και θα δείτε πως είναι να είσαι γονέας στην παλαιστίνη.

Ι am a Palestinian!



#2 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 28 December 2008 - 15:18

Η απαντηση ειναι απλη...ειναι μοδα...

Οπως και τα μπλουζακια,βρακακια,σουτιεν,ποτηρακια,πιατακια,χαρτι τουαλετας κτλ με τον che, οπως και το να χορευουν στα κλαμπακια το love will tear us apart και το killing in the name of σαν να γραψε o ian κανα σκυλοτραγουδο και oi rage against the machine κανα χιτακι εποχιακο...

Δεν νομιζω ειλικρινα να εκπλησσει κανεναν κατι τετοιο...

το παλαιστινιακο μαντηλι οπως και αλλα συμβολικα αντικειμενα εχει εκφυλιστει και αυτο...δεν υπαρχει καλυτερος τροπος να ελαχιστοποιησεις τη δυναμη ενος συμβολου απο το να το κανεις μοδα...

xbJ3b2w.jpeg


#3 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 28 December 2008 - 15:52

ναι ρε συ μόνο χαίρω πολύ, η κάθε κακομοίρα ακολουθάει τη μόδα αυτό το κατάλαβα λολ.
Ρε συ μόνο όμως πες μου πως γίνεται να φοράνε παλαιστινιακή μαντίλα χωρίς fly μπουφάν ;
Αφού όταν στα 90s ήταν μόδα η παλαιστινιακή μαντίλα την φορούσαν με fly και wermacht λολ

#4 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 28 December 2008 - 16:03

Eri μου δυστιχος ετσι ειναι τα πραγματα...Η μοδα εχει το πανω χερι στις μερες μας..Επισης Μιας και μενεις θεσ/νικη να σου θυμησω οτι την παλαιστινιακη μαντιλα την φορουσαν ανεκαθεν Παοκτσιδες πραγμα που συμβολιζει την αγαπη τους για την ομαδα και το δεσιμο τους με αυτην.Επισης συμβολιζει την αντισταση και την μαχη για κατι το οποιο αγαπας και στο στερουν
Spoiler:
.
Ετσι λοιπον,απο την στιγμη που πλεον το παοκτσιλικι εχει καταντισει μοδα ειναι ενας παραπανω λογος για την εξαπλωση αυτου το Φενομενου(στην Θεσ/νικη παντα)
Τελος δεν ειναι η πρωτη φορα που βλεπουμε ξεκαρφωτα ατομα να φορανε πραγματα για τα οποια δεν εχουν ιδεα απο που προερχοντε,τι συμβολιζουν και τι συμενουν για Πολους ανθρωπους.....

Οτι και να πω ειναι σιγουρο πως ακρη δεν θα Βγει οποτε θα αρκεστο στο Μοδα ειναι θα περασει...Ελπιζω συντομα γιατι αμα ξαναδω καμια να φοραει παλαιστινα σε μοβ χρωμα θα την βουτιξω απο το μαλι...
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#5 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 28 December 2008 - 16:19

οι οπαδοί είναι το ίδιο σκατά με αυτές τις γκόμενες.

#6 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 28 December 2008 - 16:21

οι οπαδοί είναι το ίδιο σκατά με αυτές τις γκόμενες.

εδω οι αποψεις διησταντε...Επειδη το κοβω να τρογομαστε εδω μεσα,αμα θες το συνεχιζουμε σε pm/msn...
Σε ενα ομως θα συμφωνησω μαζι σου...Ναι ορισμενοι οπαδοι ειναι το ιδιο σκατα με αυτες.Μπορει να ειναι και χειροτεροι...
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#7 samurai_pizza_dora

samurai_pizza_dora

    Just do it!

  • Members
  • 774 posts

Posted 28 December 2008 - 18:11

Ι think I'm missing a point here. :S

Κυκλοφορουν άτομα που όντως έχουν στο κεφαλι τους πανω τη μαντίλα, ή εννοειτε το γνωστο μαντηλι-φουλαρι που εξυπηρετεί κατι σαν ρόλο κασκολ?(και φοριεται εδω και κάτι χρόνια)

#8 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 28 December 2008 - 20:56

ναι αυτό το δεύτερο μόνο που τώρα το βλέπεις
στον λαιμό κάθε κατεστραμένης σκυλόγκόμενας και κυριλέ γκόμενας.

#9 Carnival Of Rust

Carnival Of Rust

    Anime Newbie

  • Members
  • 51 posts

Posted 28 December 2008 - 21:14

Καλή μου νομίζω ότι χάνεις το ζητούμενο.Το πρόβλημα δεν είναι το ότι φοράνε το παλαιστινιακό μαντήλι αυτό είναι το λιγότερο.Προσωπικά δεν με ενοχλεί αυτό που έχει σημασία είναι ότι τα κυριότερα αγαθά και είδη πρώτης ανάγκης προέρχονται από εταιρίες κολοσσούς που τις ελέγχουν ΕΒΡΑΙΟΙ κεφαλαιούχοι και βοηθάμε άθελα μας την οικονομία τους με αποτέλεσμα να κάνουνε αυτές τις αποτρόπαιες πράξεις εις βάρος του παλαιστινιακού λαου.
Posted Image

#10 Kawai Shinigami

Kawai Shinigami

    Bakumanιακος

  • Members
  • 39 posts

Posted 29 December 2008 - 00:19

Οτι δεν καταφέρνει να σπιλώσει το σύστημα το παίρνει και το απογυμνώνει από οτι αυτό πρεσβέυει... δεν είναι η πρώτη ουτε η τελευταία φορά...



#11 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 29 December 2008 - 00:22

στους 290 οι νεκροί στην Παλαιστίνη.

#12 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 29 December 2008 - 01:01

Τα ίδια είχαν γίνει με τις καταλήψεις στα σχολεία για το σύστημα Αρσένη, βλέπανε και Γαβρίλο στη ΤιΒι να λέει τα δικά του με μόστρα τη μαντίλα. Αυτό με το ΜΠΑΟΚ δε βλέπω το λόγο, ας βάλει το κλασσικό κασκολάκι του.
rsrGbGx.gif

#13 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 December 2008 - 04:49

Well για να είμαι ειλικρινής πιστεύω ότι τα πιο πολλά κορίτσια που περιγράφεις ουσιαστικά δεν ξέρουν τι εστί παλαιστινιακή μαντήλα ούτε το τι κρύβεται πίσω από αυτην και αυτό που φοράνε ουσιαστικά δεν είναι το σύμβολο ενός καταπιεσμένου λαού αλλά απλά άλλο ενα μοδάτο φουλάρι. Οπότε ουσιαστικά δεν κάνουν κάτι για να βεβηλώσουν ηθελημένα ένα συμβολο ενός λαού.

Πέρα από αυτό. Ακόμη και στην περίπτωση που κάποιος ξέρει τι σημαίνει και εξακολουθεί να το φοράει. Η μόδα και γενικότερα ο σχεδιασμός των ρούχων είναι και αυτή μια μορφή τέχνης. Και όπως κάθε μορφή τέχνης έτσι και η μόδα εμπνέεται και από στοιχεία της πραγματικότητας. Και επιπλέον όπως υπάρχει και στρατευμένη τέχνη έτσι υπάρχει και στρατευμένη μοδα. Για παράδειγμα την ίδια περίοδο με τον πόλεμο στο Iρακ πολλοί μεγάλοι σχεδιαστές και οίκοι είχαν βγάλει σειρές και σχέδια με αντιπολεμικά συνθήματα και περιεχόμενο (Eάν θυμαμαι σωστά ο Jean paul Gaultier είχε βγάλει μια τέτοια σειρά αλλά και η Louis Vuitton). (οMg i sound like meril strip from the devil wears prada o.O)

In any case. Το να είναι κάποιος/α κυριλέ ή μπουζουκογκόμενος/α δεν νομίζω ότι αυτόματα τον κάνει άτομο χωρίς κοινωνικές και διεθνείς ευαισθησίες. Ούτε και πιστεύω ότι υπάρχει κάποια ειδική κοινωνική κατηγορία ανθρώπων οι οποίοι δικαιούνται να φοράνε την μαντίλα και άλλοι όχι και οι οποίοι διακρίνονται από το ευρύτερο στυλάκι ντυσίματος. Εάν κάποιος θεωρεί ότι πιθανώς με αυτήν του την πράξη ( ή με το μπλουζάκι με τον Che ή με κάποια άλλη μεγάλη προσωπικότητα) εκφράζει συνειδητά την συμπαράσταση του η την συμφωνία του με τους συγκεκριμένες προσωπικότητες και λαούς δε νομίζω ότι έχει κάποιος το δικαίωμα να του το απαγορεύσει η να τον κατακρίνει.

Το πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι η μαντίλα σαν σύμβολο και το ποιοι την φοράνε αλλά πολύ περισσότερο το ότι οι περισσότεροι δεν ξερουν τι αντιπροσωπεύει. Με λίγα λόγια δεν ξέρουν για το δράμα ενός ολόκληρου λαού αλλά ζουν αποκλεισμένοι στον δικό τους μικρόκοσμο με αθλητικές φανέλες , ψώνια, clubbing, καφέδες και αδιαφορούν για οτιδήποτε άλλο μπορεί να συμβαίνει στον κόσμο. Εκεί πιστεύω πρέπει να επικεντρωθούμε όλοι μας.

#14 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 29 December 2008 - 09:59

Εδώ στην Αθήνα πάλι έχω καιρό να δω κάποιον με μαντήλα. Μη σου πω ότι εδώ και κάμποσα χρόνια έχει ξεχαστεί. Θυμάμαι πέρσι στην Ιταλία είχαμε δει κάποιες κοπέλες (όχι κυριλάτες) που τη φορούσαν και μας έκανε εντύπωση. Στη Θεσσαλονίκη φαίνεται ότι έχει γίνει της μόδας από ότι λες. Σε αυτό μάλλον συμβάλουν και οι παοκτσίδες, από ότι λέει ο Ζάουκ. Και εδώ έχω την πρώτη μου ένσταση.

Δεν μπορεί οι οπαδοί μιας ομάδας να παρομοίαζουν το δράμα ενός ολόκληρου λαού που αγωνίζεται για να έχει μια πατρίδα, με το "δράμα" μιας ομάδας που αγωνίζεται για έναν πιο φραγκάτο σπόνσορα, και μερικά εκατομμύρια παραπάνω για τους παίκτες της. Δεν μπορώ να βρω κάποιο παραλληλισμό ανάμεσα στα δύο. Αν θέλουν τα παόκια να κλαίγονται (και μιλάω γενικά για κάθε ομάδα) ας το κάνουν φορώντας τα κασκόλ, ασπρόμαυρα είναι και αυτά.

Κυριλάτες/τους κυρίες/ους δεν έχει τύχει να δω με μαντήλα, αλλά σίγουρα θα με ξένιζε το θέαμα. Ακόμα και στην περίπτωση που θα ήξεραν τι αντιπροσωπεύει αυτή, νομίζω ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι να δείξουν τη συμπάθεια τους, προς το λαό αυτό. Πιο πολύ σαν επίδειξη θα μου έκανε ένα τέτοιο θέαμα, παρά σαν συμπαράσταση. Όσο για τους σχεδιαστές, νομίζω ότι εκμεταλλεόνται την κατάσταση, για να βγάλουν μερικά λεφτά παραπάνω, και να δείξουν ότι έχουν κοινωνικές ευθαισθησίες. Και σε αυτό θα επιμείνω, γιατί λόγω της δουλείας μου, μπορώ να ξεχωρίσω μέχρι που φτάνει η προσφορά, και από που ξεκινάει η διαφήμηση.

Το πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι η μαντίλα σαν σύμβολο και το ποιοι την φοράνε αλλά πολύ περισσότερο το ότι οι περισσότεροι δεν ξερουν τι αντιπροσωπεύει. Με λίγα λόγια δεν ξέρουν για το δράμα ενός ολόκληρου λαού αλλά ζουν αποκλεισμένοι στον δικό τους μικρόκοσμο με αθλητικές φανέλες , ψώνια, clubbing, καφέδες και αδιαφορούν για οτιδήποτε άλλο μπορεί να συμβαίνει στον κόσμο. Εκεί πιστεύω πρέπει να επικεντρωθούμε όλοι μας.

Και θα συμπληρώσω, όχι μόνο δεν ξέρουν το δράμα του λαού, αλλά δεν ξέρουν και πως φτάσανε εκεί. Το παλαιστηνιακό είναι άκομα ένα δημιούργημα των μεγάλων δυνάμεων, που ενέπλεξαν για τα δικά τους συμφέροντα δύο λαούς σε μια κατάσταση που δεν φαίνεται να μπορεί να βρεθεί λύση. Τώρα θα αρχίσουν και τα αντίποινα από την μεριά των Παλαιστηνίων, και θα έχουμε και άλλους αθώους νεκρούς, και από την άλλη πλευρά. Και τωρά οι ισχυροί σιωπούν, αφήνοντας τα πράγματα να εξελιχθούν από μόνα τους, νομιμοποιόντας τελικά την κατάσταση.



#15 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 29 December 2008 - 12:09

Eri μου αυτο ακριβως ειχα και εγω να πω.....βλεπω το καθε παιδακι και κοριτσακι να φοραει την μαντιλα....εε ρωταω που λετε μια κοπελα που φορουσε και καμαρωνε..." κοπελα μου ξες τη σημαινει αυτο που φορας?" και δεν ηξερε τι να μου πει..."εε το φοραω γιατι μαρεσει και ειναι στη μοδα"....ελεος ρε παιδια.....συμφωνω απολυτως με ολα αυτα που λες Ερι μου....δεν εχω τιποτα αλλο να πω...με καλυψες!


(Βεβαια υπαρχουν σιγουρα και αρκετα ατομα που γνωριζουν την συμβολιζει αυτο...μην τα γενικευουμε ολα....)!! :)

Tiger-stock-blog-header.jpg