Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Kuroshitsuji


  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#16 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 16 December 2008 - 15:15

σε φάση 'μπορώ με το κουταλάκι του γλυκού, μία τσαγιέρα Wedgewood και το μαχαιράκι του φρούτου να εξουδετερώσω το μισό Λονδίνο σε 4 λεπτά και ατσαλάκωτος'. ΟΥΤΕ ο Alucard...αν το μάθει θα βάλει τα κλάματα:deadga6:


Πλάκα-πλάκα αυτόν θυμήθηκα όταν πρωτοδιάβασα το σενάριο... "Demon με pentagrams στα γάντια που υπηρετεί ένα καλομαθημένο μούλικο..." ρε, τί μου θυμίζει, τί μου θυμίζει...

Δεν είμαι και πολύ φαν αυτών των gothic anime, εκτός κι αν έχουν πολύ άγριο σενάριο... θα το ρίξω ένα βλέφαρο και τα ξαναλέμε.

Edited by Teachan, 16 December 2008 - 16:08.

Posted Image


#17 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 17 December 2008 - 13:07

λοιπόν, είδα και τα 8 επεισόδια που έχουν βγει και έχω να πω τα εξής:

μέχρι το 3-4ο επεισόδιο δεν μου λεγε σχεδόν τίποτα...το συνέχισα λόγω ωραίου σέτινγκ.

Από κει και μετά φτιάχνει αρκετά, αν και έχουμε πολλά να δούμε ακόμα.

Θυμίζει πολύ:

-Godchild/Count Cain

για να μην πω ότι είναι μια (υποδεέστερη) shonen εκδοχή του. Περισσότερο fantasy/action στοιχείο παρά μυστήριο/πλοκή. Διατηρεί όμως το σκηνικό και την όλη ατμόσφαιρα, ιδίως του Godchild που είναι πιο goth oriented και όχι detective όπως το Cain.
βασικά, με όλη την ομοιότητα και το διακριτικό φανσέρβις που βλέπω ορκίζομαι ότι το χει γράψει κοπέλα και μάλιστα φανγκερλ της Kaori Yuki >_>

-Hellsing
όσον αφορά τον main character. Ειλικρινά, είναι τούμπανος, χαλαρώστε και λίγο :deadga6:
Η αισθητική του επίσης θυμίζει ώρες ώρες το Hellsing, ιδίως στους κακούς (πχ επεισόδια 4-5)


-Yami no Matsuei
βλέπω κάποιες χαρακτηριστικές ομοιότητες σε ορισμένα θέματα (βλ. Devil's Trill Ark) και σχέσεις χαρακτήρων. Και ο μικρός είναι ΤΟΣΟ Hisoka :canthelp:

Γενικά, σε όσους αρέσουν τα παραπάνω θα τους τραβήξει το ενδιαφέρον. Αν μέχρι να τελειώσει η σειρά αναπτύξουν τη σχέση Ciel-Sebastian θα είμαι ultra ευχαριστημένη.:congrats:

Posted Image


#18 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 17 December 2008 - 14:25

εμένα πάλι μ αρέσουν όλα τα παραπάνω (και συμφωνώ ότι το kurishitsuji μοιάζει αρκετά με τα παραπάνω - αν κ αυτό οφείλετε στο ότι έχει κλέψει πολλά στοιχεία τους)
αλλά μόνο μέχρι το 2ο επεισόδιο άντεξα να δω κ αυτό με το ζόρι:nanana:
δλδ πραγματικά ήθελα να δείρω την οθόνη
όχι λόγω των "ομοιοτήτων" αλλά γενικά δεν μου φάνηκε καλοστημένο κ ούτε καν "πιστευτό", σαν να είχε πολύ κακούς ηθοποιούς ένα πράγμα

αφήστε που οι μεταβάσεις κωμωδία/δράμα/δράση δεν ήταν καθόλου καλές

θα προσπαθήσω να δώ και τα επόμενα αφού λέτε ότι γίνεται πιο ενδιαφέρον

Posted Image


#19 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 17 December 2008 - 20:19

anelis, ακριβώς αυτή ήταν η γνώμη μου για τα πρώτα επεισόδια. Αδέξιο χιούμορ, υπερβολή χωρίς νόημα, και η αίσθηση του ότι το χουμε ξαναδεί. Φτιάχνει αρκετά πάντως, αν συνεχίσει με αυτόν το ρυθμό θα γίνει αρκετά καλό. Θα άλλαζα αρκετά πράγματα (ένα από αυτά και οι supporting characters οι οποίοι θα μπορούσαν να είναι θεοί ως comic reliefs, αλλά....απλά δεν:deadga6:) όμως μου έδωσε ελπίδες για potential (καλή επιρροή Godchild στην πορεία, και συνηθίζεις και τα supernatural που αρχικά με είχαν λούσει με κρυάδα). Οψόμεθα :nosey:

Posted Image


#20 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 17 December 2008 - 20:26

πω ναι οι supporting είναι ένα δράμα, αφού τους έβαλαν που τους έβαλαν έπρεπε να τους είχαν προσέξει περισσότερο τουλάχιστον, so far είναι απλά εκνευριστικοί κ υπάρχουν μόνο και μόνο για να φαίνεται πόσο γ@μάτος είναι ο Sebastian
ελπίζω να αλλάζει αυτό στην πορεία

Posted Image


#21 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 23 December 2008 - 21:57

δεν λέω respect to Sebastian(nice name by the way) αλλά απο την πρώτη στιγμή λάτρεψα τον
Tanaka.δεν ξέρω γιατί...don't ask:hahaha::hahaha::hahaha:

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#22 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 01 January 2009 - 02:52

Πολυ ωραιο το ανιμε και ενδιαφερον με γελιο και δρασηΕχω δει 13 επεισοδεια πολλες φορες το καθενα(πορωθηκα για τα καλα!!!Ειδικα με τον σεμπαστιαν:lovulovu:!!!!).Ο Σεμπαστιαν ειναι πολυ hot τυπος και απλα κλεβει την παρασταση:king:!!!!!Ο Σιελ μαρεσει κι αυτος παρα πολυ αλλα οχι οσο ο Σεμπαστιαν:awww:!Οι υπολοιποι χαρακτηρες οπως οι υπηρετες δεν μαρεσουν και τοσο και τους θεωρω βαρετους κι εκνευριστικους.Το μανγκα ειναι πολυ καλο,πιστευω πολυ καλυτερο σε σχεση με το ανιμε.
Spoiler:


#23 fotakou

fotakou

    Love Cook!

  • Members
  • 64 posts

Posted 02 January 2009 - 17:04

Σχετικά καλό anime αλλά ρε **** είναι μια πιο light έκδοση του Hellsing,κατ εμέ!Δώσε στον Alucard μαχαιροπίρουνα,μια στολή μπάτλερ και το skill να φτιάχνει πεντανόστιμα κεκάκια αντί να πίνει αίμα και έχεις το Σέμπυ!Πάντως το γεγονός ότι εμφανίστηκαν Shinigami(αν και το πρώτο δείγμα δεν ήταν και το βέλτιστο :P)είναι αρκετά ενθαρυντικό!

Όσο για τους δευτερεύοντες έχουν αρχίσει και φτιάχνουν λιγάκι.Το επειδόδιο με τον Bard να παίρνει την καραμπίνα για να χτυπήσει τον Pluto και αντί για σφαίρες να βγαίνουν λουλουδάκια ήταν ένα ωραίο διάλλειμα από το χαζό χιούμορ τους :wooi2:

#24 lana_fey

lana_fey

    bloodrunk

  • Members
  • 49 posts

Posted 29 March 2009 - 22:58

24 eps και μόλις τελείωσε! Λίγη απογοήτευση και λύπη θα έλεγα γιατί περίμενα κάτι παραπάνω. Ήταν όμως ενδιαφέρον όσο κράτησε.

#25 Psylock

Psylock

    Math Logic

  • Members
  • 136 posts

Posted 03 July 2009 - 00:03

:hahaha: όπως ήδη προαναφέρθηκε από πολλά άτομα, μιλάμε για ένα Hellsing comedy clone. Οι δημιουργοί μάλλον σκεφτόντουσαν κάτι σε gothic horror αλλά μάλλον από το πολύ το τικι-τακα-τανάκα το κάνανε gothic comedy:wooi2:. Έχω λυθεί στα γέλια με τον παππού, όλους τους υπηρέτες και τον Greil :cry5:. Όσον αφορά τους δύο κεντρικούς χαρακτήρες Sebastian & Ciel τα σχόλια είναι περιττά :orly:, είμαι στη μέση και με αγωνία περιμένω να δώ τί θα γίνει στη συνέχεια (όχι ότι θα χάσω και τον ύπνο μου βέβαια :gn2:).
The truth exist beyond the Gate ...
Can you see it ?!

#26 Animesuki

Animesuki

    Black Butler Lover.

  • Members
  • 379 posts

Posted 31 October 2009 - 21:26

Παντως το μανγκα ειναι πολυ πιο ανωτερο απο το ανιμε.Εγω εχω κολλησει και με τα 2!:wooi2:.Με την σειρα ανιμε απογοητευτηκα περιμενα περισσοτερα αλλα τον Ιανουαριο του 2010 βγαινει η δευτερη σεζον κι ελπιζω για περισσοτερα:wooi2:.Πρωτη φορα παντως ενα ανιμε με αγγιξε τοσο πολυ.Και πρωτη φορα γελασα κι εκλαψα ετσι με ανιμε:if:.Οποιος ενδιαφερετε μπορει να δει και το εξτρα επεισοδειο με την παρασταση του αμλετ.Εκει κι αν εχει γελιο:hahaha:!!!Υπομονη μεχρι τον Γεναρη τι να κανουμε:fromabove::fromabove:.Στην αρχη παντος κι εμενα μου θυμησε αντιγραφη απο χελσινγκ σε κατι πραγματα αλλα αμα δεις η διαβασεις την συνεχεια θα δεις οτι δεν ειναι ντιγραφη απλα δανειστηκε καποια στοιχεια οπως τη πενταλφα στο χερι και την σχεση αφεντης-υπηρετης.
Kuroshitsuji for ever:gn2::gn2::gn2: sebas-chan:wooi2: , ciel-kun:wooi2: for ever:gn2::gn2:

Edited by Animesuki, 31 October 2009 - 22:03.


#27 unagi

unagi

    Anime Fan

  • Members
  • 154 posts

Posted 31 October 2009 - 21:45

Παντως το μανγκα ειναι πολυ πιο ανωτερο απο το ανιμε.Εγω εχω κολλησει και με τα 2!:wooi2:.Με την σειρα ανιμε απογοητευτηκα περιμενα περισσοτερα αλλα τον Ιανουαριο του 2010 βγαινει η δευτερη σεζον κι ελπιζω για περισσοτερα:wooi2:.Πρωτη φορα παντως ενα ανιμε με αγγιξε τοσο πολυ.Και πρωτη φορα γελασα κι εκλαψα ετσι με ανιμε:if:.Οποιος ενδιαφερετε μπορει να δει και το εξτρα επεισοδειο με την παρασταση του αμλετ.Εκει κι αν εχει γελιο:hahaha:!!!Υπομονη μεχρι τον Γεναρη τι να κανουμε:fromabove::fromabove:.Στην αρχη παντος κι εμενα μου θυμησε αντιγραφη απο χελσινγκ σε κατι πραγματα αλλα αμα δεις η διαβασεις την συνεχεια θα δεις οτι δεν ειναι ντιγραφη απλα δανειστηκε καποια στοιχεια οπως τη πενταλφα στο χερι και την σχεση αφεντης-υπηρετης.
Kuroshitsuji for ever:gn2::gn2::gn2: sebas-chan:wooi2: , ciel-kun:wooi2: for ever:gn2::gn2:


Eξτρα επεισοδειο :hmmm: πρωτη φορα το ακουω:hmmm: μπορεις να δωσεις πληροφοριες?:blingeye2:
παντως τα τελευταια επεισοδια ηταν τα καλητερα:ureshii:
ααααααχχ οντως υπομονη μεχρι τον γεναρη:nanteee:

#28 Lebw

Lebw

    やれ やれ

  • Members
  • 79 posts

Posted 07 April 2010 - 11:08

Επιτελους βρηκα thread για το Kuroshitsuji ειχα αρχισει να πιστευω πως δεν το εβλεπε κανενας!

Το anime δεν ειναι τοσο καλο οσο το manga και οσο για τις ελπιδες βελτιωσης του στην 2η σεζον που ειχα δυστιχως φαγαμε FAIL.

Η 2η σεζον θα ειναι με καινουργιους χαρακτηρες και θα αλαξουν τα παντα o Sebi o Ciel o Grell o Tanaka o Finny ΟΛΟΙ! Αλλοι seiyū ολα καινουργια. Kαλα για την ιδεα να ακολουθησουν το story του manga αφηστε τα...

Trailer για την season 2: http://www.kuroshitsuji.tv/intro/pv02.html

Εχω απογοητευτει απιστευτα. :unlucky:

Οσο για το ποτε θα βγει η 2η σεζον αν καποιος νοιαζεται θα αρχισει τον Ιουλιο.
Aυτο που λεγοταν για τον Ιανουαριο δεν ηταν τιποτ' αλλο παρα το seiyu event στο οποιο ανακοινωθηκε η 2η σεζον και που παρουσιασαν τους καινουργους seiyu κλπ...

Και να ηταν μονο αυτα... περα απο το exta special episode στο τελευταιο DVD το οποιο ηταν υπεροχο!!! [παλι καλα]
Εχουν γυρισει και ενα musical με κανονικους ανθρωπους και θα κανουν και 2ο το οποιο οπου να ναι βγαινει νομιζω.
[οποιος θελει λινκς για οτιδηποτε tell me]

Παει ο Sebi τον καταστεψανε.... :sadist:

Spoiler:

Edited by Lebw, 07 April 2010 - 13:15.

Posted Image


#29 violetigiapanda

violetigiapanda

    ok, τότε...T.O.P's wife^^

  • Members
  • 8 posts

Posted 09 April 2010 - 21:29

Δεω ξερω για ποιο ομοιοτητες και πραμματα μιλατε εσεις, εγω παντως το απολαυσα <3

Ειχε φαση ολη η ιστορια.... με εναν δεμονα, εναν αγγελο(που μια ειναι ανδρας, μια ειναι γυναικα :P), μια υπηρετρια (που βασταει ενα sniper στο 18ο αιωνας,ειπαμε? ακομα και 19ο, να ηταν, αλλα sniper? wtf? ) και ενα Greil (no comments)....

Αλλα μου αρεσε παντως.... :P

#30 Lebw

Lebw

    やれ やれ

  • Members
  • 79 posts

Posted 10 April 2010 - 11:50

Δεω ξερω για ποιο ομοιοτητες και πραμματα μιλατε εσεις, εγω παντως το απολαυσα <3

Ειχε φαση ολη η ιστορια.... με εναν δεμονα, εναν αγγελο(που μια ειναι ανδρας, μια ειναι γυναικα :P), μια υπηρετρια (που βασταει ενα sniper στο 18ο αιωνας,ειπαμε? ακομα και 19ο, να ηταν, αλλα sniper? wtf? ) και ενα Greil (no comments)....

Αλλα μου αρεσε παντως.... :P


Ηταν ευχαριστο σαν anime αλλα αν διαβασεις το manga θα καταλαβεις την διαφορα.
Οσο για τις ομοιοτητες πιστευω πως δεν αξιζει να ασχολουμαστε καθως ολα τα anime επηρεαζονται μεταξυ τους και γενικα ειναι δυσκολο να κανεις κατι πολυ πρωτοτυπο πλεον.

Posted Image