Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

Αγαπημένη κατηγορία ανιμέ


  • Please log in to reply
132 replies to this topic

Poll: Ποιές είναι οι αγαπημένες σας κατηγορίες ανιμέ; (605 member(s) have cast votes)

Ποιές είναι οι αγαπημένες σας κατηγορίες ανιμέ;

  1. Κοινωνικά (41 votes [6.48%])

    Percentage of vote: 6.48%

  2. Κωμωδίες - Παρωδίες (83 votes [13.11%])

    Percentage of vote: 13.11%

  3. Δράματα - Τραγωδίες (57 votes [9.00%])

    Percentage of vote: 9.00%

  4. Δράσης - Περιπέτειες (118 votes [18.64%])

    Percentage of vote: 18.64%

  5. Ρομαντικά - Ελεγειακά (42 votes [6.64%])

    Percentage of vote: 6.64%

  6. Μυστηρίου (99 votes [15.64%])

    Percentage of vote: 15.64%

  7. Τρόμου (55 votes [8.69%])

    Percentage of vote: 8.69%

  8. Μεταφυσικά - Ψυχολογικά (94 votes [14.85%])

    Percentage of vote: 14.85%

  9. Ερωτικά (όχι απαραίτητα hentai) (34 votes [5.37%])

    Percentage of vote: 5.37%

  10. Παιδικά (σαν τα Στρουμφάκια) (10 votes [1.58%])

    Percentage of vote: 1.58%

Vote Guests cannot vote

#16 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 21 October 2008 - 21:52

Ψήφισα κωμωδίες-παρωδίες (ειδικά παρωδίες!) γιατί, άμα δεν πέσει γέλιο δεν έχει πλάκα.
Ψήφισα Δράσης-Περιπέτειες γιατί κακά τα ψέματα, το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο.
Ψήφισα Μυστηρίου γιατί αν ξέρεις πως θα τελειώσει μια σειρά δεν έχει ενδιαφέρον συνήθως.
Ψήφισα Μεταφυσικά-Ψυχολογικά, γιατί έτσι μου αρέσει. Και ειδικά τα δεύτερα μου αρέσουν πολύ.

Μου αρέσουν κι αλλά. Εγώ όμως αυτά ψήφισα.
phmava.php

#17 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 22 October 2008 - 08:17

Φυσικά και δεν γίνετε να επιλέξω μόνο μία.Καλά που δεν το ζήτησες δηλαδή:Blissfull:.Κωμωδία,δράμα,δράση και μυστήριο για μένα.Τα υπόλοιπα δεν με χαλάνε επίσης,αρκεί να μην είναι το βασικό στοιχείο μιας σειράς.


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#18 pointman-aka-thenewguy

pointman-aka-thenewguy

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 62 posts

Posted 22 October 2008 - 08:26

......................

Edited by pointman-aka-thenewguy, 11 December 2008 - 01:16.


#19 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 22 October 2008 - 08:54

Περίμενα η Δράση - Περιπέτειες να είναι μπροστά εξ΄αρχής αλλά βλέπω με ευχαρίστηση ότι τελικά προηγείται η αγαπημένη μου κατηγορία.

Τα κοινωνικά και τα παιδικά είναι κομμάτι λογικό να είναι τελευταία. Σε όσους αρέσουν, είναι δύσκολο να είναι μέλη σε ένα φόρουμ όπως το anime.gr.

#20 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 22 October 2008 - 09:20

Endless shounen :D action,adventure, (ακόμα και χαζά super power)
Sheinen, fantasy, tragedy, horror, conspiracy,
non-mecha sci-fi.
Oτιδήποτε με υψηλές δόσεις ecchi, comedy, romance απορρίπτεται.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#21 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 22 October 2008 - 09:22

δραση-περιπετεια, με πολυ charachter development καλη πλοκη και λιγο romance (και λιγα mecha αν ειναι ευκαιρα)

ΔΕΝ ΠΤΟΟΥΜΑΙ!





THATS THE SPIRIT!!!!!!!!!!!!!!!!

qzMHWHd.png


#22 kith

kith

    Anime Freak

  • Members
  • 297 posts

Posted 22 October 2008 - 10:02

Κωμωδίες - Παρωδίες ανετα. Ειναι ωραια τα school comedy,slice of life και τα απολαμβανω οσο τιποτες αλλο!!!εε και μερικες φορες Δράματα - Τραγωδίες σπανια δηλαδη.
Posted Image
Spoiler:

#23 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 22 October 2008 - 10:04

Kωμωδιες ανετα-Gintama FTW!
Περιπετεια Δραση aka Endless Shounen...One Piece Dragonball Z Naruto Bleach Soul Eater FTW[Super powers FTW]

Berserk___Gatsu.jpg


#24 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 22 October 2008 - 17:17

Κοινωνικά = Slice of Life? Αν ναι τότε ωραία είναι αρκεί να συνδιάζονται και με άλλα στοιχεία(κομωδίας κλπ). Αν είναι 100% κοινωνικά χωρίς περαιτέρω στοιχεία (πχ αν δεν έχουν καλό character development, λίγο humor, δεν νομίζω να μου άρεσαν , βέβαια παίζουν και άλλα πράγματα, όπως σκηνοθεσία, και χίλια δυο άλλα οπότε λογικό είναι να έκανα κάποιες εξαιρέσεις ανάλογα με την περίπτωση) και αυτός είναι ο λόγος που δε τα ψήφησα. Φυσικά ενδέχεται να αλλάξω γνώμη στο εγγύς μέλλον..

Κομωδίες/Παρωδίες. Καλά αυτά τα λατρεύω. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Sayonara Zetsubou Sensei που είναι στα αγαπημένα μου anime από τότε που το είδα. Nothing else to add here.

Δράματα/Τραγωδίες. Εδώ περίπου ισχύουν (για μένα) ότι είπα και για τα κοινωνικά. Καλά είναι αλλά όχι μόνα τους. Δε μπορώ να δω κάτι στο οποίο όλα είναι δραματικά(+ότι άλλα στοιχεία παρατηρούνται σε δράματα & τραγωδίες) χωρίς να υπάρχουν και άλλα στοιχεία γύρω από αυτά. Ακόμα και η κεντρική ιδέα να είναι δράμα, μπορεί να μου αρέσει πολύ αν υπάρχουν "γύρω" της και άλλα στοιχεία να την "στολίσουν", αλλά σκέτο δράμα δεν νομίζω να δω, και γι'αυτό και δεν ψήφισα αυτήν την κατηγορία.

Δράσης/Περιπέτειας. Αυτά μαρέσουν πολύ. Κυρίως όταν η δράση είναι στα ίδια επίπεδα με την περιπέτεια χωρίς να ξεπερνάει το ένα το άλλο και χωρίς το ένα να είναι πολύ καλύτερα από το άλλο(πχ Random endless shounen που οι μάχες είναι απίστευτες αλλά όλο το υπόλοιπο...δεν είναι και τόσο). Όσο υπάρχει ένα μέτρο και στα δύο, το αποτέλεσμα μ'αρέσει πολύ.

Ρομαντικά/Ελεγειακά. Εδώ το αν μ'αρέσουν ή όχι εξαρτάται σχεδόν αποκλειστικά από την σκηνοθεσία και την πλοκή. Σκέτο romance δε θα κάτσω να δω, αλλά από την στιγμή που υπάρχουν anime τύπου Ef ~ A tale of memories(το οποίο λάτρεψα χωρίς να είμαι romance fan λόγο της καταπληκτικής σκηνοθεσίας του) δίνω μια ευκαιρία και σε αυτά.

Μυστηρίου. Και αυτά μ'αρέσουν, και έγιναν και "διάσημα" λόγο Death Note, Monster κλπ. Οπότε δε χρειάζεται να πω τι μου αρέσει σε αυτά.

Τρόμου. Εδώ ισχύει αυτό που είπα και στα ρομαντικά με τη διαφορά ότι αυτά ίσως με κινήσουν να τους ρίξω μια ματιά ακόμα και αν δεν έχω πειστεί για το πόσο καλή πλοκή και σκηνοθεσία έχουν(καλά αυτά τα 2 είναι απαραίτητα σε όλες τις κατηγορίες και δεν τα απαιτώ/ψάχνω μόνο σε αυτές που τα ανέφερα, απλά σε αυτές χωρίς αυτά δεν μου προξενούν και το κατάλληλο ενδιαφέρον για να τις αρχίσω) μιας και πολλές φορές οι επιλογές του σκηνοθέτη για να σε τρομάξει καταλήγουν να είναι Uberfail και λιώνεις στο γέλιο, οπότε μια Χ ευχαρίστηση την δέχεσαι παρόλο που δεν "τρόμαξες".

Μεταφυσικά/Ψυχολογικά. Αυτά είναι μάλλον τα αγαπημένα μου. Δώσε μου παράλληλους κόσμους, άλλες διαστάσεις, διχασμένες προσωπικότητες και τα συναφή και το anime/book/whatever θα μου κινήσει το ενδιαφέρον. Ακόμα και να μη μου αρέσει σαν σύνολο η τάδε σειρά, τα στοιχεία μεταφυσικού κλπ θα μου αρέσουν αν και ομολογώ ότι τα λατρεύω πολύ περισσότερο όταν είναι μαζί με άλλες κατηγορίες, όχι ότι αυτό θα αλλάξει την ψήφο μου.

Ερωτικά. Δε νομίζω ότι μ'αρέσουν ιδιαίτερα. Και δεν έχω και αντικειμενικούς λόγους για να το υποστηρίξω. It's just not my cup of tea:P

Παιδικά. Nομίζω ότι από μια ηλικία και μέτα πολλοί από εμάς τα βαριούνται και ανάμεσά τους και εγώ:P

Συνοψίζοντας θα έλεγα ότι (πέρα από το καλό σενάριο και την σκηνοθεσία που ναι μεν πάντα αν είναι καλή, κάνει το αποτέλεσμα πολύ καλύτερο, αλλά από την άλλη μερικά τα απολαμβάνεις και χωρίς αυτά πχ Dokuro-chan) μου αρέσουν αυτά με το μεταφυσικό στοιχείο μέσα, λίγη δώση "βλακείας"(πχ μ'άρεσε αυτό του Higurashi), humor, κάφρικο(Maid guy), black και δε συμαζεύεται, μερικές σκηνές δράσης και λίγη περιπέτεια(άντε και κανα μυστήριο αλλά όχι απαραίτητα) is my cup of tea. Τα άλλα είναι ευπρόσδεκτα αν είναι καλά δωσμένα αλλά δε τα θεωρώ και απαραίτητα.
:drink:




Edited by Sparda, 22 October 2008 - 19:24.

Posted Image


#25 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 22 October 2008 - 18:56

Ο/Η Sparda τα είπε πιο ξεκάθαρα από όλους μας.

Για να καταλάβετε, σκέτα κοινωνικά ή slice of life δεν υπάρχουνε πολλά. Τα περισσότερα ανακατεύουνε και άλλα για να έχουνε περισσότερο ενδιαφέρον. Το πιο γνωστό είναι το Kokoro Library που κυριολεκτικά άρεσε σε πολλούς ενώ δεν γίνεται απολύτως τίποτα σεναριακά. Άλλο γνωστό είναι το Aria the animation, που όμως έχει πολύ fantasy για να νοστιμίζει και έτσι δεν είναι καθαρά σκέτο κοινωνικό.

Το δημοψήφισμα πάει προς έκπληξή μου ακριβώς προς ότι αναλογία θα ήθελα να υπάρχει σε ένα ιδανικό ανιμέ γενικότερα...

#26 *sivila*

*sivila*

    Starting...

  • Members
  • 7 posts

Posted 22 October 2008 - 23:05

Εγω ψηφιζω Μεταφυσικά - Ψυχολογικά και Κωμωδίες - Παρωδίες...τα πρωτα τα βρισκω αρκετα ενδιαφεροντα και τις κωμωδιες απαραιτητες!καλη η διανοηση αλλα πρεπει να γελαμε κιολας που και που κι ας μην υπαρχει λογος!


#27 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 23 October 2008 - 00:38

Λιγο οτιναναι οι επιλογες. Το "Ερωτικά (όχι απαραίτητα hentai)" ειναι ακυρο εφοσον εχουμε ηδη το "ρομαντικα"... εκτος αν υπαρχει "Ερωτικη, μη ρομαντικη, μη hentai" σειρα και δεν την ξερω :nosey: Απο'κει και περα, το "κοινωνικα" περικλειει ηδη και το "ρομαντικα" και το "δραματα".


Εμενα μ'αρεσουν Κωμωδιες/Παρωδιες, καλα Slice of Life (+romance +drama) και Μυστηριου/Τρομου/Ψυχολογικα (τα οποια προσωπικα θεωρω αλληλενδετα).
Posted Image

#28 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 23 October 2008 - 03:50

Εμ, βασικά όλες οι κατηγορίες, αρκεί να υπάρχει καλό πράγμα. Ειλικρινά, είναι τόσα πολλά αυτά που μπορούν να σε κάνουν να γουστάρεις που δύσκολα διαλέγες με τέτοια βάση.

Παρόλα αυτά, αν έπρεπε να διαλέξω τι βλέπω πιο συχνά, θα έλεγα ερωτικά (με τη συναισθηματική και μή έννοια), τρόμου/ψυχολογικά, τα επίσης γνωστά dementia και έχω και μεγάλη αγάπη σε retro σειρές συγκεκριμένων δημιουργών, αν και δυστηχώς δεν έχω δεί παρά ελάχιστες ( αυτά παθαίνεις όταν δε μπορείς να κατεβάσεις :( )
Posted Image

#29 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 October 2008 - 04:16

Λιγο οτιναναι οι επιλογες. Το "Ερωτικά (όχι απαραίτητα hentai)" ειναι ακυρο εφοσον εχουμε ηδη το "ρομαντικα"... εκτος αν υπαρχει "Ερωτικη, μη ρομαντικη, μη hentai" σειρα και δεν την ξερω :nosey:

It's called "ecchi". :drink:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#30 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 23 October 2008 - 06:21

Βασικά μου αρέσουν anime με βάθος και επέκταση σε προβλήματα του ανθρώπου. Καλύτερα χωρίς άτομα με υπεράνθρωπες δυνάμεις. Επίσης τα ιστορικά anime είναι πολύ ωραία.

Νόμιζω ότι στις επιλογές δεν υπάρχουν τα αθλητικά anime.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.