Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

Αγαπημένη κατηγορία ανιμέ


  • Please log in to reply
132 replies to this topic

Poll: Ποιές είναι οι αγαπημένες σας κατηγορίες ανιμέ; (605 member(s) have cast votes)

Ποιές είναι οι αγαπημένες σας κατηγορίες ανιμέ;

  1. Κοινωνικά (41 votes [6.48%])

    Percentage of vote: 6.48%

  2. Κωμωδίες - Παρωδίες (83 votes [13.11%])

    Percentage of vote: 13.11%

  3. Δράματα - Τραγωδίες (57 votes [9.00%])

    Percentage of vote: 9.00%

  4. Δράσης - Περιπέτειες (118 votes [18.64%])

    Percentage of vote: 18.64%

  5. Ρομαντικά - Ελεγειακά (42 votes [6.64%])

    Percentage of vote: 6.64%

  6. Μυστηρίου (99 votes [15.64%])

    Percentage of vote: 15.64%

  7. Τρόμου (55 votes [8.69%])

    Percentage of vote: 8.69%

  8. Μεταφυσικά - Ψυχολογικά (94 votes [14.85%])

    Percentage of vote: 14.85%

  9. Ερωτικά (όχι απαραίτητα hentai) (34 votes [5.37%])

    Percentage of vote: 5.37%

  10. Παιδικά (σαν τα Στρουμφάκια) (10 votes [1.58%])

    Percentage of vote: 1.58%

Vote Guests cannot vote

#1 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 21 October 2008 - 19:59

Spoiler:


Spoiler:


Το poll είναι πολλαπλών επιλογών.
Τι είδους ανιμέ προτιμάτε να παρακολουθείτε;
Για ποιόν λόγο;

Edited by roriconfan, 21 October 2008 - 20:08.


#2 Shikamaru

Shikamaru

    So Troublesome

  • Members
  • 912 posts

Posted 21 October 2008 - 20:10

Spoiler:
ΔΕΝ ΠΤΟΟΥΜΑΙ!



Spoiler:
:hahaha::hahaha:

η αγαπημενη μου κατηγορια ειναι τα shounen
Posted Image
Posted Image

#3 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 21 October 2008 - 20:16

Spoiler:


Έχω πολλές κατηγορίες που μου αρέσουνε, με αγαπημένα τα Μεταφυσικά - Ψυχολογικά.
Γιατί ... διευρήνουν την φαντασία μου περισσότερο από κάθε άλλο.

#4 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 21 October 2008 - 20:18

Spoiler:

Posted Image

Επί του θέματος, μου αρέσουν κυρίως τρεις κατηγορίες.

> Dementia με ασυνήθιστο, πυκνό και απρόβλεπτο σενάριο.
> Slice-of-life με στυλ, και καλό character development.
> Κατεστραμμένα comedy.

Από κει και πέρα δίνω ευκαιρίες σε σχεδόν τα πάντα. Σε κάθε season ξεκινάω πάνω από 10 anime. :P

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#5 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 21 October 2008 - 20:25

Τεινω προς τα dementia, κατα προτιμηση οχι με γραμμικη εξελιξη σεναριου, και γενικα οτιδηποτε ευχαριστει την αισθητικη μου.
Ευφημος μνεια στα κατεστραμμενα comedy και οτιδηποτε στυλατο, ακομα κι αν δεν ειναι τελειο:ureshii:

Posted Image


#6 °•πίΟu-πίΟu•°™

°•πίΟu-πίΟu•°™

    I'm just one hell of a butler :)

  • Members
  • 1,306 posts

Posted 21 October 2008 - 20:26

drama-romance
Spoiler:


απλα με εχουν φαει και μενα τα shounen (η μηπως shounen-ai xD)

πλακα πλακα καπου θα πεταχτει εδω μεσα καμια Ιριστελλα να αναφερει τα shounen-ai yaoi!

Edited by °•πίΟu-πίΟu•°™, 27 April 2010 - 02:03.

yoJC2iXiB8biWL8b9S.gif

Spoiler:

#7 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 21 October 2008 - 20:30

> Dementia με ασυνήθιστο, πυκνό και απρόβλεπτο σενάριο.
> Slice-of-life με στυλ, και καλό character development.
> Κατεστραμμένα comedy.


++++

HnH5aB0.jpg


#8 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 21 October 2008 - 20:35

Εγω τείνω κυρίως προς τα anime σε στυλ supernatual, mystery, fantasy κ.λ.π. και σε comedy/slice of life που αξίζουν. Και κυρίως σε ότι μου τραβήξει το ενδιαφέρον... :P

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#9 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 21 October 2008 - 20:48

πλακα πλακα καπου θα πεταχτει εδω μεσα καμια Ιριστελλα να αναφερει τα shounen-ai yaoi!


Πως κάνει μπαμ ένας άνθρωπος από μακριά xD

Αν και θεωρώ τον εαυτό μου σχετικά καινούριο στο είδος και έχω ακόμη πολύ πράμα να δω,θα έλεγα γενικά shounen και seinen για την ώρα(κυρίως περιπέτειας και μυστηρίου,άντε και με λίγο comedy και romance).

Δεν ψηφίζω,το αφήνω για όταν γίνω ποιό έμπειρος στον χώρο(πράγμα που θα γίνει,αλλά στο πάσο μου):P

Edited by Zoro, 21 October 2008 - 20:57.


#10 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 21 October 2008 - 20:50

Πωπω, 10 ψήφοι και Κοινωνικά - Παιδικά είναι πάτος.
Πρέπει να είσαι Ιάπωνας για να σου αρέσουν τέτοια ανιμέ;

#11 ssjchris

ssjchris

    Δαααμέ ρε λέσιη...δαμέ..

  • Members
  • 255 posts

Posted 21 October 2008 - 20:55

εμενα περιπετιοδης-δρασης με πολυ ΞΥΛΟ!!!!!
αλλα αν περειιχε και λιγο romance μεσα δεν θα με πειραζε αλλα πανω απο ολα ΞΥΛΟ

#12 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 21 October 2008 - 20:59

πλακα πλακα καπου θα πεταχτει εδω μεσα καμια Ιριστελλα να αναφερει τα shounen-ai yaoi!


Νομίζω και αυτά στα αισθηματικά δεν κατατάσσονται??? Οπότε no reason να πεταχτώ επί του θέματος γιατι με την ιδια λογική θα πρεπει να διαμαρτυρηθούν και οι Yuri - shoujo ai fans...

Anw γενικά δεν έχω προτίμηση σε είδος αρκεί να μου αρέσει το anime σαν σύνολο και να είναι προσεγμένη και καλή δουλεια (γι αυτήν την επιλογή πχ οντως διαμαρτυρομαι που δεν υπάρχει γιατί δεν είναι για όλους το είδος του anime σημαντικός παράγοντας για να κρίνουν αν θα το δουν ή όχι)... Προσπαθώ να δω όσο το δυνατόν περισσότερα και καλά anime ανεξάρτητα από το είδος στο οποίο βρίσκονται. Μεχρι στιγμής μόνο με τα dementia έχω ένα ζόρι σαν κατηγορία αλλά πιστεύω συμβαίνει λόγω απειρίας μου στον χώρο και όχι επειδή δεν με πάει το είδος....^^

#13 Glaurung

Glaurung

    Anime Fan

  • Members
  • 234 posts

Posted 21 October 2008 - 21:08

Προσπαθώ να δω όσο το δυνατόν περισσότερα και καλά anime ανεξάρτητα από το είδος στο οποίο βρίσκονται


Αυτό ακριβώς ισχύουν και σε εμένα . Αφού δεν έχω και μεγάλη πείρα, δεν μπορώ να έχω πλήρη άποψη για το ποιά κατηγορία έχει τα ποιο απολαυστικά anime :canthelp:
Posted Image

#14 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 21 October 2008 - 21:38

Χμμμ τι να πρωτοπώ από κατηγορίες. Γενικά βλέπω anime σχεδόν από όλες τις κατηγορίες κατά καιρούς. Αυτά που βλέπω πολύ σπάνια βέβαια είναι τα slice-of-life/romance και τα harem/comedy που δε τα αντέχω σχεδόν με τπτ. Επίσης για να κάτσω να δω shounen "πρέπει"να αξίζει τον "χρόνο" του. Στο deathnote πχ άξιζε ο χρόνος που σπαταλήθηκε. Για τα περισσότερα endless shounen δε σχολιάζω για την αναλογία χρόνου/κέρδους γι'αυτό και τα αγνοώ. Προτιμώ στον ίδιο χρόνο να δω πολλά ovas/movies και καλά μικρά series τόσο απλά. Ή και ευρωπαικά animation που γενικά είναι άγνωστα και underrated.

Πάντως συνήθως προτιμώ Dementia και κατά κανόνα Seinen. Ιδιαίτερη προτίμηση επίσης υπάρχει στα detective/thriller/conspiracy και στα historical/samurai.
Τα κατεστραμμένα comedy παίρνουν επίσης πολύ +++.

Μετά υπάρχει μεγάλο κόλλημα τόσο με τα fantasy που είτε έχουν μυστήριο είτε πολύπλοκο σενάριο/κόσμο, όσο και με τα sci-fi που είτε επικεντρώνονται στο μέλλον και στη τεχνολογία δείχνοντάς σου μελλοντική εκδοχή της κοινωνίας μας, είτε στην ψυχολογία/μεταφυσικό και στην φιλοσοφία μέσα απ'τα μηνύματά τους. (σπάνιο να συνδυάζονται και τα δυο το ίδιο καλά αν και σπάνια γίνεται.)

Όμως από μηχανής Θεού, έρχεται και ένας κανόνας (δικός μου) που "απορρίπτει" όλους τους άλλους :

Spoiler:


Edited : Oops τώρα ένιωσα πως μπορώ να ψηφίσω όσα θέλω... οπότε μάλλον ψηφίζω τα πάντα εκτός από παιδικά και ρομαντικά.
Και επειδή σπάνια πετυχαίνω καλές κωμωδίες θα αποφύγω να ψηφίσω και αυτό.
Αν και στην πραγματικότητα, υπάρχουν εξαιρέσεις ακόμη και σε όλα αυτά.:emptyonexg1:

Edited by Radagast, 21 October 2008 - 22:09.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#15 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 21 October 2008 - 21:48

Κοινωνικά ~ Bleh,μακριά από μας,no m0ar real life situations pl0x

Κωμωδίες - Παρωδίες ~ Αν είναι καλή,τύπου Gintama ή SZS(δεν κάνω διαφήμιση omg) τότε είμαι μέσα...

Δράματα - Τραγωδίες ~ Honestly,why does this type even exist?

Δράσης - Περιπέτειες ~ My fav,αρκεί να μην είναι ψευτοδράση και μ@λ...

Ρομαντικά - Ελεγειακά ~ Δεν λέω,ωραίο το στοιχείο romance σε κάθε animu,αλλά το να περιστρέφεται όλη η σειρά γύρω από αυτό doesn't cut it 4 me...

Μυστηρίου ~ Από τα είδη που προτιμώ

Τρόμου ~ :riiight: :wooi2:

Μεταφυσικά - Ψυχολογικά ~ Εδώ κολλάνε διάφορα,δεν μπορώ να σκεφτώ ένα animu που να έχει main type το παραπάνω,αλλά σε όσα έχω δει κάτι τέτοιο αξίζει ;p

Ερωτικά - Αν δεν εννοείς hentai,τότε ή πάμε σε κατηγορία ecchi-fanservice,ή στα romance...either way,couldn't care less(αν και παίζουν εξαιρέσεις τύπου rosario ή toloveru τα οποία είναι pure <3 )

Παιδικά - .........