Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

Αγαπημένη κατηγορία ανιμέ


  • Please log in to reply
132 replies to this topic

Poll: Ποιές είναι οι αγαπημένες σας κατηγορίες ανιμέ; (605 member(s) have cast votes)

Ποιές είναι οι αγαπημένες σας κατηγορίες ανιμέ;

  1. Κοινωνικά (41 votes [6.48%])

    Percentage of vote: 6.48%

  2. Κωμωδίες - Παρωδίες (83 votes [13.11%])

    Percentage of vote: 13.11%

  3. Δράματα - Τραγωδίες (57 votes [9.00%])

    Percentage of vote: 9.00%

  4. Δράσης - Περιπέτειες (118 votes [18.64%])

    Percentage of vote: 18.64%

  5. Ρομαντικά - Ελεγειακά (42 votes [6.64%])

    Percentage of vote: 6.64%

  6. Μυστηρίου (99 votes [15.64%])

    Percentage of vote: 15.64%

  7. Τρόμου (55 votes [8.69%])

    Percentage of vote: 8.69%

  8. Μεταφυσικά - Ψυχολογικά (94 votes [14.85%])

    Percentage of vote: 14.85%

  9. Ερωτικά (όχι απαραίτητα hentai) (34 votes [5.37%])

    Percentage of vote: 5.37%

  10. Παιδικά (σαν τα Στρουμφάκια) (10 votes [1.58%])

    Percentage of vote: 1.58%

Vote Guests cannot vote

#31 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 23 October 2008 - 07:28

Ολες οι κατηγοριες μπορουν να εχουν και fanservice (με εξαιρεση ισως τα παιδικα)...
Αρα δεν υπαρχει λογος να κανουμε διακριση στα anime...

#32 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 23 October 2008 - 07:45

Where is the "mindfuck" cat.?...:drink:

Κατά τα άλλα, σφοδρός οπαδός drama, sci-fi, dementia, seinen κτλ κτλ

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#33 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 23 October 2008 - 08:29

Λιγο οτιναναι οι επιλογες. Το "Ερωτικά (όχι απαραίτητα hentai)" ειναι ακυρο εφοσον εχουμε ηδη το "ρομαντικα"... εκτος αν υπαρχει "Ερωτικη, μη ρομαντικη, μη hentai" σειρα και δεν την ξερω :nosey: Απο'κει και περα, το "κοινωνικα" περικλειει ηδη και το "ρομαντικα" και το "δραματα".


Εμενα μ'αρεσουν Κωμωδιες/Παρωδιες, καλα Slice of Life (+romance +drama) και Μυστηριου/Τρομου/Ψυχολογικα (τα οποια προσωπικα θεωρω αλληλενδετα).


Σιγά και εσύ! Υπάρχουν πολλές σειρές που έχουνε ερωτισμό και καθόλου συναίσθημα (καλά ανάφερε ο Kenny τα ecchi), όπως υπάρχουν πολλά ρομαντικά που δεν έχουν καθόλου ερωτισμό. Ο διαχωρισμός είναι σωστός και αν δεν τον καταλαβαίνεις... κάτι δεν πάει καλά.

Και δεν είναι σίγουρο ότι το μυστήριο έχει πάντα τρόμο και ψυχολογικά.


Νόμιζω ότι στις επιλογές δεν υπάρχουν τα αθλητικά anime.


Ο διαχωρισμός έγινε με βάση τον αισθητικό τομέα και όχι το κεντρικό θέμα. Αν έκανα διαχωρισμό με βάση το κεντρικό θέμα, θα έπρεπε να χωρίσω για παράδειγμα το Δράση/Περιπέτειες σε fighting shonen, mecha και card games. Τα sports είναι κατά βάση κοινωνικά με αρκετή κωμωδία ή και δράμα.


///////////////

Κοίτα να δεις. Σε μισή μέρα τα κοινωνικά και οι κωμωδίες πήρανε τα πάνω τους.

#34 pointman-aka-thenewguy

pointman-aka-thenewguy

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 62 posts

Posted 23 October 2008 - 10:47

....................

Edited by pointman-aka-thenewguy, 11 December 2008 - 01:42.


#35 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 23 October 2008 - 11:23

Γενικά δεν μου αρέσει να επιλέγω ή να απορρίπτω κάτι με βάση την κατηγορία στην οποία ανήκει. Νομίζω ότι μπορώ να δω σχεδόν οτιδήποτε, αρκεί να μου αρέσει το σκίτσο, το σενάριο και οι χαρακτήρες.

Από κει και πέρα, ανάλογα με τη διάθεση πάντα, προτιμώ school anime με κοριτσάκια (Azumanga, Sayonara) αλλά σε τέτοιο στυλ, που να βγάζει και γέλιο.

Καμμένα άνιμε γενικά μου αρέσουν και όσα ξεφεύγουν γενικά.

Shonen βλέπω κάποια, αλλά δεν τρελαίνομαι στην ιδέα να αρχίσω μια σειρά 200+ επεισοδίων. Μόνο One piece βλέπω πλέον από τα Ongoing.

Μυστηρίου/ψυχολογικό δεν ξέρω αν έχω δει κάτι, πάντως αν είναι κάτι που θα μπορούσε να γυσριστεί και με ηθοποιούς (perfect blue πχ) ξενερώνω.

Slice of life, δεν με χαλάνε.

Ecchi, αν μου αρέσει και η ιστορία παρακολουθώ ευχαρίστως.

Cute δεν ξέρω αν υπολογίζεις και αυτά στην κατηγορία παιδικά, όπως το hamtaro και το chis sweet home, επίσης μου αρέσουν

Δεν μου πολυαρέσουν άνιμε με μαγεία, και ιδιαίτερα αν ο πρωταγωνιστής είναι δεκάχρονο αγοράκι (τύπου kuchibiki unballanced- όσο το είδα μέσα από το genshiken)

Δεν έχω κάποιο επιχείρημα για τις προτιμήσεις μου, πιστευω ότι καθαρά θέμα γούστου



#36 Dammonar

Dammonar

    Crusnic 02

  • Members
  • 194 posts

Posted 23 October 2008 - 12:35

Δραμα που συνδυαζει μαχεσ, τακτικη, καλο σεναριο και σωστη αναπτυξη χαρακτηρων. Τα στερεοτυπα των shonen ειναι εντελωσ αντιπα8ιτικα... Η απολυτη τελειωτητα βρισκετε στο Monster, οπωσ και στο "οσα περνει ο ανεμοσ" οτιδιποτε αλλο οτι και να εχει 8α ειναι υποτελεσ τησ απολυτησ τελειωτητασ για παντα.

Η δραση ειναι πολυ σημαντικο συστατικο αλλα οχι το κεντρο του κοσμου. Στοριλαιν χωρισ τριπεσ και ηλι8ια πισογιρισματα ειναι η μαγικη συνταγη. Bleach ολοι βλεπουν οσοι ασχολουντε με ανιμε, ενδιαφερον αλλα μετριο γι αυτο ακριβωσ το λογομ ασ κανουν και κολοτουμπεσ δε 8α ξεφυγει απο τα στερεοτυπα.

Οι Ιαπωνεσ εχουν ηλι8ια εσ8ισι του χιουμορ.. Το μονο που με κανε να γελασω ηταν το Hajime no ippο. Το humor πρεπει να ειναι η black H shocking.. Αμα γουσταρα να δω αστειακια του νηπιαγωγειου 8α βλεπα στρουμφακια... Love hina ειναι για μενα ενα απο τα πιο α8λια εβερ. Detroid metal city τα 3 πρωτα επσ 3εκωλιαζεσε στο γελιο.. μετα χανει τη μαγεια του.. Gintama, αρκετα καλο.GTO φωτεινη ε3ερεση.

Horror? no comment. Δυσκολα τρομαζεισ με τενειεσ ακομα τα ανιμε 8α σε τρομα3ουν. Αμα 8εσ να τρομα3εισ πεξε Silent Hill 3 (recommended 10/10 ) H Doom 3.

#37 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 23 October 2008 - 12:43

It's called "ecchi". :drink:

Υπαρχει σειρα που ειναι ecchi και δεν ειναι ουτε κοινωνικη, ουτε κωμωδια, ουτε δραμα, ουτε δραση, ουτε dementia, ουτε ρομαντικη, ουτε ερωτικη; Αντε να πεις το Colorful, αλλη;:oo:



Σιγά και εσύ! Υπάρχουν πολλές σειρές που έχουνε ερωτισμό και καθόλου συναίσθημα (καλά ανάφερε ο Kenny τα ecchi), όπως υπάρχουν πολλά ρομαντικά που δεν έχουν καθόλου ερωτισμό. Ο διαχωρισμός είναι σωστός και αν δεν τον καταλαβαίνεις... κάτι δεν πάει καλά.

Μιλας, μιλας, αλλα τιποτα δε λες. Το ποστ του Kenny ειναι 3 λεξεις και εχει περισσοτερη ουσια απο τις 3 σειρες σου:canthelp: Τουλαχιστον πες μερικα παραδειγματα.
Posted Image

#38 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 23 October 2008 - 12:55

Ρε γιατί δεν μπορείς να σκεφτείς σκέτα;
Το Colorful είναι ecchi και comedy.
Το Agent ΑΙka είναι ecchi και action.
Υπάρχουν πολλών ειδών συνδυασμοί. Από μόνο του είναι στεγνά hentai αλλά σε συνδυασμό με άλλα αποτελεί αναπόσπαστο στοιχείο των ανιμέ. Πόσες και πόσες σειρές έγιναν γνωστές για το πικάντικο στοιχείο τους. Ως έναν βαθμό, το fan service είναι η κατηγορία Ερωτικά.

#39 Etemon

Etemon

    Super Saiyan

  • Members
  • 169 posts

Posted 23 October 2008 - 12:58

Ψήφισα anime μυστήριου,τρέλενομαι για τετοια anime!!!
[SIGPIC]Posted Image[/SIGPIC]

#40 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 24 October 2008 - 18:48

Δράσης - Περιπέτειες and Μεταφυσικά - Ψυχολογικά



Posted Image






#41 Johny B

Johny B

    Fate/Stay Night Fan

  • Members
  • 56 posts

Posted 24 October 2008 - 19:21

Romance-Comedy-ad.
Οσο αφορα τα παιδικα το Today in 5-2 ή καπως ετσι λεγετε θεωρητε παιδικο?
Posted Image

#42 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 24 October 2008 - 19:38

Όχι, έχει ecchi. Κωμικό κοινωνικό θα το αποκαλούσα με μια ελαφριά δόση ανωμαλιάρικου ερωτισμού.

#43 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 24 October 2008 - 19:42

Ρε γιατί δεν μπορείς να σκεφτείς σκέτα;
Το Colorful είναι ecchi και comedy.
Το Agent ΑΙka είναι ecchi και action.
Υπάρχουν πολλών ειδών συνδυασμοί. Από μόνο του είναι στεγνά hentai αλλά σε συνδυασμό με άλλα αποτελεί αναπόσπαστο στοιχείο των ανιμέ. Πόσες και πόσες σειρές έγιναν γνωστές για το πικάντικο στοιχείο τους. Ως έναν βαθμό, το fan service είναι η κατηγορία Ερωτικά.


δηλαδη συμφωνα με τα παραπανω, στο poll να θεωρησω οτι ανιμε οπως το tenjou tenge τα εχεις κατηγοριοποιησει ως Ερωτικά = ecchi και οχι action? (τονιζω οτι μιλαω μονο για το poll, για να καταλαβω τη λογικη δλδ)

εγω ψηφισα Μεταφυσικά - Ψυχολογικά αν και μου αρεσουν πολυ και οικωμωδίες και τα τρομου

Posted Image


#44 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 24 October 2008 - 19:57

"ΑΝ" μου αρέσανε σειρές όπως το Tenjou Tenge, τότε θα ψήφιζα συγχρόνως Δράσης/Περιπέτειες + Κωμωδίες + Δράματα + Μεταφυσικά/Ψυχολογικά (αν και είχε πολύ λίγο από αυτό) και Ερωτικά. Οκ;

#45 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 24 October 2008 - 20:05

οχι βρε δεν εννοουσα αυτο
εννοω τετοιου ΤΥΠΟΥ ανιμε σε ποια κατηγορια τα εχεις συμπεριλαβει στο poll σου,

και ο λογος που σε ρωταω ειναι επιδη και εγω δεν καταλαβαινω ποια ανιμε κατατασονται στην κατηγορια "Ερωτικά (όχι απαραίτητα hentai)" Οκ;

(μην ανησυχεις δεν υπεθεσα οτι σου αρεσει ουτε αυτο ουτε κανενα αλλο ανιμε, ως παραδειγμα το ανεφερα)

Posted Image