Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ANTI FEMINISM & Piass (Visual-Punk)


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#16 iloveL

iloveL

    Anime Freak

  • Members
  • 293 posts

Posted 19 October 2008 - 07:35

και εγω απο οσα εχω ακουσει εδω γιατι δεν εχω ακουσει πολλα.
τι καμια σχεση λες? old school punk θυμιζει.(π.χ.gbh,casualties,Discharge,Exploited)~τετοια φαση~
ετσι και αλλιως το old school/hardcore punk εχει στοιχεια απο thrash.
και εγω ακουω δηλαδη στοιχεια απο thrash. αλλα δεν μπορεις να το πεις αυτο thrash με τιποτα. λεω μονο για τους anti feminism - το τελαιυταιο ειναι piass


δεν ειμαι και ειδικη βεβαια ετσι μου φαινεται εμενα

Edited by iloveL, 19 October 2008 - 08:00.


#17 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 19 October 2008 - 09:58

red pyramid, ευχαριστώ για τα σχόλια.

1.Σχετικά με το όνομα του συγκροτήματος:

Αρκετά Ιαπωνικά συγκροτήματα επιλέγουν ονόματα με αρνητική σημασία έτσι ώστε να δείξουν κάτι το αποκρουστικό. Π.χ. The Stalin, Gilles de Rais. Αυτό δε σημαίνει ότι αποδέχονται αυτή την ιδεολογία. Οι ANTI FEMINISM κάθε άλλο παρά αντιφεμινιστές είναι (άσε που η πλειοψηφία των φαν είναι γυναίκες) και οι στίχοι των τραγουδιών έχουν περισσότερο αναρχικό προσανατολισμό.

2.Προσωπικά μου φαίνεται ότι πιο χύμα και αληθινό έχω ακούσει. Για αυτό ακριβώς το βρήσκω γοητευτικό. Τώρα, αν γνωρίζεις άλλα συγκροτήματα που να μοιάζουν και στον ήχο και στο στυλ, κάνε μια σύντομη αναφορά. Πάντος για μένα, και μόνο το γεγονός ότι είναι ένα Ιαπωνικό πανκ συγκρότημα με στίχους στα Ιαπωνικά, δίνει μια διαφορετική χροιά. Μου άρεσε πολύ η ατμόσφαιρα του συγκροτήματος.

3.Δε νομίζω ότι υπάρχει δίκιο ή άδικο στο θέμα τις τέχνης. Υπάρχει θέμα γούστου.

iloveL, anti kranke τσέκαρα μόλις τώρα... δεν είναι κακοί... πάντως δε φαίνεται πως έχουν βγάλει πολύ πράγμα. Οι ANTI FEMINISM έχουν βγάλει κάμποσα, χώρια του ότι περιόδευσαν σε Ευρώπη και Αμερική.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#18 iloveL

iloveL

    Anime Freak

  • Members
  • 293 posts

Posted 19 October 2008 - 10:38

καλα ναι διαβασα πως "είναι πιθανόν το παλαιότερο ενεργό session συγκρότημα στην Ιαπωνική visual kei σκηνή•"

session band omg!!! ακομα μου φαινεται αστειο το ποσα μελη εχουν αλλαξει.

τους ειχα ακουστα αλλα δεν τους ειχα δωσει σημασια. τωρα θα τους ψαξω περισσοτερο.
εμενα μ'αρεσουν.


επισης διαβασα καπου και λολ λολ xDD

The band name makes sense in Japanese, in Japanese, a feminist is an effeminate man, and onstage with Anti-Feminism, Kenzi is ... er, well, uh, he wasn't invited to replace Bou in An Café, if you know what I mean.

It's so rare for a JRock band name to make sense, I'm not saying this one makes sense on purpose!





#19 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 19 October 2008 - 11:11

Βασικά αν διαβάσει το site του συγκροτήματος θα δεις πως ο Kenzi θάβει χοντρά το υπάρχον σύστημα μουσικής. Ειδικά φαντάζομαι πως απεχθάνεται τα είδωλα του Τζάνις.

Κρίνοντας από το εξώφυλλο του τελευταίου άλμπουμ με τις διαμελισμένες μαθήτριες να υποθέσω πως η παραπομπή που έκανες μάλλον δεν ισχύει; Ή τουλάχιστον δεν μπορώ να αρνηθώ τη συμβατική "αντι-φεμινιστική" άποψη.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#20 iloveL

iloveL

    Anime Freak

  • Members
  • 293 posts

Posted 19 October 2008 - 11:43

τι?ποια παραπομπη. για αστειο μαλλον το ελεγε αυτο καποιος εκει που το διαβασα. λογο της σκηνικης
παρουσιας του kenzi. (επειδη κανει περιεργα -καφριλες-και δεν μοιαζει και με γυναικα και καλα οχι και τοσο feminine)το αντιθετο του bou και καλα)

ειδα πως ηταν ντυμενος hizaki sto official myspace lol loool bahaha
και τον μπερδευανε με τον πραγματικο λεει xDD
δεν μπορω να βρω το album
μπορεις να βαλεις link με το site?

edit: nevermind. το βρηκα το site.

αντε να βαλω σωστη παραπομπη

∀NTI FEMINISM is,
Legion commanded by KENZI who is charismatic artist in Japanese visual-kei scene.

∀NTI FEMINISM is,
set his hand on fire, break neon lights with his head, cut himself with the shards on his stomach and arms, fling vegetables with a baseball bat, and tumble around on a pile of thumbtacks.

KENZI introduces self, saying "I am a musician who goes to a hospital frequently in Japan.

Members are,
Not fixation.It is different according to gig of that and 200 or more have peformed before
as ∀NTI FEMINISM.



*
i love punk rock!!! τα σπαει!
*

και εχω φρικαρει με τον kisaki.σοβαρα ειναι παντου.σε λιγο θα τον βλεπω και στον υπνο μου.

Edited by iloveL, 19 October 2008 - 13:59.


#21 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 19 October 2008 - 19:24

old school punk θυμιζει.(π.χ.gbh,casualties,Discharge,Exploited)~τετοια φαση~


Ναι, εδώ είναι που όσοι δεν έχουν ασχοληθεί έστω ένα μικρό διάστημα της ζωής τους με το είδος λίγο μπερδεύονται (προσοχή, σε καμία περίπτωση δε το λέω υποτημιτικά). Old school punk λέμε μπάντες με τον ήχο των Sex Pistols/ Damned/ The Clash, με λίγα λόγια αγγλική σχολή των 70'ς, άσχετο αν αυτές οι μπάντες είχαν περισσότερες ηχιτικές διαφορές παρά ομοιότητες.

Τα γκρουπ που ανέφερες είναι τα πρώτα hardcore συγκροτήματα που γίναν γνωστά. Κοντινά είδη, αλλά άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Αν θέλετε κάτι σε αυτή τη φάση, μουσικά θα μπορούσαν να είναι χίλια πράγματα, αυτά τα ιαπωνικά όμως με στέλνουν αδιάβαστο και δε ξέρω τι θα σας ικανοποιούσε. Δηλαδή και μόνο Sex Pistols δε θα απείχαν πολύ :S Ίσως Dead Kennedys.
Posted Image

#22 iloveL

iloveL

    Anime Freak

  • Members
  • 293 posts

Posted 19 October 2008 - 21:14

μη κολλας στις λεξεις καταλαβες τι εννοω πολυ καλα. hardcore punk.οπως εγραψα απο κατω αλλα αυτο δεν το εκανες quote.
γι'αυτο εβαλα και παραδειγμα με συγροτηματα για να καταλαβεις τι εννοω.

προφανως εσυ δεν εχεις ιδεα απο hardcore punk και φαινεται(προσοχή, σε καμία περίπτωση δε το λέω υποτημιτικά).


και τα συγκροτηματα που ανεφερα παιζουν punk.~ that's a fact. period.ειναι πανκιδες.
ασχετα αν εσυ δεν τους ακους

*οσο για το old school το ειπα λογο εμφανισης/ντυσιματος και χρονολογιας/οχι καινουριοι*


----

το θεμα μας ηταν οχι τι ειναι old school αλλα το οτι εσυ ελεγες πως οι anti feminism δεν ειναι πανκ.επειδη δεν σου θυμιζουν οσα εχεις ακουσει απο punk.αν εσυ δεν ξερεις απο hardcore punk πως να καταλαβεις τους anti feminism.λολ
ορισμενα πραγματα δεν ειναι υποκειμενικα.
but they are facts.
οι anti feminism ειναι πανκ με στοιχεια thrash.και τα συγκροτηματα που ειπα ειναι και αυτα punk. period.that's a fact~
~- ειναι κοινη γνωση -γεγονος- ο.Ο
ασχετο αν εσυ δεν το ξερεις
-αυτο ειναι το λαθος που κανουν οσοι ξερουν μονο απο Sex Pistols/ Damned/ The Clash, και οχι γενικα απο πανκ
(προσοχή, σε καμία περίπτωση δε το λέω υποτημιτικά).


Edited by iloveL, 19 October 2008 - 22:56.


#23 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 20 October 2008 - 09:38

Όσο αφορά το τι είναι punk

Spoiler:


Όσο για το ίδιο το συγκρότημα που είναι και το θέμα του τόπικ, εκεί είχα άδικο που τους είπα καθαρά thrash μιάς και τώρα που ξανακούω καταλαβαίνω τι ενοούσες όταν έλεγες punk με thrash στοιχεία. Αυτό που μετράει είναι ότι και πάλι δε μου λένε πολλά :/
Posted Image

#24 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 20 October 2008 - 09:47

Το να μη σου αρέσει ένα συγκρότημα το βρήσκω λογικό. Επειδή όμως είπες ότι σου φαίνονται σαν απομίμηση, πες μου με ποια συγκροτήματα σου φαίνεται ότι μοιάζουν.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#25 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 20 October 2008 - 09:53


Αν θέλετε κάτι σε αυτή τη φάση, μουσικά θα μπορούσαν να είναι χίλια πράγματα, αυτά τα ιαπωνικά όμως με στέλνουν αδιάβαστο και δε ξέρω τι θα σας ικανοποιούσε. Δηλαδή και μόνο Sex Pistols δε θα απείχαν πολύ :S Ίσως Dead Kennedys.


Το έχω ήδη πεί :P αν το θές αλλιώς, άκου τούτο εδώ το κομμάτι και δώσε προσοχή στη μουσική και όχι στα φωνιτικά

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RGpjxsoPiVc&feature=related[/youtube]

σα μια πιο σκληρή εκδοχή αυτών ακούγονται
Posted Image

#26 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 20 October 2008 - 12:25

Μπορώ να πω ότι το στυλ της μουσικής μοιάζει αρκετά (αν και μου φάνηκε να έχει πιο χαρούμενο και ήπιο τόνο). Τα φωνητικά φυσικά καμία σχέση (προσωπικά δε μου άρεσαν καθόλου). Επίσης θα ήθελα να δω και κάποια live παρουσίαση. Σε ένα συγκρότημα κοιτάζουμε όχι μόνο το στυλ της μουσικής, αλλά και τον τρόπου του τραγουδιού, τους στίχους, την όλη ατμόσφαιρα. Άλλο πράγμα η επηροή και άλλο η απομίμηση.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#27 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 20 October 2008 - 12:40

Ελπιζω να σου κάνει αυτό

Youtube Video


στίχοι επίσης πολιτικοποιημένοι (αν κατάλαβα απο το όνομα και οι Anti-feminism πρέπει να έχουν τέτοιους) και για το τι γινόταν στα live (ειδικά απο τα ίδια τα μέλη της μπάντας) καλύτερα να μη μιλήσω

Για το θέμα απομίμηση μίλαγα καθαρά όσο αφορά το μουσικό κομμάτι πέρα απο τη φωνή του τραγουδιστή. Πολύ πιθανό και να είναι καθαρά συμπτωματικό (αν και όταν μια μπάντα αποκαλεί τον εαυτό της punk το βλέπω δύσκολο να μην έχει τσεκάρει τους απο πάνω) ή απλά να τους βγαίνει έτσι, καθαρά όμως στα δικά μου αυτιά δε φτάνει κάτι που να μην έχω ξανακούσει. Αν τα τραγούδια μου λέγαν κάτι δεν θα το θεωρούσα κάτι κακό (δε μπορούν όλες οι μπάντες να είναι πρωτότυπες) αλλά απλά δε μου λένε.
Posted Image

#28 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 20 October 2008 - 13:09

Το να μη σου αρέσει ένα συγκρότημα το βρήσκω λογικό. Επειδή όμως είπες ότι σου φαίνονται σαν απομίμηση, πες μου με ποια συγκροτήματα σου φαίνεται ότι μοιάζουν.


προς gg allin στα live του μαζί με τελείως πειραγμένες φωνές και λίγο πιο άγριες κιθάρες.

Όσον αφορά τα στοιχεία thrash τα ψάχνω ακόμη. Απλώς οτιδήποτε είναι γρήγορο και έχει και κανά 2-3 μπουκώματα δεν είναι αναγκαστικά thrash.

Πάντως οι συγκεκριμένοι εμένα μου ψιλοάρεσαν, αλλά θα τους άκουγα σε συγκεκριμένες ώρες, ίσως λίγο πριν από xotox και imminent starvation ώστε να με βάλουν στο κλίμα.

#29 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 20 October 2008 - 15:27

red pyramid, μετά από αυτά που μου είπες κάπως καλύφθηκα. Φυσικά και δε λέω ότι παίζουν την πιο πρωτοποριακή μουσική. Η πρωτοτυπία ενός συγκροτήματος βρήσκεται στο συνδυασμό ορισμένων στοιχείων όπως η μουσική, οι στίχοι, η ατμόσφαιρα, η εμφάνιση. Οπωσδήποτε παραδέχομαι ότι μουσικά έχουν επηρεαστεί από άλλα συγκροτήματα, αλλά το να πω ότι το όλο συγκρότημα είναι απομίμηση είναι κάπως υπερβολικό.

Το βίντεο που μου έδειξες δείχνει όντως μουσικές ομοιότητες (όχι όμως ακριβώς το ίδιο), αλλά η φωνή και η εμφάνιση διαφέρει. Προσωπικά η μουσική μου φαίνεται καλή, αλλά δε μου κάνει το κλικ. Ίσως ακούγεται επιφανιακό αλλά οι ANTI FEMINISM μου δίνουν μια απόκοσμη αίσθηση που δεν βρήκα σε όσα συγκροτήματα αναφέρθηκαν μέχρι τώρα. Ίσως φταίω εγώ που δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα. Ο καθένας μας κρίνει διαφορετικά για αυτό θεωρώ λογικό σε άλλους να αρέσει κάτι σε άλλους όχι.

boukaw7, οπωσδήποτε έχουν κοινά στοιχεία. Έχουν όμως και αρκετές διαφορές.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#30 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 21 October 2008 - 01:45

Οκ, χαίρομαι που βρήκαμε τη χρυσή τομή που λένε :P Μία απορία μόνο, αφού δε γνωρίζω ιαπωνικά και το έχω περιέργεια, οι στίχοι σε τι θέματα αναφέρονται?
Posted Image