Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ti σημαίνει Bleach ???


  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#16 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 05 October 2008 - 00:48

Aλλες λεξεις:

arrancar=to start /set off
Cero=absolute
Gamyūsa=antelope
Lanzador Verde=green lancer
Santa Teresa=Mantis religiosa
Desgarrón=laceration



Posted Image






#17 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 05 October 2008 - 00:56

Μα τι σχέση έχει το μαλλί με την ιστορία; Τρίχες κατσαρές!

Εμπορικός τίτλος είναι, το να είναι πιασάρικος και να ακούγετε μοντέρνος στο κοινό που απευθύνετε είναι μέρος του παιχνιδιού. Οι εισαγωγές του ανιμε δείχνουν συχνά τους πρωταγωνιστές με ρούχα και αξεσουάρ που καμιά σχέση δεν έχουν με τα ρούχα των Shinigami, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν δείχνουν trendy. Είναι απλώς μέρος του marketing...
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#18 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 05 October 2008 - 00:59

Μα τι σχέση έχει το μαλλί με την ιστορία; Τρίχες κατσαρές!


ΚΑΜΙΑ στα πρώτα Vol μπορεί να πει κανείς πως έχει να κάνει με την μοναδικότητα- ιδιαιτερότητα του Ichigo … από εκεί και πέρα η επιλογή του ονόματος έχει να κάνει imo με την χαλαρότητα και το στυλ της όλης σειράς …

EDIT +1 clampman17
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#19 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 05 October 2008 - 13:15

Εγώ πάλι νομίζω πως έχει να κάνει με τον Shirosaki. Και ναι, μπορεί ο mangaka να ξέρει τί θα γίνει τόσα volume μακρυά. Δικό του δημιούργημα είναι, μπορεί να έχει σκεφτεί και το τέλος!

Posted Image


#20 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 05 October 2008 - 13:56

Καλα, για τα ισπανικα και ολα τα ονοματα των arrancar προς τα εκει κλινουν
οπως και espada σημαινει σπαθι

Posted Image


#21 denCorg

denCorg

    Anime Fan

  • Members
  • 211 posts

Posted 05 October 2008 - 18:35

Και γω πιστεύω οτι έχει να κάνει με το μαλλί του Ichigo. Απ οτι θυμάμαι στα πρώτα επεισόδια της σειράς γινόταν συχνά αναφορά στο μαλλί του και μάλιστα οτι τον έβαζε συχνά σε περιπέτειες επειδή ήταν διαφορετικό σε σχέση με τους άλλους (πιο φωτεινό). Αυτό ήταν άλλωστε και ένα κοινό σημείο που έιχε με το Chad εξ ου και ο αλληλοσεβασμός μεταξύ τους.
Αχ μου θυμίσατε οτι το bleach είχε character development κάποτε (εστω και ελάχιστο) και δεν ήταν μόνο μάχες (ανούσιες και μη)...
Go figure...
Posted Image

#22 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 05 October 2008 - 20:56

Το μοναδικό character development που έχει απομείνει στην σειρά είναι να ξαναβάψει ο Ichigo το μαλλί του. Από εκεί και πέρα, κλάφτε τα! Πάτος! Όσα μεταμορφώμενα σπαθιά κι αν δείξουν, το ίδιο ξερή θα είναι.

Αφού βλέπω ότι όλοι σας αποδέχεστε ότι η σειρά πήρε το όνομα από το μαλλί και όχι από τον Hollow Ichigo, αποσείρω την δικιά μου άποψη ως λανθασμένη.

#23 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 05 October 2008 - 23:28

Εγω παλι υποστηριζω την δικια μ αποψη(κ μ φαινεται απλως γελιο να πηρε η σειρα τον τιτλο απο το μαλλι η το χρωμα):smokingg: (no offence παντως)



Posted Image






#24 Ferian

Ferian

    Nique Le Systeme

  • Members
  • 183 posts

Posted 07 October 2008 - 19:28

απο τη χλωρηνη πιστευω εγω!!! ;Χ χαχα πλακα κανω βσκ θα κολοσυνφωνησω με τον roriconfan


#25 noname

noname

    Fade away

  • Members
  • 479 posts

Posted 07 October 2008 - 19:40

food for thought Why "Bleach" What's with the title..? (Hint: Nirvana Album) [Archive] - Naruto Forums
Not everything that can be counted counts, and not everything that counts can be counted.
Posted Image

#26 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 13 October 2008 - 22:50

εγω πιστευω οτι
hollows = λεκεδες στον κοσμο
shinigami=χλωρινη που τα εξαφανιζει....δε ξερω μου φενεται λογικο

qzMHWHd.png


#27 Zeph

Zeph

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 14 October 2008 - 22:08

Βασικα το ονομα Bleach ειναι το αντιστοιχο Buri-Chi .Στα γιαπωνεζικα ειναι μια λεξη με την οποια σχολιαζουν οι Ιαπωνες τα ατομα με φωτεινο χρωμα μαλλιου (κυριως ξανθο ,στην περιπτωση του Ichigo πορτοκαλι )
Θα μπορουσατε να πειτε οτι ειναι το αντιστοιχο ξανθοψειρας για εμας .
And from the flames
As chance would have it
The Soulforged will come into light
And from the flames
As chance would have it
The Soulforged, the stainless will rise

#28 sleepless

sleepless

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 69 posts

Posted 14 October 2008 - 22:21

αν ειναι αληθεια αυτο που λες το για το Buri-Chi τοτε συμφωνω απολυτα μαζι σου:riiight:

#29 Zeph

Zeph

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 15 October 2008 - 21:59

Δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα το ακουσα και απο φιλο και μετα το ειδα στο Internet.Δεν μπορω να το πω με σιγουρια γιατι εχω δει ενα καρο αποψεις ,αλλα η συγκεκριμενη μου φαινοταν πολυ λογικη
(μιας και στο ανιμε εχουν γινει πολλες φορες αναφορες στο μαλλι του Ichigo )...

Edited by Zeph, 15 October 2008 - 22:06.

And from the flames
As chance would have it
The Soulforged will come into light
And from the flames
As chance would have it
The Soulforged, the stainless will rise

#30 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 15 October 2008 - 22:10

Ευχαριστώ, ευχαριστώ.

Ξέχασα να αναφέρω ότι πάνω, κάτω όλες οι σειρές έχουνε ένα μοτίβο στα ονόματα και στα χρώματα.

Στο Ναρούτο για παράδειγμα, αρκετοί σημαντικοί χαρακτήρες είναι ονομασμένοι από ιστορικούς και φανταστικούς νίντζα της Ιαπωνικής κουλτούρας. Ακόμα και τα φανταστικά τζούτσου είναι βασισμένα στην πραγματική τέχνη του νιντσίτζου. Φυσικά το να έχουμε τον Ναρούτο στα πορτοκαλί ή την Σάκουρα στα ροζ να ξεχωρίζουν σαν την μύγα μεσα στο γάλα είναι άσχετο με τους κανονικούς Νίντζα. Οι πραγματικοί Νίντζα φοράνε κοκκινόμαυρες στολές μόνο. Όχι μαύρες όπως νομίζουνε οι περισσότεροι και σίγουρα όχι άσπρες, μπλέ, κόκκινες, όπως τους δείχνουνε σε ένα σωρό b-movies και ιστορικά ανακριβέστατα βιντεοπαιχνίδια.

Το Mortal Kombat θα μπορούσανε να το είχανε ονομάσει και Οι Νίντζα του Ουράνιου Τόξου...

Ακόμα και το One Piece είναι γεμάτο με ονόματα πραγματικών πειρατών. Ή το Dragonball γεμάτο με ονόματα από τον μύθο του Sayuki και από ένα σωρό αγγλικά ονόματα που ακολουθούνε ένα μοτίβο όταν κάποιοι χαρακτήρες είναι ομάδα ή συγγενείς (να ξέρατε τι σημαίνουν τα ονόματα της ομάδας Ginyu ή της οικογένειας της Bulma, θα πεθαίνατε στα γέλια).


βαλε και το d gray man αμα ειναι, γιατι εχει κι αυτο αρκετα..