Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Φιλοσοφία


  • Please log in to reply
365 replies to this topic

#16 Ptomahawk

Ptomahawk

    Σενιορ Ρεσερτσερ στα ΒeeTas

  • Members
  • 700 posts

Posted 02 October 2008 - 14:51

Είμαι της φιλοσοφίας

"Ό,τι φάμε, ό,τι πιούμε και ό,τι δώσει ο πο*τσ*ς μας."
Posted Image

#17 ayaubu

ayaubu

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 02 October 2008 - 14:57

δυστυχώς δε μπορώ να πω ότι είμαι ιδιαίτερα φιλοσοφημένο άτομο... αρκέτα χρόνο ήμουν της νοοτροπίας "ότι βρέξει ας κατεβάσει" , "άυριο είναι μια νέα μέρα" κλπ.. μεγαλώνοντας όμως αλλάζουν σχετικά οι πεποιθήσεις...

είναι πολύ ενδιαφέροντα τα όσα έχουν ειπωθεί μέχρι τώρα... πάντως, η γενικότερη γραμμή μου είναι "ηρεμία,τάξη και ασφάλεια" και "μην προκαλείς"....

αυτά. όχι ιδιαίτερα διαφωτιστικά αλλά απλά....

#18 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 02 October 2008 - 15:09

@ayaubu "ηρεμία,τάξη και ασφάλεια" και "μην προκαλείς...

αλλιος τι? θα ερθει καποιος και θα σε δειρει με γκλοπ?

#19 ayaubu

ayaubu

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 02 October 2008 - 15:24

@ayaubu "ηρεμία,τάξη και ασφάλεια" και "μην προκαλείς...

αλλιος τι? θα ερθει καποιος και θα σε δειρει με γκλοπ?


αυτή είναι η δική μου νοοτροπία. δεν είπα οτι είναι ούτε σωστή ούτε οτι πρέπει να υιοθετηθεί και απο τους υπόλοιπους.

αυτό πάντως που εννοώ είναι να ζώ (Εγώ πάλι έτσι?..) με μέτρο, ήρεμα και χωρίς ακρότητες γιατί δεν έχω την αντοχή να αντιμετωπίσω αντιδράσεις σε ακρότητες... και όταν λεώ ακρότητες δεν εννοώ να παώ να σπάσω τζαμαρία στην Ιπποκράτους.. εννοώ π.χ. να παρατήσω τη δουλειά μου και το μισθό μου και την οικογένειά μου π.χ. και να πάω στον Νότιο Πόλο να ζήσω...

ααα και επίσης.... το σημαντικότερο.... να προσπαθώ να συζητάω με τους ανθρώπους. και όχι να έχω αντιδράσεις του τύπου "θα έρθει κάποιος να με δείρει" οταν δε συμφωνώ με κάτι...

ευχαριστώ

Edited by ayaubu, 02 October 2008 - 15:29.


#20 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 02 October 2008 - 15:49

φιλαράκι δεν διαφωνώ μαζι σου. και εγω είμαι υπέρ του "παν μετρον αριστον". αλλα θα συναντήσεις πολλα άτομα που θα το παν στα άκρα. οπως είπεσ και εσυ με λιγα λογια δεν σου αρεσει να διαπλικτηζεσαι. ειναι πολύ καλό. αυτή η ισορροπία που επιζητάς δεν θα ύπαρξει.λες πώς δεν θα παρατήσεις οτι εχεις και να πας στον νότιο πόλο. αν αποφασισουν όμως να σε στείλουν "κάποιοι" θα πας η θα διαπληκτιστείς??? γιατι δεν θες να πας οπως ειπες.δεν μίλησα ετσι για να τσακωθούμε. απλα θελω να σε κανω να καταλάβεις μεσω συζήτησης οτι αυτο που ζητας θα πρέπει να το κερδίσεις εστω και αν χρειαστεί να διαπληκτιστείς.

#21 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 02 October 2008 - 15:53

σελιδα 2 και ψηνεται το flame. ειμαι περιεργος ποσο θα κρατησει αυτο το thread

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#22 ayaubu

ayaubu

    Anime Amateur

  • Members
  • 109 posts

Posted 02 October 2008 - 15:55

εννοείται οτι αν χρειαστεί θα διαπληκτιστώ... και θα τσακωθώ.. και ξύλο έχω παίξει. όταν μου την έπεσαν 2 άτομα στο μΟναστηράκι απόγευμα Παρασκευής. Δεν είμαι ανώμαλη. Μέτρο είπα, όχι αφασία....

Ίσως κι εγώ δεν εξήγησα καθόλου καλά τί εννοούσα.. αναφορικά με το ηρεμία-τάξη και ασφάλεια.. αμά σου πώ τώρα τι εννοώ θα με κοροιδεύεις καιρό.... επειδή έχω κουραστεί με μπερδεμένες σχέσεις, φιλίες, κλπ, θέλω αυτοί που είναι γύρω μου να μου φέρνουν "ηρεμία-τάξη και ασφάλεια"...

σελιδα 2 και ψηνεται το flame. ειμαι περιεργος ποσο θα κρατησει αυτο το thread

μμμμ ....... συζήτηση κάνουμε... και ανταλλαγή απόψεων....

Edited by odin, 03 October 2008 - 09:27.


#23 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 02 October 2008 - 16:05

εννοείται οτι αν χρειαστεί θα διαπληκτιστώ... και θα τσακωθώ.. και ξύλο έχω παίξει. όταν μου την έπεσαν 2 άτομα στο μΟναστηράκι απόγευμα Παρασκευής. Δεν είμαι ανώμαλη. Μέτρο είπα, όχι αφασία....

Ίσως κι εγώ δεν εξήγησα καθόλου καλά τί εννοούσα.. αναφορικά με το ηρεμία-τάξη και ασφάλεια.. αμά σου πώ τώρα τι εννοώ θα με κοροιδεύεις καιρό.... επειδή έχω κουραστεί με μπερδεμένες σχέσεις, φιλίες, κλπ, θέλω αυτοί που είναι γύρω μου να μου φέρνουν "ηρεμία-τάξη και ασφάλεια"...

δεν μπορεί κανεις να κοροϊδέψει κάποιον που απλα αναζητα ηρεμία. δεν είμαι πολυ σαδιστής για να σε κοροιδευω για πολυ καιρο...ίσως για λιγο τώρα που μου εξήγησες.

ΕΧΕΙΣ ΠΕΞΕΙ ΞΥΛΟ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΙΡΑΚΙ? ΨΟΦΑΩ ΓΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ!!!!

#24 hyuga

hyuga

    hey hey ningen sucker

  • Members
  • 307 posts

Posted 02 October 2008 - 16:25

Η στωική φιλοσοφία, όπως και η κυνική μου είναι αρκετά αγαπητή. Πιστεύω πως είναι καλό να περιορίζουμε τις ηδονές, αλλά όχι να απέχουμε τελείως. Δηλαδή να μη γινόμαστε σκλάβοι των επιθυμιών μας αλλά να απολαμβάνουμαι τα λίγα και καλά. Νομίζω ότι υπάρχουν πράγματα ευχάριστα και όχι κακά. Ομορφαίνουν τη ζωή μας.
Η κυνική φιλοσοφία, πήγαινε κόντρα στο κατεστημένο της εποχής. Ο Διογένης φημιζόταν για τη λιτότητά του. Σίγουρα χρειάζεται λίγο απλότηττα και ομώτητα κόντρα στο υπερκαναναλοτικό κατεστημένο της εποχής.
Την αρετή, αλλά πως ακριβώς την ορίζεις;


Σύμφωνα με τον φιλόσοφο τα συμβαίνοντα στην ανθρώπινη ψυχή είναι τρία: τα πάθη, δηλαδή τα συναισθήματα που συνδέονται με την ηδονή ή τον πόνο, οι δυνάμεις ή ικανότητες μέσω των οποίων είμαστε σε θέση να βιώνουμε τα συναισθήματα και οι έξεις, ο τρόπος με τον οποίο βιώνουμε τα πάθη, έτσι ώστε να είμαστε καλώς ή κακώς διακείμενοι προς αυτά. Αποκλείοντας τα πάθη και τις δυνάμεις –κάπως αυθαίρετα και με βάση τον κοινωνικό έπαινο ή τον ψόγο, δηλαδή κοινωνικές δυνάμεις μεταβλητές- ο Αριστοτέλης καταλήγει ότι οι αρετές είναι έξεις. Συγκεκριμένα αναφέρει ότι οι αρετές δεν είναι πάθη, γιατί δε μας επαινούν ή μας κατηγορούν για τα συναισθήματα, αλλά για τις αρετές ή τα ελαττώματά μας. Επίσης, γινόμαστε ακούσια συναισθηματικοί, όταν μας καταλαμβάνουν τα πάθη, ενώ οι αρετές απαιτούν συνειδητό σκοπό και συνεπώς εκούσια διαχείριση. Τέλος, τα πάθη μας συγκινούν, ενώ οι αρετές όχι.
Οι αρετές δεν μπορούν να είναι δυνάμεις, γιατί δε μας επαινούν, ούτε μας κατηγορούν επειδή έχουμε την ικανότητα (δυνατότητα) να βιώνουμε τα συναισθήματα. Επίσης, οι δυνάμεις προσδίδονται στον άνθρωπο από τη φύση, ενώ οι αρετές είναι προϊόν εθισμού. Το συμπέρασμα, βέβαια, δια της μεθόδου του αποκλεισμού είναι ότι οι αρετές είναι έξεις, γεγονός που καθορίζει και το γένος της ουσίας της αρετής. Βάσει των παραπάνω η αρετή είναι μια επίκτητη και όχι εγγενής ποιότητα ενδεικτική της ψυχοσύνθεσής μας, που αποκαλύπτεται ή εκδηλώνεται σε δεδομένους τύπους συμπεριφοράς. Συμπεραίνοντας ότι η αρετή είναι κατάσταση του χαρακτήρα, έχουμε καθορίσει τι είδους πράγμα είναι αρετή. Εδώ θα πρέπει να τονιστεί ότι ο Αριστοτέλης δε λαμβάνει υπόψιν του τις αναμνήσεις, τις εικόνες, τις ικανότητες και άλλα περιεχόμενα του νου, αντίθετα από τον δάσκαλό του, πιθανώς επειδή εστιάζεται σε εκείνα τα περιεχόμενα που συνδέονται με τα συναισθήματα. Τα συναισθήματα είναι καταστάσεις του νου που εμπεριέχουν κάποιο συναίσθημα. Αλλά δεδομένου ότι περιλαμβάνουν και γνωστικές πτυχές, θα μπορούσαν λογικά να επηρεαστούν, κάτι που φαίνεται ότι ο φιλόσοφος θεωρεί κρίσιμο για τον καθορισμό της πορείας των ενάρετων ενεργειών.
Η αρετή λοιπόν είναι έθος ή επίκτητη ικανότητα επιλογής και το κεντρικό χαρακτηριστικό της είναι η μεσότητα ή τήρηση του μέσου, όπως καθορίζεται από τον λόγο. Ο φιλόσοφος, βέβαια, δεν αρκείται στον προσδιορισμό του γένους της αρετής, ως έξη, αλλά τη συνδέει με την έννοια του έργου που επιτελεί. Χρησιμοποιεί την έννοια αρετή ως δηλωτική της αξίας εμψύχων και αψύχων όντων κατά τη στιγμή της τελείας και ολοκληρωμένης μορφής τους. Η αξία ενός πράγματος εξαρτάται από το έργο που επιτελεί. Έτσι, καθετί που δημιουργείται από τη φύση έχει δυναμική και σκοπό να επιτελέσει ένα συγκεκριμένο έργον. Η επίτευξη του έργου είναι ουσιαστικά και η εκπλήρωση του σκοπού της ύπαρξης. Προκειμένου να αποδείξει τη θέση του, χρησιμοποιεί το παράδειγμα του οφθαλμού, που γίνεται ενάρετος όταν βλέπει καλά και του ίππου, που γίνεται ενάρετος όταν τρέχει γρήγορα ή μεταφέρει με επιτυχία τον αναβάτη στο πεδίο της μάχης. Ο άνθρωπος, μέσω της αρετής που επιδεικνύει στην παραγωγή έργων, γίνεται αγαθός και τελειοποιείται για να περατώσει το έργο για το οποίο είναι ταγμένος σε σχέση με την κάθε αρετή.

Edited by hyuga, 03 October 2008 - 10:40.

Posted Image

#25 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 02 October 2008 - 16:55

o ATANASHIOSU σε ρώτησε πώς εσύ ορίζεις την αρετή...
καταλαβαίνω πως είσαι επηρρεασμένος απο τον Αριστοτέλη αλλά δεν είναι δυνατόν να ταυτίζεσαι απόλυτα μαζί του.Ο Αριστοτέλης δεν έψαχνε για πιστούς που να παπαγαλίζουν την θεωρια του,αλλα να την φιλτράρουν μεσα απο προσωπικά βιώματα και εμπειρίες και να την αναπτύσσουν οσο περισσότερο μπορούν.Μην ξεχνάς πως το εκανε και ο ίδιος.Ηταν μαθητής του Πλατωνα ο οποίος Πλάτων ήταν μαθητής του Σωκράτη.Αν και αυτοί καναν το ίδιο θα είχαμε εναν μονο φιλόσοφο,τον Σωκράτη.Οι περισσότεροι ξέρουμε την θεωρία του Αριστοτέλη και μολις την ξαναδιαβάσαμε.Εσυ δεν φαίνεσαι πουθενα.

Πραγματικά θαυμαζω που εχεις τοσες γνώσεις πάνω στον φιλόσοφο(που λίγοι εχουν ασχοληθεί ΔΥΣΤΥΧΩΣ μαζι του).
και αυτο με κάνει να θέλω και τη δική σου άποψη για την αρετή.

@ ATANASHIOSU Ο έξυπνος είναι αυτός που ξέρει να μη δημιουργεί προβλήματα!



Μόνο ενας αφανής ξέρει να μην δημιουργεί προβλήματα.Ο έξυπνος άνθρωπος ισα ισα που ξέρει να δημιουργεί προβλήματα στους αλους. απο εκεί και περα ειναι επιλογή του αν θα εκμεταλυτεί την εξυπνάδα του.

Επίσης οπως είπε και ο Επίμαρχος ο έξυπνος άνθρωπος δεν λύνει προβληματα η μετανοεί αλλα προνεί.

οσο για τον νιτσε θα σου στειλω private msg οταν κοιταξω το βιβλιο.

Edited by odin, 03 October 2008 - 09:29.


#26 Sacrous

Sacrous

    Ghost Hunter

  • Members
  • 231 posts

Posted 02 October 2008 - 18:09

@ Athanasiosu
Αυτό πιστεύω. Όπως και ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας νιώθω απλά ότι έτσι είναι δεν έχω την γραπτή ευφράδεια λόγου να στο εξηγήσω. Θα ψάξω στο αντίστοιχο κείμενο του Πλάτωνα και θα προσπαθήσω να σου δώσω μια απλή εξήγηση. Μου είναι πολύ δύσκολο να εκφράσω κάτι πέρα από αυτό που είπα πάνω στο θέμα. Επίσης εγώ δέχομαι τη μέχρι τώρα επιστημονική έρευνα που λέει ότι οι δυνάμεις του διαστήματος διέπονται από τους ίδιους νόμους με τις δυνάμεις στη Γη. Π.χ. βαρύτητα και λοιπά. Οπότε δεν μπορεί να έχει δημιουργηθεί κάτι από το τίποτα άρα κάποιος το έβαλε εκεί αυτό το κάτι. Άμα μπορεί η επιστήμη να μου αποδείξει το αντίθετο θα το δεχθώ με χαρά. Σε αυτή την ακριβή έννοια της μοίρας όπως το ανέπτυξα και όχι στις γενικότητες της μοιρολατρίας πιστεύω γιατί δεν πιστεύω στη τύχη. Είναι όπως λέμε ότι κάποια πράγματα στη ζωή δεν τα διαλέξαμε αλλά μας έτυχαν έτσι. Άμα είχα πάρει κάποια άλλη απόφαση πριν λίγο καιρό τώρα δεν θα είχα γνωρίσει τη κοπέλα με την οποία είμαι ερωτευμένος και λοιπά. Επίσης είναι και το γεγονός του γιατί κάποια άτομα να γεννιούνται με προβλήματα και λοιπά. Ήταν της μοίρας τους γραφτό που λέμε. Επαναλαμβάνω ότι θεωρώ την μοίρα σαν τα γεγονότα που θα μας συμβούν ανάμεσα στις εκατομμύρια επιλογές που θα έχουμε στη ζωή μας. Μπορούμε να διαλέξουμε ελεύθερα αλλά αυτά που θα μας συμβούν λόγω της απόφασης αυτής είναι προδιαγεγραμμένα αυτό πιστεύω. Στην μετενσάρκωση το ψάχνω ακόμα. Μάλλον επειδή μου είναι δύσκολο να δεχθώ ότι ερχόμαστε για τόσο λίγο.

Edited by Sacrous, 02 October 2008 - 18:15.

Posted Image


#27 hyuga

hyuga

    hey hey ningen sucker

  • Members
  • 307 posts

Posted 02 October 2008 - 18:47

o ATANASHIOSU σε ρώτησε πώς εσύ ορίζεις την αρετή...
καταλαβαίνω πως είσαι επηρρεασμένος απο τον Αριστοτέλη αλλά δεν είναι δυνατόν να ταυτίζεσαι απόλυτα μαζί του.Ο Αριστοτέλης δεν έψαχνε για πιστούς που να παπαγαλίζουν την θεωρια του,αλλα να την φιλτράρουν μεσα απο προσωπικά βιώματα και εμπειρίες και να την αναπτύσσουν οσο περισσότερο μπορούν.Μην ξεχνάς πως το εκανε και ο ίδιος.Ηταν μαθητής του Πλατωνα ο οποίος Πλάτων ήταν μαθητής του Σωκράτη.Αν και αυτοί καναν το ίδιο θα είχαμε εναν μονο φιλόσοφο,τον Σωκράτη.Οι περισσότεροι ξέρουμε την θεωρία του Αριστοτέλη και μολις την ξαναδιαβάσαμε.Εσυ δεν φαίνεσαι πουθενα.

Πραγματικά θαυμαζω που εχεις τοσες γνώσεις πάνω στον φιλόσοφο(που λίγοι εχουν ασχοληθεί ΔΥΣΤΥΧΩΣ μαζι του).
και αυτο με κάνει να θέλω και τη δική σου άποψη για την αρετή.


Eιμαι φιλολογος γιαυτο¨) βασικά συμφωνώ απόλυτα με τον Αριστοτελη για μενα αρετή ειναι βασικά να προσαπθείς σε αυτό που κάνεις να γίνεσαι καλύτερος....Για μενα ειναι ένας απο τους πιο βασικούς παράγοντες στη ζωή μου αλλά δεν ταυτίζομαι απόλυτα με τον Αριστοτέλη...Λάθος καταλαβα την ερώτηση μάλλον....:emptyonexg1:
Posted Image

#28 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 02 October 2008 - 19:56

Η αγαπητη Sophia, βλεποντας τα παραπανω και μην μπορωντας να αντισταθει, συνεγραψε το παρακατω

EΙΣΑΓΩΓΗ
Το almost expired loli, η Sophia, τρέχει στα γόνατα του δασκάλου-pedobear της Melkor και τον πληροφορεί
ότι στην πόλη έφτασε ο μεγάλος φορτσανιστής Ptomahawk. O οτινανιστής δάσκαλος της μικρής Sophias της είχε
πει μια μέρα ότι αυτή είναι Neutral Neutral. Η ίδια, όμως, πιστεύει ότι είναι Chaotic Evil, γι'αυτό και θέλει να ρωτήσει
την άποψη του φορτσανιστή. Ο Melkor δέχεται να πάνε παρέα να τον ρωτήσουνε.
Βρίσκουν τον Ptomahawk να βλέπει Code Gayass. Ο οτινανιστής ρωτάει το φορτσανίτη τι από τα δύο είναι η Sophia,
Neutral Neutral ή Chaotic Evil. O Ptomahawk, επειδή είχε όρεξη για trollάρισμα, του απαντάει με ένα παραμύθι.

ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΟΥ PTOMAHAWK
Μια φορά και ένα καιρό, ήταν μια πολιτεία χτισμένη κάτω από τη γη και τη λέγανε Ανιμετζιάρ. Εκεί ζούσαν πολλοί
μόνιμοι κάτοικοι, ενώ συνεχώς κατέφταναν νέοι άνθρωποι για να εγκατασταθούν, τους οποίους υποδεχόταν ένας που ήταν γνωστός με το όνομα "Φραγικός". Σε αυτή την υπόγεια πολιτεία υπήρχαν πάρα πολλές σπηλιές. Σε κάθε σπηλιά συζητούσαν τα σημαντικά θέματα της πολιτείας, που αφορούσαν κυρίως τα anime. Η κοινωνία χωριζόταν σε 3 τάξεις: φύλακες, ανθρώπους και spammers. Oι φωτισμένοι φύλακες ήταν η ανώτερη τάξη που επαγρυπνούσε για την ασφάλεια της πολιτείας. Πολύ συχνά έδειχναν πόσο imba είναι, αλλά το πλήθος των spammers ήταν ατέλειωτο. Οι spammers προκαλούσαν πολλά προβλήματα στην Ανιμετζιάρ: μερικοί από αυτούς ήταν σεντονοποιοί και παρήγαγαν πολύ μεγάλο αριθμό σεντονιών, τα οποία δεν πουλούσαν φυσικά, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μια απίστευτη κρίση οικονομίας χώρου. Oι spammers, επίσης, συγκαλούσαν συγκεντρώσεις σε σπηλιές, οι οποίες όμως είχαν εντελώς άσχετα θέματα και δεν αφορούσαν στα καθορισμένα θέματα που συζητούσαν στην πολιτεία. Μάλιστα, αυτοί οι θρασύτατοι τολμούσαν να αναγκάζουν τους συμπολίτες τους να αγοράζουν τα σεντόνια στις "σπηλιές" που συγκαλούσαν. Eίχαν ακόμη και κάτι κατοικίδια που ονομάζονταν απλά Ζα και τα οποία με τις ακαθαρσίες τους λέρωναν το χώρο του Ανιμετζιάρ. Οι φύλακες, οι οποίοι ήταν οι μόνοι που είχαν βγεί έξω και είχαν δει το Αγαθόν, επέβαλλαν την τάξη, αλλά η πολιτεία ήταν πολύ μεγάλη και εκείνοι πολύ λίγοι. Οι άνθρωποι, μια μεσαία τάξη από τους οποίους κληρώνονται αργότερα οι μελλοντικοί φύλακες, προσπαθούσαν να βοηθήσουν εις μάτην. Μερικές φορές οι άρχοντες της πολιτείας σκέφτονταν να δίνουν προνόμια φυλάκων σε λίγους spammers, μήπως το ασύστολο spamming σταματήσει. Η πολιτική αυτή, όμως, δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. Η πολιτεία έμεινε βυθισμένη στο σκότος.

ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ
Melkor: Πολύ ωραία όλα αυτά που λες, αλλά τι σχέση έχουν με αυτά που σε ρώτησα?
Ptomahawk: Καμία απολύτως. Απλά περίμενα να αντιδράσεις με ένα facepalm.
Melkor: Μπα. Και τελικά τι θα γίνει με τη μαθήτρια μου?
Ptomahawk: Ας φάει ένα ban!
Έτσι αυτή η συναρπαστική συζήτηση τέλειωσε και η Sophia την κατέγραψε γεμάτη ενθουσιασμό.

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#29 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 02 October 2008 - 20:17

Και μετά το παραμύθι του Ptomahawk, ακολουθεί η σύντομη και περιεκτική απόρριψη των φιλοσοφικών ρευμάτων.

Κάποιος φιλόσοφος είχε πει: "Όλη η σύγχρονη φιλοσοφία δεν αποτελεί παρά υποσημειώσεις στο έργο του Πλάτωνα."

Και συμπληρώνω: "Γι' αυτό και σχεδόν όλα τα φιλοσοφικά ρεύματα είναι τόσο άχρηστα, επειδή βασίζονται στον πιο ελεεινό φιλόσοφο όλων των εποχών."

Για μένα, μεγαλύτερη σημασία έχει το "Έκατσα και το φιλοσόφησα το θέμα.", παρά το "Όπως λέει ο Νίτσε, ...".

Αλλά επειδή βρισκόμαστε στο .aNiMe//GR, δεν θα κάνω τον κόπο να σας περιγράψω τον κόσμο όπως εγώ τον βλέπω.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#30 EmprIstiS

EmprIstiS

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 02 October 2008 - 23:02

Και μετά το παραμύθι του Ptomahawk, ακολουθεί η σύντομη και περιεκτική απόρριψη των φιλοσοφικών ρευμάτων.

Κάποιος φιλόσοφος είχε πει: "Όλη η σύγχρονη φιλοσοφία δεν αποτελεί παρά υποσημειώσεις στο έργο του Πλάτωνα."

Και συμπληρώνω: "Γι' αυτό και σχεδόν όλα τα φιλοσοφικά ρεύματα είναι τόσο άχρηστα, επειδή βασίζονται στον πιο ελεεινό φιλόσοφο όλων των εποχών."

Για μένα, μεγαλύτερη σημασία έχει το "Έκατσα και το φιλοσόφησα το θέμα.", παρά το "Όπως λέει ο Νίτσε, ...".

Αλλά επειδή βρισκόμαστε στο .aNiMe//GR, δεν θα κάνω τον κόπο να σας περιγράψω τον κόσμο όπως εγώ τον βλέπω.



Ναι ρε φιλε αλλα αραξε και λιγο να πουμε......Οκ ειναι η δικη σου φιλοσοφια,αλλα αυτη ειναι η φιλοσοφια του οτι κατσει και οτι μου ρθει στο μυαλο το λεω.Και στο κατω κατω απο που εμαθες την εννοια της λεξης φιλοσοφια απο τον Μητσο τον μπακαλη τις γειτονιας σου;Ελεος να πουμε ρε σεις,να προσεχουμε και τι λεμε...........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Α, και να μην ξεχασω τι ηταν αυτο το "Αλλά επειδή βρισκόμαστε στο .aNiMe//GR, δεν θα κάνω τον κόπο να σας περιγράψω τον κόσμο όπως εγώ τον βλέπω", ρε φιλε το POST ειναι φτιαγμενο για να πουν τα MEMBERS την γνωμη τους για την ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ,εννοειτε οτι θα πεις την φιλοσοφια σου αλλιως να πας να γραψεις σε αλλο POST.Νομιζεις οτι γουσταρε ο καθενας να καθεται να διαβαζει ολο αυτο που γινεται τωρα;;;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΤΕΣΣΕΡΑ πραγματακια "μικρα" εχω να πω και τελειωνω το POST μου ΕΛΕΟΣ,ΕΛΕΟΣ,ΕΛΕΟΣ
ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ε-Λ-Ε-Ο-Σ.................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by EmprIstiS, 03 October 2008 - 02:36.