Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Φιλοσοφία


  • Please log in to reply
365 replies to this topic

#1 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 02 October 2008 - 06:41

Ένα θέμα για τη φιλοσοφία. Ποιες φιλοσοφικές αρχές έχετε; Τι πιστεύετε ότι είναι σωστό, ωραίο, υπαρκτό; Πιστεύετε ότι υπάρχει ανώτερη ύπαρξη (θεός/θεοί/θείο) και ποια τα χαρακτηριστικά του; Τι σας κάνει το πιστεύετε;

Οι δικές μου αρχές βασίζονται στη σοφιστική. Δηλαδή ότι δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια, και ότι ο καθένας κρίνει διαφορετικά. Δηλαδή αυτό που για κάποιον μπορεί να φαίνεται σωστό, για κάποιον άλλο είναι λάθος. Ή αυτό που είναι ωραίο για κάποιον, για κάποιον άλλο είναι λάθος.


Περιμένω τις απόψεις σας!

ΥΓ:Λόγω της πολυδιάστατης έννοιας του θέματος, κάθε φορά υπάρχει συζήτηση για ένα ορισμένο θέμα.

Προηγούμενο θέμα:Ανατολική Φιλοσοφία.-Φενγκ Σουέι/Γεωμαντεία

Τρέχον θέμα:Το φιλοσοφικό υπόβαθρο των θρησκευτικών μύθων.

Μπορείτε να κάνετε προτάσεις με τα θέματα που θέλετε να συζητήσετε. Αν γίνεται προσπαθήστε να έχετε μια έστω βασική γνώση γύρω από το θέμα που ενδιαφέρεστε να συζητήσετε, ανατρέχοντας πρώτα σε κάποιο λεξικό ή εγκυκλοπαίδεια.

Edited by ATANASHIOSU, 31 October 2008 - 04:54.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#2 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 02 October 2008 - 07:54

Επειδη στο off-topic δημιουργουνται πολλα θεματα στα οποια ο καθενας λεει τον καημο του και γενικα επικρατει χαος, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προθεση αυτο το θεμα να αναφερθει στην επιστημη της φιλοσοφιας, η απλα να δηλωνεται "εμενα η προσωπικη μου φιλοσοφια ειναι μπλα μπλα μπλα..."?

Μαλλον θα επρεπε ο χαρακτηρας του ως προς αυτο τον παραγοντα (δηλαδη το ποσο θεωρητικη και τεκμηριωμενη συζητηση γινεται) να υποδηλωνεται και στον τιτλο....

Posted Image


#3 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 02 October 2008 - 08:29

Αυτό το θέμα το έκανα για την επιστήμη της φιλοσοφίας. Δηλαδή θέλω να δω σκέψη, κριτήρια, ανάλυση φιλοσοφικών συστημάτων, αιτιολόγησεις. Με άλλα λόγια δεν είναι ένα ελαφρύ θέμα.

Για να δόσω ένα παράδειγμα.

Σκέψεις πάνω στην ιδέα του Σοφισμού: Σοφισμός ή δογματικοί φιλόσοφοι;

Ο σοφισμός θεωρεί πως δεν υπάρχει σταθερή αλήθεια και πηγαίνει κόντρα στους δογματικούς φιλοσόφους που θεωρούν κάποια γνώση ως αληθή. Τα περισσότερα φιλοσοφικά συστήμα λαμβάνουν κάποιες άρχες και στηρίζονται πάνω σε αυτές. Αντίθετα ο σοφισμός δε στήνει φιλοσοφικό σύστημα γιατί δε δέχεται κάποια ουσιαστική αρχή, και συνεπώς δεν έχει κάποιο θεμέλιο για ανάπτυξη. Κατά κάποιο τρόπο δηλαδή, ο σοφισμός είναι άρνηση της συμβατικής φιλοσοφίας.

Δυστυχώς σήμερα η έννοια του σοφισμού είναι αρνητικά φορτισμένη αλλά αν ψάξουμε στις πηγές θα δούμε ότι η σκέψη των σοφιστών ήταν ουσιαστική για τη δημοκρατία αλλά και για τη γενικότερη πολιτιστική ανάπτυξη.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#4 hyuga

hyuga

    hey hey ningen sucker

  • Members
  • 307 posts

Posted 02 October 2008 - 08:49

Εγώ είμαι περισσότερο της Στωικής φιλοσοφίας...(αντιπρόσωποι Ζηνων,Παναίτιος,Ποεσειδώνιος) δηλαδή στη φιλοσοφία που πιστεύει ότι οι άνθρωποι πρεπει να ζουν σύμφωνα με τη φύση κα ιτη λογική.,άρα με απ΄λότητα,και ήθος,με απάθεια ή αποχή από τις ηδονές ,με ειρήνη και εγκράτεια ....Επίσης και της κυνικής φιλοσοφίας (Αντισθένης)που πιστεύει ότι ο άνθρωπος πρεπει να ζει με αρετή και για να το πετύχει αυτό πρεπει να απαλλαγει από τις εξωτερικές ανάγκες να γίνει λιτός σαςν κύων(σκύλος) αυτάρκης,φυσικός...
Posted Image

#5 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 02 October 2008 - 10:23

Αυτή την στιγμή και ματά από αρκετη σκέψη ακολουθώ τους Secular Humanists και New Atheists, Που περιλαμβάνουν ανθρώπους όπως ο Richard Dawkins, o Daniel Dennett, o Sam Harris, κλπ.

Κατ'αρχήν δεν πιστεύω σε θεούς και οτιδήποτε υπερφυσικό. Πιστεύω σε ότι μπορεί να αποδειχτεί. Θεωρώ τις θρησκείες επικίνδυνες και καταστροφικές για τον άνθρωπο, ιδίως επειδή εναποθέτουν ευθύνες σε μία υπερφυσική οντότητα και την χρησιμοποιούνε για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Δηλαδή χρησιμοποιούνε το υπερφυσικό για να μην πάρουνε ευθύνες για τον εαυτό τους και για τις πράξεις τους. Είναι έυκολο να λες "Έτσι θέλει ο θεός" αλλά δύσκολο να κάνεις κάτι είτε για να διορθώσεις την κατάσταση, είτε παίρνοντας ευθύνες, κλπ. Αλλά αυτό έχει αναλυθεί σε άλλο thread.

Πιστεύω στην λογική, στον ουμανισμό, αλλά όχι στην υπεροψία του ανθρώπου. Εαν κάτι μας μαθαίνει η επιστήμη είναι το πόσο μικροί και ασήμαντοι είμασατε στην απειρότητα του Σύμπαντος. Και από την άλλη το πόσο σημαντικοί είμαστε σε αυτόν τον πλανήτη.

Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σ'εσένα. Αυτό είναι το κύριο σημείο της δικής μου φιλοσοφίας. Ποτέ κανένας δεν είναι τέλειος και μερικές φορές είτε το θέλουμε είτε όχι πληγώνουμε τους άλλους. Το σημαντικό είναι να αναγνωρίζουμε τα λάθη μας, να κατανοούμε και να δεχόμαστε τις συνέπειες και να προσπαθούμε να μην τα επαναλάβουμε.

Δεν πιστεύω στην αμαρτία. Δεν υπάρχει αμαρτία κατά την γνώμη μου. Υπάρχουν λάθη, που κάνουμε ως άνθρωποι. Και όπως είπα πιο πάνω αυτά τα λάθη πρέπει να τα αναγνωρίζουμε και να δεχόμαστε τις συνέπειες όποιες και να είναι αυτές. είμαστε άνθρωποι, και τα λάθη μας μαθαίνουν περισσότερα από τις επιτυχίες. Οι επιτυχίες μας σχεδόν πάντα βασίζονται στην γνώση που αποκτήσαμε από τα λάθη μας.

Δεν πρέπει να στεκόμαστε για πολύ στο παρελθόν. Ναι, πρέπει να το θυμόμαστε και να μαθαίνουμε από αυτό, αλλά δεν πρέπει να ζούμε στο παρελθόν, σε κάποια/κάποιες στιγμές της ζωής μας. Πρέπει να προχωράμε μπροστά αλλιώς η ζωή δεν έχει αξία.

Να αφήσουμε κάτι για τις επόμενες γενιές, κάτι καλό. Αυτό που γίνεται τώρα, δεν είναι κληρονομιά για τις επόμενες γενιές. Είναι κατάρα. θα έπρεπε όλοι να δουλεύουμε για να κάτι καλύτερο και όχι για την αρπαχτή όπως κάνουν οι περισσότεροι στην Ελλάδα ιδίως. Να σταματήσουν οι γιατροί/εφοριακοί κλπ να ζητάνε φακελάκια και μίζες από τους απλούς ανθρώπους... και να τους εκβιάζουν παίρνοντας πράγματα που δεν τους ανήκουν.

Με λίγα λόγια, μην ακολουθείτε σαν τα πρόβατα. Σκεφτείτε πριν κάνετε οτιδήποτε, πριν ακολουθήσετε κάποιον. Όταν λέτε κάτι, διακιολογήστε το με λογική ή/και με αποδείξεις.

Και θα κλείσω με μία φράση από το βιβλίο του Christopher Hitchens, "God Is Not Great":
"What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence"

#6 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 02 October 2008 - 11:05

Δεν ξέρω πως την λένε την δικιά μου φιλοσοφία αλλά είναι βασισμένη στην λογική και όχι στη αλήθεια, όπως περιγράφετε κι εσείς. Απλά πιστεύω ότι χρειάζονται και δημόσιες σχέσεης για την σωστή της εφαρμογή. Και τα πιο σωστά, ορθά, κατανητά πράγματα να λες, αν ο άλλος δεν "σε πάει" θα διαφωνεί και αδιαφορεί.

Επίσης πιστεύω ότι σχεδόν όλοι οι άνθρωποι δεν έχουνε γούστο ή άποψη. Είναι παθητικοί δέκτες που δεν ξεχωρίζουνε ούτε το ολοφάνερα σωστό από το ολοφάνερα λάθος, δεν έχουνε δικιά τους άποψη και απλά παπαγαλίζουνε άλλους χωρίς να καταλαβαίνουνε τι σημαίνει και γενικώς ακολουθούνε όποιον τους αρέσει το πως μιλάει ή φέρεται και όχι για το τι λέει ή εννοεί.

Καλή η φιλοσοφία ή ο σοφισμός (που δεν ήξερα μέχρι αυτή την στιγμή τι ακριβώς είναι) αλλά στην τελική χρειάζεται περισσότερο πειθώ, προπαγάνδα και επίκληση στο συναίσθημα του θεατή, παρά λογική σκέψη. Τις μαϊμούδες τις ελκύεις με παραγινομένες μπανάνες και όχι με μαύρο χαβιάρι εκλεκτής ποιότητας.

#7 Darkchilde

Darkchilde

    Jedi Master

  • Members
  • 915 posts

Posted 02 October 2008 - 11:40

Καλή η φιλοσοφία ή ο σοφισμός (που δεν ήξερα μέχρι αυτή την στιγμή τι ακριβώς είναι) αλλά στην τελική χρειάζεται περισσότερο πειθώ, προπαγάνδα και επίκληση στο συναίσθημα του θεατή, παρά λογική σκέψη. Τις μαϊμούδες τις ελκύεις με παραγινομένες μπανάνες και όχι με μαύρο χαβιάρι εκλεκτής ποιότητας.


Εδώ διαφωνούμε. Και εκεί είναι το μεγάλο κακό της ναθρωπότητας. Οι θρησκείες π.χ. φτιάχνουνε πρόβατα, σταματώντας τους ανθρώπους από το να σκέφτονται, βάζοντάς τους παρωπίδες. Αυτό είναι που θα ήθελα να σταματήσει. θα ήθελα να μάθουν όλοι να σκέφτονται από μόνοι τους και να μην ακολουθούν τον κάθε ηλίθιο που βγαίνει δεξιά/αριστερά.

Οι άνθρωποι έχουν ένα μυαλό, ας μάθουν να το χρησιμοποιούν. να μάθουν να σκέφτονται και να μην καολουθούν τον καθένα επειδή τους δίνει 3 ευρώ παραπάνω σύνταξη... Πρέπει να σκεφτεί κανείς το ναι θα μου δώσει 3 ευρώ παραπάνω αλλά πως θα το κάνει και τι φόρο θα πληρώσω πάνω σε αυτά;

#8 titi

titi

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 75 posts

Posted 02 October 2008 - 11:52

Ένα θέμα για τη φιλοσοφία. Ποιες φιλοσοφικές αρχές έχετε; Τι πιστεύετε ότι είναι σωστό, ωραίο, υπαρκτό; Πιστεύετε ότι υπάρχει ανώτερη ύπαρξη (θεός/θεοί/θείο) και ποια τα χαρακτηριστικά του; Τι σας κάνει το πιστεύετε;

Οι δικές μου αρχές βασίζονται στη σοφιστική. Δηλαδή ότι δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια, και ότι ο καθένας κρίνει διαφορετικά. Δηλαδή αυτό που για κάποιον μπορεί να φαίνεται σωστό, για κάποιον άλλο είναι λάθος. Ή αυτό που είναι ωραίο για κάποιον, για κάποιον άλλο είναι λάθος.


Περιμένω τις απόψεις σας!


i believe the opposite .
Πιστευω πως υπαρχει μια αντικειμενικη αληθεια , και επιπλεον πως ο ανθρωπος δεν πρεπει να υιοθετει καποια φιλοσοφικη ''σχολη'' διοτι περιοριζεται .
Μου φτανει η αποψη που λεει πως η φιλοσοφια ειναι η τεχνη της ευτυχιας ... τα αλλλα ειναι περιττα .
Οτιδηποτε συμφερει τον ανθρωπο αντικειμενικα ειναι καλο .
Posted Image Posted Image

#9 Sacrous

Sacrous

    Ghost Hunter

  • Members
  • 231 posts

Posted 02 October 2008 - 12:31

Εγώ προσωπικά ακολουθώ τα διδάγματα του Σωκράτη μέσα από τα κείμενα του Πλάτωνα και τις διδαχές του Πυθαγόρα. Πιστεύω σε αυτό που έλεγαν οι Σωκρατικοί ότι η αλήθεια βρίσκεται μέσα μας και σκοπός της ζωής μας είναι να τη βρούμε και ότι μέσα μας ξέρουμε πραγματικά για τη ζωή και το κόσμο. Πιστεύω σε κάτι ανώτερο που δημιούργησε τα πρώτα σωματίδια που δημιούργησαν το Bing Bang γιατί απλά η επιστήμη έχει αποδείξει ότι δεν μπορεί να δημιουργηθεί κάτι από το τίποτα. Απλά πιστεύω ότι από κει και πέρα δεν έχει να κάνει σε τίποτα με εμάς ως όντα σε κανένα τομέα όπως κηρύττουν οι διάφορες θρησκείες για τις οποίες πιστεύω ότι είναι ένα νόμισμα που έχει 2 όψεις καθώς κάνουν και καλό σε άτομα που δεν έχουν την νοητική δυνατότητα να καταλάβουν παραπέρα και τους κρατάει σε μία τάξη αλλά και κακό διαλύοντας σημαντικά γεγονότα και αρχεία του παρελθόντος, διαστρεβλώνοντας την αλήθεια και υποκινώντας τη μάζα. Πιστεύω επίσης στην μετενσάρκωση με τη διδαχή του Πυθαγόρα και στη μοίρα με την έννοια ότι έχουμε εκατομμύρια επιλογές στη ζωή μας αλλά η πορεία από μια επιλογή στην επόμενη είναι προδιαγεγραμμένη με την έννοια του ότι κάθε επιλογή φέρνει και κέρδος και προβλήματα. Η άποψη της αλήθειας, δικαιοσύνης και της ελευθερίας θεωρώ ότι είναι υποκειμενικές έννοιες.

Posted Image


#10 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 02 October 2008 - 12:53

ATANASHIOSU συμφωνώ μαζί σου και να μην ξεχνάμε οτι η κυριότερη υπηρεσία που πρόσφεραν ήτανε η καθιέρωση της συστηματικής εκπαίδευσης τον νέων.παρ'ότι ο σοφισμός όταν ξεκίνησε στόχος του ήταν η επικράτηση και τα χρήματα.αλλά επειδή χριαζότανε εξειδικευμένη μόρφωση για να πετύχουν τους σκοπούς τους ,κατέληξε να γίνει μία χρήσιμη και αξεπέραστη φιλοσοφία που μόνο η μόρφση και η παιδεία μπορούν να προσφέρουν ουσιαστικά στο κοινό καλό. Στην πραγματικότητα ο σοφισμός δεν υποστήριζε τίποτα παραπάνω από την υποκειμενικότητα. Και για να την επιβάλεις χρειάζεσαι ΄να είσαι δεινός ρήτορας. Και αυτό είναι μέρος της φιλοσοφία μου.

roriconfan αρχικά αυτό το οποίο περιγράφεις είναι η βασική αρχή του σοφισμού. Η πειθώ και οι ¨μαϊμουδες που αναφέρεις όμως δείχνουν περισσότερα στοιχεία φασισμού και χειραγώγησης παρά την ελευθερία βούλησης που σου προσφέρουν η μόρφωση και η παιδεα,βασικα στοιχεία του σοφισμού.

hyuga καταρχάς στωίσμος και κυνισμός ειναι δυο διαφορετικές φιλοσοφίες με κοινές μεθόδους. οι στωικοί απείχαν απο τα υλικά αγαθά και τις ήδονες (πρώιμη μορφή ιουδαϊσμού) λόγω φόβου προς το Θεό και του συστήματος,ενώ οι κυνικοί λόγω περιφρόνησης χωρίς όμως αυτό να τους κανει άθεουσ ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να σημένει αυτό.

Δεν ξέρω αν είμαι άθεος αλλά σίγουρα είμαι άθρησκος.Πιστύω κυρίος στη γνώση η οποία προέρχεται απο έρευνα και όχι απο δόγμα,και δεν προσπαθώ να εξηγήσω τα πάντα (είτε φυσικά,είτε υπερφυσικά) γιατι΄ο άνθρωπος εχει πεπερασμένη διανόηση. Με λίγα λόγια δεν υπάρχουν παράλογα πράγματα,παρά μόνο ανεξήγητα προς το παρόν.Και δεν μου αρέσει να ανήκω σαν πρόβατο στο κοπάδι μόνο μίας φιλοσοφίας, γιατί όπως λέει και ο Νιτσε,οτιδήποτε σε συστηματοποιεί είναι εγκληματικό και ανήθικο.
θα κλείσω με κάποιες αγαπημένες μου φράσεις απο διαφορετικές σχολες φιλοσοφίας.

Εν οίδα,ότι ουδέν οίδα (Σωκράτης)
Πίστευε και μη,..ΕΡΕΥΝΑ! (Ιησούς)
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη,ο ηλίθιος ποτε! (Ιούλιος Στερν)
Παν μέτρον άριστον

Και θα πω και μία δικιά μου.

Ο έξυπνος άνθρωπος είναι αυτός που μπορεί να αποκτά εμπειρίες χωρίς να τις έχει βιώσει.

#11 Sacrous

Sacrous

    Ghost Hunter

  • Members
  • 231 posts

Posted 02 October 2008 - 13:00

Ο έξυπνος άνθρωπος είναι αυτός που μπορεί να αποκτά εμπειρίες χωρίς να τις έχει βιώσει.


Ο έξυπνος άνθρωπος λύνει τα προβλήματα που του έρχονται αντιμέτωπα, ο ευφυής τα προσπερνάει. (σε ελεύθερη μετάφραση από άποψη του Enstein)

Posted Image


#12 Seirios

Seirios

    Έκτακτος νεαρός...

  • Members
  • 776 posts

Posted 02 October 2008 - 13:18

μόλις έγινες σοφιστής. ελίσσεσαι μεσω του λόγου..και με τη σειρά μου θα γίνω και εγώ. ο ευφυής άνθρωπος συμφωνω οτι προσπερνάει τα προβλήματά του. αλλα ποτε δεν θα προσπέρναγε μια εμπειρία η οποία θα τον έκανε σοφότερο.

#13 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 02 October 2008 - 14:39

@ hyuga

Εγώ είμαι περισσότερο της Στωικής φιλοσοφίας...(αντιπρόσωποι Ζηνων,Παναίτιος,Ποεσειδώνιος) δηλαδή στη φιλοσοφία που πιστεύει ότι οι άνθρωποι πρεπει να ζουν σύμφωνα με τη φύση κα ιτη λογική.,άρα με απ΄λότητα,και ήθος,με απάθεια ή αποχή από τις ηδονές ,με ειρήνη και εγκράτεια ....Επίσης και της κυνικής φιλοσοφίας (Αντισθένης)που πιστεύει ότι ο άνθρωπος πρεπει να ζει με αρετή και για να το πετύχει αυτό πρεπει να απαλλαγει από τις εξωτερικές ανάγκες να γίνει λιτός σαςν κύων(σκύλος) αυτάρκης,φυσικός...

Η στωική φιλοσοφία, όπως και η κυνική μου είναι αρκετά αγαπητή. Πιστεύω πως είναι καλό να περιορίζουμε τις ηδονές, αλλά όχι να απέχουμε τελείως. Δηλαδή να μη γινόμαστε σκλάβοι των επιθυμιών μας αλλά να απολαμβάνουμαι τα λίγα και καλά. Νομίζω ότι υπάρχουν πράγματα ευχάριστα και όχι κακά. Ομορφαίνουν τη ζωή μας.
Η κυνική φιλοσοφία, πήγαινε κόντρα στο κατεστημένο της εποχής. Ο Διογένης φημιζόταν για τη λιτότητά του. Σίγουρα χρειάζεται λίγο απλότηττα και ομώτητα κόντρα στο υπερκαναναλοτικό κατεστημένο της εποχής.
Την αρετή, αλλά πως ακριβώς την ορίζεις;

@ Darkchilde

Νομίζω ότι η θρησκεία και γενικά η έννοια του θεού δεν είναι κάτι που μπορεί να αποδειχτεί. Είναι θέμα πίστης και όχι επιστήμης. Δυστυχώς αρκετές φορές ακούω "φιλοσοφικά επιχειρήματα για την ύπαρξη θεού" και αναστενάζω. Το αν κάτι δεν μπορεί να αποδειχτεί επιστημονικά, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Πρέπει δηλαδή να γίνει διαχωρισμός της γνώσης. Υπάρχει επιστημονική γνώση και εμπειρική γνώση που βασίζει την πίστη. Επιστημονικά δε γίνεται να πούμε πως υπάρχει θεός, αλλά ούτε και το αντίθετο. Είναι άσχετα μεταξύ τους.

Βλέπω πως έχει μια αρκετά αρνητική οπτική προς τη θρησκεία. Νομίζω όμως πως η θρησκείς, πέρα φυσικά από τα κακά τους, έχουν βοηθήσει τον άνθρωπο και έχουν παράγει τέχνη και πολιτισμό. Το ότι έχει αρνητικά στοιχεία, δε σημαίνει ότι δεν έχει και θετικά. Το σωστό είναι να είμαστε στεκομαστε κριτικά. Να κρίνουμε τα κακά και να επιδοκιμάζουμε τα καλά. Ο απλός άνθρωπος δεν είναι σε θέση να κατανοήσει ότι δεν είναι σωστό π.χ. να σκοτώνει. Οι περισσόετερες θρησκείες απαγορεύουν το φόνο. Για τις παλαιότερες εποχές αυτό ήταν ένα βήμα μπροστά νομίζω. Το ότι για όναμα της θρησκείας έγιναν πόλεμοι και κακά δε σημαίνει ότι φταίει η θρησκεία αλλά οι φορείς της. Είναι σα να μου λες ότι ένας που πληγώθηκε από έναν κακό γιατρό θα πρέπει να κατηγορεί την Ιατρική! Βέβαια το κακό είναι ότι αρκετοί θρησκευτικοί φορείς είναι κακοί. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι όλοι, ή ότι η θρησκεία καταστρέφει τον άνθρωπο. Αν πεις σε κάποιον Ιάπωνα π.χ. ότι η εισαγωγή του Βουδισμού στην Ιαπωνία είναι κακή ή καταστροφική, μάλλον θα γελάσει. Μεγάλο μέρος του Ιαπωνικού πολιτισμού και της σκέψης βασίζεται στο Βουδισμό. Το ίδιο ισχύει και για άλλους λαούς.

@ roriconfan

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά νομίζω ότι θα βοηθούσε περισσότερο να έχεις μια πιο θετική τάση απέναντι στους άλλους. Με άλλα λόγια υπάρχουν αρκετοί παράγοντες. Οικογενιακό περιβάλλον, παιδεία, φίλοι, Μ.Μ.Ε. Σίγουρα βέβαια υπάρχουν και άτομα που όσο και να τους μιλάς δεν καταλαβαίνουν τίποτα... Καλό θα ήταν να εμπιστεύεσαι περισσότερο τους ανθρώπους.

@ titi

Σύμφωνα με τη σοφιστική σχολή, ακόμα και να υπάρχει αντικειμενική αλήθεια, τα κριτήρια του κάθε ανθρώπου διαφέρουν, και έτσι στον καθένα γίνεται αντιληπτή με διαφορετικό τρόπο. Επίσης δε νομίζω ότι η επιλογή κάποιας σχολής περιορίζει τον άνθρωπο. Προσωπικά έχω επιλέξει τη σοφιστική σχολή γιατί με πείθει, και από την προσωπική μου εμπειρία παρατηρώ ότι είναι σωστή. Η σοφιστική είναι ένα εργαλείο αποσύνθεσης της φιλοσοφίας περισσότερο παρά φιλοσοφική σχολή που περιορίζει. Σου λέει ότι καμία φιλοσοφία δεν είναι σωστή ή αληθής για αυτό και ερευνώ διάφορα φιλοσοφικά συστήμα έτσι ώστε να βρω τις αρχές που ο καθένας στήνει το φιλοσοφικό του στοχασμό.

@ Sacrous

Ερωτήματα: Πως θα καταλάβουμε ότι βρήκαμε την αλήθεια που είναι μέσα μας; Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι έχουμε μέσα μας την αλήθεια; Η επιστήμη λέει μερικά πράγματα τα οποία ισχύουν για το γήινο κόσμο. Μπορεί ο διαστημικός κόσμος να έχει άλλους κανόνες φυσικής που να επιτρέπουν δημιουργία από το τίποτα. Προσωπικά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο θεός πρέπει να υπάρχει γιατί αλλιώς δεν μπορεί να εξηγηθεί η φύση.
Τι σε κάνει να πιστεύεις στη μετενσάρκωση και στη μοίρα;

@ Seirios

Οι απόψεις είναι κοντά στις δικές μου. Αυτό που λέει ο Νίτσε σχετικά με το σύστημα μήπως γνωρίζεις που αρκιβώς το λέει (βιβλίο, κεφάλαιο) . Δε νομίζω ότι είναι κακό να ανήκει κάποιος κάπου, αλλά η μαζοποίηση και η συστηματοποίηση είναι σίγουρα κακό.

Ο έξυπνος είναι αυτός που ξέρει να μη δημιουργεί προβλήματα!

@ IlPalazzo, Melkor, Ptomahawk.

Γράψτε μερικά πράγματα ακόμα και αιτιολογήστε τις απόψεις σας. Δε με ενδιαφέρει το τι σκέπτεστε αλλά το γιατί το σκέπτεστε.

@ ayaubu

Έτσι όπως το έγραψες θυμίζει λίγο Χούντα... Μερικές φορές νομίζω πως πρέπει να προκαλείς και όχι να αφήνεις μια κακή κατάσταση να συνεχιστεί. Μερικές φορές σκέπτομαι πως αργά ή γρήγορα κάποτε όλοι θα πεθάνουμε. Για αυτό πρέπει να έχουμε θάρρος και να αντιστεκόμαστε στις κακές καταστάσεις ακόμα και αν υποφέρουμε. Δεν πρέπει να φοβόμαστε για τη ζωή μας τόσο ώστε να χάνουμε τη ζωή μου. Όταν υπάρχουν προβλήματα πρέπει να υπάρχει και δραστηριοποίηση.

Edited by ATANASHIOSU, 02 October 2008 - 15:55.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#14 IlPalazzo

IlPalazzo

    Anime Fan

  • Members
  • 147 posts

Posted 02 October 2008 - 14:44

Εγώ περνάω γερμανική φιλοσοφία από προγράμματα αυτόματης μετάφρασης και αποστηθίζω οτιδήποτε προκύψει.

Κλεμμένο απ' τον κώδικα Va Dinci.

Αν έχυνα ένα δάκρυ για κάθε λεπτομέρεια που χάνεται στη μετάφραση, ο Νώε θα έπρεπε να φτιάξει καινούρια κιβωτό.

 

唯今翻訳...


#15 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 02 October 2008 - 14:44

Εγω παλι, ειμαι οπαδος του "ο,τι κατσει".
αναλογα πως θα ξυπνησω

1345977285497_zps066ae44a.jpg