Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Γνώμες για αγορές hardware


  • Please log in to reply
554 replies to this topic

#46 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 04 December 2008 - 08:45

Δεν ξέρω να σου πω man, έχω συνηθίσει τα ασύρματα ποντίκια χρόνια τώρα, και μιας και έχουμε και ασύρματο στην δουλειά, δεν θυμάμαι καν πως νοιώθω τα ενσύρματα στο θέμα βάρος. :emptyonexg1:

Ποντίκι και πληκτρολόγιο (έχω άλλο πληκτρολόγιο btw, παλιότερο από αυτό στο e-shop) χρησιμοποιούν από 2 AA μπαταρίες. Δεν βάζω επαναφορτιζόμενες, στο μεν πληκτρολόγιο δεν έχω αλλάξει ποτέ, και στο δε mouse, εκεί που με το optical της logitech άλλαζα μια φορά στις 10 μέρες περίπου, τώρα έχω αλλάξει 1 φορά...στους 7 μήνες που έχω το set. Υποθέτω πως έχει να κάνει με το laser σύστημα (vs optical), και όχι την εταιρία...
:smokingg:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#47 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 04 December 2008 - 19:38

Το εμαθα το μαθημα μου να μην τσιγκουνευομαι πληκτρολογιο και ποντικι πλεον, γι'αυτο και ζηταω και τη γνωμη σας... ασχετα που πηρα δυο διαμετρικα αντιθετες γνωμες :hahaha: (για τις οποιες εννοειται σας ευχαριστω και τους δυο). Οσο για το τωρινο μου, ειναι το Microsoft Wireless Optical Desktop 700. Stay far away from it.

Το σετακι αυτο καλο φαινεται Dante αλλα θα προτιμουσα να ελειπαν αυτα τα πανω πληκτρα και αντ'αυτων να ηταν ισιο το πληκτρολογιο αντι για καμπυλωτο. Θα το ψαξω παραπανω παντως.

Επισης, ειναι γενικο φαινομενο τα ασυρματα πληκτρολογια να μην εχουν LEDs για Caps Lock, Num Lock etc?
Posted Image

#48 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 04 December 2008 - 20:59

Το εμαθα το μαθημα μου να μην τσιγκουνευομαι πληκτρολογιο και ποντικι πλεον, γι'αυτο και ζηταω και τη γνωμη σας... ασχετα που πηρα δυο διαμετρικα αντιθετες γνωμες :hahaha: (για τις οποιες εννοειται σας ευχαριστω και τους δυο). Οσο για το τωρινο μου, ειναι το Microsoft Wireless Optical Desktop 700. Stay far away from it.

Το σετακι αυτο καλο φαινεται Dante αλλα θα προτιμουσα να ελειπαν αυτα τα πανω πληκτρα και αντ'αυτων να ηταν ισιο το πληκτρολογιο αντι για καμπυλωτο. Θα το ψαξω παραπανω παντως.

Επισης, ειναι γενικο φαινομενο τα ασυρματα πληκτρολογια να μην εχουν LEDs για Caps Lock, Num Lock etc?


Έτσι πάνε αυτά τα πράγματα man...είναι καθαρά υποκειμενικό το ζήτημα...:nosey:

Πάντως το συγκεκριμένο στο έβαλα μιας και ξέρω το mouse του, είναι ταμάμ. Για το πληκτρολόγιο δεν έχω ιδέα που έχει, εγώ έχω αυτό:

Posted Image



H καλύτερη δουλειά που θα κάνεις πάντως είναι να πεταχτείς σε κανα μαγαζί να τα πατήσεις από κοντά (σε εμάς Αθήνα, έχει το πλαίσιο).

Για τα led, νομίζω έχουν καταργηθεί εδώ και καιρό...

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#49 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 08 December 2008 - 04:03

εγω με βλεπω ή να παιρνω σκετο το MX Rev η στο σετακι που το εχει μεσα.
αλλα 130€ για ποντιξ/πληκτρολογιο aka τασακι ειναι πολλα.

Posted Image


#50 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 08 December 2008 - 09:12

Και εγώ έχω lockaρει σε ένα σετάκι της razer για τις γιορτές (τα δοκίμασα στην γραμμή την προηγούμενη εβδομάδα και μου έκαναν φοβερή εντύπωση) αλλά ρε γαμώτο είναι πολλά τα λεφτά...:nanana:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#51 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 17 December 2008 - 18:21

Χρειαζομαι μια γνωμη σχετικα συντομα γιατι ευκαιρια ειναι και θα χαθει... Εχω ενα P45 chipset motherboard της ASUS (P5Q-E) και εχει τον Core Duo 8400 (3,0 GHz). Βρηκα τον Core Quad 9550 (2,83 GHz) σε καλη τιμη και σκεφτομαι να τον παρω. Ξερει κανενας αν ειναι ευκολο να τον υπερχρονισω στα 3,0 GHz ωστε να μην χασω και σε ταχυτητα ρολογιου? Ο υπερχρονισμος αυτος θα ανεβασει πολυ την θερμοκρασια? Εχετε δει πουθενα κανεναν οδηγο για overclocking?

:erk:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#52 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 December 2008 - 01:41

Χρειαζομαι μια γνωμη σχετικα συντομα γιατι ευκαιρια ειναι και θα χαθει... Εχω ενα P45 chipset motherboard της ASUS (P5Q-E) και εχει τον Core Duo 8400 (3,0 GHz). Βρηκα τον Core Quad 9550 (2,83 GHz) σε καλη τιμη και σκεφτομαι να τον παρω. Ξερει κανενας αν ειναι ευκολο να τον υπερχρονισω στα 3,0 GHz ωστε να μην χασω και σε ταχυτητα ρολογιου? Ο υπερχρονισμος αυτος θα ανεβασει πολυ την θερμοκρασια? Εχετε δει πουθενα κανεναν οδηγο για overclocking?

:erk:


Eγω εχω τον επεξεργαστη Q9550 με mobo Asus MAximum Extreme και στα 3,0 Ghz το φτανω για πλακα χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις overclocking.

Καταρχην οσον αφορα τις καινουριες ΑSUS συνηθως θα εχουν εργοστασιακο προγραμμα για overclocking αλλα πιστευω οτι θα γινεται ανετα και με αλλα προγραμματα που κυκλοφορουν.

Παντως απ οτι καταλαβα... εσυ θες να το εχεις μονιμως overclocked ε?

Δεν θα το συνιστουσα. Οχι λογω θερμοκρασιας. Αλλα λογω φθορας του επεξεργαστη. Νομιζω ειναι καλυτερα να τρεχει στις εργοστασιακες ρυθμισεις. Αλλωστε κι αο αυτα που βλεπω και οι overclockers δεν το εχουν για μονιμη λυση, απλα για καποια χρονικη περιοδο για να φτασουν τον υπολογιστη στα ακρα και μετα το επαναφερουν στις εργοστασιακες.

Αυτα τα λιγα απο εμενα.... ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο.


p.s. Oταν παιζω Τrue HD 1920x1080.... o Q9550 εχει CPU utility 4% με core avc και 7% με ffdshow..... smooth
Posted Image

#53 RiDeLub

RiDeLub

    - ΡίΝΤεΛουμπ -

  • Members
  • 1,010 posts

Posted 18 December 2008 - 12:21

[off-topic]
Κοίτα άμα έχεις μια καλή θερμοκρασία επεξεργαστή και περιβάλλοντος pc ο επεξεργαστής δεν κινδυνεύει από το oc. Βέβαια εξαρτάται από το μέγεθος του oc. Στα 3-3,2 o συγκεκριμένος επεξεργαστής δεν νομίζω να έχει πρόβλημα

Το να μειωθεί η ζωή του επεξεργαστή και πάλι δεν σε νοιάζει αφού στην χειρότερη περίπτωση, μια 5-ετια την έχεις χαλαρά. Εκ των πραγμάτων σήμερα στα 5 χρονιά ο επεξεργαστής έχει ήδη αρχίσει να γίνεται μουσειακό κομμάτι.

Εγώ τον πρώτο P4 που είχα (socket 453) τον είχα επι 2+ χρόνια στο +300 με την εργοστασιακή ψύχτρα και αβίαστα. 4 σχεδόν χρόνια μετά την αλλαγή και ακόμα δουλεύει ρολόι.
[off-topic]

Τώρα για το oc του 9550, απ' ότι είδα τα 4 τα πιάνει με την εργοστασιακή.
Με λιγοστό πείραγμα στο voltage και ανάλογα με τις μνήμες και το chipset της mobo μπορείς σχετικά εύκολα να τον πας στα 3.4 (8.5 * 400 Mhz) από 2.83 (8.5 * 333 Mhz) που είναι ήδη.
Στο net κυκλοφορούν διάφορα oc tips για την οικογένεια των quad (και για τον 9550 συγκεκριμένα). Δοκίμασε μια βόλτα από το ocforums.com

Δυστυχώς ιδιαίτερη εμπειρία δεν έχω στο oc των πολλών πυρήνων για να βοηθήσω αλλά έχω μια προτροπή-ερώτηση. Τον quad τι ακριβώς θα τον κάνεις;
Σήμερα με το ζόρι χρησιμοποιείται το διπλό core. Γιατί να πας στα 4;
Η μόνη λογική εξήγηση που δίνω είναι για να "τελικιάσεις" τις δυνατότητες επέκτασης του συστήματός σου τώρα που μπαίνουμε σιγά-σιγά στην νέα "εποχή" των cpu (τώρα που αλλάζουν και τα socket). Κατά τα άλλα εγώ δεν θα έδινα για 4 την στιγμή που τα 2 φτάνουν και περισσέυουν (καλά βασικά βλακείες λέω αφού και εγώ αν είχα λεφτά για 4 πυρήνες θα τον έπαιρνα,ατιμά pc χρηματορουφήχτρες :bleh:).
Άσε που ο 8400 είναι ούτως ή άλλως πολύ καλός.

- Επέζησα και εγώ από το φαγητό του Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνας -

Posted Image


#54 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 20 December 2008 - 08:32

Χρειαζομαι μια γνωμη σχετικα συντομα γιατι ευκαιρια ειναι και θα χαθει... Εχω ενα P45 chipset motherboard της ASUS (P5Q-E) και εχει τον Core Duo 8400 (3,0 GHz). Βρηκα τον Core Quad 9550 (2,83 GHz) σε καλη τιμη και σκεφτομαι να τον παρω. Ξερει κανενας αν ειναι ευκολο να τον υπερχρονισω στα 3,0 GHz ωστε να μην χασω και σε ταχυτητα ρολογιου? Ο υπερχρονισμος αυτος θα ανεβασει πολυ την θερμοκρασια? Εχετε δει πουθενα κανεναν οδηγο για overclocking?

:erk:


Εύκολα, προχώρει. Αν και δεν καταλαβαίνω την αγορά, ο 8400 είναι υπεραρκετός για τα πάντα man...για πόσα λεφτά μιλάμε?...:emptyonexg1:

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#55 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 21 December 2008 - 11:12

Εύκολα, προχώρει. Αν και δεν καταλαβαίνω την αγορά, ο 8400 είναι υπεραρκετός για τα πάντα man...για πόσα λεφτά μιλάμε?...:emptyonexg1:

ρηκουεστιγκ αδεια να μιλησω ελευθερα καθως εχω τον εν λογω επεξεργαστη με p45 mobo.

Posted Image


#56 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 21 December 2008 - 11:49

Λοιπόν για να βοηθήσω...Τον 9550 τον έχω βρει γύρω στο 190-200 Ευρώ. Με την Ιντελ να ετοιμάζετε να χωρίσει τα socket (i7-Socket 1366, Lynnfield-Socket 1156) για υψηλό-χαμηλό προϋπολογισμό και το 1156 "κατασφαγμένο" στο χαρακτηριστικά του σκέφτομαι τον 4-πύρινο ως αναβάθμιση που θα κρατήσει 2 χρόνια τουλάχιστον και θα συμπεριλάβει και τα Windows 7. Επιπλέον ο 8400 θα μπορέσει να πουληθεί άνετα (πολύ καινούργιος - κανένας υπερχρονισμός) για να βγάλει ένα μέρος τον χρημάτων.

Πάστορα προχώρα! Ξέρω ότι ασχολήσε σοβαρά με το σπορ, η γνώμη σου πάντα καλοδεχούμενη!

Dante-san, ελπίζω να σε κάλυψα!

:try:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#57 anime-dono

anime-dono

    Back again ^_^

  • Members
  • 489 posts

Posted 22 December 2008 - 11:53

Κοιτώντας τα media player στο e-shop έπεσα πάνω σε αυτό E-SHOP.GR: WESTERN DIGITAL WDAVP00BE TV HD MEDIA PLAYER το οποίο μεσώ usb αναπαράγει εκτός τον γνωστών avi (divx,xvid κλπ) και H.264 δηλαδή mkv,mp4, επίσης υποστηρίζει και fullHD 1080. Τι λέτε αξίζει? :nosey:

Posted Image


#58 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 22 December 2008 - 12:49

Αν έχεις ήδη εξωτερικό σκληρό της WD, καλό φαίνεται. Η απόλυτη λύση πάντως αυτήν την στιγμή για να πάρετε έναν σκληρό, να τον γεμίσετε με ανιμε και ταινίες (διαφόρων format), να το συνδέσετε με την τηλεόραση σας και να παίζει τα πάντα είναι αυτό:
Popcorn Hour A-110

:congrats:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#59 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 22 December 2008 - 12:51

αρκετα καλο φαινεται, υποστηριζει σχεδον τα παντα ( ισως μια στο τοσο να εχεις προβλημα στα 1080p με animus στα 25fps)

εχει κατι ψιλο ακυρα του στυλ: BMP supports uncompressed format only.

αυτο που δε βλεπω ειναι αν μπορεις να το συνδεσεις με το pc (για τα αρχεια που εχεις στους εσωτερικους).

αντε οταν πεσει η τιμη παιζει να το παρω και γω :P

#60 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 23 December 2008 - 12:41

ο 9550 με p45 φτανει ΑΝΕΤΑ με μετρια ψυχτρα και νορμαλ ρευματα στα 3.6-3.6 και με μια πΧιο πγοιοτικη τα 4+!
εχωντας ηδη 775 δεν αξιζει με καμια παναγια η μεταβαση σε ι7 και λοιπες προτασεις.
μπετα τεστερ να γινεις για πιο λογο .




το γουεστερν ειναι φοβερο μηχανακι ,που καταργει ουσιαστικα ενα htpc.

Posted Image